شماره مطلب : 107
زمان انتشار : 92/8/11 - 18:19 2013/11/2

تـخـریـب و تـهـمـت، مـردم را از احـزاب رویـگـردان مـی‌کـنـد

حجت‌الاسلام حمید رسایی با تاکید بر کاهش مشارکت عمومی و ضرر حزبی و سیاسی گروه‌ها و احزاب به‌دلیل انجام تخریب‌ها و تهمت‌ها علیه گروه‌ها و جناح‌های رقیب، گفت: در واقع کسانی که تخریب‌کننده‌ی این میدان هستند، خودشان ضرر خواهند کرد.

فعالیت‌های انتخاباتی باید همراه با رعایت آداب انتخابات و رقابت باشد

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آغاز رقابت‌های انتخاباتی هرچند با فاصله‌ای بلندمدت‌تر و حتی یک‌سال مانده به انتخابات را امری طبیعی دانست و گفت: هراندازه فرصت بیشتری داشته باشیم تا مردم را نسبت به امور آگاه‌تر کرده و آنها را نسبت به انتخاب موضوعی که به آینده‌ی آنها برمی‌گردد، حساس‌تر کنیم؛ کاری پسندیده‌ است.
وی این امر را پیش شرط این دانست که این فعالیت‌های انتخاباتی و ایجاد شور‌ونشاط همراه با رعایت آداب انتخابات و آداب رقابت باشد. اگر آداب رقابت رعایت شود، این اقدام مناسب و قابل تاملی است.

تخریب‌ وتهمت‌، مردم را از احزاب و کاندیدای مورد نظر آنها رویگردان می‌کند
عضو هیات‌رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس با اظهار تاسف از عدم رعایت اخلاق انتخاباتی عنوان کرد که شاهد هستیم درحال حاضر این رقابت‌ها، با فاصله‌ی زیاد آغاز شده و همراه با رعایت اخلاق انتخاباتی نیست، بلکه تخریب‌ها، مچ‌گیری‌ها و انتشار برخی مطالب کذب و دروغی شروع شده که نه تنها باعث ایجاد نشاط انتخاباتی در بین مردم نمی‌شود، بلکه زمینه‌های پس رفت و دوری این فعالیت‌ اجتماعی را در بین مردم فراهم می‌کند.
به نظر رسایی، گروه‌های سیاسی و حزبی که قصد حضور در انتخابات را داشته و کاندیدای مورد نظری دارند و فکر می‌کنند آن فرد کاندیدای اصلحی است لازم است این نکته را رعایت کنند و اگر واقعا برای آنها آینده‌ی نظام جمهوری اسلامی مهم است، باید بدانند این نوع فعالیت‌ها نه تنها باعث افزایش مشارکت عمومی مردم نمی‌شود بلکه یقینا در کاهش این مساله و رویگردانی آن‌ها از احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی و حزبی و کاندیداهای موردنظر آنها تاثیر‌گذار است.

 

 

 

مچ‌گیری نکردن و عدم بزرگنمایی برخی اشکالات به سالم‌سازی روند انتخابات کمک می‌کند

وی به مولفه‌های فضای سالم سیاسی اشاره کرد و گفت: چندعامل دراین مساله موثر است از جمله رعایت آداب و اخلاق اسلامی دربرخورد با طرف مقابل است که درتوصیه‌های هم رهبر کبیر انقلاب و هم مقام معظم رهبری وجود دارد. عدم استفاده از اخبار و اطلاعاتی که یقین نداریم که منسوب به کسی است و عدم استفاده از شایعات برای پیشبرد اهداف، می‌تواند از دیگر مولفه‌های فضای سالم سیاسی باشد.
به نظر رسایی، نقد سالم که همواره همراه با بیان استدلال و منطق به‌دور از هر گونه هوچی‌گری و فضاسازی‌های روانی است، هم‌چنین رعایت این نکته که به‌دنبال مچ‌گیری و بزرگنمایی برخی اشکلاتی که خود هم می‌دانیم آن اشکالات عمومی دریک مجموعه‌ی سیاسی یا اجرایی است، به سالم‌سازی این روند کمک می‌کند.
نماینده‌ی تهران تصریح کرد: یقینا آن چیزی که امروز در انتخابات‌ کشورهای غربی شاهد آن هستیم عدم رعایت هیچ یک از این ملاک‌ها و معیارست. زمانی مشاهد می‌شود عکس یا تصویر خانوادگی و یا تصویر نامناسبی که از فردی درحالتی گرفته شده، دریک رقابت انتخاباتی در کشورهای غربی در دقیقه‌ی 90 منتشر می‌شود تا به آن فرد لطمه و ضربه‌ای بزند.
به گفته‌ی این نماینده‌ی مجلس، کشورهای غربی دموکراسی را با همان آداب و رسومی که در ذات آن نهفته است؛ پذیرفته‌اند، اما ما به این شکل معتقد به دموکراسی نیستیم بلکه همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب عنوان کرده‌اند به مردم سالاری دینی معتقد بوده و آن را باید ترویج کنیم.

میزان مشارکت درانتخابات درکشورهای غربی، کمتر از نظام جمهوری اسلامی ایران است

رسایی، مردم سالاری را انجام این‌گونه رقابت‌ها در قالب اخلاق و آداب دینی تعریف کرد و افزود: شاید کشور‌های غربی به این طریق تلاش کنند مشارکت عمومی خود را افزایش دهند، ولی شاهد هستید میزان مشارکت عمومی در فعالیت‌های انتخاباتی حتی انتخابات‌های ملی‌ کشورهایی که سابقه‌ی دموکراسی در آنها به بیش از 150 سال می‌رسد، کمتر از میزان مشارکت درنظام جمهوری‌اسلامی است.
وی، نقش نخبگان و رسانه‌ها را در ایجاد فضای سالم سیاسی مهم ارزیابی کرد و گفت: هم نخبگان با توجه به آن که جز خواص جامعه به حساب می‌آیند و معمولا بخش دیگر جامعه یعنی مردم عادی به آنها نگاه می‌کنند تا طریق، مشی و حتی انتخاب خود را انجام دهند و هم نشریات و رسانه‌ها که همین نخبگان در پشت صحنه آنها بوده و این رسانه‌ها را هدایت می‌کنند؛ می‌توانند نقش بسیار زیادی داشته باشند.
عضو کمیسیون‌ فرهنگی مجلس با تاکید بر این‌که رسانه‌ها و نشریات تریبونی برای بیان برخی اطلاعات و انتشار آنها هستند، گفت: رعایت آنچه گفته شده برای خواص و نشریات و رسانه‌ها که بخشی از خواص پشت صحنه این نشریات قرار دارند می‌تواند به ایجاد فضای سالم کمک کرده و تاثیر‌گذار باشد.
وی در پایان اظهار کرد: همان‌گونه که در سخنان مقام معظم رهبری هم تاکید شده، شاهد آن هستیم که در طول تاریخ اتفاقات بزرگی رخ داده، نقش خواص - چه خواص مثبت و چه خواص منفی - در آن بسیار روشن، واضح و تاثیر‌گذار بوده است.

لینک خبر

اضافه کردن دیدگاه جدید