شماره مطلب : 2071
زمان انتشار : 94/5/17 - 17:02 2015/8/8
وزیر ارشاد در روز خبرنگار برای 9دی خط و نشان کشید و اعلام کرد که دفعه بعد 9 دی را لغو مجوز می کنیم. رسایی هم ماده 4 قانون مطبوعات را به وزیر یادآوری کرد که هر کس نشریات را در فشار قرار دهد، به شش تا دو سال انفصال از خدمت محکوم می شود.
وزیر ارشاد 9 دی را تهدید به لغو مجوز کرد، رسایی پاسخ داد:

آقای وزیر مراقب باشید خودتان توقیف نشوید

وزیر ارشاد در روز خبرنگار برای 9دی خط و نشان کشید و اعلام کرد که دفعه بعد 9 دی را لغو مجوز می کنیم. رسایی هم ماده 4 قانون مطبوعات را به وزیر یادآوری کرد که هر کس نشریات را در فشار قرار دهد، به شش تا دو سال انفصال از خدمت محکوم می شود.
وزیر ارشاد در مراسم روز خبرنگار:
نشریه ۹ دی در صورت تکرار تخلف، لغو مجوز می‌شود

وزیر ارشاد با اشاره به توقیف هفته‌نامه ۹ دی گفت: این هفته‌نامه به صورت مرتب تیترهای نامناسبی در مورد مذاکرات هسته‌ای منتشر می‌کرد که برخلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود و از همین جا اعلام می‌کنم اگر بار دیگر تخلفی از این نشریه سر بزند، لغو مجوز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز خبرنگار که با حضور وزیر امور خارجه و معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم‌اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است، به سؤالات برخی خبرنگاران پاسخ داد.

جنتی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص بازگشایی مجدد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران منحل‌شده گفت: برای بازگشایی این انجمن، در دولت یازدهم دو جلسه در سطح وزرا به اتفاق وزیر کار و وزیر اطلاعات برگزار کردیم و چند جلسه نیز در سطح معاونین وزرا داشتیم.

وی ادامه داد: در اولین جلسه وزرا تصمیم بر آن شد که وزارت اطلاعات شکایت خود را از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از دستگاه قضایی پس بگیرد تا دستگاه قضا بهانه‌ای برای ادامه پلمب نداشته باشد، این کار را وزارت اطلاعات انجام داد، اما دستگاه گفت خودمان در مورد این مجموعه حرف داریم.

جنتی ادامه داد: بحثی که وزارت کار در خصوص انجمن‌های صنفی مطرح می‌کند این است که هر استانی یک انجمن صنفی استانی تشکیل دهد و کانون انجمن‌های صنفی از این طریق می‌تواند به صورت قانونی تشکیل شود. این موضوعی است که سایر دوستان و وزرا نیز آن را تأیید می‌کنند چون منطبق با قانون است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی دوستان گاهی مطرح می‌کنند که وزارت ارشاد به دنبال تشکل‌سازی است، اما ما به دنبال ساختن تشکل نیستیم و سعی کرده‌ایم هماهنگ‌کننده باشیم و نمی‌توانیم مانع از تشکیل انجمن صنفی شویم که درخواست خود را را ارائه دادند.

جنتی در ادامه در خصوص برخورد دستگاه قضا و مأموران انتظامی با عکاسان خبری گفت: در حوزه قضایی شعبه‌ای برای امور رسانه‌ها ایجاد شده است و تلاش داریم هماهنگی‌هایی را در این زمینه انجام دهیم تا این مشکلات به حداقل برسد، اما باید برخی رفتارها را نیز تحمل کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به توقیف هفته‌نامه 9 دی نیز اشاره کرد و گفت: براساس آنچه که شورای عالی امنیت ملی در مورد مسائل هسته‌ای ابلاغ کرده بود، قرار بود خط قرمزهایی را مطبوعات رعایت کنند، اما نشریه 9 دی که برای چهارمین بار توقیف می‌شود و بلافاصله به دادگاه روحانیت رفته و تبرئه می‌شود و برمی‌گردد، در این مدت به صورت مرتب تیترهای نامناسب و خنده‌داری را منتشر می‌کرد و رسماً علیه مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل کرده است.

جنتی اظهار داشت: بالاخره در هر کشوری و در هر شرایطی چهارچوب‌های امنیتی وجود دارد که رسانه‌ها حقیقتاً به آنها عمل می‌کنند، این چهارمین بار است که تخلفاتی از این نشریه سر می‌زند و بنده اعلام می‌کنم به دلیل اصرار این نشریه بر تخلف از قانون، اگر این بار تخلفی از این نشریه سر بزند، لغو مجوز خواهد شد.

وی افزود: در هیأت نظارت بر مطبوعات در خصوص تذکرهایی که به مطبوعات داده می‌شود، از مدیران مسئول دعوت می‌شود که برای دفاع بیایند و توضیحات خود را ارائه دهند و من فکر می‌کنم این موضوع تا حدی می‌تواند از تنش‌ها کاهش دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در خصوص نویسندگان ممنوع‌القلم گفت: ما خبرنگار و نویسنده ممنوع‌القلم نداریم و اینها را دستگاه قضا ممنوع‌القلم کرده است و اگر در خصوص هر کدام جداگانه درخواستی به ما ارائه شود، سعی می‌کنیم مشکل آنها را حل کنیم.

جنتی افزود: در حوزه کتاب هیچ نویسنده ممنوع‌القلمی نداریم و تمام کسانی که قلم می‌زنند براساس محتوا مجوز گرفته‌اند و باز هم تکرار می‌کنم برای پیگیری وضعیت نویسندگان ممنوع‌القلم، درخواست‌ها ارائه شود و بنده شخصاً این موضوع را پیگیری می‌کنم.

 

پاسخ رسایی به اظهارات جنتی درباره لغو مجوز 9 دی:
وزارت ارشاد برای بستن دهان منتقدین مأموریت دارد

مدیر مسئول 9 دی تأکید کرد: شورایعالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره توافق هسته‌ای ندارد و چیزی هم به هفته‌نامه 9 دی ابلاغ نشده مبنی بر اینکه اگر رسانه‌ای به توافق هسته‌ای انتقاد کند، توقیف می‌شود.

حجت‌الاسلام حمید رسایی مدیرمسئول 9 دی و نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: شورایعالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره توافق هسته‌ای ندارد و چیزی هم به هفته‌نامه 9 دی ابلاغ نشده مبنی بر اینکه اگر رسانه‌ای به توافق هسته‌ای انتقاد کند، توقیف می‌شود.

وی در پاسخ به اظهارات امروز علی جنتی مبنی بر اینکه 9 دی مصوبات شورایعالی امنیت ملی درباره موضوع هسته‌ای را رعایت نکرده است، توضیح داد: مطابق اصل 176 قانون اساسی، مصوبات شورایعالی امنیت ملی بعد از تأیید رهبر انقلاب قابلیت اجرا پیدا می‌کند و این در حالی است که بر اساس پیگیری صورت گرفته، شورایعالی امنیت ملی درباره موضوع هسته‌ای و توافق اخیر مصوبه‌ای نداشته است.

نماینده تهران در مجلس تأکید کرد: علاوه بر این وزارت ارشاد مصوبه‌ای به 9 دی ابلاغ نکرده تا ما آن را رعایت کنیم. حتی مصوبه مربوط به کمیته‌های مشورتی شورا هم که البته رعایت آن الزام قانونی ندارد هم ابلاغ نشده تا ما آن را رعایت کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس درباره این اظهار نظر علی جنتی که 9دی چهار بار توقیف شده اما بلافاصله به دادگاه ویژه روحانیت می‌رود و تبرئه می‌شود نیز گفت: این اظهارات وزیر ارشاد توهین به مقام قضایی است و معنای آن این است که وزارت ارشاد با دلیل توقیف می‌کند اما مقام قضایی بی‌دلیل تبرئه می‌کند! این در حالی است که 9 دی هر سه بار قبل بعد از بررسی مطالب مورد ادعای وزارت ارشاد تبرئه شد.

وی ادامه داد: وزیر ارشاد تاکنون هر بار که روزنامه‌هایی به مقدسات توهین کرده‌اند از توقیف آنها سر باز زده و یا در نهایت با فشار افکار عمومی و علمای دینی اقدام کرده است. در تمام این موارد به دلیل عدم اقدام وزارت ارشاد در نهایت قوه قضائیه با توهین‌کنندگان برخورد کرده است. یعنی توافق هسته‌ای از ولایت امیرالمؤمنین مهم‌تر است.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: وزیر ارشاد بعد از توهین روزنامه بهار به غدیر و ولایت امیرالمؤمنین از توقیف آن اظهار تأسف کرد، بعد از توهین آسمان به حکم قصاص، توقیف آن را محکوم کرد ولی درباره 9 دی به دلیل انتقاد از دولت روحانی اینطور برخورد می‌کند.

مدیرمسئول 9 دی درباره این اظهارات جنتی که 9 دی در صورت تکرار تخلفات لغو مجوز می‌شود، یادآور شد: این سخن آقای جنتی به این معناست که وزیر می داند 9 دی این بار هم تبرئه خواهد شد. در حقیقت این ادبیات، تهدید یک رسانه از سر عجز است؛ به نظر می‌رسد وزارت ارشاد برای بستن دهان منتقدان مأموریت دارد، اینکه چه کسی تخلفات را تکرار کرده در تشخیص مقام قضایی است. وقتی 9 دی چند بار به دلایل واهی توقیف می‌شود و هر بار بعد از بررسی قضایی تبرئه می‌شود، نشان می‌دهد که ما تکرار تخلف نکردیم، ولی ارشاد به دنبال تخلف و اعمال فشار به یک رسانه است تا دهانش را ببندد و صدایش را خفه کند که قانون مطبوعات برای این رفتار مقام دولتی احکامی مثل انفصال موقت و دائمی از خدمت را پیش‌بینی کرده است، بنابر این وزیر مراقب باشد خودش منفصل از کار دولتی نشود.

رسایی در پایان با اشاره به پاسخ وزیر ارشاد به نامه وی که چند روز قبل نوشته، خاطرنشان کرد: شنیدم که گفته‌اند در برابر استدلال‌های نامه پاسخی ندارند و جالب اینجاست که علیرغم گذشت یک هفته، وزارت ارشاد هنوز حکم توقیف و دلایل آن را به ما ابلاغ نکرده است.

دیدگاه ها

دلواپس حمید رسایی
میدونم که باز این متن رو مثله بقیه متن ها که به ضررته پخش نمیکنی ولی فقط خواستم بخونی و بدونی خوشحال شدیم ان هم بسیار نه به خاطر توقیف روزنامه بلکه به خاطر اینکه امثال شما اصلا نباید اجازه روزنامه زدن داشته باشند از همان اسم هفته نامه شما ریاکاری دغل بازی و کاسب فتنه بودن معلومه
ناشناس
همین یه نماینده رو داریم که فعاله بقیه که حرف زدن هم بلد نیستن شدن نماینده انشاا.. رییس جمهور چند سال بعد ایران آقای حمید رسایی میشود
ناشناس
کاسب فتنه و امثال ذلک. در فیلم مختارنامه یادم هست ابن زبیر ریاکار و اعوان و انصارش به مختار کذاب و چها و چها نگفتند یعنی تمامی صفات زشت خود را به مختار نسبت می دادند و در زمان امیر المومنیین نیز معاویه اینگونه صفات را به مولا لقب میداد و در دوران هر امامی هر حاکم ظالم و ستگری به جای پاسخ صریح و قانع کننده و درست تهمت و افترا و تمسخر... روی می آوردند حال که آقای رسایی و امثالهم که به جنگ تزویر و ریا رفته اند انتظار ناز و نوازش ندارند بلکه به یاری خدا و با تیکه بر راه امام شهیدمان سید الشهدا تا آخرین قطره خون و با بصیرت و شجاعت به جنگ تزویر خواهیم رفت و 9 دی روز بصیرت ملت ایران بود لبیک یا حسین
ی نفر
تو یادته کی شعار آزادی بیان می داد؟؟؟؟؟؟؟ بابا بیاید این دو سه تا سایت و روزنامه رو هم توقیف کنید ک دیگه همه از دولت تعریف کنن دیگه، دور همی گل بگن و گل بشنون.
مومنی
بله روزنامه های زنجیری ضد دین و شرف را باید امسال شما زیاد کنند تا به هر مسئله مقدسی توهین بشه و یک مشت آدم دزد و فئودال و سرمایه دار تبلیغ در آن کنند و آدمای دلسوز نباشند
سید
آقای رسایی چون شما شخصیت شناخته شده ای هستید ، بعید است که به ترور شما اقدام کنند، ولی ما مردم عادی اگر حرفی بخواهیم بزنیم ممکن است مفقودالاثر بشویم. لذا شما هم از جانب خودتان و هم از جانب ما مردم صحبت کنید.
ناشناس
آقای رسایی ! این دوره دوره با کدخدا بستن است . بهتر است شما هم بجای استهلاک انرژی با بزرگان ببندید تا حرفتان بهتر برو داشته باشد.
عمار
سلام حاج حمید رسایی بنده معتقدم که فرمایشات شما چه درست و چه نادرست نشان از بی حوصلگی و تنبلی برخی از همکاران شما در مجلس و مطبوعات و دانشگاه ها و ... بهتره - در ضمن اینکه این کار شما مزاحم خواب بعضی ها شده و ان شااله در انتخابات آینده مردم تنبلی و سستی بعضی هارو که برای رای جمع کردن دوره می افتند به رخشان خواهند کشید- جای بسی خوشحالیه که در جامعه می بینیم که مردم آنقدر تحلیل های جالبی در مورد سیاست و عملکرد دولتها دارند که جای نگرانی در آینده نیست ولی این سبب نمی شود که امسال شما و ما و هر ایرانی متعهدی دست از اطلاع رسانی و روشنگری بر دارد - یک پیشنهادی دارم همه آدمها در هر پستی هر روز با خودشان و دیگران این جمله را تکرار کنند ------ مردم می فهمند ------
محسن نامورصدیق
فقط شعار خوب داده میشود. آقای جنتی فردی را برای معاونت مطبوعاتی گمارده که فقط باند بازی میکند و به هرکس که دلش میخواهد مجوز نشریه میدهد و به هرکس که نخواست نمیدهد. درمورد یارانه مطبوعات هم همینطور؛ نشریات مورد نظر آقایان تامین هستند اما نشریات مظلوم و بی پناه در مشکلات اقتصادی خود دارند دست و پا میزنند و هیچ گوش شنوائی در ارشاد وجود ندارد که به درد آنها برسد. آقای انتظامی معاونت مطبوعاتی فعلی علیرغم شعارهای فریبنده در هنگام نشستن بر جایگاه معاونت مطبوعات فعلی، اکنون معاونت مطبوعاتی آکنده از بی عدالتی، باند بازی، تحقیر نشریات شده و به نشریات مظلوم و بدون پشتوانه با قطع یارانه ها ضربه زده و اقتصاد نشریات را دچار چالش نموده است و در عوض با افزایش یارانه های نشریات مجیز گویش توانسته خدمت بزرگی به آنها نماید. همیشه دولت قبل را مورد نکوهش قرار میدهد درحالی که وضعیت مالی نشریات (علیرغم کمبود اعتبارات کشور در آن دوره) در دولت قبل خیلی بهتر بود و یارانه ها و هدایا به خبرنگاران همیشه کمکی هرچند کوچک به آنها بود اما در این دولت دریغ از هیچ کمکی به خبرنگاران و همچنین افتخار کم کردن یارانه نشریات در پرونده شان نیز اکنون افزوده شده است. اکنون به افراد مورد دلخواه خود در کمتر از 4 ماه مجوز نشریه میدهند اما اینجانب درسال 83 درخواست مجوز روزنامه و ماهنامه دادم اما آقای انتظامی خیلی از تقاضاها از جمله تقاضاهای اینجانب را علیرغم گذشت 10 سال از درخواست بدون صورتجلسه به بهانه آمایش سرزمین! از دور خارج کرده و فقط به هم مسلکان خودش که کمتر از یکسال تقاضا داده بودند ارائه کرد. آری اینچنین است وضعیت مطبوعات و خبرنگاران در این دوره ای برادر.
علی
درودبر آقای رسایی ، ابوذر زمان ،از این جماعت انتظار دیگری نیست ، کمی صبور باشید وبه روشنگریتان ادامه دهید کم کم ملت متوجه عوام فریبان خواهند شد ، خوشحالی تصنعی جمع بندی وین به زودی تمام خواهد شد فعلا چند روزی ظریف وعراقچی را به مناسبت وبی مناسبت اینجا واونجا می فرستند تاشاید با تزریق حس کاذب مطالبات بحق مردم که به بهانه آنها مملکت را زیر تیغ اجنبی برده اند را فراموش کنند . هرچه میگن عکسشو عمل می کنند ...
علیرضا
وزارت ارشاد برای بستن دهان منتقدانی که منافع ملت برایشان مهم است کاری نخواهد کرد ولی باید جلوی شما کاسبان تحریم و از بین برنده منافع ملت و حامیان نابود کننده کشور بزرگ ایران(محمود احمدی نژاد) رو گرفت.. میگن جلوی ضرر را از هرجا بگیری فایده است
ناشناس
احسنت بر برادر رسایی وزیر بی لیاقت استعفا استعفا وزیری که هنوز بلد نیست راجع به مقام قضایی چطورموضع بگیره. اوه اوه اوه برم تا توقیفم نکرده خخخخخ
امیر
دلواپس معلوم از گجا خط می گیری؟؟؟ دلواپس منافع امریکا و انگلیسی ؟؟؟روزنامه نه دی با یکی دوتا روزنامه دیگر منتقد دولت هستند در عوض دهها روزنامه حامی دولت .....صدای این دوسه تا روزنامه در غوغای غوغا سالاران گم می شود ....اما بازم دولت کم حوصله بد اخلاق تحمل کوچکترین انتقادی را ندارد به صدا وسیما تذکر کتبی می دهد ...به کیهان تذکر می دهد ...مخالفان را تهدید میکند
ناشناس
سلام - جناب آقای جنتی من به شما یادآوری می کنم که دنیا کوتاه است و کوتاه تر از آن وفای صندلی مقام به شماست لطفا سخنی بگویید که وقتی قدرت مقام و قدرت جسمی شما تمام شد و به این اظهار نظرهای خود مراجعه می کنید شرمنده نشوید - آقای جنتی واقعا تیرتهای 9 دی خنده دار بود؟ منظورتان از این شوخی های تلخ چیست؟ راستی شما که می فرمایید 9 دی رسماً علیه مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل کرده است چرا پاسخ آقای توکلی و آقای رسایی که با استعلام از همان شورای عالی امنیتی ادعای شما را رسما از تریبون مجلس تکذیب کرده اند را نمی دهید ... اینکه شما می فرمایید 9 دی رسما ... واقعا این اظهار نظرها خنده دار نیست؟!! آخر شما چرا فکر چند روز بعد که مانند جریان بورسیه ها و بسیاری از جو سازی های خلاف قانون این دولت، حقیقت آشکار می شود را نمی کنید...؟؟!! ما شاء الله آنقدر دولت وزیر مستحق استیضاح دارد که مایه شرمندگی است ... آقای رسایی پیروزی آشکار شما و جناب آقای حسینیان عزیز و آقای کوچک زاده گرامی، کیهان، وطن امروز، رجا نیوز و سایر منتقدان صادق مبارک. آقای روحانی مچکریم مچکر! آقای جنتی از شما هم مچکریم به نظر من بچه های دکتر سلام شایسته است شما را مجدد به عنوان دکترترین دکتر هفته معرفی کنند.
محسن رحمانی
جناب آقای طیب نیا با قماری که روی سرمایه های مردم در بورس تهران کردند سرمایه مردم حقیقی را به 1 پنجم کاهش دادند جناب رسایی عزیز ما از شما خواهش میکنیم بساط این قمار خانه خیابان حافظ را جمع کنید تا افراد بیشتری با توطئه شخص طیب نیا در این باتلاق گرفتار نشوند یا این شخص استیضاح کنید تا سایه نکبت این فرد از سر اقتصاد کنده شود با تشکر

اضافه کردن دیدگاه جدید