شماره مطلب : 1919
زمان انتشار : 93/11/15 - 17:12 2015/2/4
فیلم جلسه سئوال رسایی از طیب نیا درباره سقوط بورس

طیب نیا: یکی از دلایل کاهش ارزش سهام طولانی شدن توافقنامه ژنو بود / رسایی: چرا با وعده دروغ مردم را به بازار سرمایه کشاندید

در این جلسه 35 دقیقه ای، واقعیت های زیادی از دلایل و پشت پرده های کاهش شدید ارزش بازار سرمایه را خواهید شنید / نماینده تهران به زودی فایل صوتی دیگری را منتشر می کند که دروغگویی مدعیان راستگویی را بیشتر عیان می کند.

در ابتدای جلسه سئوال، حمید رسایی نماینده تهران با اشاره به اصرار برخی از نمایندگان برای انصراف وی از سئوالش به مناسبت دهه فجر،  گفت: دوستان می گویند که بنده به خاطر دهه فجر انصراف دهم. بنده هم به خاطر دهه فجر سئوالم را مطرح می کنم! تا مسئولان بیایند و به نمایندگان مردم پاسخ دهند و مردم بدانند بر خلاف روزگاری که در این کشور شاهانی حاکم بودند و به کسی هم جواب نمی دادند و مجلس فرمایشی بود، الان مجلس فرمایشی نیست و سئوال می کند تا به دولت کمک کند و دولت هم پاسخ می دهد.

 

سئوال را به خاطر دهه فجر مطرح می کنم تا مردم بدانند مسئولان پاسخگو هستند

رسایی گفت: سئوالم را مطرح می کنم تا مردم در دهه فجر به انقلاب امیدوار شوند که نمایندگان مجلس حرف دل آنها را می زنند. نباید تلقی مردم این شود که حاکمان در رأس حاکمیت نسبت به مشکلات آنها بی تفاوتند. هم دولت یازدهم و هم مجلس تلاش می کنندبرای استقلال و آزادی این کشور و البته برخی اوقات مسئولانی اشتباه می کنند که باید پاسخ دهند.

 

طبعا در يك ربع نمي شود درباره سقوط 24 هزار واحد شاخص بورس صحبت كرد و حق کسانی که سرمایه عمرشان جلوی چشمشان آتش گرفت و آب شد را ادا كرد اما مي شود اين تريبون را به اندازه يك ربع اختصاص داد به درد دل 7 ميليون هموطني كه به وعده هاي دولت یازدهم اعتماد كردند، به جاي اينكه پولشان را ببرند در دلالي طلا، زمین، دلار و مسكن یا به جای اینکه سرمایه شان را ببرند در بانک ها و سود بانكي بگیرند، به امید بازی بُرد بُرد برای خودشان و برای دولت محترم، سرمایه زندگی شان را در بازار سرمایه بردند، برای حمایت از تولید، فقط چون فکر می کردند که شعار دولت راستگویان واقعی است.

 

همکاران محترم! موضوع افت شدید بورس و تلاطم بازار سهام و سرمایه که وزیر محترم اقتصاد برای پاسخ دادن به آن، امروز در صحن علنی حاضر شده از آن جهت مهم است که حدود 7 میلیون نفر از هموطنان که با احتساب خانواده هایشان، این تعداد به 20 میلیون نفر می رسد، سرمایه زندگی شان با این موضوع درگیر است.

 

وضعیت بازار سرمایه به جایی رسیده که بعد از وعده های مسئولان محترم دولت و جذب سرمایه های مردم، به دلیل عدم اجرای تعهدات و وعده ها، اکثر فعالان بازار سرمایه، خصوصا فعالان جزء بازار سرمایه، هستی زندگی شان نصف شده و این بی سابقه است. وضعیت موجود باعث شده تا کمر بسیاری از فعالان این عرصه بشکند.

 

با نگاه به نمودارهای مربوط به بازار سرمایه، کاملا مشخص می شود که صعود عادی و معمولی شاخص کل بورس که روی 35000 تا 45000 واحد بود، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، وقتی در رقابت های انتخاباتی مورد توجه برخی از کاندیداها قرار گرفت، به دلیل وعده های داده شده وایجاد امید، شروع به صعود غیرعادی کرد و رسید به 50000 واحد.

 

نماینده روحانی در تالار بورس چرا ثروتش را در بازار سرمایه نگذاشت

این وعده به مردم در رسیدگی و حمایت از بازار سرمایه که بیشتر مورد توجه آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی قرار گرفت، در دل سرمایه گذاران امید و رونق بی سابقه ای ایجاد کرد. خصوصا که آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی، تنها کاندیدایی بود که نماینده ویژه ای به تالار بورس اعزام کرد.

 

آقای نعمت زاده که به نمایندگی از روحانی و با هدف تبلیغات انتخاباتی در تالار بورس رفته بود، در سخنان خود، در میان سرمایه گذاران و سهامداران اعلام کرد که آقای روحانی در نظر دارد تا توسعه بازار سرمایه را در قالب یکی از مهمترین ارکان اقتصادی کشور در الویت کاری خود قرار دهد. این خبر بلافاصله در صدر اخبار بورس قرار گرفت.

 

البته ای کاش وقتی آقای روحانی، نماینده ای که ثروتش را هزار میلیارد اعلام کرده اند به تالار بورس فرستاد، به جای اینکه سخنرانی کند و وعده های خیالی بدهد، به او امر می کرد در این بازار بخشی از هزار میلیاردش  را سرمایه گذاری کند تا مردم به وعده های روحانی اعتماد کنند. هر چند مردم بدون این کار هم به این کاندیدا اعتماد کردند.

 

 

بعد از انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور، به صورت طبیعی فعالان بازار سرمایه، خودشان را به تحقق وعده های فرد منتخب نزدیکتر دیدند. آقای روحانی و تیم اقتصادی ایشان، بعد از انتخاب شدن هم به دفعات متعدد، همان توجه ایام تبلیغات را مجددا به بازار سرمایه داشتندبه طوری که در یک سال و نیم گذشته، بیش از 45 بار رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس درباره حمایت از بورس و دعوت مردم به سرمایه گذاری از بورس سخن گفتند.

 

همه اینها به اضافه فضاسازی کاذبی که درباره توافقنامه ژنو و حل و فصل دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، سبب شد که سرمایه های مردم بویژه سرمایه های جزء، تا زمان توافقنامه ژنو به 78000 واحد برسد.

 

اطلاعات غلط از توافق نامه ژنو ارزش سهام را بالا برد

بعد از توافقنامه ژنو هم با توجه به تیترهای دروغ برخی رسانه ها و فضا سازی های صورت گرفته و ارائه اطلاعات غلط از نتایج این مذاکرات، در کنار محرمانه نگه داشتن واقعیت، سبب شد تا روند صعود ارزش سهام ادامه یابد و به 89000 واحد برسد اما به یکباره از 15 دی ماه 92 سراشیبی غیرقابل باوری در بازار سرمایه آغاز شد به طوری که در سه روز، فقط 2400 واحد ارزش سهام کاهش یافت و بعد از 18 روز 9000 واحد ارزش سهام کاهش یافت سقوطی که بی سابقه بود.

 

سهام مردم بعد از 15 دی ماه در حالی روز به روز آب می شد و در اکثر موارد تا 50 درصد کاهش می یافت که شاخص سهام کل، 20 درصد کاهش را نشان می داد. متاسفانه به دلیل عملکرد سازمان بورس بویژه در یک سال اخیر، برداشت مردم این است که شاخص هایی که نمایش داده می شود واقعی نیست.

 

آقای طیب نیا! چرا علی رغم وعده ای که شما در پاسخ به سئوال بنده در کمیسیون اقتصادی دادید و گفتید که به دنبال اصلاح نحوه محاسبه شاخص هستید تا الان کاری نکرده اید؟ امروز هم همچنان شیوه محاسبه شاخص را عوض نکرده اید بلکه وعده می دهید که طی روزهای آینده این کار را می کنید. این هم وعده ای است برای جذب آرای نمایندگان. معلوم نیست که اگر به تعبیر آن ضرب المثل فارسی، خرتان از پل گذشت به این وعده عمل می کنید یا نه؟ آیا شش ماه زمان کافی نبود تا با تغییر روش محاسبه، به رفع اشکالی بپردازدی که وجودش را قبول داشتید؟

 

نمايندگان محترم خودتان را بگذاريد جاي كساني كه سرمايه شان را با وعده ما مسئولين بردند در بازار سرمايه و نبردند در دلالي، بردند در توليد اما می بیند که سرمايه اش مثل يخ در حال آب شدن است.

 

 

آقای روحانی عذرخواهی کنید و آقای طیب نیا استعفا دهید

آقای طیب نیا! در نظام های دیگر، اگر به خاطر وعده مسئولان اقتصادی، سرمایه مردم جذب می شد و بعد به خاطر عمل نکردن به آن وعده ها سرمایه مردم نصف می شد، حتما مسببان این وضعیت استعفا می دادند. مسبب اصلی سوختن سرمایه مردم، اعتماد مدیران عالی اجرایی به کدخدای دروغین و اعتماد به وعده های دشمن شماره یک این مردم است. حق این است که آنها بیایند مثل توزیع اهانت آمیز سبد کالا از مردم به خاطر سوزاندن سرمایه شان عذرخواهی کنند اما این شجاعت را ندارند و نمی کنند. تازه آقای روحانی به منتقدانش به دلیل انتقادات به حق در دفاع از حقوق مردم، هر روز یک انگ می زند و توهین جدید می کند. اما حداقل اي كاش شما استعفا مي داديد تا مردم مال باخته، کمی آرامش پیدا کنند.

 

آقای طیب نیا، چرا تا الان به عنوان رئیس شورای عالی بورس، پیگیر سرمایه های بلوکه شده مردم در سهام پالایشگاه ها نبودید؟ اگر پیگیر بودید قطعا یک سال قبل، مردم سهامدار حقیقی، چشم انتظار نبودند؛ اگر سرمایه زندگی خودتان یک سال بسته بود، چطور اقدام می کردید؟

 

چرا با عدم ارائه به موقع اطلاعات شرکت های پالایشی برخورد قانونی نمی کنید؟ مگر نه اینکه طبق قانون بازار اوراق بهادار در ماده های 45 و 49 باید سازمان بورس به عنوان مدعی العموم به دلیل تأخیر در انتشار صورت های مالی شرکت ها، از آنها شکایت کند؛ تا سرمایه های مردم همچنان در بازار قفل نشود و شرکت ها شفاف بمانند؟

 

شاخص جدید بورس که رئیس سازمان وعده آن را داده، چه زمانی عملی می شود؟ چرا با وجود شاخص قبلی بورس که اشتباه بود، هیچ گونه اصلاحی صورت نگرفته و پس از سئوال مجلس در دستور کار سازمان بورس قرار گرفته است؟

 

چرا مسئولان سازمان بورس در خصوص بازار، مصاحبه های مختلفی با رسانه ها می کنند و کف تعیین کرده و سهامداران را تشویق به دعوت به خرید سهام می کنند؟

 

چرا با وجود اینکه معاملات آنلاین شده و چرخه سنتی کاغذی و نیروی انسانی حذف شده، کارمزد معاملات، همچنان بالا مانده است؟

 

چرا عرضه اولیه شرکت ها، عادلانه توزیع نمی شود؟ و به معامله گران و سرمایه گذاران خُرد، کمتر تخصیص داده می شود؟

 

مثبت شدن شاخص در آستانه سئوال از شما چه مفهومی دارد؟ چرا در نمادهای بزرگ بازار، داد وستدهای کلان (یا همان بلوک) در قیمت های مثبت انجام می شود؟ تا شاخص به صورت دوپینگی و تصنعی مثبت نمایش داده شود؟

 

چرا اینقدر سرنوشت بازار سرمایه و اساسا اقتصاد کشور به موضوع مذاکرات هسته ای گره زده شده است؟ وعده تزریق 5 هزار میلیارد تومان به بورس چرا عمل نشد و فقط 300 میلیارد تومان تزریق شد؟

 

چرا در حالی که رشد ارزش سهام را حبابی می دانستید - که البته این حباب هم با وعده های تو خالی شما درست شده بود - مردم را دعوت به سرمایه گذاری در بازار بورس کردید تا آنها احساس کنند که فریب خورده اند؟

 

چرا منابع صندوق توسعه بازار سرمایه که برای حمایت از کل سهام بازار در نظر گرفته شده است، صَرف خرید  چند سهم خاص و اوراق مشارکت مختص مدیر صندوق می شود؟ آیا این اقدام با منافع عموم سرمایه گذاران و سهامداران در تضاد نیست؟

 

چرا مدیران سازمان بورس در روند اجرای صندوق توسعه بازار سرمایه دخالت می کنند؟ اگر دخالتی نیست پس چرا رئیس مجمع صندوق توسعه بازار سرمایه، معاون سازمان بورس تعیین می شود و اینکه چرا مدیران سازمان بورس برعملکرد صندوق توسعه بازار مُهر تأیید می زنند؟

 

 

موضوع هسته ای و گره زدن اقتصاد به آن

اشتباه کلیدی دولت یازدهم گره زدن اقتصاد و بازار سرمایه به مذاکرات هسته ای است. این سمّ مهلکی برای اقتصاد ماست که بارها و بارها توسط رهبر انقلاب، مسئولان دولتی از این کار پرهیز داده شده اند.

 

بنده از همکاران می خواهم در نمودار پیوست دقت کنند. همانطور که ملاحظه می کنید در دور قبلی مذاکرات هسته ای از آنجا که اقتصاد کشور را به مذاکرات گره نزده بودیم، روند شاخص سهام کل، بدون توجه به مذاکرات مسیر صعود عادی و طبیعی خودش را داشت. از ابتدای سال 91 تا ابتدای سال 92 ارزش سهام کل بین 25000 تا 45000 رو به رشد است.

 

در حالی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به دلیل پیوند زدن اقتصاد کشور با مذاکرات هسته ای، ابتدا به دلیل ارائه اطلاعات غلط و فضا سازی کاذب مبنی بر اینکه ما در مذاکرات امتیازات زیاده ای گرفته ایم و به زودی همه مشکلات بین المللی را حل می کنیم، شاخص از 48000 واحد می رسد به 89000 ولی از 15 دی ماه به یکباره شاخص کمرش می شکند و این کمر خم شده، دیگر صاف نشد. علت آن خیلی مهم است که در ادامه خواهم گفت.

 

 

ما در دور قبل مذاکرات انرژی هسته ای برای استقلال مان مذاکره می کردیم، پیشرفت هم می کردیم، پاسپورت هایمان هم محترم بود، تحریم ها هم کمتر بود، توهین ها هم کمتر بود، هیچ کلیدی برای قفل کردن نمی چرخید بلکه برای باز شدن می چرخید، تازه ارزش شاخص سهام کل هم رو به رشد بود ولی با حاکم شدن سیاست التماس و انفعال در مذاکرات و دادن امتیازات عجیب به غربی ها و مترتب کردن اقتصاد کشور بر مذاکرات، نه تنها سهام سقوط کرد که توهین ها هم بیشتر شد، تحریم ها بیشتر شد، پاسپورت سیاسی مان هم بی ارزش شد، همه چیز هم با کلید قفل شد و پیشرفت در این عرصه و عرصه های دیگر متوقف شد.

 

قبلا هم تحریم بود ولی با حمایت به موقع از بازار سرمایه، باعث می شدند تا امید و اعتماد که فاکتور مهم بازار سرمایه است، از بین نرود. چرا دولت یازدهم به مردم وعده تزریق 5000 میلیارد در بازار سرمایه داد ولی فقط 300 میلیارد را عملیاتی کرد؟

 

رهبر انقلاب یک سال قبل چه فرمودند

یک هفته بعد از 22 بهمن سال قبل امام خامنه ای در دیدار با مردم تبریز خطاب به مسئولان دولتی با یادآوری سخنان خود در ابتدای سال ۹۲ در مشهد مقدس فرمودند: تصور برخی دولتمردان دولت قبلی و همچنین برخی دولتمردان دولت فعلی این است که اگر ما در قضیه هسته ای، با امریکا مذاکره کنیم، موضوع حل می شود. من هم به دلیل اصرار آنها بر مذاکره درخصوص موضوع هسته ای، گفتم مخالفتی ندارم اما همان موقع هم تاکید کردم که خوشبین نیستم.

 

ایشان افزودند: نشانه های خوشبین نبودن، اکنون در حال آشکار شدن است و دلیل بارز آن هم، اظهارات سخیف و توهین آمیز سناتورها و مقامات آمریکایی بر ضد ملت ایران است.


رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن امسال، پاسخ این اهانت ها را داد و به مقامات آمریکایی تو دهنی زد. حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: یکی از علت های حضور گسترده تر و پرشورتر ملت در راهپیمایی 22 بهمن، گستاخی، زیاده خواهی، بی ادبی و پررویی مقامات امریکایی بود که مردم با غیرت دینی خود به صحنه آمدند تا به دولت امریکا اعلام کنند که دچار اشتباه محاسبه نشود، زیرا مردم در صحنه هستند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تا وقتی که چشم ما به دست دیگران یا به کاهش تحریم ها و یا اظهارات مقامات امریکایی دوخته شده باشد، به جایی نخواهیم رسید. من اصرار دارم که مسئولان به نیروی داخلی تکیه و به مردم اعتماد کنند تا این سرچشمه فیاض و تمام نشدنی در داخل، خروشان و فروزان و جوشان شود. اگر این کار انجام شود، قطعاً همه درهای بسته باز خواهد شد و باید در همین مسیر حرکت و عمل کرد.

 

وعده تزریق 5000 میلیارد به بورس چرا محقق نشد

مردم را امیدوار نگه داشتید تا سهام خودشان را نفروشند و دائما گفتید که بازار به کف رسیده ولی هر بار که این ادعا را کردید، بعد از چند روز قیمت ها پایین تر آمد و مردم بیشتر ضرر کردند. به چه دلیل علی رغم وعده های داده شده توسط مسئولان عالی دولت و وزیر اقتصاد مبنی بر حمایت و تزریق مبالغ قابل توجه به بازار سرمایه، تاکنون به این وعده ها عمل نشده است؟

بر اساس مصوبه فوق وزیر با مدیران بانک ها قرار بود این مبلغ، به صندوق توسعه بازار داده شود ولی مدیرعامل صندوق اعلام کرد که پولی نیامده و در نهایت کم تر از 300 میلیارد تومان تزریق شد.

 

 

صندوق توسعه بازار سرمایه هم فقط از چند سهم خاص و اوراق مشارکت مختص مدیر صندوق حمایت کرده است در حالی که بیش از 700 شرکت در بورس و فرابورس حضور دارند.

 

جلسه یکشنبه سیاه فعالان حقوقی بورس با تیم مذاکره، جعبه سیاه کاهش ارزش سهام

ارزش سهام شاخص کل از 15 دی ماه، کاهش یکباره ای داشت. گمانه های مختلفی درخصوص علل واکنش بازارسرمایه وجود داشت مثل تصمیم دولت در خصوص مهار نقدینگی، افزایش نرخ سود بانکی و حتی تلاش رسانه ای زیاد شد تا این موضوع را به مصوبه مجلس درباره افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها مرتبط کنند.

 

اولا اگر نرخ خوراک بر بازار تاثیر داشت، می بایستی فقط صنعت پتروشیمی قیمتش افت می کرد پس چرا شرکت های ساختمانی ، غذایی ، دارویی و ... هم افت کردند. این نشان می دهد که مصوبه مجلس تاثیری در این موضوع نداشته است.

 

ثانیا روند نزول شاخص کل از 15 دی ماه آغاز شد و طی 30 روز - یعنی تا 14 بهمن ماه - 8500 واحد کاهش پیدا کرد، در حالی که مصوبه مجلس در باره افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها در 15 بهمن بود، یعنی قبل از مصوبه مجلس این کاهش شروع شده بود.

 

برخی ها گفته اند که دلیل این کاهش، ارزش شاخص سهام کل، انتقال 13 شرکت از تابلوی فرابورس به بازار پایه بوده ولی این هم دلیل این کاهش شدید نمی تواند باشد. وقتی در اخبار آن ایام دقت کنید، می بینید که یک روز قبل از این کاهش شدید بازار سرمایه، جلسه ای بین اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و حدود 30 تن از فعالان حقوقی بازار سرمایه و چند تن از مدیران بانکی برگزار شده که از محتوای این نشست چند ساعته، فقط یک عکس یادگاری و چند خط خبر بیرون آمد و مابقی محتوای آن مانند محتوای مذاکرات هسته ای محرمانه ماند!

 

 

حسب اظهار کارشناسان، افراد حاضر در این جلسه، حدود 20000 میلیارد تومان در بازار سرمایه سهام حقوقی در اختیار دارند، برخی از آنها به تنهایی 2 هزار میلیارد تومان سهام حقوقی در اختیار دارند، سهامی که مربوط به شرکت های دولتی است. از میزان سهام حقیقی آنها یا بستگانشان هم اطلاعی ندارم.

 

جعبه سیاه و رمزکشایی کاهش به یکباره ارزش سهام کل، در حقیقت به محتوای این دیدار برمی گردد. یکی از  اعضای این جلسه، بعد از چند روز در فیس بوکش نوشت که در این جلسه اطلاعات خوبی به دستمان رسید! یکی از خوانندگان خبرگزاری فارس ذیل این خبر، پرسیده که آیا این کار رانت نیست؟ من می گویم بله این رانت است. این مال باخته در کامنت ذیل این خبر نوشته: فردا حجم خرید حقوقی ها در بازار سرمایه بر اساس چشم اندازی که وزارت خارجه در اختیار آقایان قرارداده، به نهایت خواهد رسید. همه می دانید که در بورس، هر کس زودتر به اطلاعات دسترسی پیدا کرد از یک مزیت و رانت برخوردار می شود زیرا زودتر از دیگران می تواند قیمت آتی اوراق بهادارش را پیش بینی کند.

 

چرا این رانت در اختیار برخی قرار گرفت؟

ظاهرا بعد از این جلسه چند ساعته، فعالان حقوقی بازار سرمایه در قالب سئوال و جواب هایی از محتوای توافقنامه ژنو که تا آن روز دولت حاضر به اعلام رسمی آن نبود، مطلع می شوند و می فهمند که در آینده در قالب مذاکرات هیچ اتفاقی تازه ای نخواهد افتاد کما اینکه اتفاقی هم نیفتاد. خصوصا که این جلسه را آقای عراقچی مدیریت می کرده که در تیم مذاکره کننده مشهور به انجمن اسلامی مذاکره کنندگان است و خود ما هم در بسیاری از مواقع در قالب مذاکره با وی، به برخی نکات پی میبریم. در بررسی صورت گرفته تیم کارشناسی، این سئوال مطرح است که آیا برخی سهام های حقیقی، برای جلوگیری از ضرر به حقوقی ها فروخته شد و برخی سهام های حقوقی ها هم برای مصون ماندن از ضرر، به حقیقی ها فروخته شد.

 

متضرر اصلی این نوع جلسات، بخش معظمی از سهامداران حقیقی هستند که بعد از این کاهش دائما با وعده و وعیدهای دولت و وزیر اقتصاد در عرصه سهام نگه داشته می شوند و هر روز که ارزش سهام شان کم می شود به امید تحقق وعده دولت و جبران ضرر، باقی ماندند اما کم کم ضرر آنها آنقدر زیاد شد که ارزش سرمایه آنها به نصف رسید.

 

پدیده ریش قرمزها در بورس و تعلل در برخورد با آنها

بسیاری از افراد در این دوره با خریدهای اصطلاحا گله ای، با گمراه کردن سرمایه گذاران و ایجاد صف های خرید و فروش ساختگی و همچنین جوسازی، اقدام به دستکاری قیمت سهام می کنند. ماده 46 قانون اوراق بهادار مصوب آذر 1384 تصریح می کند: افرادی که اقدامات آنها منجر به ایجاد ظاهری گمراه کننده یا قیمت های کاذب شود، به سه ماه تا یکسال حبس و جزای نقدی دو تا پنج برابر سود کسب شده، محکوم می شوند.

 

در حالی که هم اکنون شاهد تشکیل چنین روند هایی به شکل وسیع تری در بازار سهام هستند و افرادی که اشتهار به ریش قرمز دارند، آزادانه و با کدهای مختلف معامله می کنند که موجب گمراهی بسیاری از سرمایه گذاران حقیقی می شوند.

 

 

پدیده ریش قرمز با ظهور یک فرد - که خبرنگار بی بی سی در ایران بود - با در اختیار گرفتن رسانه ها و جریان های خبری ساختگی و دروغین و دستکاری قیمت ها در بورس از زمان دبیرکل اسبق بورس (آقای عبد تبریزی) آغاز شد. این فرد بازداشت و روانه زندان شد اما اکنون نه تنها این فرد آزاد است، به دلیل تعلل و بعضا حمایت و ارتباط با سهامداران بزرگ بازار سرمایه، جریانات مشابهی شکل گرفته است. متاسفانه این رفتار به یک پدیده در بورس تهران تبدیل شده است و شما هیچ اقدامی درباره آنها نکرده اید. این پدیده از 15 سال قبل در بازار بورس وجود دارد فقط مربوط به شما نیست ولی اگر می خواهید این بازار سامان بگیرد، باید در برخورد و جراحی آن با قاطعیت عمل کنید.

 

دولت متهم اصلی است و  سهام داران می توانند به دستگاه قضا شکایت کنند

آقاي روحاني ، شايد هيچ گروهي به اندازه فعالان بازار سرمايه از انتخاب شما خوشحال نشدند و شايد اگر قابل سنجش باشد، بالاترين آمار رأی شما از فعالان بورسي بود و قريب به يقين، هيچ بخشي هم به اندازه این افراد آسيب نديده است.

 

آقاي رييس جمهور به حمدالله روز مناظره فرموديد حقوقدان هستيد نه سرهنگ اکنون این شش میلیون نفر نامه ای به شما نوشته اند به روحانی حقوقدان و گلایه کرده اند از رئیس جمهور کشورشان و الان هم دنبال يك وكيل هستند تا از حق شان دفاع کند. در نامه خود خطاب به شما نوشته اند:

 

رييس جمهور محترم كشورمان، و وزیر اقتصادش، معاون اولش  در سال قبل به تناوب مردم را به بورس دعوت كردند و دم ازحمايت بورس زدند. همه این موارد در آبان و آذرماه ٩٢ بود ولی دی ماه فروش گسترده سهام در بالاترين قيمت ها به سهام داران و شروع افتي كه باعث شده تا به امروز خيلي ها حتي تا ٥٠ درصد سرمايه ضرر كنند.

 

وزير محترم اقتصاد پرده از واقعيتي تلخ برمي دارد "دخالت دولت در بورس براي جلوگيري از رشد" نكته دردناكی است. اينكه چند روز قبل از اين سخنان، دولت محترم با فروش سهام، كلي نقدينگي از بازار خارج كرد.

 

 

آقای حقوقدان مردم شکایت دارند، وکیلشان می شوید

آقاي حقوقدان! مطابق قانون ماده 49 قانون بورس، هفت میلیون سرمایه گذاری که سرمایه آنها به خاطر دخالت دولت در بورس نصف شده، شكايت دارند و با سند، مدعی دخالت عامدانه دولت در بورس هستند، چه کسی باید به دادشان برسد؟

 

وزیر شما در یکی از جنجال برانگیزترین اظهارنظرهای چند سال اخیر، یک مقام اقتصادی، پس از نزول مداوم شاخص های بورس، خبر از دخالت دولت در بورس داد و گفت: "افزایش قیمت ها حباب گونه بود و به همین دلیل دولت تصمیم گرفت در جهت پیشگیری از تبعات احتمالی آن ورود پیدا کند."
 

این اظهارنظر وزیر اقتصاد از آن جهت عجیب می‌نمود که قانون بورس به طور صریح بر لزوم عدم دخالت دولت در بازار سرمایه تأکید کرده است. دليل دعوت از مردم براي حضور در بورس و به دنبال آن فروش سهام دولتي به قيمت هاي بالا و دخالت هاي خاص براي ريزش بازار چه بود؟ آيا دولت دامي براي فعالين بورسي تدارک ديده بود؟  

 

 

وعده هاي توخالي که چندين بار براي حمايت هاي دولت از بازار اعلام گرديده و به سرانجام نرسيده، دليلش چيست؟ به عنوان نمونه آقاي وزير از تزریق 5000 ميلياردي به صندوق توسعه بورس صحبت کردند که نه تنها عملياتي نشد، بلكه باعث شد تا بازار وضعيتش بدتر هم بشود .

 

آقاي رييس جمهور! عدم شفافيت بازار، بي تدبيري و بي اعتنايي مديران به شرايط موجود و حتي برخي رفتارهاي تعمدي بر عمق ريزش بازار افزوده است. آقاي روحاني! در حالي که اكثر سهام بازار ريزش هاي بالاي 50 درصدي را تجربه کرده اند، آقايان در آمارهايشان به شاخصي تقلبي استناد مي کنند که اصلا بيانگر وضعيت بورس نيست. آقاي رييس جمهور! قانونا دولت به خاطر دخالت در روند بورس و بدتر از آن تشويق مردم به خريد سهام در حالی که بنای حمایت نداشته، مقصر است.

 

علاوه بر سرمایه مردم، اعتماد به دولت هم در حال از بین رفتن است

آقای طیب نیا! در جلسه معارفه رئیس جدید سازمان بورس از آه و ناله و نفرین مردم گلایه کرده اید! تعجب از شماست. مردم نصف سرمایه شان را در سایه بی تدبیری دولت شما و به دلیل ارائه اطلاعات غلط از دست داده اند بعد توقع دارید برایتان کف بزنند؟! اگر این هفت میلیون نفری که سرمایه شان نصف شده از شخص شما یا حتی رئیس جمهور به دستگاه قضا شکایت کنند، باید پاسخگو باشید.

 

آقاي رييس جمهور ، آن چيزي که دارد از بين مي رود علاوه بر سرمايه  فعالان اقتصادي، اعتماد مردم است، اعتمادي که اگر از بين برود، نتيجه اش همان مي شود که در دعوت دولت و صداوسيما از مردم براي انصراف از يارانه، هیچ کس حاضر به همراهی نشد و مردم در این رفراندم به شما نه گفتند. 
 

آقاي ریيس جمهور! بورس ايران در اين مدت به اندازه پول هاي بلوكه شده ايران نزد کشورهاي غربي افت داشته ولي کسي پاسخگو نيست. بسیاری از فعالان بازار بورس که اکنون سرمایه خود را از دست رفته می‌بینند، در درجه اول دولت و در درجه دوم شخص وزیر اقتصاد را متهم اصلی این اتفاقات می‌دانند و معتقدند که دولت در بازار دخالت منفی کرده است. حتی برخی از زیان‌دیدگان بر این عقیده‌اند که مورد فریب دولت قرار گرفته‌اند؛ چرا که از یک طرف آنها با تبلیغات گسترده به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت شده‌اند و از سوی دیگر با دخالت دولت ضرر کرده‌اند.

 

آقای روحانی! ماه عسل دولت تمام شده، پاسخ دهید

اکنون با توجه به اینکه سرمایه مردم در مدیریت اقتصادی، این آقایان در طول یک سال گذشته به بیش از نصف کاهش یافته و کمر مردم شکسته، نمی توانم خودم را قانع کنم که از به رأی گذاشتن سئوال انصراف دهم. آقای طیب نیا از این مجلس بیشترین رأی اعتماد تاریخ مجلس را با 270 رأی گرفته اند. چون می خواست دولت آقای روحانی در اقتصاد پر قدرت عمل کند و بهانه ای نداشته باشد ولی الان ماه عسل دولت تمام شده و آقای روحانی و یارانش باید پاسخ دهند و مجلس باید نشان دهد که مراقب آن رأی اعتمادش است.

 

همکاران محترم با رأی مثبت قبلی ما سرمایه مردم به جیبشان برنمی گردد ولی با رأی منفی وضعیت اصلاح می شود. بنابر این امروز 270 رأی منفی به آقای طیب نیا بدهید و با مردم مال باخته، اظهار همدردی کنید تا آقای طیب نیا هم عزمش را برای اصلاح این وضعیت جزم کند.

 

دیدگاه ها

دلسوز جوان انقلاب مستضعفین
وقتی میگم فقط مشکل وزیر فرهنگ نیس اینه... اینان معیشت مردم براشون ذره ای اهمیت نداره... کلا دولت بی درد و مرفه انقلاب مستضعفین روبه سمت ناپاکی خود میبرند.... آخوندی: مسکن مهر طرح مزخرفی است(طرح مزخرف یا ""وزیر مزخرف)+بهمرا ه " صوت http://www.afsaran.ir/link/830514 جناب رسایی پیگیر وزیر مزخرف مسکن هم بشوید...
محسن از مشهد
پاسخ یک مسئول به انتقادهایی از شاخص/ دولت مطلقاً اصراری برحفظ شاخص ندارد مدیر اداره امور بورس‌ها و بازار‌های سازمان بورس به انتقادهای درباره تلاش وزارت اقتصاد در حفظ شاخص بورس ۶۵ هزار واحدی پاسخ داد و تاکید کرد دولت مطلقاً اصراری برحفظ شاخص ندارد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هفته گذشته شایعه‌ای در بازار سهام منتشر شد مبنی بر اینکه وزیر اقتصاد به سازمان بورس دستور داده تا شاخص بورس به‌ هرنحو در کانال ۶۵ هزار واحدی حفظ شود. در این میان انجام برخی معاملات بلوکی در طول یک هفته گذشته هم شائبه دستکاری در بازار را تقویت کرد و موجبات بروز برخی انتقادها را فراهم آورد. محمود خواجه‌نصیری مدیر اداره امور بورس‌ها و بازار‌های سازمان بورس در گفت‌وگو با همشهری به نمایندگی از سازمان متبوعش به انتقادهای اخیر پاسخ می‌دهد. هدف از انجام معاملات گسترده بلوکی در بورس تهران طی یک هفته اخیر چه بوده است؟ معاملات بلوکی که در قالب توافق سهامداران حقوقی انجام می‌شود، بخشی از بازار است و همواره وجود دارد. طبیعتا در مقاطعی که معاملات خرد بازار از رونق کمتری برخوردار است، انجام معاملات بلوکی و تأثیر آن بر شاخص و روند بازار بیشتر پررنگ می‌شود. این دست معاملات همواره در بورس وجود داشته است. در شرایطی که ضعف تقاضا در بازار وجود دارد، انجام معاملات بلوکی در قیمت‌های مثبت باعث می‌شود که بخشی از عرضه‌های بازار به‌واسطه‌ انجام معاملات بلوکی، جمع‌شود و سهامداران حقوقی متقاضی معاملات بلوکی، اقدام به خرید عرضه‌های بازار کنند که این موضوع نیز در بهبـود روند عرضه و تقاضا در بورس مؤثر است. آیا می‌توان این موضوع را به حفظ دستوری شاخص در یک محدوده خاص پیوند زد؟ سیاست‌های حمایتی از بازار را باید به‌صورت یک بسته چندجانبه دید و تمرکز روی عدد شاخص به‌تنهایی درست نیست. به‌نظر من موضوع شاخص بیش از اینکه برای مسئولان حساس باشد، برای سهامداران حساس شده است. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که شاخص هیچ نقشی در تصمیم‌گیری و معاملات سهامداران ندارد، درصورتی که بررسی‌های علمی دقیق نتایج دیگری را نشان می‌دهد. بنابراین ضمن اینکه با نظر اشخاصی که مطلقاً اثر روانی عدد شاخص را رد می‌کنند، مخالف هستم، اعتقاد دارم که موضوع شاخـص بخشی از بازار است نه تمام بـازار. با وجود این در شرایطی که فضای بازار پس از یک دوره رکود نیاز به تغییر دارد باید مجموعه‌ای از اقدامات را مدنظر داشت. اقداماتی همچون تقویت جانب تقاضا و همچنین افزایش حجم معاملات و ارزش معاملات، جمع‌آوری صف‌های فروش و انجام معاملات بلوکـی، با توجه به توضیحاتی که درخصوص این معاملات در پاسخ به سؤال قبل ارائه شد. نکته‌ای که باید مدنظر قرار گیرد این است که قطعاً هدف از این معاملات شاخص نیست، بلکه بهبود فضای روانی و معاملاتی بازار است بازهم تأکید می‌کنم این به مفهوم بی‌اهمیت بودن شاخص نیست، اما زمانی این اقدامات نتیجه دارد که فضای روانی بازار عوض شود. در بسیاری از موارد یک سری صف‌های فروش در بازار وجود دارد که جمع‌آوری آنها منجر به افت چشمگیر شاخص می‌شود. یعنی شاخص است که می‌تواند در مراحل بعدی منجر به افزایش ابطال صندوق‌ها و فشار تسویه اعتبارات شود. بنابراین انجام اقدامات متوازن که ضمن جمع‌آوری صف فروش‌ها و روان‌‌سازی بازار، از افت چشمگیر شاخص و ایجاد واهمه در بازار جلوگیری کند، منطقی است. همچنین بسیاری از عرضه‌کنندگان حقوقی که بالقوه تمایل به عرضه در بازار دارند، درصورتی که فضای معاملات بلوکی برایشان فراهم شود با تجدید ساختار سبد دارایی‌های خود می‌توانند از عرضه صرف‌نظر کنند.در جریان فعالیت‌های حمایتی از بازار، اقدامات بسیار زیاد و پردامنه انجام می‌شود که خروجی آن بازگشت کمی آرامش در بازار است، اما بعضا در نقدها، صرفا برخی از اجزای چندگانه اقدامات حمایتی پررنگ شده و برخی دیگر، نادیده گرفته می‌شوند که به‌نظر من، این رویکرد، رویکرد جامع و صحیحی نیست. طی یک‌سال گذشته هر زمان که اقدامات حمایتی از طریق تزریق نقدینگی، انجام معاملات پرحجم و جمع‌آوری صف‌های فروش و تقویت تقاضا اجرا شده بازار بهبود یافته و خیلی ساده، فعالان بازار می‌توانند حتی رابطه مستقیم انجام معاملات بلوکی با بهبود روند بازار را ملاحظه کنند. شکی نیست که ما طی یک‌سال گذشته بازار پرتنش و آسیب‌پذیری داشتیم. من به جدّ معتقدم که بازار نباید رها شود، باید حمایت شود. باید فضای روانی حاکم بر بازار همواره پایش شود و در زمانی که شرایط بازار در میان‌مدت رو به ضعف رفتـه و جو نگرانی بر بازار حاکم شود، باید با انجام مجموعه‌ای از اقدامات حمایتی، وضعیت را بهبود داد، در غیراین صورت ممکن است بازار وارد مراحـل و شرایط سخت‌تری شود. یکی از موضوعاتی که بعضا درخصوص شاخص بورس مطرح می‌شود، این است که چون عدد شاخص برای مسئولان اهمیت زیادی دارد، بعضا مقامات دولتی بر حفظ شاخص در محدوده خاص تأکید دارند، آیا این موضوع صحت دارد؟ اساسا نگاه دولت به نوسان‌های شاخص در بورس چیست؟ بازهم معتقدم که ما باید وضعیت عمومی بازار را مدنظر قرار دهیم، مسئولان دولت و مجلس هم دنبال بهبود وضعیت عمومی بازار هستند و همه بر حمایت از بازار تأکید دارند. شاخص یکی از مولفه‌های بیانگر وضعیت عمومی بازار است. البته در سطوح تخصصی مشخصه‌های دیگری مانند حجم تقاضای بازار، تعداد سهام و صنایع مثبت و منفی و حجم و گردش معاملات وجود دارد که شاید نمایانگری بیشتری داشته باشد، البته ما سعی می‌کنیم همه این اطلاعات را هم در قالب گزارش‌های روزانه منعکس کنیم. اما مطلقاً فشار و اصراری برای حفظ شاخص نیست، بلکه همراهی و همکاری جهت بهبود وضعیت بازار است. گفته می‌شود در روزهای اخیر تغییراتی در قاعده حجم مبنا اتفاق افتاده، ضمن اینکه چندی پیش مدیرعامل بورس تهران از احتمال افزایش دامنه نوسان سخن گفته بود، آیا این دو موضوع صحت دارد؟ کاهش حجم مبنا و افزایش دامنه نوسان ازجمله تصمیماتی است که اغلب دست‌اندرکاران و فعالان بازار درخصوص مثبت بودن آن اتفاق نظر دارند، در عین حال زمان انجام آن نیاز به مهیا شدن شرایط باثباتـی دارد. طبیعتـا پس از مهیا شدن شرایط و در زمان اجرای این تصمیم، جزئیات نیز مطرح خواهد شد. بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها در چه مرحله‌ای است و نمادهای این گروه چه زمانی به چرخه مبادلات بازمی‌گردد؟ یکی از بزرگ‌ترین موانع در بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها، موضوع کیفی‌سازی‌ بود که خوشبختانه، با پیگیری جدی سازمان و حمایت دولت در حال حاضر تعیین تکلیف شده است. قدم‌های دیگر بیشتر به هماهنگی پالایشگاه‌ها و پخش و پالایش برای استخراج صورتحساب‌ها و صورت‌های مالی بر می‌گردد که به‌صورت جدی، در حال پیگیری است. سازمان بورس در این خصوص وقت و انرژی زیادی گذاشته است و امید داریم به‌زودی این مرحله آخر هم حل شود. به‌محـض فراهم شـدن اطلاعات، نماد پالایشگاه‌ها بازگشایی خواهد شد.
محسن از مشهد
شاخص اصلی بازار بورس در روز چهارشنبه همزمان با طرح سوال از وزیر بی کفایت وزارت دارایی و امور اقتصادی درصحن علنی مورخه 1393/11/15 و در پایان وقت قانونی یعنی ساعت دوازده و سی دقیقه شاخص با احتساب 249/27 واحد مثبت بکار خود در آخرین روز کاری خود پایان داد که شاخص روزانه با 65846 واحد در تابلو اصلی ثبت گردید ولی در کمال تعجب در روز پنج شنبه که قانونا بازار تعطیل میباشد به یکباره شاخص روز قبل در روز بعد دستکاری و با عدد جدید 174/23 واحد مثبت درج و شاخص کل 65771 در تابلو درج گردید ظاهرا نوع سوالات مطرح شده در صحن علنی به مزاق وزیر سازگار نبوده که موجبات دستکاری در شاخص اصلی مورخه 1393/11/15 را در روز بعد بهمراه داشته و این است واکنش و عکس العمل دولتمردان دولت اعتدال - تدبیر و امید که کلید شان فقط اختصاص و صرفا توان قفل کردن درب ها را دارد والاغیر . این هم نتیجه اعتماد کردن به شعارهای انتخاباتی دکتر حسن روحانی شخصیتی که خود را کارشناس - عالم علوم دینی - حقوقدان و یکی از مسئولین رده بالای نظام خودش را معرفی مینمود الحمدوالله تا کنون فقط به فقط اهل شعار بوده و بس و تمامی قولهایی که داده بودند بعد از رسیدن به قدرت و تصاحب پست ریاست جمهوری همه قول و قرار هایشان به دست فراموشی سپردند . باشد ما هم خدا را داریم . والسلام .
سرباز
با سلام.جناب دکتر افزایش ده در صدی به ازای هر سال با کدام منطق منطبق است.همچنین کاهش ۵ درصدی با کدام منطق؟؟اگر نظام مردم سالار جمهوری اسلامی در حال تشویق جوانان به ازدواج است،آیا ۵ درصد مشوق مناسبی است با توجه به فشار اقتصادی طاقت فرسا که برای قشر متاهل سربازی نرفته به مراتب طاقت فرساتر است؟؟؟لطفا پیگیر باشید جناب دکتر.سپاس.
ناشناس
كاش يه ذره به جاي اين حرف هاي پشت سر دولت محبوب به وظايف نمايندگيت عمل ميكردي گرچه كاملا واضحه اين كارها براي كمرنگ كردن پرونده رييستون و معاون رييستون در دولت قبله
همرزم
حاجی به نظرم طیب نیا وزیر آب زیر کاهی نیست نمونش وقتی رییس جمهور گفت خزانه خالی جواب داد که خزانه خالی نیست درسته چندتا موضع اشتباه داشته ولی خب شاید تدبیر مدیریتیش اینه و اون باید اصلاح بشه به نظرم سیاستهای این دولت راباید به پای ربیعی، جهانگیری، نوبخت، آخوندی و نعمت زاده گذاشت که اینا همه چیز دولت رو میچینند از اقتصاد گرفته تا . . .
عباس
باسلام / البته این را باید اضافه کرد که این چند نفر نیز مانند رئیس شان گوش به فرمان بی چون و چرا رئیس جمهور دوران سازندگی (؟!) هستند بدون اینکه فکر معقولی از صحبتها و عملکردشان داشته باشند
جعفرى
همونطور كه شما به مردم وعده هايي داديد و راى آورديد و به اونها عمل نكرديد، اين دلسوزى شما هم براى جلب اعتماد سهامدارن هفت ميليونىبراى جمع كردن آراست و مثل هميشه اين مردم مظلوم ايرا ن دچارفقر اسير بازيهاى سياسي و قدرت طلبي شماست، خدايا پناه ميبيريم به تو
رضا
جناب رسايي بنده با اينكه مشي سياسيم مخالف شماست ولي به عنوان فردي كه در اين يكسال اندك سرمايه اي كه با حقوق كارمندي ذخيره كرده و به بازار سرمايه برده بودم و حدود 40 درصد آن پودر شد از جنابعالي به خاطر مطرح كردن اين موضوع در مجلس كمال تشكر و قدرداني را دارم .
ناشناس
اقای رسایی خدا خیرت بده دست فریبکاران را رو کردی معلوم نیست فریبکاری دولت فقط در بورس بوده باشه در تمام حوزه مردم را فریب دادند
مسافر
سلام آقای رسایی. یه بار تو وبسایتتون بعد از انتخابات نظر دادم. حالا بگذریم از اون زمان. حال رو دریابین. ببنید آقای رسایی اگر برای مجلس هم اصولگراها نتونند متحد باشن پل صراط جلوتون رو میگیریم! آقای رسایی به هر آرمانی که اعتقاد دارید نکنید کاری که در انتخابات سرمون اومد. بسه دیگه. خود رایی و تک روی و منم منم بسه برامون. همین 4 سال بسه برامون. مجلس رو خراب نکنید. کرباسچی گفته قطعا کارگزاران و اصلاح طلبان یک لیست واحد میدند. آنها در باطل خود متحدند و شما در حق خود پراکنده! انتخابات پارسال رو با جوگیری و بی سیاستی آقایون خراب کردیم مجلس دیگه این کار رو نکنید.
علی
اقای رسایی شما ازاونایی هستی که ازطرفداران سرسخت ولایت فقیه هستی اما در حرف در عمل کار خودت وحرف خودرافقط قبول داری در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد از طرفداران سرسخت ایشان بودی اخر دوره از منتقدان شدی حالا از مخالفان روحانی هستی اخر حتما اخردوره طرفدار اقای روحانی میشی جنابعالی یا جلوتر از رهبر هستی یا عقبتراز رهبر معظم.شما چرا تن به حکم ورای دادگاه نسبت به جرمت نمیدی ایا مرگ فقط برای همسایه خوب؟اسلام شمافقط وقتی براتون مزایا داره خوبه؟مواظب باش حق الناس نکنی که خدا از حق الناس نمیگذره
یک فرهنگی دوستدار عدالت خواهی از نوع حجه الاسلام رسایی
لطفا در مورد وضعیت مسکن مهر ، و واردات بی حساب و کتاب بنزین ، افزایش بی حساب وکتاب حقوق وزارت بهداشتی ها (افزایش حقوق هفتصد هزار تومانی) و مظلوم ماندن فرهنگیان ، اینکه وزیر آموزش و پرورش افزایش حقوق 80 هزار تومنی حقوقفقط آموزگاران ابتدایی را (که هنوز عملی نشده و تازه مقرری برج اول یعنی دی ماه هم ازش کم خواهد شد) را در رسانه ها بیست درصد جا میزند ،بیمه طلایی فرهنگیان که دیگر طلایی نیست(تعهدات سالی دویست هزار تومان ناقابل دندان حذف شده،برای هر هزینه ای باید فاکتور ببری تا درصدی را بعد از چند ماه بریزند به حساب ) ،جلسات حزبی وزیری که قرار است آموزش و پرورش را سامان دهد،........ را پیگیری بفرمایید که شما صدای در گلو مانده مستضعفین و قشر آسیب پذیر فرهنگی هستی.در پناه ولی عصر موید باشید
یک فرهنگی دوستدار عدالت خواهی از نوع حجه الاسلام رسایی
لطفا در مورد وضعیت مسکن مهر ، و واردات بی حساب و کتاب بنزین ، افزایش بی حساب وکتاب حقوق وزارت بهداشتی ها (افزایش حقوق هفتصد هزار تومانی) و مظلوم ماندن فرهنگیان ، اینکه وزیر آموزش و پرورش افزایش حقوق 80 هزار تومنی حقوقفقط آموزگاران ابتدایی را (که هنوز عملی نشده و تازه مقرری برج اول یعنی دی ماه هم ازش کم خواهد شد) را در رسانه ها بیست درصد جا میزند ،بیمه طلایی فرهنگیان که دیگر طلایی نیست(تعهدات سالی دویست هزار تومان ناقابل دندان حذف شده،برای هر هزینه ای باید فاکتور ببری تا درصدی را بعد از چند ماه بریزند به حساب ) ،جلسات حزبی وزیری که قرار است آموزش و پرورش را سامان دهد،........ را پیگیری بفرمایید که شما صدای در گلو مانده مستضعفین و قشر آسیب پذیر فرهنگی هستی.در پناه ولی عصر موید باشید
حسن
جناب رسایی واقعا سپاسگزاریم ازتون. حقیقتا امیدی به جبران شدن ضررهای کمرشکنمون نداریم، اما حداقل دل سوختمون خنک شد که یه کارت زرد دیگه به وزیر دولت ربا و نزول داده شد.
مهدی
آقای رسایی خیلی مردی ولی ای کاش زودتر به فکر ما سهامدارای خرد می افتادی خیلی دیره دولت بدبختمون کرد سرمایه یه عمر زندگیم نصف شده اعصاب و روان دیگه ندارم
مجتبی
احسنت برآقای رسایی لطفا پای وزیر بیکفایت ونالایق نفت روهم بکشونید به مجلس باور کنید نیمی ازمشکلات بورس ازهمین وزیر وشرکتهای پالایشی آب میخوره سر بحث تعیین نرخ خوراک پالایشگاهها
محمود
بعد از چند سال بیکاری در سال 91 مشغول به کار شدم و توانستم اندکی پس انداز کنم...مجددا بیکار شدم...یکسالی هست که همان اندک سرمایه ای که داشتم به توصیه آقایان وارد بازار سرمایه ((بورس)) کردم...سرمایه ام از نصف کمتر شده است...به خدا به پیغمبر به قرآن با زبان روزه این اندک سرمایه را جمع کرد...هر روز مسببش را نفرین میکنم...بیکار هم هستم...هر روز چشمانم پر اشک و خونین است برای روزی که ببینم مسببان این وضعیت و آنهایی که با وعده دروغ من را به این وضعیت رسانده اند به جزای عملشان برسند...هم خودشان و هم خانواده و بچه و عزیزانشان.....حسبی الله
یک معلم
جناب رسایی! ما از وزیر اقتصاد شکایت داریم به خاطر اطلاعات غلطی که به ما دادند و ما را در بورس ماندنی کردند.بنده به عنوان سهامدا رچطور می توانم از وزیر شکایت کنم؟! شما نماینده ما هستید ما پشتیبان شما! خواهش می کنم از طرف ما اقدام به شکایت کنید.

اضافه کردن دیدگاه جدید