شماره مطلب : 123
زمان انتشار : 92/8/12 - 10:34 2013/11/3

تحلیلی ناگفته از موضوع سئوال از رییس جمهور

جریان ضداصولگرایان در پیگیری موضوع سئوال از رییس جمهور بازی برد برد را برای خود پیش بینی کرده بود که چنانچه سئوال مطرح شود، علیه رییس جمهور اصولگرا جنجال و فضا سازی کند و اگر سئوال پس گرفته شود علیه مجلس اصولگرا فضا سازی شود که مجلس در تصمیمات خود ایستادگی ندارد.

حمید رسایی نماینده تهران در خصوص طرح سئوال از آقای احمدی نژاد گفت: هر چند طرح ابتدایی آن توسط یکی از اصولگرایان و به اشتباه با هدفی خیرخواهانه مطرح شد، اما بلافاصله مدیریت آن در اختیار دو جریان ضد دولت قرار گرفت. دو جریانی که در انتخابات مجلس ششم در برابر هم بودند و یکی از آنها تمام تلاش خود را برای تخریب کاندیدای شاخص آن یعنی آقای هاشمی بکار بست. وی تاکید کرد این دو جریان درحال حاضر برای به زمین زدن دولت نهم با هم به یک وحدت نظر و رویه رسیده اند.

عضو کمیسیون فرهنگی در خصوص چگونگی جمع آوری امضاها برای سئوال از رییس جمهور گفت: تلاش مدیریت کنندگان اصلی این جریان ونه طراح سئوال بر این بود که تا آخرین لحظه کسی از هویت امضا کنندگان مطلع نشود. علت آن هم این بود که برخی از امضا کنندگان این سئوال از جریان اقلیت و جریان ضد دولت بودند.

عضو فراکسیون اصولگرایان یادآورشد: بر خلاف آنچه برخی نشریات و سایت ها ادعا می کنند ، طرح سئوال از رییس جمهور به هیچ وجه برای اولین بار در مجلس مطرح نشده بود، بلکه پیش از این نیز در دوره مجلس هفتم دوبار این موضوع مطرح شد و حتی یک بار تعداد امضای آن به حد نصاب رسید اما با توصیه آقای حداد عادل از آنجا که در پایان دوره آقای خاتمی بود، اساسا مطرح نشد.

رسایی درباره نحوه بازپس گیری امضاهای نمایندگان گفت : برعکس آن چه از سوی برخی عنوان می شود، هیچ اتفاق خاصی در پشت صحنه نیفتاد بلکه پس از تحویل درخواست سئوال به همراه مجموعه امضاها تعدادی از نیروهای اصولگرا که از قرار گرفتن امضای خود در کنار امضای نیروهای اقلیت بویژه چهره های شاخص آن مطلع شدند، این اقدام را مشکوک دانستند و با مراجعه به هیات رییسه امضای خود را پس گرفتند.

نماینده تهران در پاسخ به این ادعا که فقط سه نفر امضای خود را پس گرفته اند گفت : فقط وقتی بنده با شش نفر از دوستان اصولگرا در خصوص پشت صحنه این جریان صحبت کردم، آنها تصمیم به بازپس گیری امضای خود گرفتند و کتبا آن را به هیات رییسه اعلام کردند.

رییس کمیته رسانه و هنر مجلس هشتم گفت : برخی از رسانه های اینترنتی و مطبوعاتی این جریانات خود را برای تیترها و گزارش های جنجالی آماده کرده بودند بطوری که برخی از این افراد که در کمیسیون کمترین انتقادات را به سخنان مشایی داشتند ، نه تنها سئوال را امضا کرده بودند که به شدت از منتفی شدن آن عصبانی شدند.

رسایی تاکید کرد : این جریان در این موضوع یک بازی برد برد را برای خود پیش بینی کرده بود که چنانچه سئوال مطرح شود، علیه رییس جمهور اصولگرا فضا سازی کند و اگر سئوال پس گرفته شود علیه مجلس اصولگرا فضا سازی شود که مجلس در تصمیمات خود ثبات رای و ایستادگی ندارد که این خط را در مواضع مطبوعاتی وسایت های آنها مشاهده کردیم.

عضو کمیسیون فرهنگی با یادآوری سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دولت مردان و همچنین سخنان امروز رهبری در نماز جمعه گفت : بنده در یادداشتی با اشاره به موضع رهبری در دیدار با دولت درخصوص این موضوع تاکید کردم که از نظر رهبری انقلاب باید این موضوع را تمام شده تلقی کنیم و نباید بیش از این به آن پرداخت. حتی رهبری عزیز آن روز تاکید کردند که پیگیری این موضوع جنجال آفرینی است اما برخی این موضع را برنتافتند و ما را هم دوستدار اسرائیل نامیدند.

وی با تاکید براین که سخنان مشایی با توجه به توضیحات چندباره وی اساسا در حد و قواره سئوال از رییس جمهور نبود گفت : سرمایه گذاری روی موضوع مشایی برای طرح اولین سئوال ، از آن نظر بود که یک اجماع عمومی در ابراز ناراحتی از موضوع مشایی در میان بخش های مختلف جامعه در بیرون و داخل مجلس شکل گرفته بود و همین تحقق سئوال از رییس جمهور را برای اولین بار ممکن می ساخت.

نماینده مردم تهران گفت : بنای این جریانات این بود که پس از طرح اولین سئوال از موضوع مشایی و شکستن این سد؛ برخی از موضوعات دیگر را به عنوان سئوال از رییس جمهور مطرح کند و با این کار ضمن جنجال آفرینی به تخریب افکار عمومی نسبت به دولت اصولگرا بپردازند.

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم تاکید کرد : برخی از اصولگرایان مجلس باید با قدرت تحلیل بیشتری به میدان بازی سیاسی کشور وارد شوند و مراقب حرکات مهره های رقیب خود باشند و این توصیه رهبری را فراموش نکنند که شناخت دشمنی دشمن مهم تر از شناخت دشمن است

اضافه کردن دیدگاه جدید