شماره مطلب : 2071
زمان انتشار : 94/5/17 - 17:02 2015/8/8
وزیر ارشاد در روز خبرنگار برای 9دی خط و نشان کشید و اعلام کرد که دفعه بعد 9 دی را لغو مجوز می کنیم. رسایی هم ماده 4 قانون مطبوعات را به وزیر یادآوری کرد که هر کس نشریات را در فشار قرار دهد، به شش تا دو سال انفصال از خدمت محکوم می شود.
وزیر ارشاد 9 دی را تهدید به لغو مجوز کرد، رسایی پاسخ داد:

آقای وزیر مراقب باشید خودتان توقیف نشوید

وزیر ارشاد در روز خبرنگار برای 9دی خط و نشان کشید و اعلام کرد که دفعه بعد 9 دی را لغو مجوز می کنیم. رسایی هم ماده 4 قانون مطبوعات را به وزیر یادآوری کرد که هر کس نشریات را در فشار قرار دهد، به شش تا دو سال انفصال از خدمت محکوم می شود.
وزیر ارشاد در مراسم روز خبرنگار:
نشریه ۹ دی در صورت تکرار تخلف، لغو مجوز می‌شود

وزیر ارشاد با اشاره به توقیف هفته‌نامه ۹ دی گفت: این هفته‌نامه به صورت مرتب تیترهای نامناسبی در مورد مذاکرات هسته‌ای منتشر می‌کرد که برخلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود و از همین جا اعلام می‌کنم اگر بار دیگر تخلفی از این نشریه سر بزند، لغو مجوز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز خبرنگار که با حضور وزیر امور خارجه و معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم‌اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است، به سؤالات برخی خبرنگاران پاسخ داد.

جنتی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص بازگشایی مجدد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران منحل‌شده گفت: برای بازگشایی این انجمن، در دولت یازدهم دو جلسه در سطح وزرا به اتفاق وزیر کار و وزیر اطلاعات برگزار کردیم و چند جلسه نیز در سطح معاونین وزرا داشتیم.

وی ادامه داد: در اولین جلسه وزرا تصمیم بر آن شد که وزارت اطلاعات شکایت خود را از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از دستگاه قضایی پس بگیرد تا دستگاه قضا بهانه‌ای برای ادامه پلمب نداشته باشد، این کار را وزارت اطلاعات انجام داد، اما دستگاه گفت خودمان در مورد این مجموعه حرف داریم.

جنتی ادامه داد: بحثی که وزارت کار در خصوص انجمن‌های صنفی مطرح می‌کند این است که هر استانی یک انجمن صنفی استانی تشکیل دهد و کانون انجمن‌های صنفی از این طریق می‌تواند به صورت قانونی تشکیل شود. این موضوعی است که سایر دوستان و وزرا نیز آن را تأیید می‌کنند چون منطبق با قانون است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی دوستان گاهی مطرح می‌کنند که وزارت ارشاد به دنبال تشکل‌سازی است، اما ما به دنبال ساختن تشکل نیستیم و سعی کرده‌ایم هماهنگ‌کننده باشیم و نمی‌توانیم مانع از تشکیل انجمن صنفی شویم که درخواست خود را را ارائه دادند.

جنتی در ادامه در خصوص برخورد دستگاه قضا و مأموران انتظامی با عکاسان خبری گفت: در حوزه قضایی شعبه‌ای برای امور رسانه‌ها ایجاد شده است و تلاش داریم هماهنگی‌هایی را در این زمینه انجام دهیم تا این مشکلات به حداقل برسد، اما باید برخی رفتارها را نیز تحمل کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به توقیف هفته‌نامه 9 دی نیز اشاره کرد و گفت: براساس آنچه که شورای عالی امنیت ملی در مورد مسائل هسته‌ای ابلاغ کرده بود، قرار بود خط قرمزهایی را مطبوعات رعایت کنند، اما نشریه 9 دی که برای چهارمین بار توقیف می‌شود و بلافاصله به دادگاه روحانیت رفته و تبرئه می‌شود و برمی‌گردد، در این مدت به صورت مرتب تیترهای نامناسب و خنده‌داری را منتشر می‌کرد و رسماً علیه مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل کرده است.

جنتی اظهار داشت: بالاخره در هر کشوری و در هر شرایطی چهارچوب‌های امنیتی وجود دارد که رسانه‌ها حقیقتاً به آنها عمل می‌کنند، این چهارمین بار است که تخلفاتی از این نشریه سر می‌زند و بنده اعلام می‌کنم به دلیل اصرار این نشریه بر تخلف از قانون، اگر این بار تخلفی از این نشریه سر بزند، لغو مجوز خواهد شد.

وی افزود: در هیأت نظارت بر مطبوعات در خصوص تذکرهایی که به مطبوعات داده می‌شود، از مدیران مسئول دعوت می‌شود که برای دفاع بیایند و توضیحات خود را ارائه دهند و من فکر می‌کنم این موضوع تا حدی می‌تواند از تنش‌ها کاهش دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در خصوص نویسندگان ممنوع‌القلم گفت: ما خبرنگار و نویسنده ممنوع‌القلم نداریم و اینها را دستگاه قضا ممنوع‌القلم کرده است و اگر در خصوص هر کدام جداگانه درخواستی به ما ارائه شود، سعی می‌کنیم مشکل آنها را حل کنیم.

جنتی افزود: در حوزه کتاب هیچ نویسنده ممنوع‌القلمی نداریم و تمام کسانی که قلم می‌زنند براساس محتوا مجوز گرفته‌اند و باز هم تکرار می‌کنم برای پیگیری وضعیت نویسندگان ممنوع‌القلم، درخواست‌ها ارائه شود و بنده شخصاً این موضوع را پیگیری می‌کنم.

 

پاسخ رسایی به اظهارات جنتی درباره لغو مجوز 9 دی:
وزارت ارشاد برای بستن دهان منتقدین مأموریت دارد

مدیر مسئول 9 دی تأکید کرد: شورایعالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره توافق هسته‌ای ندارد و چیزی هم به هفته‌نامه 9 دی ابلاغ نشده مبنی بر اینکه اگر رسانه‌ای به توافق هسته‌ای انتقاد کند، توقیف می‌شود.

حجت‌الاسلام حمید رسایی مدیرمسئول 9 دی و نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: شورایعالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره توافق هسته‌ای ندارد و چیزی هم به هفته‌نامه 9 دی ابلاغ نشده مبنی بر اینکه اگر رسانه‌ای به توافق هسته‌ای انتقاد کند، توقیف می‌شود.

وی در پاسخ به اظهارات امروز علی جنتی مبنی بر اینکه 9 دی مصوبات شورایعالی امنیت ملی درباره موضوع هسته‌ای را رعایت نکرده است، توضیح داد: مطابق اصل 176 قانون اساسی، مصوبات شورایعالی امنیت ملی بعد از تأیید رهبر انقلاب قابلیت اجرا پیدا می‌کند و این در حالی است که بر اساس پیگیری صورت گرفته، شورایعالی امنیت ملی درباره موضوع هسته‌ای و توافق اخیر مصوبه‌ای نداشته است.

نماینده تهران در مجلس تأکید کرد: علاوه بر این وزارت ارشاد مصوبه‌ای به 9 دی ابلاغ نکرده تا ما آن را رعایت کنیم. حتی مصوبه مربوط به کمیته‌های مشورتی شورا هم که البته رعایت آن الزام قانونی ندارد هم ابلاغ نشده تا ما آن را رعایت کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس درباره این اظهار نظر علی جنتی که 9دی چهار بار توقیف شده اما بلافاصله به دادگاه ویژه روحانیت می‌رود و تبرئه می‌شود نیز گفت: این اظهارات وزیر ارشاد توهین به مقام قضایی است و معنای آن این است که وزارت ارشاد با دلیل توقیف می‌کند اما مقام قضایی بی‌دلیل تبرئه می‌کند! این در حالی است که 9 دی هر سه بار قبل بعد از بررسی مطالب مورد ادعای وزارت ارشاد تبرئه شد.

وی ادامه داد: وزیر ارشاد تاکنون هر بار که روزنامه‌هایی به مقدسات توهین کرده‌اند از توقیف آنها سر باز زده و یا در نهایت با فشار افکار عمومی و علمای دینی اقدام کرده است. در تمام این موارد به دلیل عدم اقدام وزارت ارشاد در نهایت قوه قضائیه با توهین‌کنندگان برخورد کرده است. یعنی توافق هسته‌ای از ولایت امیرالمؤمنین مهم‌تر است.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: وزیر ارشاد بعد از توهین روزنامه بهار به غدیر و ولایت امیرالمؤمنین از توقیف آن اظهار تأسف کرد، بعد از توهین آسمان به حکم قصاص، توقیف آن را محکوم کرد ولی درباره 9 دی به دلیل انتقاد از دولت روحانی اینطور برخورد می‌کند.

مدیرمسئول 9 دی درباره این اظهارات جنتی که 9 دی در صورت تکرار تخلفات لغو مجوز می‌شود، یادآور شد: این سخن آقای جنتی به این معناست که وزیر می داند 9 دی این بار هم تبرئه خواهد شد. در حقیقت این ادبیات، تهدید یک رسانه از سر عجز است؛ به نظر می‌رسد وزارت ارشاد برای بستن دهان منتقدان مأموریت دارد، اینکه چه کسی تخلفات را تکرار کرده در تشخیص مقام قضایی است. وقتی 9 دی چند بار به دلایل واهی توقیف می‌شود و هر بار بعد از بررسی قضایی تبرئه می‌شود، نشان می‌دهد که ما تکرار تخلف نکردیم، ولی ارشاد به دنبال تخلف و اعمال فشار به یک رسانه است تا دهانش را ببندد و صدایش را خفه کند که قانون مطبوعات برای این رفتار مقام دولتی احکامی مثل انفصال موقت و دائمی از خدمت را پیش‌بینی کرده است، بنابر این وزیر مراقب باشد خودش منفصل از کار دولتی نشود.

رسایی در پایان با اشاره به پاسخ وزیر ارشاد به نامه وی که چند روز قبل نوشته، خاطرنشان کرد: شنیدم که گفته‌اند در برابر استدلال‌های نامه پاسخی ندارند و جالب اینجاست که علیرغم گذشت یک هفته، وزارت ارشاد هنوز حکم توقیف و دلایل آن را به ما ابلاغ نکرده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید