شماره مطلب : 2109
زمان انتشار : 94/7/12 - 13:09 2015/10/4
نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تا کنون حاضر نشدند سند برجام را به دست بگیرند، گفت: دولت باید لایحه برجام را تقدیم مجلس می‌کرد و رأی به طرح هسته‌ای مشروع نیست.
رسایی در مخالفت با فوریت طرح هسته‌ای:

طرح نمایندگان ضمانت اجرایی ندارد / دولت اگر می خواست به این شروط عمل کند، خطوط قرمز را نقض نمی کرد+فیلم

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تا کنون حاضر نشدند سند برجام را به دست بگیرند، گفت: دولت باید لایحه برجام را تقدیم مجلس می‌کرد و رأی به طرح هسته‌ای مشروع نیست.
 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران و نایب‌رئیس کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان در سخنانی به عنوان دومین مخالفت دو فوریت طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» اظهار داشت: طبق اصول 77 و 125 قانون اساسی دولت موظف است برای همه موافقت‌نامه‌ها و مقابله‌نامه‌ها به مجلس لایحه بدهد.

وی افزود: امروز مجلس در حال تصمیم‌گیری درباره یک موافقت‌نامه در قالب یک طرح است نه لایحه، طبق قانون دولت باید لایحه برجام را تقدیم مجلس می‌کرد نه اینکه امروز مجلس موضوع مهمی مانند برجام را در قالب یک طرح مورد رسیدگی قرار دهد،این یک اشکال و ایراد قانونی است.

رسایی همچنین گفت: رأی به طرح مذکور یا رد آن مهمترین موضوعی است که مجلس نهم در تاریخ چهار ساله خود می‌خواهد آن را بررسی کند، مردم چشم‌انتظارند و به ما اعتماد کردند، مردم نمی‌دانند واقعیت چیست، برجام متن بسیار طولانی است.

 

برای دانلود فیلم اینجا را کیک کنید

رسایی در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر در نظر گرفتن مجاری قانونی در بررسی برجام، تصریح کرد: رأی امروز مجلس رأیی است که وقتی ما را در قبر می‌گذارند باید بتوانیم درباره علت آن پاسخ دهیم، از آنجایی که دولت لایحه برجام را تقدیم مجلس نکرده و به قانون عمل نکرده است،‌نمایندگان مجلس مجبور شده‌اند طرح دو فوریتی را درباره اجرای برجام ارائه دهند، اما باید بدانید دولتی که به قانون عمل نمی‌کند و لایحه برجام را به مجلس ارائه نمی‌دهند، به این طرح شما هم حتی اگر قانونی شود، عمل نخواهد کرد، فقط فرق آن این است که مهر تأئید مجلس با تصویب این طرح، به دولت اجازه اجرای برجام را می‌دهد، مهر تأئید مجلس پای سند توافقی می‌آید که به ضرر ملت ایران است، واقعیت درباره برجام به این ملت گفته نشده است، ما هم در این موضوع شریک خواهیم شد.

نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: اگر قانون مهم بود و دولت می‌خواست به قانون عمل کند، خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری را رعایت می‌کرد، اگر قانون مهم بود، دولت به قانون الزام به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای عمل می‌کرد، اگر قانون مهم بود دولت لایحه برجام را به مجلس ارائه می‌داد.

وی همچنین تصریح کرد: اگر دولت می‌خواست به قانون عمل کند قبل از اظهارنظر مجلس درباره برجام، نسبت به اجرای آن اقدام نمی‌کرد، رفتند از پارچین بازدید کردند آن هم قبل از آنکه مجلس نظرش را درباره برجام اعلام کند، خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیشتر از این دولت نظر مجلس ایران برایش اهمیت دارد، خانم موگرینی گفته بود تا زمانی که نظر مجلس ایران اعلام نشود، درباره اجرای برجام تصمیم‌گیری نمی‌کنیم ولی دولت قبل از اظهارنظر مجلس درباره برجام، کارش را انجام داد.

وی یادآور شد: آقای بروجردی می‌گوید بازدید از پارچین با تأئید شورای عالی امنیت ملی انجام شده است، چه کسی گفته شورای عالی امنیت ملی بازدید از پارچین را تصویب کرده است؟ طبق اصل 176 قانون اساسی مصوبات شورای عالی امنیت ملی تا زمانی که به تأئید رهبر معظم انقلاب نرسد، قابلیت اجرا ندارد و قانونی نیست،‌ رهبر معظم انقلاب نپذیرفتند و موضوع را به مجلس ارجاع دادند، بعد از اظهارنظر شورای عالی امنیت ملی که شروطی را این شورا تعیین کرده بود و البته تصویب هم نشده بود چون رأی‌گیری انجام نشده بود، رهبر انقلاب حاضر نشدند تا کنون سند برجام را در دستشان بگیرند.

نماینده تهران در مجلس در ادامه سخنانش با بیان اینکه ضمانت اجرایی این طرح چیست، گفت:‌ شما در این طرح شروطی را تعیین کرده‌اید اما دولت کار خودش را می‌کند و شروط مجلس را اجرایی نمی‌کند، کما اینکه تا کنون هم به قوانین تعیین شده توسط مجلس درباره هسته‌ای عمل نکرده است، رأی به این طرح واقعاً مشروع نیست و باید روی طرح‌های دیگری که در مجلس مطرح است نیز فکر کنیم، هیچ طرحی به دنبال رد مطلق برجام نیست.

رسایی در پایان خاطرنشان کرد: گفته شده فراکسیون اصولگرایان یک طرحی را درباره هسته‌ای ارائه داده است در حالی که اینطور نیست و امضای افراد شاخصی مانند آقایان بذرپاش، زارعی، حداد عادل و زاکانی در این طرح نیست.

علی رغم اینکه لاریجانی برای اولین بار در موافقت با طرحی صحبت می کرد و توکلی هم به عنوان موافق صحبت کرد، دو فوریت طرح رأی نیاورد.

دیدگاه ها

ناشناس
آقای بروجردی شما با چه اجازه ای می گویی که برجام توسط شورای عالی امنیت ملی تایید شده است ؟!!!!... در حالیکه حرف شما خلاف حقیقت است چون باید رهبری آنرا امضا می کرد و اگر امضا کرده بود که تصویب شده بود و قانون شده بود ... پس چرا رهبری آنرا به مجلس احاله فرمودند و....ضمنا مگر مصوبات شورای عالی امنیت ملی محرمانه نیست؟ آقای بروجردی شما چرا اینطوری شدی؟ شاید بودی ما خبر نداشتم.... اون از آقای ابوترابی اینهم از شما ... امیدوارم کار شما به ریزش نکشد ...
ناشناس
دوستان: این برجام تابلو نقاشی یا مجسمه نیست که هرکی یه نظری بده از دور راجع بهش ! یکی بگه بگه خوبه موافقم یا مخالفم .. این .یک سند فوق العاده پیچیده و علمی و مهم و الزام اور با بی نهایت نکات ریز مبهم مشکوک واضح حقوقی سیاسی نظامی اقتصادی بینالمللی استراتژیک هست که هر کدوم از از این نکات یک ترم دانشگاهی هم کمه برا ی برسیش ..اینکه کمیسیون ویژه این همه کارشناسی کرده به قول خودشون هنوز نیمی از برجام کشف شده ..بله ...شوخی نیشت که ..اینده یک کشور و ملت در گرو اینه ...بازی نیست یا مثلا فلان شخص مدافعه چون فلان شخص میگه خوبه ! این نیست ....این خیلی کار لازم داره به نظر من جلو گیری بشه از اجرا تا بند ها یکی یکی اصلاح و تعریف بشه به نظر من بیش از یک سال زمان میبره
ناشناس
آنقدر لاریجانی به صورت واضح خلاف قانون عمل می کند که اگر امثال جناب اقای رسائی با آرامش و حساب شده با استناد به قانون کارهای خلاف او را فقط تذکر بدهند (فقط تذکر ) تردید نکنید که جمع زیادی از نمایندگان موجود به چنین رئیس غیر عادلی که بارهای ثابت کرده است روحیه یک بام و دو هوا دارد رای نخواهند داد ... تا الان مشکل این بوده است که در تذکر به آقای لاریجانی متاسفانه آن متانت در امثال آقای کوچک زاده (که حق را هم می گوید) دیده نشده است و یکی از علل بقای لاریجانی سوء استفاده از همین ضعف بوده است. الحمد لله آقای رسائی با آرامش نسبی که دیروز از ایشان در مجلس دیدیم در حال پر کردن این ضعف است که می توان حدس زد که این در آینده نزدیک بزرگترین خطر برای امثال لاریجانی ها که سر بزنگاه برای قانون هیچ ارزشی (تاکید می کنم هیچ ارزشی) قائل نیستند خواهد بود ان شاء الله
ناشناس
یک عده داخل ایران از برجام دفاع می کنند ان طرف اسرائیل و آمریکا از برجام دفاع می کنند خوب شد امام گفتند اگر دشمن از کارتان حمایت کرد یا شاد شد راه رو اشتباه رفتید...
ناشناس
با عرض سلام یک درخواست از شما داشتم افرادی که به شما و امثال شما بزرگواران رای داده اند و شما عزیزان را به عنوان نماینده خود انتخاب کرده اند انتظار دارند که اسامی کسانی که در رای گیریهای مربوط به طرح های برجام در رای گیری شرکت میکنند و به طرح ها رای مخالف یا موافق می دهند مشخص شود تا راهنمای مناسبی برای انتخابات اینده مجلس باشد
ناشناس
علت عزل اقای منتظری توسط امام (ره): اقای منتظری تو بعد از من کشور را میدی دست لیبرال ها . دوستان یه نگاهی د.ر و برتون بندازید ببینید دور و برتون کی لیبرالی " نیست"؟
مهدی
مصوبات شورای عالی امنیت ملی با تایید رهبری اعتبار پیدا میکنه وتبدیل به قانون میشه.حالا اگه این اتفاق افتاده بود چرا رهبری باز هم تاکید میکنند که مجلس باید وارد شود؟چرا اقای لاریجانی وبروجردی که در شورای امنیت ملی هستند اشاره ای به تاییدیه اقا نکردند؟
خادم مردم
جناب آقای رسایی از شما و امثال شما که به بهترین شکل حرف دل رهبری و مردم را میزنید کمال تشکر و قدردانی را دارم. خداوند توفیقات شما را روز افزون کند.
ناشناس
جناب آقای رسایی ! شمایی که کاسه داغ تر از شدید و اینقدر حساسیت دارید نسبت به این برجام ؛ تو این چند وقتی که تو مجلس بودی چیکار کردی برای این ملت ؟ متاسفم که اینو میگم . همه حرفهاتون بوی تبلیغ میده . تصور اینکه همه در اشتباهند ، اشتباه است .
همشهری اصفهانی
خدا پشتیبانتون باشه..خدا لاریجانی و همدستانش در مجلس را رسوا کنه.. ماکه توی کل ماجرا نیستیم خیلی حرص میخوریم خدا بداد آقا برسه
منصف
آقاي رسايي سلام . اگر دولت به قانون عمل نكند ، مشخص است كه سوء استفاده كنندگان به هر خلافي دست زده و مردم را بيچاره مي كنند . چه كسي عمل غير قانوني دولت كه عدم ارائه لايحه براي برجام است را بايد بررسي كند ؟ بايد دولت عذرخواهي كند و به قانون عمل كند .
انقلابی
آقای رسایی از ما جوانان چه کاری ساخته است؟ اگر این برجام اجرا شود ایران پانزده الی بیست و پنج سال عقب گرد دارد. آقای لاريجاني و روحانی دوره شان تمام میشه و کسی کاری به آنها ندارد. فقط مردم میمانند و عزت و استقلال از دست رفته. لطفاً اگر کاری باید مردم انقلابی انجام دهند راهنمایی کنید.
ناشناس
شما بودید که به اسم پایداری در جبهه اصولگرایان ناپایداری ایجاد کردید و گفتمان رهبری که مدیریت جهادی بود نادیده و مسئله هسته ای را پیش کشیدید و قافیه را به اصلاح طلبان واگذار کردید و ظرف جام زهر هسته ای را آماده کردید و زهرش را دیگران در آن ریختند که که به عبارتی دست به دست هم دادید این روز را پیش آوردید. این رفتار دست و پا زدن در باتلاق است.
حمید
سلام سردار میگم می خواهیم برای شما یک کانال در تلگرام درست کنیم برای روزنامه نه دی و سایت شما. چون خیلی ها گوگل پلاس ندارند اینستاگرام هم خیلی اپارتایده .به نظر شما درست کنیم؟ . ایمیل من hamid.contrl@gmail.com و Hmd هست. شما هم نظارت کنید به کانال
ناشناس
اقای رسای شجاع وغیور باید بانطق های زیبا وقاطع خود نماینده هایی راکه خودشون را به خواب زدنند رابه مردم معرفی کنید مجلس باید علنی وزنده باشد
مجید
سلام جناب اقای رسائی حالتون خوبه ؟ میشه بپرسم وقتی این سند برجام با نظر مستقیم رهبری تنظیم شده { یعنی اقای ظریف سرخود که نرفته بشینه اونجا این توافق رو انجام بده وتائیدات قبلی رو داشته حتمان یادمون هست که در دور آخر مذاکرات همه چی مسکوت موند برا چند ساعت تا توافق از تهران برسه و رفت و برگشت های ظریف به تهران هم در همون زمان انجام میشد حالا شما دلایل این همه سر و صدا رو میتونید بگید برا چی هست ؟ نکنه شما ها از مقام معظم رهبری هم دلسوز تر و مطلعه تر هیستید؟ یا اینکه فکر میکنید رهبری با اون همه صلابت گفتار و رفتار از اقای ظریف واهمه دارند که با برجام مخالفت علنی نمیکنن و اون رو قبول کردن
ناشناس
همه سایت های جناح های مختلف با ارسال نظرات تند و مخالف امتحان کردم که چیزی به اسم داشتن ظرفیت برای انتشار نظر مخالف را نداشتند پس نتیجه روحیه استکباری و عدم تحمل مخالف در تما جناح های هست هرچه می گویند دروغی بیش نیست که ما بر حق هستیم و... هزاران دروغ دیگر شما از همین کرباس هستید.
ناشناس
حضرت امام خامنه اي: در همین مذاکرات هسته‌ای، هرجا فرصت پیدا کردند یک نفوذی کردند؛ الحمدلله طرف ایرانی حواسش جمع بوده اما یک جاهایی بالاخره یک فرصت‌هایی آنها پیدا کردند و یک حرکت مضر برای منافع ملی انجام دادند (دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران 15/7/1394 ) سلام آقاي رسايي عزيز لطفا اين سوالات را از مجلس لاريجاني بپرسيد 1- آنهايي که از برجام دفاع مي کنند بگويند اين يک جاهايي که حضرت آقا مي فرمايند حرکت مضر انجام دادند کجاي برجام است؟ 2- حضرت آقا کلمه را جمع بيان مي کنند مي فرمايند"يک جاهايي" معلوم مي شود حرکت مضر در جاهاي مختلف است اين جاها کجاست؟ افرادي مثل بروجردي(متاسفانه داعيه ولايت مداري هم دارند) و ديگران که تمام قد از برجام دفاع کردند جواب بدهند
علی
جالبه که یکی میره مذاکره میکند و یکی دیگه که هیچ نقشی در مذاکره نداشته مسؤلیت مذاکره را قبول کند اگر دولت مذاکره را قبول دارد طرح بدهد اگر قبول ندارد پس معامله ای نبوده مجلس دولت را مجبور به اجرا نکند!
علی
با اعمال نفوذی که از طرف رييس مجلس(لاریجانی)نایب ریيس(ابوترابی)و رييس کميسيون امنيت ملی(بروجردی)و... ضد کمسیون ویژه و تخصصی برجام انجام شد و طرح مزخرفی که دادند و به رای گذاشته میشود 1.اگر تصویب شود:مجلس دولت را مجبور به اجرای برجام کرده!دولت هم با لبخند برجام را اجرا میکند 2.اگر تصویب نشود:مجلس خودش را کنار کشیده و دولت با لبخند برجام را اجرا میکند معلوم نیست ولایت مدار هستند یا ولایت ندار
حسین
جدید
اینها که دم از ولا یت می زنند فقط برای سر پوشاندن بر روی رفتار غیر ولایتی خود در مقابل مردم این اظهارات را دارند وگر نه از عملشان معلوم بود که ولایی هستند یا خیر

اضافه کردن دیدگاه جدید