شماره مطلب : 1977
زمان انتشار : 93/12/26 - 15:25 2015/3/17
هاشمی همواره جریانی را به دنبال خود کشانده اما خود همیشه بر اساس مدیریت های همسر و فرزندانش حرکت کرده و این سوگمندانه ترین بخش از زندگی سیاسی هاشمی رفسنجانی و جریانی است که چشم و گوش بسته  دنباله روی او بوده جریانی که در فتنه سال ۸۸ سقوط کرد و دیگر هم نتوانست کمر راست کند.
مهدی هاشمی سال ۸۴ نگران چه بود که هاشمی را به گریه انداخت

جریانی به دنبال هاشمی، هاشمی به دنبال یک خانواده+فیلم

هاشمی همواره جریانی را به دنبال خود کشانده اما خود همیشه بر اساس مدیریت های همسر و فرزندانش حرکت کرده و این سوگمندانه ترین بخش از زندگی سیاسی هاشمی رفسنجانی و جریانی است که چشم و گوش بسته دنباله روی او بوده جریانی که در فتنه سال ۸۸ سقوط کرد و دیگر هم نتوانست کمر راست کند.
حکم مهدی هاشمی بالاخره صادر شد. حکمی که حداقل ۲۰ سال قبل وقتی مهدی هاشمی به برکت ریاست جمهوری و غفلت پدر، اولین تخلفاتش را انجام داده بود و معاون وقت وزارت اطلاعات با او برخورد کرده بود، باید صادر می شد. 
 
قاعدتا آن روز پدر، در مواجه با تخلفات فرزند، باید به جای حمایت، بر او غضب می کرد و علی القاعده باید به جای غضب بر مدیر مهمترین وزارتخانه امنیتی اش، به دلیل انجام وظیفه او را تشویق می کرد اما هاشمی دقیقا بر عکس این کرد، حمایتش نصیب فرزند متخلف و خشم و غضبش، نصیب معاون وقت وزیر اطلاعات شد تا جایی که رئیس دولت سازندگی در حالی که از پنجره اتاق کارش بیرون را نگاه می کرد و استکان چای را سر می کشید، معاون وزیر اطلاعات وقت را به دلیل برخورد با مهدی برکنار کرد.
 
مروری بر  خاطرات این چهره تأثیرگذار انقلاب اسلامی، نشان می دهد که هاشمی رفسنجانی همواره در برابر آزمون وابستگی به فرزندان و تأثیر پذیری از همسرش -عفت مرعشی - که فصل الخطاب زندگی اوست، دچار تردید در تصمیم گیری بوده و برای همین هاشمی هرگز نتوانسته از این آزمون سربلند بیرون بیاید.
 
 
 
هاشمی همواره جریانی را به دنبال خود کشانده اما خود همیشه بر اساس مدیریت های همسر و فرزندانش حرکت کرده و این سوگمندانه ترین بخش از زندگی سیاسی هاشمی رفسنجانی و جریانی است که چشم و گوش بسته  دنباله روی او بوده جریانی که در فتنه سال ۸۸ سقوط کرد و دیگر هم نتوانست کمر راست کند.
 
مهدی هاشمی محکوم شد به ۱۵ سال زندان، به رد مال و به انفصال، مردم اما هم راضی اند و ناراضی. وقتی سخنان چندباره محسنی اژه ای، دادستان وقت کل کشور و معاون اول قوه قضائیه را به یاد می آورند که از فشار عده ای در خصوص پرونده مهدی هاشمی سخن می گفت، حق دارند از حکم صادره راضی نباشند و از خود بپرسند که واقعا بر اساس اصل ۱۹ قانون اساسی عمل شده؟ 
 
اصل ۱۹ قانون اساسی به صراحت می گوید: ‎مردم‏ ایران‏ از هر قوم‏ و قبیله‏ که‏ باشند از حقوق‏ مساوی‏ برخوردارند و رنگ‏، نژاد، زبان‏ و مانند اینها سبب‏ امتیاز نخواهد بود. قوه قضائیه بخواهد یا نخواهد مردم را در برابر این پرسش قرار داده که چه تناسبی بین حکم صادره برای رحیمی با آن جرایم محدود و حکم مهدی هاشمی با این لیست بلند بالا از جرایم اقتصادی، امنیتی، سیاسی و ... است.
 
مردم حق دارند اگر از حکم بدوی ۱۵ سال حبس، رد مال و انفصال - که در تجدید نظر می تواند تا پنج سال کاهش یابد - قانع نشوند، اما همین مردم از این که بالاخره پس از بیست سال، تابوی مصونیت این آقازاده شکسته شد، از دستگاه قضا راضی اند و این بار اگر چه بر زبانشان جاری نیست اما صدای دل هایشان را می شود شنید که می گویند آملی مچکریم.
 
فیلمی که می بینید قسمتی از تبلیغات انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ است که بخشی از واقعیت هایی نوشته شده در این یادداشت کوتاه را به نمایش می گذارد. در این فیلم تبلیغاتی، هاشمی رفسنجانی به جای این که برنامه های انتخاباتی خود برای بازگشت به قدرت را اعلام کند در باره تک تک فرزندان و همسرش سخن می گوید! نکته مهم در این فیلم اشاره هاشمی به نگرانی های آن روز مهدی است. اینکه مهدی هاشمی قبل از انتخابات نگران چه بود، سئوالی است که با مرور متن کامل کیفرخواست دادستان در باره تخلفات مهدی هاشمی پاسخ آن می یابید. اما اینکه در خصوص دیگر جرایم مهدی و دیگر فرزندان و همسر هاشمی رفسنجانی کی عدالت اجرا می شود، افکار عمومی در انتظار پاسخ است.
 

 

دیدگاه ها

محمد حسین
با سلام واقعا متاسفم برای ضعف این قوه قضایی رو که صاحب واقعی این انقلاب مردم و شهدا هستند اما برای عده ای خاص مصادره شده تا قوه قضایی به جای اینکه با قاطعیت حکم بده با احتیاط و ترس حکم صادر میکنه مردم اینو میبینن و متاسفا که انقلاب خیلی وقت هست که از دست مردم خارج شده
شهروند
بايد نسبت به دزد بيت المال با كينه و قاطعيت برخورد كرد تا درس عبرتي براي بقيه غارتگران بيت المال باشد نه مانند حسن كليد فقط بگي برخي از تحريم سوء استفاده كردند و جيب ملت را خالي كردند و بعد با آنها چراغ سبز نشان دهي تا با سرعت و قدرت بيشتر جيب ملت را بزنند منظورم همين بنجل سازان خودرو كشور است كه مجددا در خواست افزايش 10% قيمت توليدات بنجلش را دارند و همچنان كه قبل حسن كليد به آنها مجوز افزايش قيمت (غارت جيب ملت ) داد اين بار نيز همين كار را خواهد كرد چرا كه جنگ شوراي رقابت و خودروسازان فليم تكراري براي ما ملت شده و آدرسي كه حسن كليدساز در مورد غارتگران جيب ملت مي داد الكي بود . و آدرس صحيح آنها بنجل سازان خودرو كشور و صنايع لبني و پوشاكي هستند كه هميشه براي كارشان چراغ سبز حسن كليد برخور دار هستند
مهسا
به خدا هر کس دیگه ای بود حتما حکمش اعدام بود فقط چون اسم پدرش اکبره نباید عدالت براش اجرا بشه.یعنی جرم یکی مثل امیرمنصور آریا از این آقا زاده ی وطن فروش و فتنه گر و مال مردم خور بیشتر بود؟!!!
حجت
سلام حاج حميد،خداي بزرگ راشاکرم درعصري زندگي ميکنم که عدالت درحال شکوفايي است،حکم مهدي هاشمي باتمام گيرودارش صادرشدو درودبه قاضي پرونده که باتمام کارشکنيهاوازبين بردن اسنادوحتي مخفي کردن آنها،باشجاعت برانچه داشت وعلم قضاوتش،انشاء حکم کردواينکه بعضي هاازسر درد مينويسندوياميگويندکه حق هم دارند،ازاينکه حکم صادره راتخفيف ميدانند،بايدشاکرخداوندبودچراکه حکم درمورد کسي صادرشده که هنوزدرارکان نظام افرادذي نفوذي را داردکه خيليها به تصور نفوذ اين خانواده،حتي تصور يک سال زنداني شدن جونيوررا نميکردند.حال که مومنين ومستضعفين ديدندبراي هيچ کس فضاي امن درهنگام تخلف وجود ندارد،شوکه شده وباشوق درپي حداکثري کردن حکم براي جونيور هستندلذا بايد گفت شاکرباشيم،وبه علم قاضي باتوجه به اسنادموجودوادله ها،درصدورحکم احترام بگذاريم،وهرگز اين موجودوخانواده اوراباديگرمتهمين غياث نکنيم،چون انها توانايي دست اندازي درامور بررسي رانداشته واسنادهمه وجود داشته درصورتي که جونيوروخانواده استاد امحاء ومخفي کاري ودستبرد دراسنادهستند.وسلام
امیر
قطعا شیطان بیش از انچه که در به انحراف کشاندن شیخ منتظری قهقه سر می داد امروز با این انحرافی که در هاشمی به وجود اورد به قدرت پلید شیطانی خود می بالد و این مهم اثبات این موضوع هست که انسان هر ایینه در هر جایگاه والای معنوی هم که باشد امتحان شده و امکان سقوط و انحطاط را دارد.
ناشناس
از اینکه سر یک بدبختی مثل جنابعالی کلاه برود. بعضی ها شعور و توفیق الهی دارند که برای امت دل بسوزانند و بعضی ها حتی برای خودشان هم نمی توانند .....
علی
عزیزم فکر مردم یعنی چی؟ آقای رسایی راجع به منافع مردم در قضیه یک هسته ای کم صحبت کرده؟ در مورد اقتصاد صحبت نکرده؟ در مورد توهین به پیامبر چیزی نگفت؟ در مورد بورس صحبت نکرد؟ شما چه چیزی رو مشکل برای مردم میبینی داداش؟
علیرضا
اولا بگو فیلم اینهایی که اعتراف می کنند از کجا آوردی ؟ و تو دادگاه بوده و کی ؟ دوما بگو چطور ثابت میکنی مادر فائزه یا زن هاشمی است ؟ سوما بگو چطور ثابت میکنی روز عاشورا است ؟ شاید روز بعد انتخابات است؟
پایداریم تا ظهور
ما نمی گذاریم انقلاب دست نامحرمان و نا اهلان بیفتد تولی و تبری از فروع دین ماست آیا هنوز وقت تبری از حاج آقا خاطره به نقطه شروع نرسیده است ؟ ای علامه ها ، علماء و سیاست بازان اسلامی اعلام انزجار کنید زیرا اثبات جرم فرزند ایشان نابخشودگی است حال به آخرت فکر کنید و مصلحت اندیشی کنار بگذارید ؟؟؟ یوم تبلی السرائر
مهدی
خدا امام را رحمت کند اون کجا و این سعد ابن ابی وقاص کجا امام فرمودند ملاک ومیزان حال افراد است حالا حرف دوست عزیزمان حیف هاشمی ...تفوبرتوبادچرخ گردون تفو ...هاشمی زنده است چون انقلاب زنده است امام خمینی آره در انتخابات 88 هم ان مردک 500 میلیون رشوه سال82 از شهرام جزایری گرفته بهد می گوید از امام حکم داشتم برادرم برای خودتان خوب خدا و پیامبر و امامی ساختید هر گناهی و هر ظلمی در حق مردم کردید بعد بگین امام گفته اره این حرف هم احتمالا از خاطرات در خفای 2015 حاج خاطره است دلا خفته ای در خاک و هر مصیبت برسر مظلوم است به اسم توست ان روز که از گور بر خواستی شکوه جای خدا کن که ای سرور و مولای من در راه شما جهاد کردم اما اینان به اسم من به اسلام دین تو هجمه کردند تو خود حق دین مظلومت را بگیر.

اضافه کردن دیدگاه جدید