شماره مطلب : 2112
زمان انتشار : 94/7/19 - 17:10 2015/10/11
اخطار قانون اساسی رسایی در باره طرح برجام

نمی توان با این طرح، برجام را قانونی کرد/ طرح لاریجانی به نفوذ رسمیت می بخشد+فیلم

نماینده تهران در مجلس با اشاره به طرح یک فوریتی برجام گفت: برخی وزرا حتی حاضر نشدند در جلسه کمیسیون برجام و در شورایعالی امنیت ملی از سند برجام دفاع کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز پارلمان در اخطاری با استناد به اصول 77 و 125 قانون اساسی اظهار داشت: این دو اصل قانون اساسی صراحت دارد که تمامی موافقتنامه‌ها باید به صورت لایحه به مجلس بیاید. در واقع دولت باید این موافقتنامه‌ها را در هیأت دولت به تصویب برساند و سپس به شکل یک لایحه به مجلس تقدیم کند.

وی افزود: برجام یک موافقتنامه است و نمی‌شود آن را توجیه کرد اما دولت حتی برجام را در هیأت دولت هم نبرده است و برخی از وزرا حتی حاضر نشدند در جلسه کمیسیون برجام و در شورایعالی امنیت ملی از برجام دفاع کنند.

نماینده تهران در مجلس همچنین یادآور شد: دولت برجام را به صورت لایحه به مجلس ارائه نداد، در حالی که دولت حاضر نشد چنین لایحه‌ای به مجلس بدهد ما داریم آن را به شکل یک طرح در مجلس مطرح کرده و به صورت ضمنی، برجام آن را تأیید می‌کنیم و جای سؤال است که آیا دولت باید برای ما ریل‌گذاری کند یا ما برای دولت ریل‌گذاری کنیم؟

وی همچنین گفت: دولت قانون‌شکنی کند، لایحه ندهد، بعد ما را مجبور کند که طرح ارائه دهیم، آن هم طرحی که به صورت ضمنی برجام را تأیید می‌کند. بنده مخالفتی با برجام نمی‌کنم اما از آقای رئیس‌جمهور و آقای ظریف می‌پرسم شما که می‌گویید برجام باعث شده ابرقدرت‌ها در مقابل ایران تعظیم کنند، پس چرا لایحه آن را به مجلس نمی‌دهید؟

رسایی متذکر شد: ما با یک طرح داریم چیزی را که باید در قالب لایحه به مجلس ارائه شود را تصویب می‌کنیم. آن هم طرحی که از سوی افرادی تهیه شده که 5 نفر از آنها نامه‌ای نوشتند و 165 امتیاز برای برجام برشمردند و بعد هم همین افراد چنین طرحی را آوردند و می‌گویند چون برجام عیب دارد، باید با یک طرح آن را مشروط کنید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح به صورت ضمنی برجام را تأیید می‌کند، دولت باید لایحه برجام را تقدیم مجلس کند و ما آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در ادامهعلی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار رسایی گفت: استناد شما درست نیست چرا که در این اصول قانون اساسی گفته شده که موافقتنامه‌ها باید به تصویب مجلس برسد.

برای دانلود فیلم اینجا را کلیک کنید

 

طرح لاریجانی به نفوذ رسمیت می بخشد

همچنین رسایی در اخطار دیگری در مجلس شورای اسلامی، تصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام را رسمیت دهنده نفوذ استعمار و اجانب به کشور دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ حمید رسایی با استناد به بند (5) اصل (3) قانون اساسی گفت: دولت موظف است همه امکاناتش را برای طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب به کار گیرد.

وی افزود: وقتی آقای روحانی پس از توافق وین نامه ای به رهبر معظم انقلاب نوشت معظم له در پاسخ فرمودند آقای روحانی عجله نشود لازم است متنی که فراهم آمده است با دقت ملاحظه شود و در مسیر قانونی قرار گیرد.

رسایی گفت: دولت که لایحه نداده مسیر طرح نیز که با عجله طی شده است؛رهبر معظم انقلاب نیز در خطبه های نماز عید فطر فرمودند که در مسیر پیش بینی شده قانونی طوری بررسی کنید که بتوانید با سر افراشته در برابر خداوند پاسخ دهید.

وی افزود: همه شنیدید وندی شرمن گفته است که طرح مجلس نیاز کاخ سفید را برآورده می کند ، نیاز کاخ سفید نفوذ است و با این طرح نفوذ رسمیت پیدا می کند.

رسایی در ابتدای اخطار خواستار پخش فیلمی یک دقیقه ای از سخنان مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته ای بود که اجازه پخش نیافت.

وی خطاب به لاریجانی گفت: خواستار پخش این فیلم شده ام اما اجازه نمی دهند.

رئیس مجلس در پاسخ گفت: در اخطار که نمی شود فیلم پخش کرد.

رسایی در پاسخ اظهار داشت: ملت بدانید فیلم یک دقیقه ای رهبر انقلاب را نمی شود پخش کرد.

لاریجانی نیز در پاسخ گفت: یک ساعت فیلم سخنان رهبر معظم انقلاب را با جان و دل گوش می دهیم اما در اخطار که نمی شود.

 

برای دانلود فیلم اینجا را کلیک کنید

اضافه کردن دیدگاه جدید