شماره مطلب : 1896
زمان انتشار : 93/10/28 - 16:03 2015/1/18
اقدام اخیر نشریه موهن فرانسوی «شارلی ابدو» در انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام (ص) موجی از واکنش های بین المللی را به دنبال داشته است. برنامه «شناسا» از رادیو سراسری ایران به زوایای پنهان این اتفاق پرداخته است.
توهین نشریه فرانسوی به رسول خدا از نگاه رسایی، صفار هرندی، زاکانی

غرب در یک دوگانگی گرفتار شده است / وزارتخارجه باید فعالتر باشد+صوت

اقدام اخیر نشریه موهن فرانسوی «شارلی ابدو» در انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام (ص) موجی از واکنش های بین المللی را به دنبال داشته است. برنامه «شناسا» از رادیو سراسری ایران به زوایای پنهان این اتفاق پرداخته است.

 

برای شنیدن این برنامه رادیویی اینجا را کلیک کنید.

 

 

وزارت خارجه ایران باید قاطع تر ورود کند
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ایران؛ «حجت الاسلام والمسلمین حمید رسایی» نماینده مردم تهران در مجلس در برنامه شناسا از رادیو ایران در خصوص اهانت نشریه فرانسوی شارلی ابدو به پیامبر اسلام (ص)  گفت : اتفاقی که رخ داده خیلی هم تازه نیست، چرا که اولین بار سلمان رشدی چنین توهینی را انجام داده بود و این حکایت از این دارد که موجی برای تخریب وجهه اسلام ایجاد شده که از یک طرف توهین به اسلام بود و از طرف دیگر باعث شکل گیری گروه های همچون داعش است.
 
وی در ادامه افزود : پیش بینی می شود تا 39 سال آینده اگر این روند ادامه پیدا کند اسلام به یک دین اصلی در فرانسه تبدیل می شود و باید فرانسه را جمهوری اسلامی خطاب کرد و اینها مسائلی است که پرده از اتفاقات اخیر در فرانسه بر می دارد.
 
رسایی با انتقاد از عملکرد وزارت خارجه کشور در محکومیت این اقدام فرانسوی ها گفت :معتقدم صرف محکوم کردن کفایت نمی کند و آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان در دیدار با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه باید محکم تر صحبت می کرد.
 
بحث بر سر معیارهای دوگانه است 
 
«محمدحسین صفار هرندی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در ادامه این برنامه از رادیو ایران به معیارهای دوگانه غرب اشاره کرد و گفت : مدتهاست با معیارهای دوگانه از ناحیه غرب روبرو هستیم و آنها چیزی را به عنوان حقوق بشر برای معیار درستی و نادرستی مطرح می کنند اما این موضوع در مورد مسلمانان با پافشاری غرب دنبال می شود.
 
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اقدام نشریه شارلی ابدو تاکید کرد : آنها با علم به اینکه حساسیت عظیمی از انسانها را بر خواهند انگیخت به این اقدام مبادرت ورزیدند و می دانند با توسل به این ابزار وارد جنگی شده اند البته این دلیل نمی شود که عناصر مشکوک به نام اسلام عملیات تروریستی انجام دهند.
 
رویکردی تکراری برای اسلام هراسی
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ایران؛ «علیرضا زاکانی» نماینده مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از برنامه شناسا در خصوص این اتفاق و پیامدهای آن گفت : سطح مواجهه و شرایطی که پس از این اقدام نشریه فرانسوی داشتیم که برگرفته از سیاست های نظام سلطه است باید بیش از این می بود تا در آینده تکرار نشود.
 
وی تاکید کرد : اساساً کاری که انجام شده است رویکردی تکراری برای اسلام هراسی در متن جوامع غربی است تا ماهیت جدیدی برای تجاوز به کشورهای اسلامی را ایجاد کنند و توجیه کنند.
 

برنامه شناسا، روز شنبه 27 دی 1393 ساعت 15:30 بر روی موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و موج ای ام ردیف 900 کیلوهرتز با اجرای «مجید حسینی» و تهیه کنندگی «محمد بخشایش» پخش شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید