شماره مطلب : 127
زمان انتشار : 92/8/12 - 10:44 2013/11/3

حمایت ولی فقیه، سرمایه دولت نهم

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با دولتمردان ، بار دیگر با بررسی عملکرد دولت نهم ، ضمن اشاره به برخی کاستی ها بر حمایت قاطع ، خاص و هدفدار خود از عملکرد دولت نهم تاکید کردند. در این خصوص نکاتی به نظر می رسد که خالی از لطف نیست

1 . جایگاه رهبری در نظام اسلامی ما نه تنها به دلایل شرعی مربوط به دوره غیبت امام عصر (عج) که بر اساس ساز و کار قانون اساسی نیز جایگاهی رفیع و بلند است . این جایگاه در دوره حضرت امام به دلیل ویژگی های خاص و منحصر به فرد ایشان و در حال حاضر به دلیل ویژگی های شخصی و تجربیات رهبری معظم انقلاب در سیستم اجرایی کشور، از اهمیت دو چندانی برخوردار شده است . همین جایگاه قانونی و شرعی رهبری انقلاب را به مثابه شاهراه و گذر گاه اصلی تبادل اطلاعات کشور قرار داده است تا جایی که بسیاری از شخصیت ها ، گروه ها ، قوای سه گانه و ... با مراجعه به ایشان و بیان نقطه نظرات خود، رهبری انقلاب را به مرکز تبادل افکار و اطلاعات خود تبدیل کرده اند. با این حساب باید بدون تردید رهبر معظم انقلاب را کارشناسی جامع نگر و ذوالوجه دانست ، همچون دیدبانی کاردان ، مطلع ، منصف ، باتجربه و صریح که در مواقع لزوم با ارائه رهنمودهای کارکشا به روشنایی بخش های تاریک می پردازد. به همین دلیل نیز معمولا نقطه نظرات ایشان به عنوان فصل الخطاب و محکی برای مواضع دیگر گروه ها ، جریانات و شخصیتها تعیین می گردد.

2 . تمام نظام های سیاسی و اجتماعی دنیا که بر اساس دمکراسی بنا نهاده شده اند ، با تفکیک قوای مختلف و تعیین ساز وکارهایی به اداره امور خود می پردازند. در ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت هر یک از اجزای این نظام ها معمولا مردم به دلیل عدم اطلاع از تمام ابعاد عملکردی هر قوه به داوری خود اکتفا نمی کنند، به همین دلیل دیدگاه داوران مختلفی همچون رسانه های عمومی ، احزاب و گروه ها و شخصیت های با نفوذ و سابقه دار نقش محوری دارند و با فضا سازی های خود می توانند یک مجموعه را کارآمد و موفق یا ناکارآمد و ضعیف جلوه دهند. متاسفانه در بسیاری از این موارد، آنچه نقش غالب دارد، غلبه ملاک و معیارهای باندی و حزبی بر ملاک ومعیارهای انسانی و مصالح عمومی مردم است . بر همین اساس در بررسی عملکرد دولت ها چنانچه دولتمردان امتیاز بیشتری به جریاناتی بدهند که از قدرت های رسانه ای و حزبی بالاتری برخوردارند، می توانند از حمایت ها و تعریف و تمجید های آنان بهره برده و به تعبیر دیگر از تخریب و انتقاد آنها در امان باشند . متاسفانه در این جوامع ، به دلیل عدم حاکمیت اخلاق دینی ، مردم به دلیل سردرگمی در آشفته بازار سیاسی یا نسبت به امورسیاسی - اجتماعی بی تفاوتند و یا اجبارا تحت تاثیر این القات مثبت یا منفی قرار می گیرند.

3 . در نظام اسلامی اما که بر اساس مردمسالاری دینی بنا نهاده شده، هر چند در ساز وکارها و تقسیم بندی های حکومتی و اجرایی شباهت های بسیاری با آن نظام ها دیده می شود، ولی مهمترین تفاوت را می توان در محوریت یافتن دین در شاکله حکومت دانست . در این نوع حکومت ها - که در حال حاضر فقط جمهوری اسلامی ایران را می توان از جمله مصادیق آن دانست - به دلیل وجود جایگاه ولایت فقیه، عموم جامعه و بویژه خواص در مواقع مختلف و بویژه در مواردی که بر سر دو راهی ها و یا راه های متعدد و دیدگاه های مختلف قرار می گیرند، رای و نظر رهبری را به دلیل همان ویژگی هایی که بر شمردیم ، بر سایر دیدگاه ها ترجیح می دهند، حتی اگر آن دیدگاه ها مربوط به احزاب ، گروه ها و شخصیت های با نفوذ و سابقه دار جامعه باشد. در نظام مردم سالاری دینی ، مردم حمایت ها ، تعریف و تمجید های و بیان کاستی ها و انتقادات ولایت فقیه و رهبری نظام را از باب بده بستان های حزبی و سیاسی و بر اساس غرض ورزی ها و حب و بغض های شخصی و یا سیاسی ارزیابی نمی کنند بلکه دقیقا آن را نقطه نظراتی کارشناسانه ومنصفانه و در راستای منافع ملی و دینی ارزیابی می کنند و به همین دلیل به آن دل می سپارند. در طول سال های گذشته نیز همواره شاهد بوده ایم که در مواقع مختلف نقطه نظرات رهبری به عنوان تکیه گاه اصلی افکار عمومی قرار گرفته است و به همین دلیل نیز به پیروزی رسیده ایم . مدیریت جنگ هشت ساله و پرونده انرژی هسته ای را می توان از این مصادیق نامید.

4. . اکنون دولت نهم باید بدون تعارف بر خود ببالد که توانسته با سعی و تلاش و پافشاری بر اصول و آرمانهای خمینی کبیر، جرات و جسارت در تصمیم گیری ها و مبارزه با روند غربزدگی و گرایش های سکولاریستی در بدنه اجرایی کشور، توجه یک کارشناس منصف و جامع النظر وصریح را بدست آورد. حمایت ها و تمجیدها و حتی بیان برخی عیب و نقصهای اجرایی دولت نهم از زبان رهبرمعظم انقلاب را باید مهمترین سرمایه این دولت دانست، چرا که مردم ما همواره نه تنها در دوره حضرت امام که پس از ایشان هم نشان داده اند که نسبت به نظرات صریح رهبری انقلاب بی تفاوت نیستند و آن را به عنوان ملاک و معیار تصمیمات خود در برابر بمباران اطلاعات غلط و موج تخریب ها و انتقادات انتخاب می کنند. نگاه مثبت و اطمینان آور رهبری انقلاب از دولت نهم در آستانه سال آخر فعالیت آن و تاکید بر برنامه ریزی دولت برای فعالیتی پنج ساله ، حکایت از آن دارد که رهبری انقلاب در برابر موج تخریبهای داخلی و خارجی ، همچنان حمایت از دولت نهم را به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر برای گسترش گفتمان امام و انقلاب معرفی می کنند و این نه تنها مسیر حرکت نیروهای انقلاب را در سال پیش رو باریکتر که وظیفه دولت نهم را سخت تر و دولت مردان را ملزم می سازد تا مراقبت بیشتری از گفتار و کردار خود نمایند بویژه در مواردی که می تواند ، حرکت صادقانه و انقلابی دولت را در موضع اتهام قرار دهد.

اضافه کردن دیدگاه جدید