شماره مطلب : 1985
زمان انتشار : 94/1/16 - 12:53 2015/4/5
مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از تفاهم‌نامه لوزان این تفاهم‌نامه را عبور از خط قرمزها خواند و اظهار داشت: متاسفانه منافع سیاسی جلوی چشم دوستان را گرفته است.
تذکر شفاهی رسایی در صحن علنی

در توافق سوئیس بیش از توافق ژنو عقب نشینی شده/دولت خودش به خودش تبریک می گوید

مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از تفاهم‌نامه لوزان این تفاهم‌نامه را عبور از خط قرمزها خواند و اظهار داشت: متاسفانه منافع سیاسی جلوی چشم دوستان را گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه در تذکر شفاهی پایان جلسه گفت: همکاران محترم و ملت شریف، به موجب اصل ۱۵۳ قانون اساسی هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی ارتش شود، ممنوع است، حتی مجلس چنین حقی را ندارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان ادامه داد: متاسفانه در روزهای اخیر بعد از توافقنامه ژنو، تفاهم‌نامه‌ای در سوئیس به عقد و امضا رسیده که عبور از خطوط قرمز است.

 

 

از اینجا دانلود کنید

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب به صراحت فرمودند توافق نباید کلی و جزئی در دو مرحله باشد، هر کسی می‌خواهد توافق کند فقط در یک مرحله.

رسایی اظهار داشت: یکماه از این فرمایشات نگذشته است، اما توافق اخیر روی کلیات و جزئیات مبهم است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه توافق نباید همراه با ابهام باشد باید شفاف باشد تا دبه نکنند، ادامه داد: هنوز امضای توافقنامه و هنوز قرائت آقای ظریف تمام نشده بود که آمریکایی ها نقض کردند و گفتند ما برداشت دیگری داریم.

عضو فراکسیون اصولگرایان اضافه کرد: بین متنی که طرف غربی خواند و آقای ظریف خواند، تفاوت وجود دارد.

عضو جبهه پایداری با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه تحریم ها باید به یکباره برداشته شود، این در متن مذاکرات است نه نتایج مذاکرات، اظهار داشت: این توافقنامه مجددا وعده سرخرمن داده است. آقای ظریف در رسانه اعلام می کند که هنوز هیچ توافقی اعلام نشده و هیچ چیز الزام‌آور نیست، پس این جشن و سرور برای چیست؟

عضو کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: چرا ملت را سرکار می گذارید؟ اگر هیچ چیز الزام‌آور نیست، چه پیروزی بدست آوردید؟ چه تبریکی نیاز است؟ دولت خودش به خودش تبریک می گوید، آقای ظریف به آقای روحانی تبریک می گوید، آقای روحانی به آقای ظریف تبریک می گوید.

وی افزود: اگر این تفاهم‌نامه پیروزی بزرگ است، چرا مسئولین دیگر صحبت نمی کنند؟ اگر این پیروزی بزرگی است، چرا بقیه صحبتی نمی کنند؟

به گزارش مهر، نمایندگان با فریادهای دو دو و وقت تمام شد به اظهارات رسایی اعتراض کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس توضیح داد: چرا اقتصاد کشور را پیوند می زنید به نقطه های خیالی؟ مردم مثل مارگزیده ها شدند، بعد از اینکه دیدند پیروزی بزرگ توافقنامه ژنو یک دروغ بزرگ بود، دیگر از ریسمان سیاه و سفید توافقنامه سوئیس می ترسند و هنوز باور ندارند.

رسایی با تاکید بر اینکه در توافقنامه سوئیس بیشتر از توافقنامه ژنو عقب نشینی کردیم، گفت: در توافقنامه ژنو از غنی‌سازی ۲۰ درصد ما را به غنی‌سازی ۵ درصد رساندند و گفتند این پیروزی بزرگ است، در توافقنامه سوئیس غنی‌سازی ۵ درصد را به ۳.۵ درصد رساندند، کجای این پیروزی بزرگ است؟

عضو کمیسیون اصل ۹۰ اضافه کرد: بر اساس توافقنامه ژنو، تحریم های هسته‌ای باید لغو می شد، اما در توافقنامه سوئیس اتحادیه اروپا باید توافقنامه های مالی و اقتصادی اش را برمی دارد و آمریکا هم فقط تحریم های ثانویه را تعلیق می کند آن هم مشروط، لغو نمی‌کند.

رسایی ادامه داد: در فوردو فقط یک‌هزار ماشین سانتریفیوژ باقی می‌ماند که فقط دو آبشار می چرخد آن هم فقط می‌چرخد و غنی‌سازی نمی کند.

وی تاکید کرد: اگر قرار است این دو آبشار بچرخند و غنی‌سازی نکنند، به دردی نمی خورند.

عضو جبهه پایداری اظهار داشت: ما کسی را متهم به خیانت نمی کنیم، اما منافع سیاسی متاسفانه جلوی چشم بعضی ها را گرفته است.

عضو فراکسیون اصولگرایان با تاکید بر اینکه کسی را متهم نمی کنیم، خاطر نشان کرد: متاسفانه دوستان ما به مذاکره معتاد شده اند و طرف مقابل هم این را فهمیده است.

 

دیدگاه ها

زعیم
کجان اونهایی که فریاد میزدن "وای بر این دولت مردم فریب". من به شما میگم:دارن خودشون به خودشون تبریک میگن ، هم سیاسیون هم عوام الناس. به قول یک بنده خدایی میخواستم پراید بخرم اما حالا که موفقیت بزرگ حاصل شده با پولش پورشه می خرم.
nima
از سخنان واقع بینانه شما راجع به این موضوع کمال تشکر را دارم وامیدوارم همیشه برای گرفتن حق مظلوم همینطور پیشتاز باشید با تشکر
مهدی
سلام درود بر تو رسایی مرد با غیرت حرف دل مارو زدی این توافق اگر امضا شود مملکت نه تنها شیره تحریم دست دشمن میوفتد بلکه پای جاسوسین و عوامل غربی باز میشود و مسائل دفاعی و موشکی به هسته ای گره میخورد و امریکا به ارزوی دیرینش میرسه و علنن مملکت و تقدیم دشمن میکنیم از بسیج و برادران سپاهی و رهبر عزیز خواهش میکنم وارد میدان بشوند تا کار از کار نگذشته این توافق فقط باید از خط قرمز ها رد نشود در صورتی که حتی یک بند از خط قرمز توجه نشد مملکت مگه در و پیکر نداره که هر کی میره تو اطاق و به همین راحتی مملکتو حراج میکنه ... ما منتظریم اقای رسایی خواهش میکنم ادامه بدید
ناشناس
آقاي رسايي نامه چرا شما و همكاران همفكرتان اقدامي براي آمدن به تلويزيون نميكنيد اگر واقعا راست مي گوييد كه حتما راست ميگوييد چرا فكري براي آمدن به تلويزيون نميكنيد و آنجا با دولت حرف نميزنيد امضا جمع كنيد در مجلس تا صدا و سيما به شما و همفكران شما هم اجازه مطرح كردن دغدغه هايتان را بدهد لطفا جواب مرا بدهيد منتظرم
ايران باخته
من موندم اينا چرا نميان به منتقدانشون پاسخ بدن و فقط بهشون ميگن مخالف مخالف اينم يه راه فرار خوشگل برا اونا كه دسته دسته گل ميدن به آب آمريكاييا ديشب داشتم كانال سلطنت طلبا رو ميدم بخدا باورتون نشه ولي فكر كردم حسين شريعتمداري خودمونه كه اينجوري زجه ميزد بو ميگفت ننگين نامه بدتر از تركمن چاي يه سلطنت طلب فراري وطن فروش چنان زجه ميزد از كلاه گشاد و بزرگي كه سر ظريف گذاشتن دوس داشتم ضبط ميشد ميدادم پخشش كنين اهاي طرفداراي ظريف و روحاني ايني كه گفتم داخل نبود رسايي نبود شريعتمداري نبود منتقداي بيسواد داخلي نبودن يه وطن فروش حرفه اي اونور آب بود توي قلب واشنگتن كه امثال شما و دولت بهشون دل بستين بخدا دروغ نميگم برين سرچ بزنين برنامه كانال يك ديشب شنبه رو ميگم يارو خطاب به اون هشتاد نفري كه پول گرفته بودن اومده بودن برا ظريف ميگفت نفهميديد چه ننگي رو امضا كردن باور كنين اول فكر كردم شوخي ميكنه ولي خوب كه دقت كردم ديدم همون چيزايي رو ميگه كه الان تو ايران به دولت ميگن ولي كو گوش شنوا درج شود لطفا
موافق
بذارین بگم چرا سلطنت طلب ها زجه میزنن هرکاری که پایه جمهوری اسلامی رو محکم تر کنه اونا جلوش موضع میگرن اونا می خوان جمهور ی اسلامی ضعیف بشه و راهی رو بره که باعث از بین رفتنش بشه .
جلال
به نظر من جناب روحاني علاقه خيلي زيادي به فيلم بر باد رفته داشته و خواسته خودش هم شماره 2 اون رو بسازه به همين خاطر اومد و انرژي هسته اي و عزت ايران رو بر باد داد و اسم اين اثر هنري خودش رو هم بر باد رفته 2 گذاشت
ناشناس
نمیدونم چرا شما فقط تو موضوع هسته ای فریاد میزنید ، یعنی واقعا ما مشکل دیگه ای نداریم ؟؟؟؟؟؟ آخه مگه میشه این مذاکرات بدون نظر آقا بوده باشه ؟؟؟؟ به فرض ادعای شما درست ، چرا طبق اصل 59 قانون اساسی نظر مردم و جویا نمیشید ؟؟؟؟ البته 14 اسفند 94 ، انتخابات همه چیزو مشخص میکنه !!!!
محسن از مشهد
با توجه به توافق نامه لوزان و عدم رعایت حقوق ملت ایران در توافق نامه مذبور با عدم اعتنا به دلواپسی های مقام معظم رهبری و هشدارهای مکرر ایشان در این خصوص که مورد توجه دولت قرار نگرفته است هر چه سریع تر طرح عدم کفایت رییس جمهور را در صحن علنی مجلس مطرح نمایید ای نمایندگان خواب مانده
ناشناس
واقعا جالبه ! آقا در سخنرانی نوروزی از 2 دیدگاه اقتصادی درون زا/ رونق اقتصادی با واردات و سرمایه گذاری خارجی سخن گفت و دومی رو دیدگاه عقیم و غلط توصیف کرد اما روحانی بعد از توافق لوزان میگه توافق پایه های اقتصاد مقاومتی رو تقویت می کنه!! دولتی که سراسر شده ولایت گریزی ؛ نماینده های این مجلس یادشون رفته برای یک هزارم این رفتار از احمدی نژاد اون رو به صلابه می کشیدند...
احسان
بابا دست از سرمون بردار رسایی . به خدا اگه تفکر تو دو درصدم هم تو جامعه ما طرفدار داشته باشه . مرد مومن یه نظر سنجی بکن کاری که نداره
فکر جدید
سلام بر جناب آقای رسایی ما از موضع گیری های شما قاطعانه حمایت می کنیم . از دولتی ها می پرسم ما چه چیزی را بدست اورده ایم که باید از آن خوشحال باشیم و برایش جشن بگیریم!!! رئیس جمهور هم هول شده و شب اول می گفت : پیام من به مردم ایران پیام تشکر است. می پرسم ما مردم هستیم. ما چکار کرده ایم که شما از ما تشکر می کنید !!!! شاید ه خاطر سکوتمان ها !؟؟
علی
با سلام، برادر گرامی، جناب آقای رسایی، میخواهند قلب راکتور اراک را دربیاورند و نابود کنند، فردو را به یک انبار سانتریفیوژهای اسقاطی تبدیل کنند، تمام دار و ندار هسته ای که حاصل چندین دهه تلاش و استقامت ملت ایران است را به یکباره نابود کنند، سکوت به هیچ وجه جایز نیست. اگر این توافقنامه اجرا شود، کشور در معرض تهدید بسیار جدی قرار خواهد گرفت.
امیر
حرص نخور رسایی برو به خونه نشینی سالهای آیندت فک کن و به سرزمین سوخته ای که تو و همفکرات تحویل جامعه دادید برو به اون دنیات فکر کن که کیا رو بیچاره کردی منکه از تو و همفکرات نمیگذرم باشد که خدا هم ازت نگذره
شاکری از بابل
سلام. تمام دقدقه این دولت، مجلس دهم هست.برای رسیدن به آن همه چیز را قربانی میکند، شک نکنید. هیچ خط قرمزی برای دولت فعلی معنا ندارد. برخورد حسن روحانی و دستگاه دیپلماسی وی در برخورد با توهین روزنامه فرانسوی به پیامبر اکرم(ص) را که از یاد نبرده اید؟ حسن روحانی فردیست که میخواهدخود را صبور در برابر منتقدین و خندان در برابر مخالفینش نشان دهد که توهین های پی در پی نامبرده به منتقدینش، نقش او را نقش بر آب میکند. در مورد این توافق حسن روحانی و دارودسته اش فقط به به و چه چه میکند ونمیخواهند صدای منتقدین را بشنوند. اگر خودشان این پیروزی را قبول داشتند مردم را از جزئیات آن مطلع میکردند تا مردم مطلع شوند و خود قضاوت کنند، نه اینکه روحانی و دور وبریهایش برای هم قش و ضعف کنند و هی تبریک بگویندو عکس یادگاری بگیرند. جوسازی، هیاهو، توهین به منتقدین، تکبر و خود خواهی، نشنیدن صدای مردم و ندیدن تورم و صفر خواندن آن، کارانسانهای ضعیف است. این همه ادعا نکنیم!!!!!!!! "یاعلی"
ناشناس
آقای رسایی . بعضی وقت ها با خودم فکر می کنم ای کاش دولت هسته ای را کلا تعطیل کند تا ببینیم باز چه بهانه ای برای تعلیق همه چیز در مملکت در 2 سال گذشته دارد؟
محسن ازکرج
پیمان لوزان نام یک پیمان آشتی بود که در تاریخ ۲۴ ژوئیه ۱۹۲۳ در لوزان سوئیس به امضاء رسید وبراساس آن وضعیت تقسیم‌بندی بخش‌های آناتولی و تراکیه شرقی امپراتوری فروپاشیده عثمانی را مشخص کرد و کلیه سرزمین‌های عرب عثمانی{مانند سوریه وعراق واردن ولبنان وحجاز} از قلمرو آن جدا شدندجزایر دودِکانس و رودس در دریای اژه به ایتالیا رسید و مابقی جزایر اژه نصیب یونان شدندو... طی این پیمان ذلتبار قدرتهای پیروزجنگ جهانی اول به حیات سیاسی امپراطوری عثمانی پایان دادند وکشورترکیه را بنا نهادند قرارداد ننگین لوزن در هتل بوریواژ از طرف قدرتهای صلیبی برمسلمین تحمیل شد همان هتلی که مذاکرات 5+1 وظریف در آن برگزار شد وب سايت شبکه خبري سي ان ان آمريکا مزورانه نوشت" .در طول 8 روز مذاکره، مذاکره کنندگان، هيئت‌هاي همراه و کادر امنيتي و خبرنگاران به طور تمام وقت در داخل و اطراف هتل پنج ستاره بوريواژ مستقر بودند؛البته اين نخستين بار نيست که اين هتل معروف و تاريخي لوزان ميزبان يک رويداد بزرگ ديپلماتيک شده است. در سال 1923 نيز " پيمان لوزان" که پايان دهنده به حيات سياسي امپراتوري عثماني و آغاز گر حيات جمهوري نوين ترکيه بود در همين هتل به‌امضا رسيد" آیا آقای ظریف نمی دانست در چه دام تبلیغاتی غرب گرفتار شده است آری غربیها مخصوصا این هتل را انتخاب کرده بودند تا پاسخ سعید جلیلی را بدهند که درچهارشنبه سوم خرداد ماه 1391 در بغداد در قصر صدام نشست ایران و گروه 1+5رابرگزارکرد وباتذکر سالگرد پیروزی خرمشهر وحمایتهای همه جانبه تمامی آنان از صدام وتنهایی غریبانه ایران فاتحانه گفت: امروز در سالروز آزادی مقتدرانه خرمشهر و در حالی که حاکمیت عراق به مردم مظلوم آن و دوستان استراتژیک ما بازگشته است در قصر صدام با شما به مذاکره نشسته‌ایم
ناشناس
جناب رسائی با سلام- از شما و سایر نمایندگان حق طلب و انقلابی واقعی مجلس (اگر چه تعداد آنها متاسفانه معدود است) می خواهم در مقابل ننگ نامه لوزان سکوت نکنید که فردای قیامت باید جوابگو باشید اگر قرار بر تسلیم و تحقیر در برابر کدخدا بود که دیگران هم بلد بودند و نیازی به مذاکره نداشت ! آیا این بود تدبیر و امید؟!
محمد قربانی
با سلام - جناب رسایی امید واریم در این زمینه بیشتر فعالیت کنید و از حق و حقوق همه ملت ایران دفاع کنید - باشد که دیگران هم بصیرت شما را داشته باشند . و من الله التوفیق
ناشناس
چه کسی است که نداند شما جوش چه را می خورید. انقدر از اسلام و کشور و رهبر خرج کرده اید که دیگر حنایتان رنگی ندارد. سکوت شما در موقعی که باید جلو چپاول و حیف و میل بیت المال را می گرفتید و شلوغ کردنهایتان وقتی اکثریت نخبگان جهان با آن موافقند خود بسیار گویاست. نماینده!؟
حمید
من نمیدونم چرا وقوه قضائیه هیچ اقدامی درمقابل نشراکاذیب و تشویش اذهان عمومی آقای رسایی انجام نمیده!؟ همه کشور از مقام معظم رهبری گرفته تا آحاد ملت از توافق حاصل شده استقبال کردن و حمایت خودشون رو از دولت اعلام کردن اونوقت این آقا با اندک همفکران خودشون دراند چب لای چرخ رفاه وآسایش مردم میکنند
محمد
دولت با این شدتی که به دنبال دست یافتن توافق به هر قیمتی با گرگ باران دیده هست، یک پنجم اون زورش که تو انرژی هسته ای به کار برده رو به وضعیت اقتصاد داخلی کشور معطوف می کرد کشور وضعیتش دگرگون می شد و کسی به توافق با گرگ هم فکر نمی کرد قبل از ضرر دست بکش آقای روحانی سر مردم رو با مزاکرات بیهوده گرم نکن.ما منتظر یک اقتصاد خوب در کشوریم با یک تفکر خوب و محکم درضمن یکی از مسئولین ژاپن چندین سال پیش یک تفکر جالب داشت، که الان اقتصاد ژاپن جای حرف نداره یک تفکر جالب میگفت اگر تو آمریکا چند دقیقه برق قطع بشه ما چند سال اقتصادمون ازآمریکا پیشی می گیره حرفم اینه شما با توقف و آهسته کردن برنامه هسته ای ایران برای بیش از 15 سال چه خدمتی به آمریکا و کشورتان می کنید
ناشناس
شماها تا حالا ندیدین یه سرباز وظیفه جلوی آینه می ایسته و به خودش یهوی احترام نظامی میکنه خوب چناپ شرهنک روحانی که دیگه جای خود دارد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مشهدی
با توجه به توافق نامه لوزان و عدم رعایت حقوق ملت ایران در توافق نامه مذبور با عدم اعتنا به دلواپسی های مقام معظم رهبری و هشدارهای مکرر ایشان در این خصوص که مورد توجه دولت قرار نگرفته است هر چه سریع تر طرح عدم کفایت رییس جمهور را در صحن علنی مجلس مطرح نمایید ای نمایندگان خواب مانده
ناشناس
ما مجلس نداریم اگه داشتیم این توافق ننگین امضا نمی شد کاش نماینده های ما از کنگره امریکا می اموختند با چند تا نماینده مانند رسایی چه می شود کرد؟بیشتر نماینده ها خوابند من شک دارم یکبار متن توافق را خوانده باشند کا اینطور بی خیال ماچرا هستند لاریجانی با توافق موافق است همین برای دولت کافی است
ناشناس
با طرح عدم کفایت سیاسی کاملا موافقم اما مچلسی که تا به حا ل از استیضاح ظریف طفره رفته چه انتظاری دارید ؟/ این مچلس اینقدر سکوت کرد که کار به اینجا رسید مجلسی که باز هم به لاریجانی رای داد چه انتظاری دارید؟؟

اضافه کردن دیدگاه جدید