شماره مطلب : 2122
زمان انتشار : 94/7/28 - 12:27 2015/10/20
بعد از گفتگوی حمید رسایی با سایت رجانیوز، خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) در گفتگو با چهار نماینده عضو فراکسیون رهروان ولایت، به نقل از یکی از آنها نوشت: علی القاعده رئیس مجلس همواره مقید است که واقعیات و مطالب صحیح را منتقل کند، از این‌رو یقین داریم که جلسه میان دکتر لاریجانی، شمخانی و حجازی در دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شده بود، از این‌رو غیر از این موضوع اشتباه است، بنابر این رسایی حق ندارد که کلام رئیس یک قوه را به زیر سؤال ببرد
ادعاهای عجیب یاران لاریجانی بعد از تکذیبیه دفتر رهبری:

لاریجانی، شمخانی و حجازی در بیت رهبری جلسه داشتند!

بعد از گفتگوی حمید رسایی با سایت رجانیوز، خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) در گفتگو با چهار نماینده عضو فراکسیون رهروان ولایت، به نقل از یکی از آنها نوشت: علی القاعده رئیس مجلس همواره مقید است که واقعیات و مطالب صحیح را منتقل کند، از این‌رو یقین داریم که جلسه میان دکتر لاریجانی، شمخانی و حجازی در دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شده بود، از این‌رو غیر از این موضوع اشتباه است، بنابر این رسایی حق ندارد که کلام رئیس یک قوه را به زیر سؤال ببرد

حیدرپورشهرضایی: رسایی می خواهد خلاف جریان آب حرکت کند

عوض حیدرپورشهرضایی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی  در گفت‌وگو با مجلس نیوز، در این رابطه، گفت: به طور حتم بررسی برجام و تشکیل کمیسیون ویژه بررسی برجام با نظر تمام نمایندگان مجلس انجام شد، به طوری که در گام نخست مجلس طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای را مصوب و سپس برخی از نمایندگان پس از توافق و ارائه گزارش صالحی و ظریف به مجلس،  پیشنهاد تشکیل کمیسیون ویژه را مطرح کردند.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ پس از طرح این پیشنهاد، نمایندگان در صحن علنی اعضای این کمیسیون را انتخاب کرده و این کمیسیون به مدت 40 روز تمام محورهای برجام را مورد رسیدگی قرار داد، اما شاهد بودیم که این کمیسیون در نقاطی مانند دعوت از اعضای تیم مذاکره کننده قبلی از مسیر اصلی خود منحرف شد، که این موضوع مورد اعتراض اکثریت نمایندگان قرار گرفت.

وی افزود:‌ پس از ارائه گزارش، مجلس طرحی را درباره برجام تدوین کرد که در نهایت یک فوریت آن تصویب و برای بررسی به کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس ارسال و  حدود یکصد پیشنهاد به کمیسیون ارجاع شد، به طوری که در این نشست رسایی نیز چند پیشنهاد داد که همگی با یک یا دو رأی موافق رد شد.

 

حیدرپورشهرضایی گفت: پس از تصویب این طرح در کمیسیون، طرح به صحن علنی ارجاع شد، البته پیشنهاد آغاز جلسه روز یکشنبه، جلسه غیرعلنی برگزار و دکتر لاریجانی نکاتی را درباره کمبود زمان برای بررسی طرح برجام مطرح کرد، در نهایت این طرح در صحن علنی مطرح و چندین پیشنهاد نیز در این رابطه مورد بررسی قرار گرفت و رأی آورد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: به نظر من شورای عالی امنیت بر مسئله طرح برجام اشراف کامل داشت و صحیح نیست که برخی نمایندگان اظهارات خلاف واقعی را مطرح کنند، همچنین رئیس مجلس مانند دیگر نمایندگان یک رأی داشت و تصویب طرح برجام با رأی اکثریت نمایندگان مصوب شد.

وی گفت: طرح مصوب مجلس درباره برجام تضمین کننده منافع جمهوری اسلامی است و قطعا هماهنگی‌های لازم در سطح کلان نظام در این رابطه انجام شده است، حال اگر کسی خلاف این مسائل را مطرح می کند؛ مانند ماهی سیاه کوچک داستان صمد بهرنگی است که می‌خواهد خلاف رودخانه حرکت کند، از این رو انتظار است که این افراد مانند این ماهی خلاف جهت آب شنا نکنند.

حیدرپور افزود: گزارش کمیسیون ویژه برجام به طور مشکلات بسیاری داشت و ما در جریان کامل این نقایص بودیم، اما دکتر لاریجانی به هیچ وجه مخالفتی با ارائه گزارش کمیسیون نداشت، زیرا این امور بر اساس قانون صورت گرفته بود، از این‌رو موضوعات مطرح شده درباره مخالفت رئیس مجلس با ارائه گزارش برجام از اساس خلاف است.

وی با اشاره به اظهارات رسایی مبنی بر رد ملاقات و گفت‌وگو رئیس مجلس با مسئولان دفتر رهبر معظم انقلاب، گفت: در این رابطه باید اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری را ملاک قرار دهیم، زیرا بعد از اقدامات و اظهارات این نوع نمایندگان در صحن علنی مجلس، دفتر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دفتر مستقل از دفتر نیستند.

حیدرپور شهرضایی ادامه داد: علی القاعده رئیس مجلس همواره مقید است که واقعیات و مطالب صحیح را منتقل کند، از این‌رو یقین داریم که جلسه میان دکتر لاریجانی، شمخانی و حجازی در دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شده بود، از این‌رو غیر از این موضوع اشتباه است، بنابر این رسایی حق ندارد که کلام رئیس یک قوه را به زیر سؤال ببرد، بنابر این اگر قرار است که مطالبی تکذیب شود، آن اظهارات خارج عرف رسایی است.


احمدی:رای مجلس را زیر سوال نبرید

 

وحید احمدی، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی  در گفت و گو با خبرنگار مجلس نیوز با بیان اینکه طرح این موضوع که لاریجانی با آوردن نام حجازی مسئول دفتری نظر نمایندگان نسبت به طرح مربوط به برجام را تغییر داد صحت ندارد، گفت: نمایندگان مجلس بعد از شنیدن همه نقطه نظرات به طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در برجام رای دادند. این درست نیست وقتی نظر برخی مورد قبول قرار نگرفته، نظر طرف مقابل را زیر سوال ببرند.
لاریجانی طرح مربوط به برجام را به رهبری منتسب نکرد

نایب رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نشست علنی که طرح مورد بررسی قرار گرفت، دوستانی نسبت به ابعاد طرح مذکور تذکر دادند بنابراین همه نظرات مطرح شد. در ضمن آقای لاریجانی هرگز موضوع طرح مربوط به برجام را به رهبری  منتسب نکرد.

وی توضیح داد: لاریجانی دقیقا عنوان کرد که او، شمخانی و حجازی طرح را مرور کردند و به این نتیجه رسیدند که اگر اشکالات با طرح چنین پیشنهادهایی برطرف شود، طرح مناسبی خواهد بود. بنابراین رئیس مجلس هرگز نگفتند طرح به تایید رهبری رسیده است که اکنون بگویند لاریجانی با این عنوان توانست رای موافق مجلس را برای طرح مربوط به برجام اتخاذ کند. بلکه نمایندگان با شنیدن هر دو دیدگاه رای دادند.

 

قرار مجلس بررسی برجام بود نه تغییر در آن

 

نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی با رد این موضوع که رئیس مجلس مانع بررسی دقیق برجام شده است، گفت: آنچه مجلس خواست، تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی گزارش برجام بود. مجلس از ابتدا بنا نداشت به متن برنامه اقدام مشترک شود. چرا که آن را توافق دو جانبه می دانستیم و پیش بینی نشده بود که به متن ورود کنیم و با توجه به نواقص راه حلی اصلاحی ارائه کنیم. بنابراین کمیسیون ویژه بر اساس تعریفی که داشت گزارش خود را ارائه کرد.

احمدی با تاکید بر اینکه مجلس نظری درباره گزارش برجام نداشت، توضیح داد:این برداشت به وجود نیاید که مجلس در خصوص برجام اظهار نظر کرد، بلکه نمایندگان نظرات خود را در خصوص طرح یک فوریتی مربوط به برجام اعلام کردند، حتی شورای نگهبان هم توضیح داد که وارد بحث برجام نشده اند و تنها در خصوص طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل اظهار نکرد کردند.

 

لاریجانی و ابوترابی فرد مخالف قرائت گزارش نبودند

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه اطلاعی از مخالفت لاریجانی و ابوترابی فرد برای قرائت گزارش برجام در صحن علنی ندارد، گفت: من نشنیدم این دو بزرگوار با قرائت گزارش مخالف باشند و بعید می دانم چنین موضوعی صحت داشته باشد.

وی تاکید کرد: کمیسیونی در مجلس تشکیل شد بنابراین باید گزارشی ارائه شود پس روند این است که خروجی کمیسیون قرائت شود. البته باید از لاریجانی و ابوترابی فرد پرسیده شود که آیا واقعا مخالف بودند؟

 

مدعوین کمیسیون ویژه با نظر اعضا انتخاب می شدند

 

احمدی در توضیح برگزاری جلسات کمیسیون ویژه برجام گفت: اینکه چه کسی به کمیسیون دعوت شود با نظر اعضای کمیسیون تعیین می شد  و آقای زاکانی مسئول دعوت از مدعوین بود. مدعوین کمیسیون ویژه برجام ارتباطی به آقای لاریجانی نداشت، البته ممکن بود ایشان نظر خود را داشته باشد اما در نهایت کمیسیون نظرات خود را دنبال می کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون ویژه بررسی برجام در خصوص عدم حضور طیب نیا توضیح داد: از آنجایی که آقای زاکانی به عنوان رئیس کمیسیون ویژه مسئول دعوت از مدعوین بودند، اینکه چرا طیب نیا به کمیسیون نیامد را تنها آقای زاکانی می دانند.

 

حقیقت پور:رسایی علم غیب دارد

 

منصور حقیقت پور، عضوشورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی  در گفت و گو  با مجلس نیوز بیان اینکه درست نیست گفته شود نمایندگان تحت تاثیر رئیس مجلس به طرح مربوط به برجام رای داده اند، اظهار داشت: نمایندگان بر اساس تشخیص خود به طرح مربوط به برجام رای دادند. آنها نظرات و صحبت ها را گوش دادند و محتوای طرح را نیز مورد بررسی قرار دادند. اما سوال این است که مگر محتوای طرح چه ایرادی داشت که نباید نمایندگان به آن رای می دادند و حالا می گویند اگر رئیس نمی گفت طرح با یکی از مسئولان دفتر رهبری مرور شده است، رای مجلس را نمی آورد؟

 

اگر لاریجانی هم مخالف بود در نهایت گزارش قرائت شد
نماینده مردم اردبیل با بیان اینکه بر فرض دکتر لاریجانی با قرائت گزارش برجام مخالف بود، گفت: اگر چنین هم باشد، در نهایت رئیس مجلس به خواست نمایندگان احترام گذاشت و  گزارش قرائت شد و حتی نقطه نظرات نمایندگان در موضوع برجام شنیده شد.

 

وی با رد این موضوع که رئیس مجلس مخالف کمیسیون ویژه بررسی برجام بود، توضیح داد: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مخالف تشکیل کمیسیون ویژه بود چرا که ما اعتقاد داشتیم بررسی برجام از وظایف کمیسیون امنیت است با این حال لاریجانی پیشنهاد برخی نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ویژه را به رای گذاشت و کمیسیونی در این زمینه تشکیل شد.

 

نهاوندیان مسئول اقتصادی برجام بود نه طیب نیا

 

حقیقت پور با بیان اینکه در زمینه انتقادات اقتصادی به برجام، نهاوندیان به کمیسیون ویژه آمد، گفت: نهاوندیان مسئولیت اقتصادی توافق را بر عهده داشت به این جهت او در نشست کمیسیون ویژه حاضر شد. رسایی می گوید طیب نیا حاضر نشد توضیح دهد اما فراموش کرده مسئولیت با نهاوندیان بود نه وزیر اقتصاد.

 

این نماینده توضیح داد: رسایی از کجا می داند طیب نیا به شورای عالی امنیت ملی نرفته است وقتی جلیلی و شمخانی از جزییات نشست خود اطلاعاتی ارائه نکردند، به نظر می رسد این نماینده علم غیب دارد.

 

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اکنون که برجام وارد گام اجرایی شده است دیگر باید دست از چنین انتقادهایی برداریم و مراقب باشیم رقیبان و طرفین مذاکرات از چارچوب تعیین شده در برجام عدول نکنند./

اضافه کردن دیدگاه جدید