شماره مطلب : 2110
زمان انتشار : 94/7/14 - 09:22 2015/10/6
رسایی در جلسه استیضاح آخوندی

حوزه مسکن رهاست، آخوندی تسلطی به آن ندارد/ آخوندی سیاسی ترین وزیر کابینه

متاسفانه وزیر محترم برای فریب مجلس در جلسه سئوال، آمارسازی کرد. ایشان یک بار گفتند که 1/440/000 واحد مسکن مهر، فروش اقساطی شده و در جای دیگر گفتند 1/180/000 واحد مسکن مهر تحویل شده است. اختلاف فروش اقساطی شده و تحویل داده شده می شود 260/000 واحد یعنی 260 هزار واحد فروش اقساطی شده ولی تحویل نشده! در حالی که فروش اقساطی یعنی واحد مسکونی ای که تحویل شده است.

همکاران محترم! آقای آخوندی مرداد سال 92 بعد از وعدهایی که در این صحن در حضور شما دادند و برنامه هایی که اعلام کردند، با اختلاف 8 رای وزیر راه و شهرسازی شدند. با این رای شکننده طبعا انتظار تلاش بیشتر از آقای وزیر محترم بود ولی عملکرد ایشان در حوزه مسکن که یکی از مهمترین نیازهای اساسی خانوادهاست و تاثیر مهمی بر تحقق عدالت اجتماعی دارد و به دلیل ارتباط متقابل با بیش از 102 صنعت و نقش برجسته در اشتغال مردم، کارکردی کلیدی در اقتصاد کشور داشت، باعث شد تا به دلیل اعتراضات متعدد مردم و پیمانکاران، در اردیبهشت 93 برای پاسخ دادن به اولین سئوال به صحن علنی دعوت بشود.

 

از اینجا دانلود کنید 

 

اولین سئوال از ایشان طرح شد و آقای وزیر با این توجیه که در ماه های ابتدایی کارشان هستند و هنوز نتوانسته اند برنامه هایشان را اجرایی کنند و نتوانسته اند زمینه لازم برای عملیاتی شدن وعده ها را فراهم کنند، با گرفتن فرصت سه ماهه از نماینده سئوال کننده، توانست رضایت آقای حاجی را که امروز در لیست امضا کنندگان است، به دست بیاورد و آن سئوال به رای گذاشته نشد. مهلت وعده سه ماهه گذشت، دو ماه هم به دنبال آن و آب از آب تکان خورد اما پروژه های مسکن و سیاست های مسکنی وزارتخانه آقای آخوندی تکان نخورد.

 

با گذشت فرصت سه ماهه و عدم تغییر وضعیت، بنده برای بار دوم سئوالی در باره عملکرد ایشان در خصوص مسکن مهر ارائه کردم. رییس کمیسیون عمران، آقای هاشمی برای کمک به وزیر چندین ماه طرح سئوال را عقب انداخت و بعد از طرح سئوال در کمیسیون هم وساطت کرد تا زمان بیشتری به آقای آخوندی داده شود. ما هم قبول کردیم تا اینکه مهلت سه ماه هم گذشت و شد پنج ماه و باز با وساطت برخی از معاونین وزیر این مهلت رسید به 10 ماه اما آنچه از آقای وزیر دیده نشد، تغییر در عملکردشان بود. در این مدت، بنده در شهرهای مختلف که برای سخنرانی یا مسافرت می رفتم، با هماهنگی مسئولان وزارتخانه از پروژه های مسکن مهر آنجا هم بازدید می کردم و همین بازدید میدانی، غصه ما را بیشتر می کرد. تنها چیزی که در این مدت از وزارتخانه دیده می شد وعده های سر خرمن در باره مسکن مهر و سر دادن شعار طرح های جدید برای جایگزینی به جای مسکن مهر بود.

 

یک سال از زمان طرح سئوال اول گذشت و نهایتا سئوال دوم بعد از چند نوبت تاخیر در طر ، اجازه مطرح شدن در صحن علنی پیدا کرد. سئوال مطرح شد و آقای آخوندی همان پاسخ هایی را که به آقای حاجی داده بود، به بنده داد فقط آمار و ارقام آن تغییر بسیار ناچیز کرده بود. سئوال به رای گذاشته شد و آقای وزیر باز هم وعدهایی برای حل مشکلات داد و برخی آمار و ارقام ها را ارائه کرد که بعدا مشخص شد آمار درستی نبوده اما همان سبب شد تا با اختلاف یک رای، وزیر محترم کارت زرد نگیرد. هر چند پس از رای گیری مشخص شد که آن یک رای را هم نیاورده است اما از نظر آیین نامه امکان تغییر نتیجه نبود.

 

واقعا اگر این استیضاح سیاسی بود ما باید تا این اندازه مماشات می کردیم؟! چرا یک عده ضعف های مدیریتی خودشان را با شانتاژهای رسانه ای می پوشاندند آیا استیضاح سیاسی، روندی به این طولانی را طی می کند؟ آیا اعتراضات مردم به روند طولانی و کشدار تکمیل و تحویل مسکن مهر هم سیاسی است؟ ما سیاسی اعتراض می کنیم، آیا انتقاد رهبر معظم انقلاب از بلاتکلیفی مردم و عدم تکمیل مسکن مهر چند میلیون هموطن هم سیاسی بوده؟ شما این تصاویر وضعیت مسکن مهر در استان های مختلف را دیدید، آیا پیگیری تکمیل این پروژه ها و استیضاح مسئول این عملکرد افتضاح، اقدام سیاسی است؟ پس برای این که سیاسی نباشیم اساسا یا مجلس را تعطیل کنیم یا شروع کنیم به مدح و ستایش از اعلیحضرت ها !

 

تکمیل مسکن مهر یکی از اولین تعهدات این دولت در شعارهای تبلیغاتی اش بوده که به دنبال آن وزیر محترم هم برای اخذ رای اعتماد، همین شعارها را تحویل خانه ملت داد. حتی آقای آخوندی گفت، خودش در دولت سازندگی وقتی وزیر مسکن بوده، ایده مسکن مهر را ابداع کرده فقط نمی دانم چطور بعدها ایده خودشان را مزخرف نامیدند!  متاسفانه در این دو سال علیرغم فرصت های پیش رو، کمترین اعتبار از طرف بانک مسکن به پروژهای مسکن مهر داده شد. متاسفانه متوسط سهم الشرکة پرداختی به پیمانکاران در هر ماه از 500 میلیارد تومان در نیمه اول سال 92، به 300 میلیارد تومان در نیمه دوم سال 92 رسید و این سیر نزولی ادامه پیدا کرد تا به 150 میلیارد تومان در سال 93 تنزل پیدا کرد.

 

این مسئله نشان از کند شدن روند تکمیل طرح های مسکن مهر و نبود اراده در وزارتخانه مسکن و شهرسازی داشت. در همین مدت، بازگشت اقساط مردم به بانک مسکن دو برابر شده و از 125 میلیارد تومان در اوایل سال 92 به 255 میلیارد تومان در دی ماه سال 93 رسیده یعنی مردم مستضعف به تعهداتشان در پرداخت اقساط مسکن مهر عمل کرده اند اما دولت به تعهداتش یعنی تسهیل پیشرفت پروژه های مسکن مهر نه تنها عمل نکرده بلکه با اتخاذ تصیمات چندگانه آنها را دچار آشفتگی و دلهره کرده است. وزیر راه و شهرسازی و معاونین وی در خرداد سال 93 گفتند که سال 94 کار پروژه ها تمام است. ولی در بهمن 93 گفتند که تا سال 95 تمام می شود و در شهریور 94 گفتند که فعلا منتظر نباشید بلکه سال 96 به اتمام می رسد!

 

متاسفانه وزیر محترم برای فریب مجلس در جلسه سئوال، آمارسازی کرد. ایشان یک بار گفتند که 1/440/000 واحد مسکن مهر، فروش اقساطی شده و در جای دیگر گفتند 1/180/000 واحد مسکن مهر تحویل شده است. اختلاف فروش اقساطی شده و تحویل داده شده می شود 260/000 واحد یعنی 260 هزار واحد فروش اقساطی شده ولی تحویل نشده! در حالی که فروش اقساطی یعنی واحد مسکونی ای که تحویل شده است.می دانید این یعنی چه؟ یعنی 260 هزار خانوار در حال پرداخت قسط مسکن مهر هستند ولی خانه ای تحویل آنها نشده، یعنی این افراد هم باید از طرفی قسط مسکن مهر بپردازند و هم از طرفی، چون مسکن مهر آنها کامل نیست، باید کرایه منزل پرداخت کنند. تازه به این افراد وامی که شورای پول و اعتبار تصویب کرده، تعلق نمی گیرد چون نام آنها در لیست کسانی است که خانه را تکمیل شده به صورت قسطی تحویل گرفته اند و این در حالی است که همه اینها از اقشار ضعیف جامعه هستند. مردمی که برای پرداخت پیش پرداخت مسکن مهر و تأمین هزینه آن، رهن منزلش، اثاث خانه اش و طلای زن و بچه را فروخته و به حساب مسکن مهر واریز کرده است. همکاران محترم من نمی دانم هدف شما از رای دادن به آقای آخوندی یا رای ندادن به ایشان سیاسی است یا نه، من انتقادات زیادی به این دولت دارم ولی والله چون می خواهم شب سرم را راحت روی بالش بگذارم و در دنیای دیگر امثال این مردم جلوی من را نگیرند و برای اینکه آقای آخوندی هم بارش سنگین تر از این نشود، به استیضاح ایشان رای می دهم.

 

آقای آخوندی تنها جوابی که تاکنون داده این است که منابع مالی نداریم در حالی که بنابر گزارش بانک مسکن، بازپرداخت اقساط مسکن مهر به 7100 میلیارد تومان رسیده است و هر ماه 400 میلیارد به آن اضافه می شود. در صورتی که طبق گفته مسئولان وزارتخانه ایشان، تنها 5000 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام مسکن مهر نیاز بوده یعنی آقایان 2100 میلیارد تومان هم اضافه داشته اند. ولی کاری که این وزارتخانه کرده این است که 3700 میلیارد تومان از این اعتبار را بابت بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی پرداخت کرده اند. این دیگر واقعا نامردی در حق این مردم است. بانک مسکن بدهی دارد، برود از راه دیگر تامین کند، بانک ها پاداش های چند صد میلیونی ندهند، مشکلاتشان حل می شود.

 

مشکل این است که حوزه مسکن رهاست. آقای وزیر تسلطی روی امور ندارد. ایشان در برنامه نگاه یک سیما درباره توقف تسهیلات دهی بانک مسکن به بافت فرسوده گفت: به دلیل میزان اعتباراتی که بانک مسکن به مسکن مهر داده، الان قدرت تسهیلات دادن این بانک کاهش پیدا کرده و ان شاالله با بازسازی مالی، این بانک را از وضعیت بد خارج می کنیم. حتی در نشست با جامعه اسلامی مهندسین گفت که بانک مسکن، گروگان مسکن مهر است و سه برابر قدرت وام دهی اش، وام داده و ورشکسته شده! همه تعجب کردند از مسئولان بانک مسکن تا بانک مرکزی و کارشناسان و رسانه ها چون اساسا پرداخت تسهیلات به مسکن مهر از محل خط اعتباری بانک مرکزی است نه منابع داخلی بانک مسکن، تازه این بانک چون نقش عاملیت در مسکن مهر را دارد و 50 هزار میلیارد تومان خط اعتباری مسکن مهر را دریافت کرده و یکی از سوده ترین بانک هاست.

 

بر اساس برآورد طرح جامع مسکن، در حال حاضر حدود 10 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت فرسوده زندگی می کنند که شامل 2/5 میلیون واحد مسکونی می شود. ماده 171 قانون برنامه پنجم می گوید که وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری ها موظفند هر سال در طول برنامه، حداقل 10 درصد از بافت های فرسوده شهری را احیا و بازسازی کنند. پس باید در هر سال 260 هزار واحد مسکونی واقع در بافت های فرسوده ساخته شود. برای ارائه تسهیلات در این بخش دولت سالانه 300 هزار فقره وام نوسازی تا سقف 50 میلیون تومان در نظر گرفته که نقطه قوت است ولی مهمتر از این تعیین سهمیه، میزان تسهیلاتی است که پرداخت می شود. بر اساس آمار شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، از سال 89 تا 91 سالانه حدود 63 هزار فقره تسهیلات بافت فرسوده پرداخت شده اما در سال 92 علی رغم افزایش سهمیه وام به 63 هزار فقره، میزان تسهیلات پرداختی نسبت به سال 91 ، حدود 87 درصد کاهش داشته و کمتر از 8 هزار فقره بوده است و در سال 93 هم 50 در صد کمتر از متوسط پرداختی در سال های 89 تا 91 است.  

 

مشکل ناهماهنگی نه تنها در بیرون از وزارتخانه و بین دستگاه های مختلف است بلکه در خود همین وزارتخانه هم هماهنگی نیست. طبق دستورالعمل شماره 3 بابت هر متر مربع افزایش قیمت، باید نهایتا 100 هزار تومان اخذ بشود که در یک واحد 100 متری می شود 10 میلیون تومان که چون 5 میلیون تومان آن وام است، سهم مردم فقط 5 میلیون تومان است. در حالی که الان در شهرهای جدید به جز آن 5 میلیون وام، از مبلغ 12 تا 18 میلیون بابت افزایش قیمت گرفته می شود، چرا؟ چقدر مردم جلوی همین مجلس یقه من و شما را گرفته اند و پرسیده اند که چزا؟

 

آقای آخوندی در جلسه سئوال گفتند که مردم اصلا دنبال مسکن مهر نیستند. گفتند که الان 150 هزار واحد مسکن مهر داریم که کسی متقاضی آن نیست. اولا این رقم واقعی نیست چون معاون ایشان مصاحبه کرده که 45 هزار واحد بدون متقاضی داریم. ثانیا آقای آخوندی! شما از اول که آمدید،  ثبت نام در سامانه مسکن مهرررا بستید، باز کنید، ببینید متقاضی هست یا نه! الان مردم در حال فروش مسکن مهر بین خودشان هستند. ثالثا حسب گزارشات دریافتی، وزارتخانه  شما این واحدهای به قول خودتان بدون متقاضی را نگه داشته و به عنوان بدهی به پیمانکاران پرداخت می کند.

 

آقای آخوندی در حالی حاضر به فکر تکمیل پروژه های مسکن مهر و خلاص کردن مردم نیست و از هر فرصتی برای تخریب آن استفاده می کند که هیچ راهکار جایگزینی هم ندارد. بنده در جلسه سئوال گفتم آقای آخوندی شما از ایده مسکن مهر خوشتان نمی آید، دنیال مسکن اجتماعی هستید، عیبی ندارد از اینجا به بعد، هیچ پروژه مسکن مهری را شروع نکنید ولی پروژه های نیمه تمام را در تبلیغات انتخاباتی قول داده اید تکمیل کنید.

 

آذر 92 ایشان وعده داده که مولفه های مسکن اجتماعی در حال تهیه است. شهریور 93 می گویند که مسکن اجتماعی قرار است جای مسکن مهر بنشیند. شهریور امسال در گزارش این وزارخانه آمده که انشا الله پس از کارشناسی این طرح به زودی اجرا می شود. بزک نمیر بهار می یاد کمبوزه با خیار می یاد. هنوز این طرح به مرحله اجرا نرسیده است. آقای آخوندی علت اجرایی نشدن این طرح را نبود بودجه و عدم اختصاص اعتبار دانسته، آخر خدا پدر آمریزده وقتی شما  هنوز تعریف ندارید که چقدر زمین می خواهد، چقدر اعتبار می خواهد، چقدر سهم متقاضی است، زمان بندی ساخت و عرضه چطور است، دولت برای اجرای چه چیزی باید اعتبار پرداخت کند؟

 

مسکن مهر را که منفجر کردید، مسکن اجتماعی هم که فقط روی کاغذ در حد یک اسم است پس بالاخره این وزارتخانه چه راهکاری برای حل مشکل مردم مستضعف دارد؟ اولین پیام اقتصادی امام خمینی (ره) به فاصله کمتر از 3 ماه از پیروزی انقلاب اسلامی، با موضوع تامین مسکن محرومان بوده است. اصل 31 قانون اساسی تصریح می کند که داشتن مسکن متناسب با نیاز ، حق هر خانواده ایرانی است و دولت موظف است برای تحقق آن و رفع محرومیت در این زمینه با اولویت آنها که نیازمندترند، تمام امکانات خود را به کار گیرد. سوال از وزیر محترم این است که شما در طول حدود دو سال گذشته چه کردید؟ شما با چشم انتظاری مردم بی خانه چه کردید؟ شما با امید مردم چه کردید؟

 

شما وعده دادید که سالانه برای 200 هزار فقره مسکن روستایی، تسهیلات پرداخت کنید. در حالی که تا الان فقط 5 هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی داده اید! یکی از نقاط قوت نظام همین مسکن روستایی بوده. رهبری سال 91 ساخت مسکن روستایی و توجه به این حوزه را از مصادیق طلیعه پیشرفت و عدالت دانستند. از سال 84 تا 91، بیش از 1/800/000 واحد مسکونی روستایی یعنی سالانه 220 هزار واحد ساخته شده ولی در دو سال اخیر علی رغم تصویب 200 هزار فقره تسهیلات برای مسکن روستایی، تنها 5 هزار واحد تسهیلات پرداخت شده و مدتی است که کلیه تسهیلات دولت خصوصا اگر درخواست و اسم یک نماینده پشت آن باشد، قطع می شود چون آقایان می گویند نماینده ها از این بهره برداری انتخاباتی می کنند. ای لعنت به این تفکر که کار مردم را به این بهانه لنگ می کذارد از هر کس و هر جناحی که صادر بشود.

 

من پرونده کاری آقای وزیر را که ورق می زدم، دیدم یکی از اقدامات خوب آقای آخوندی که کارشناس ها استقبال کرده بودند، پیگیری وزیر برای کنترل سوداگری در بازار مسکن از طریق ابزار مالیاتی در همان آغاز وزارت شان بوده. 70 درصد از بازار مسکن کشور را تقاضای سرمایه ای تشکیل می دهد و همین موضوع موجب ایجاد دوره های رکود و رونق پیاپی و افزایش قیمت زمین و مسکن شده است . آقای آخوندی تا مدتی شعار دادند که هر کس با خرید و فروش مسکن کاسبی می کند باید مالیات بدهد و قوانین مالیاتی هم باید اصلاح بشود اما در شهریور امسال وقتی قانون مالیات های مستقیم برای اصلاح در دستور رسیدگی مجلس بود، آقای آخوندی نامه نوشت به رئیس مجلس که لطفا مالیات بر خانه های خالی و اضافی و مالیات بر عایدی سرمایه از این لایحه حذف بشود! بالاخره شما با خودت چند چندی؟<

آقای آخوندی مردم می گویند مسکن 80 متری، 100 متری ما در حاشیه شهرها بدون رنگ و لاب مزخرف، قبول، لطفا بگویید مسکن شما چند متر است و در کجا قرار دارد؟ منزل من یک واحد آپارتمان 140 متری در همین منطقه میدان شهدای تهران است، شما هم بگویید منزلتان غیر از خانه ای که در لواسان دارید، الان کجاست، چند متر است، تا مردم حس کنند شما به آنها نزدیک هستید.

اضافه کردن دیدگاه جدید