شماره مطلب : 212
زمان انتشار : 92/8/21 - 09:05 2013/11/12

آیت‌الله مکارم شیرازی از جمله علمای زمان و مکان ‌شناس هستند

همواره آنچه ما از آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی مشاهده‌ کرده‌ایم، حضور فعال، تأثیرگذار، آگاهانه و هدفدار در مسائل سیاسی بدون گرایش‌های رایج حزبی، توجه به حقیقت و اصالت انقلاب و قرار گرفتن در خط ولایت بوده است

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید رسایی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با بیان اینکه به‌روز بودن مهم‌ترین ویژگی آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی است، تصریح کرد: این به‌‌روز بودن نیز اختصاص به زمان و دوره‌ خاصی ندارد و ایشان در هر مقطعی به موضوعات، مباحث و ابزار آن روز آشنا بوده‌اند.

وی با اشاره به سابقه آشنایی خود با این مرجع تقلید که به حدود بیست‌سال قبل باز می‌گردد، افزود: بیست سال قبل هم که ما وارد حوزه شدیم ،‌ ایشان در آن دوران هم با وجود اینکه هنوز از مراجع تقلید نبودند و از اساتید به‌روز حوزه علمیه شناخته می شدند ولی همواره تلاش می‌کردند که از تمام ابزار و امکانات روز برای ترویج اسلام استفاده کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تسلط آیت‌الله مکارم شیرازی بر منابع فقهی و دینی و اشراف ایشان بر مباحث قرآنی را ازدیگر ویژگی‌های این مرجع عالیقدر بیان کرد و گفت: این ویژگی‌ها باعث قدرت یک مجتهد در استنباط احکام شرعی می‌شود.

رسایی با اشاره به فعالیت‌های آیت‌الله مکارم در حوزه تفسیر قرآن، آثار تفسیری ایشان که بیشتر به شکل گروهی و با همکاری شاگردان این مرجع تدوین شده را نشانگر اعتقاد آیت‌الله مکارم به کار جمعی و استفاده از فکر و اندیشه دیگران دانست.

این نماینده مجلس هشتم انقلابی‌بودن را دیگر برجستگی آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد و افزود: این ویژگی را ما هم در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب و هم در سال‌های پس از پیروزی در قالب همراهی با امام (ره) و همگامی ایشان با مقام معظم رهبری دیده‌ایم و همگامی و همسویی ایشان با جهت‌گیر‌ی‌های رهبر معظم انقلاب نشان می‌دهد که آیت‌الله مکارم از جمله علمای زمان و مکان ‌شناس هستند.

وی تأکید کرد: همواره آنچه ما از این مرجع تقلید مشاهده‌ کرده‌ایم، حضور فعال، تأثیرگذار، آگاهانه و هدفدار در مسائل سیاسی بدون گرایش‌های رایج حزبی، توجه به حقیقت و اصالت انقلاب و قرارگرفتن در خط ولایت بوده است.

از این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره نقش آیت‌الله مکارم در مهجوریت‌زدایی از قرآن در جامعه و حوزه‌های علمیه سؤال شد که وی پاسخ داد: همانطور که گفته شد ایشان از جمله کسانی هستند که روی تفسیر قرآن وقت گذاشته‌اند و گروهی را تشکیل دادند که خروجی آن تفسیر ارزشمند «نمونه» است.

حجت‌الاسلام رسایی در پایان تأسیس مؤسسات قرآنی، اختصاص بودجه به فعالیت‌های قرآنی و پیگیری تألیف آثار تفسیری را از جمله مهم‌ترین اقدامات آیت‌الله مکارم در این حوزه بیان کرد و گفت: مجموعه این فعالیت‌ها برای یک عالم زمان‌شناس قابل قبول است و باید بر نقش مؤثر ایشان در مهجوریت‌زدایی از قرآن تأکید کرد.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید