شماره مطلب : 2073
زمان انتشار : 94/5/18 - 20:28 2015/8/9
آیا با توجه به شعار قانونگرایی که همواره مورد تأکید و مطالبه شما بوده است، رعایت این مواد قانونی لازم است یا نه؟ آیا بی توجهی به این مواد قانونی، نمی تواند در آینده تبعاتی حقوقی برای نتیجه مذاکرات داشته باشد؟
نامه دوم رسایی در باره عدم رعایت آیین نامه تنظیم توافقنامه های بین المللی در توافقنامه برجام

آقای روحانی و لاریجانی، چرا سکوت کرده اید و پاسخی به این اشکال نمی دهید؟

آیا با توجه به شعار قانونگرایی که همواره مورد تأکید و مطالبه شما بوده است، رعایت این مواد قانونی لازم است یا نه؟ آیا بی توجهی به این مواد قانونی، نمی تواند در آینده تبعاتی حقوقی برای نتیجه مذاکرات داشته باشد؟

جناب آقایان دکتر روحانی، رئیس محترم جمهور و دکتر لاریجانی، رئیس محترم مجلس

سلام علیکم

هفته گذشته طی نامه ای به حضرات، موضوع عدم رعایت مواد مهمی از «آيين نامه چگونگي تنظيم و انعقاد توافق های بین المللی» در ترجمه "توافقنامه برجام" طی نامه ای یادآوری شد. متأسفانه تاکنون علیرغم اذعان کارشناسان به این اشکالات، هیچ کدام از عزیزان حاضر به ارائه توضیحات لازم در خصوص دلایل عدم رعایت این بندهای قانونی و تبعاتی که به دنبال دارند، نیستند!

مطابق ماده 3 این آيين نامه مصوب هيأت دولت «در کلیه توافق‌های دو یا چند جانبه منطقه‌ای و بین‌المللی، لازم است یک نسخه از آنها به زبان فارسی تنظیم گردد و در توافق های حقوقی تشریفاتی (كه مصوبه مجلس را نياز دارد) ‌مراتب رجحان، زبان فارسی یا یک زبان ثالث یا تساوی اعتبار زبان فارسی با زبان طرف قرارداد، جهت تفسیر قید شود. تبصره: در توافق حقوقي تشريفاتي دوجانبه لازم است يك نسخه از توافق به يكي از زبان هاي رايج انگليسي، فارس و عربي به عنوان زبان مرجع جهت تفسير تنظيم گردد. در صورتي كه زبان طرف مقابل از زبان هاي رايج باشد و تنظيم متن توافق به تشخيص معاونت حقوقي و امور مجلس رياست جمهوري با لحاظ شرايط و روابط دوجانبه به زبان ثالث مناسب نباشد، بايد براي تفسير، تساوي اعتبار متن زبان فارسي با زبان طرف متقابل در توافق قيد شود.»

براساس ماده 4 اين آيين نامه «قبل از پذيرش هر نوع توافق حقوقي تشريفاتي بين المللي، لازم است نسخه فارسي با نسخه خارجي يا ترجمه فارسي با متن مطابقت شود. تاييد مطابقت بر عهده هيأت ترجمه معاونت حقوقي رياست جمهوري مي باشد.»

بر اساس ماده 5 اين آيين نامه «در هر توافق حقوقي بايد روش و مرجع حل و فصل اختلافات ناشي از تفسير يا اجراي آن در متن توافق پيش بيني شود، به صورتي كه در درجه اول، دادگاه هاي و مراجع جمهوري اسلامي ايران و در صورت عدم رضايت طرف خارجي به ترتيب يك مرجع حقوقي بين المللي يا مرجع تخصصي بين المللي يا مرجع خارجي رسمي عهده دار اين امر شود.»

مطابق ماده 8 اين قانون «دستگاه دولتي بايد قبل از ارايه پيشنهاد براي الحاق يا اعلام قبولي يك توافق چند جانبه حقوق تشريفاتي، با در نظر گرفتن مصالح و منافع ملي كشور، مطالعه و بررسي هاي لازم را در مورد اعمال حق شرط (رزرو) در آن انجام داده و گزارش جامعي كه متضمن علل و توجيه لزوم پيش بيني يا عدم پيش بيني حق شرط در مواردي از آن باشد، همراه با لايحه پيشنهادي هيأت وزيران تسليم نمايد. در مواردي كه دستگاه دولتي، اعمال حق شرط را لازم بداند، بايد لايحه طوري تنظيم شود كه حاوي شرايط مورد نظر باشد. تبصره - در صورتي كه براي پذيرش توافق حقوقي لحاظ حق شرط (رزرو) منع شده باشد يا پذيرش مشروط آن، مغاير با هدف و موضوع توافق باشد، هنگام نياز، دستگاه دولتي بايد بيانيه توضيحي كه متضمن برداشتي در راستاي مصالح و منافع كشور از متن مي باشد را تهيه و همراه با لايحه پيشنهادي به هيات وزيران ارايه نمايد.»

مطابق ماده 10 اين آيين نامه قانوني «دستگاه دولتي بايد بيانيه توضيحي كه متضمن برداشتي در راستاي مصالح و منافع كشور از متن مي باشد را تهيه و همراه با لايحه پيشنهادي به هيأت وزيران ارائه نمايد.»

جناب آقایان روحانی و لاریجانی! مستحضرید که هیچ یک از این مواد لازم، در تنظیم متن ترجمه ارائه شده توسط وزارت خارجه به مجلس، رعایت نشده است و این نکته عاقبت تصویب متن ترجمه شده را با ابهام مواجه می کند. چرا که این سئوال مطرح است که آیا كشورهاي طرف دعواي ما (5+1) نيز همان مفاهيمي را از متن انگليسي خود برداشت مي كنند كه مترجمین وزارت خارجه از ترجمه فارسی آن دريافت كرده اند؟

آیا با توجه به شعار قانونگرایی که همواره مورد تأکید و مطالبه شما بوده است، رعایت این مواد قانونی لازم است یا نه؟ آیا بی توجهی به این مواد قانونی، نمی تواند در آینده تبعاتی حقوقی برای نتیجه مذاکرات داشته باشد؟ اینجانب همچنان پیگیر دریافت توضیحات شما هستم.

حمید رسایی

نایب رئیس کمیسیون اصل 90

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر

دیدگاه ها

محسن از مشهد
در هر توافق حقوقي بايد روش و مرجع حل و فصل اختلافات ناشي از تفسير يا اجراي آن در متن توافق پيش بيني شود، به صورتي كه در درجه اول، دادگاه هاي و مراجع جمهوري اسلامي ايران و در صورت عدم رضايت طرف خارجي به ترتيب يك مرجع حقوقي بين المللي يا مرجع تخصصي بين المللي يا مرجع خارجي رسمي عهده دار اين امر شود.والسلام
عمار
سلام بر دولت و مجلس بابا یکی پیدا بشه جواب حاج حمید رو بده از هزینه سیاسیش نترسید ما حساب میکنیم - آقایون نگران مجلس و دولت بعدی نباشید کم کم دارید از چشم مردم می افتیدها .. حالا ما گفتیم - حاج حمید به وزیر ارشاد بگو فیلم مارمولک زود اکران شد جون میده برای این روزها ، راستی وماادراک مارمولک .... حاج حمید ظاهرا در نسخه ای که در فتنه 88 برامون پیچیده بودن همش اجرا نشده و آقایون به اصطلاح رودربایسی می کنند ولی نسخه رفع این بیماری که همان پیام 9 دی است در دست ملت ایران عزیز می باشد - اینها یا همدیگر رو می خورند یا کاری میکنند که اصلاحاتیها خوش به حالشون میشه - البته مکرو ومکراله ....
ناشناس
صداسیما اعلام میکنه : "انتظارات سرمایه گذاران و.... ایتالیایی در رابطه با سرمایه گذاریشون در ایران ".چرا صداسیا سانسور میکنه؟ چرانمیگه "شرط وشروط" و از کلمه "انتظارات" استفاه میکنه؟ ما که دیگه میدونیم این همش کلکه و میخان بیان " تخم گذاری" نه " سرمایه گذاری"!!
ناشناس
منافقین و مشرکین کار خود را به بهترین وجه انجام می دهند: عدم تمکین به قوانین اسلامی کشور، با سر و صدا و تبلیغات پر زرق و برق مردم را از فجایعی که در حال رخ دادن است دور کردن، ایجاد خفقان و.... حالا نوبت ماست نوبت ملت است که بنی صدر های زمان را سر جایشان بنشانیم. بیییییییییییییییدار و هشیییییییییییییییییییار در صحنه و همراه با رهبر باشیم.
ناشناس
و به همین دلیل است که شهدا را بی رنگ می خواهند "و اتفاقا غواص ها با دست هایی که ناخدای جنگ هشت ساله با گرای کدخدا آنها را بست به روی آب آمده اند تا بگویند: کدخدا همان کدخداست و کارش همان دست بستن، خواه دست یک غواص در ام الرصاص و العماره، خواه دستان یک ملت در تحریم و پای میز مذاکره." امروز دوشنبه 19 مرداد تشییع باشکوه از شهدای غواص ساعت 5 در میدان امام اصفهان.
ناشناس
آقای لاریجانی امیدوارم در مجلس بعدی شما را نبینیم. البته مردم بیدارتر از این حرفها هستند که دوباره شما را راهی مجلس کنند. مجلس بعدی جای نیروهای وفادار رهبری است . این است حرف حزب الله که تا آخرین قطره خون دوستدار رهبری و نظام مقدس باقی میمانیم
ناشناس
آآآآآآآآآآآآآافرین موااااااااااااااااااافقیم. اصلا در هیچ صحنه ای منافق نمی خواهیم. هر وقت تکلیف ایشان و امثالشان با خودشان معلوم شد که چه دین و آیینی دارند تشریف بیاورند.
حمیدرضا سخنور
خداوند به شما خیر دنیا و آخرت بدهد- خداوند پدر و مادر شما را هم بیامرزد. انشاء الله همیشه و در همه حال یار و یاور حضرت آقا باشید ما هم به شما افتخار و هم دعاگوی شما هستیم.
حمیدرضا سخنور
خداوند به شما خیر دنیا و آخرت بدهد- خداوند پدر و مادر شما را هم بیامرزد. انشاء الله همیشه و در همه حال یار و یاور حضرت آقا باشید ما هم به شما افتخار و هم دعاگوی شما هستیم.
سید
من بارها گفته ام و تابحال جوابی دریافت نکرده ام: اگر واقعا شخصی دارد قانون را زیر پا می گذارد ، قانون باید با او برخورد کند. اگر من یا یک شخص عادی (یا روستایی) از خانه ای دزدی کنم یا هر کار خلاف قانونی انجام دهم، سریع من را دستگیر می کنند و باید پاسخگو باشم. سوال این است که اگر واقعا اینها دارند خلاف قانون انجام میدهند چرا هیچ ساز و کاری وجود ندارد که آنها را محاکمه نماید؟ چون رئیس هستند؟ اگر قانون باید اصلاح شود ، اصلاح شود. اینکه میگویید میخواهند مجلس را دور بزنند چرا قانون اینگونه هست که اگر این دو مردک باهم قصد کردند که مجلس را دور بزنند بتوانند این کار را انجام بدهند؟
ایرانی مسلمان
چرا مطلبه قانونی مقام معظم رهبری را اجابت نمیکنید روسای قوای یادتان نرود که سربازان جان بر کف رهبزی یعنی ارتش بیست میلیونی آماده و گوش بفرمان فرمانده کل قوا هستنند .
مشهدی
آخه تا کی سیاسی کاری - رودرواسی و پنهان کاری روسای مجلس و دولت را باید تحمل کرد مگر بقیه نمایندگان خوابند یا خودشان را زده اند بخواب لطفا بخود بیایید تا کاسه صبرمان لبریز نشده است . که آنزمان وا مصیبتا .
مشهدی
آخه تا کی سیاسی کاری - رودرواسی و پنهان کاری روسای مجلس و دولت را باید تحمل کرد مگر بقیه نمایندگان خوابند یا خودشان را زده اند بخواب لطفا بخود بیایید تا کاسه صبرمان لبریز نشده است . که آنزمان وا مصیبتا .

اضافه کردن دیدگاه جدید