شماره مطلب : 2126
زمان انتشار : 94/8/4 - 00:32 2015/10/26
 حتی در برخی سایت ها و شبکه های اجتماعی، دلیل رأی صادره توسط هیأت بدوی تخلفات اداری ریاست جمهوری را - که یک عضوش آقای اشرفی اصفهانی، عضو دیگر آقای وطنی (شوهر خواهر روحانی)، عضو دیگرش خان کرمی (از مسئولان نهاد ریاست جمهوری و ... - زمین خواری در کیش و قشم عنوان کردند. جالب اینجاست که به صورت گسترده، خبر زمین خواری به نقل از سایت تابناک در شبکه های مجازی با ذکر آدرس این خبر در سایت مذکور درج می شد تا خواننده در صحت خبر شک نکند اما وقتی به آدرس مذکور (http://www.tabnak.ir/fa/news/۴۷۴۶۸۰) مراجعه می کرد، خبر مصاحبه رسایی در باره موضوع دیگری را می دید! بعد از مدتی سایت آفتاب (سایت نزدیک به حسن روحانی در دوره ای که مسئول مرکز استراتژیک مجمع تشخیص بود) در گفتگو با یک اصلاح طلب به موضوع زمین خواری رسایی اشاره می کند.
تیری که با هدف انتخاباتی رها شد اما به سوی پرتاب کننده کمانه کرد

داستان انفصال از خدمت رسایی با حکم دولت یازدهم! / از «بگم بگم» تا «میگم میگم» اشرفی اصفهانی درباره نماینده منتقد دولت

حتی در برخی سایت ها و شبکه های اجتماعی، دلیل رأی صادره توسط هیأت بدوی تخلفات اداری ریاست جمهوری را - که یک عضوش آقای اشرفی اصفهانی، عضو دیگر آقای وطنی (شوهر خواهر روحانی)، عضو دیگرش خان کرمی (از مسئولان نهاد ریاست جمهوری و ... - زمین خواری در کیش و قشم عنوان کردند. جالب اینجاست که به صورت گسترده، خبر زمین خواری به نقل از سایت تابناک در شبکه های مجازی با ذکر آدرس این خبر در سایت مذکور درج می شد تا خواننده در صحت خبر شک نکند اما وقتی به آدرس مذکور (http://www.tabnak.ir/fa/news/۴۷۴۶۸۰) مراجعه می کرد، خبر مصاحبه رسایی در باره موضوع دیگری را می دید! بعد از مدتی سایت آفتاب (سایت نزدیک به حسن روحانی در دوره ای که مسئول مرکز استراتژیک مجمع تشخیص بود) در گفتگو با یک اصلاح طلب به موضوع زمین خواری رسایی اشاره می کند.
گروه سیاسی- رجانیوز: داستان از مصاحبه ۷ بهمن محمد اشرفی اصفهانی، رئیس هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری در دولت یازدهم با سایت خبر آنلاین شروع شد. وی در آذرماه سال گذشته در مصاحبه با این سایت نزدیک به معاون مطبوعاتی ارشاد وقتی از پرونده های رسیدگی شده در هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری خبر می داد، ادعا کرد که دو نماینده مجلس که یکی در دولت قبل مدیرکل و دیگری رئیس یک سازمان بوده اند و انتقادات محکمی از دولت یازدهم می کنند، در هیأتی که وی ریاست آن را بعهده دارد، به محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده اند. وی در مصاحبه خود تأکید می کند که این دو نفر دیگر نمی توانند کاندیدا شوند! 
 
به گزارش رجانیوز همین جمله کافی بود تا هر شنوده ای به نیت سیاسی صادر کنندگان این حکم پی ببرد. ۱۳ بهمن اما اشرفی اصفهانی در گفتگو با روزنامه شرق مجددا بر این برنامه سیاسی و انتخاباتی جریان خود تأکید کرد. وی در این مصاحبه تلاش می کند تا تخلفات صورت گرفته را بزرگ جلوه دهد، برای همین می گوید که پرونده این نمایندگان به دادگاه انقلاب ارسال شده (!) این در حالی است که دادگاه انقلاب به جرایم امنیتی و مفاسد اقتصادی کلان رسیدگی می کند. اشرفی اصفهانی بلافاصله می گوید که با این پرونده ان شاالله  بعد از این دوره، این دو نفر دیگر نمی توانند کاندیدا شوند. خبرنگار از می پرسد مگر تخلفات آنها چه بوده؟ و اشرفی اصفهانی پاسخ می دهد که نمی توانم باز کنم...
 
 
                         ترویج شایعه اینکه رأی صادره توسط هیأت تخلفات نهاد به دلیل زمین خواری رسایی بوده !
 
 
 
اشرفی اصفهانی در ادامه مصاحبه نمایشی با اشاره به این که چرا نمی تواند مسئله را بیشتر باز کند، می گوید: «چون این مسائل حیثیتی است و آبروی یک انسان از حرمت کعبه بالاتر است! (یعنی تخلفات آنها خیلی بزرگ است(!) وی در بخشی دیگر از این مصاحبه نمایشی می گوید: این بخور بخورها همه مربوط به دولت نهم و دهم است. در دولت سازندگی و اصلاحات با چنین مسائلی مواجه نبودیم. مجلس هم سالم بود و همه به حق خودشان قانع بودند(!) و موضوع وقتی جالب تر می شود که شبکه تلویزیونی فارسی زبان آمریکا (VOA) نیز بر اساس اظهارات اشرفی اصفهانی، برنامه ای یک ساعته علیه نماینده تهران به روی آنتن می برد!
 
حتی در برخی سایت ها و شبکه های اجتماعی، دلیل رأی صادره توسط هیأت بدوی تخلفات اداری ریاست جمهوری را - که یک عضوش آقای اشرفی اصفهانی، عضو دیگر آقای وطنی (شوهر خواهر روحانی)، عضو دیگرش خان کرمی (از مسئولان نهاد ریاست جمهوری و ... - زمین خواری در کیش و قشم عنوان کردند. جالب اینجاست که به صورت گسترده، خبر زمین خواری به نقل از سایت تابناک در شبکه های مجازی با ذکر آدرس این خبر در سایت مذکور درج می شد تا خواننده در صحت خبر شک نکند اما وقتی به آدرس مذکور (http://www.tabnak.ir/fa/news/۴۷۴۶۸۰) مراجعه می کرد، خبر مصاحبه رسایی در باره موضوع دیگری را می دید! جالب این که بعد از مدتی سایت آفتاب (سایت نزدیک به حسن روحانی در دوره ای که مسئول مرکز استراتژیک مجمع تشخیص بود) در گفتگو با یک اصلاح طلب به موضوع زمین خواری رسایی اشاره می کند.
 
تا اینجا، اشرفی اصفهانی از ذکر نام این نمایندگان خودداری می کرد اما تمام نشانه ها را برای شناساندن آنها به زبان می آورد: مدیرکل سابق، نماینده تهران، منتقد دولت و ... اما وقتی خبرنگاران چند رسانه دولتی در مجلس شورای اسلامی رسایی را در حلقه خود می گیرند و از او در این باره توضیح می خواهند، رسایی از آنها می پرسد که چه کسی گفته مصداق این اظهارات اشرفی اصفهانی من هستم، خبرنگاری ناخواسته پاسخ می دهد اشرفی اصفهانی! رسایی اما ضمن اعلام اینکه تاکنون چنین رأی ای به او ابلاغ نشده ، پرده از شکایتی به کمیسیون اصل ۹۰ برمی دارد و آن این که اصل هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری به دلیل انتصاب بر خلاف ضوابط اعضای جدید آن، غیر قانونی است.
 
همین جمله رسایی باعث می شود تا اشرفی اصفهانی بهم بریزد. او در پاسخ به نماینده تهران در مصاحبه با ایرنا به صراحت نام رسایی را به زبان می آورد و ادعاهای قبلی خود را تکرار می کند. داستان این کشمکش در حالی ادامه می یابد که حدود دو ماه بعد از صدور حکمی که اشرفی اصفهانی در مصاحبه های متعدد از آن سخن می گفته، تازه رأِی صادره در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۳ به حمید رسایی ابلاغ می شود!
 
 
                      رأی صادره توسط هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری که رسایی خودش بعد از دریافت، منتشر کرد
 
نماینده تهران در همان ایام بعد از دریافت رأی هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری که ابلاغش با تأخیر غیرقانونی همراه بوده، خودش اقدام به انتشار این رأی در رسانه ها می کند و توضیحات مبسوطی در باره جزئیات آن می دهد. وی در یادداشتی نوشت: «این رأی که در تاریخ ۲۴ آذر ۹۳ توسط هیأت مذکور صادر شده بود و به سبب آن شایعات متعددی برای تخریب اینجانب ساخته شد با دو ماه تأخیر در تاریخ ۲۶ بهمن ۹۳ به بنده ابلاغ شد! با این همه، همانطور که وعده داده بودم، در پاسخ به فضاسازی صورت گرفته و جوسازی رسانه ای، با انتشار تصویر حکم صادره، نشان خواهم داد که اساسا اصل صدور چنین رأیی، چیزی جز یک بازی سیاسی نیست.»
 
با این حرکت رسایی، تمام فضاسازی ها از جریان تخریب گرفته می شود و اولین سئوالی که در ذهن هر خواننده ای شکل می گرفت این است که چرا هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری، قبل از ابلاغ حکم صادره، به علنی کردن آن پرداخته و سئوال دوم این است که اگر ریگی در کفش نماینده تهران بود، چرا خودش حکمش را علنی کرده است؟
 
حجت الاسلام حمید رسایی که قبل از سمت نمایندگی مدیر کل ارشاد قم بوده، بعد از دریافت رأی صادره از نهاد ریاست جمهوری در توضیحاتی که همان ایام منتشر کرده می نویسد: «همانطور که به صراحت از متن حکم صادره و دفاعیات بنده مشخص می شود، تمام اتهام وارده، این است که اعتبارات مورد اشاره (حدود ۳۰۰ میلیون تومان) در محل دیگری از وظایف ارشاد قم مصرف شده که البته این مبالغ، مجددا بعد از تأمین اعتبار به محل خود بازگشت داده شده است. البته بر خلاف آنچه در حکم مذکور هیأت تخلفات نهاد آمده، حساب مورد اشاره دولتی نبوده بنابر این اساسا این مورد، مصداق ماده ۵۰ و تبصره ماده ۷۱ قانون محاسبات عمومی نمی باشد.»
 
مطابق اظهارات نماینده تهران مشخص می شود که این اعتبارات و حساب ها هیچ کدام دولتی نبوده و به همین دلیل تخلفی صورت نگرفته، اما بر فرض صحت ادعای صورت گرفته توسط آقای اشرفی اصفهانی در متن حکم مبنی بر "جایجایی و مصرف اعتبار در غیر محل خود"  باز هم بنابر اظهارت اشرفی اصفهانی، حکم صادره برای رسایی هیچ تناسبی با تخلف مورد ادعایی نداشته است چرا که اشرفی اصفهانی در مصاحبه با خبر آنلاین می گوید : «تا الان هشتصد پرونده برای هیأت بدوی ارسال شده که بعد از رسیدگی برای ۵۰ درصد آنها حکم برائت صادر شده ... خبرنگار از اشرفی اصفهانی می پرسد: ممکن است بگویید که تخلفات چه بوده که حکم برائت صادر شده؟ و اشرفی اصفهانی در پاسخ می گوید: موارد جزیی بوده مثلا ردیف بودجه ای جابجا شده ...» یعنی دقیقا مورد تخلفی که هیأت بدوی تخلفات نهاد ریاست جمهوری در حکم رسایی ذکر کرده است. همین موضوع نشان می دهد که جماعت مورد اشاره، به دنبال یک فضاسازی رسانه ای با اغراض سیاسی بوده اند و نه برخوردی عادلانه و اداری !
 
همه اینها در حالی است که همان ایام رسایی در پاسخ هایی که برای هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری ارسال کرده، به بررسی این موضوع در دادگاه ویژه روحانیت و تبرئه شدن خود اشاره می کند و باز کردن مجدد پرونده را نشانه سیاسی بودن آن می داند. نماینده تهران در نامه ای که منتشر کرده می نویسد: «اینجانب به موجب نامه شماره ۵۷۶۷۷۵۶ مورخ ۹۲/۱۲/۱۴خطاب به هیأت تخلافات نهاد ریاست جمهوری، اعلام کردم که در خصوص مباحث مطروحه در گزارش سازمان بازرسی قم، موضوع در تاریخ ۱۸/۹/۹۲ به دادگاه ویژه روحانیت ارسال شده که بر اساس دادنامه شماره ۹۲۱۱۰۴۲۳۰۰۲۶ در شعبه دوم تجدید نظر، رسیدگی و با توجه به مستندات ارائه شده برای اینجانب منع تعقیب صادر و پرونده مختومه گردیده است.»
 
          حکم دیوان عدالت اداری درباره نقض رأی صادره در هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری
 

اکنون با پیگیری های نماینده تهران، صحت ادعای وی مشخص شد و دیوان عدالت اداری در تاریخ ۷/۷/۹۴ رأی صادره توسط هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری که اشرفی اصفهانی تا این اندازه روی آن مانور داده بود و آن را مهمترین دلیل برای ممانعت از حضور مجدد رسایی در انتخابات دور بعد دانسته بود، نقض کرد و با استناد به حکم صادره در دادگاه ویژه روحانیت اعلام کرد: «با عنایت به محتویات پرونده و ملاحظه اظهارات طرفین و نظر به اینکه تنها مستند محکومیت شاکی به مجازات فوق الاشاره، بزه "جابجایی اعتبارات و مصرف آن در غیرمحل مربوطه" موضوع ماده ۵۰ و تبصره ۱ ماده ۷۱ قانون محاسبات عمومی و ایضا ماده ۵۹۸ از قانون مجازات اسلامی بوده که حسب مفاد لایحه شماره ۱۱۴۳ مورخه ۳۰/۳/۹۴ طرف شکایت مراتب جهت رسیدگی به جنبه جزائی آن در راستای در راستای ماده ۵۹۸ ق-م-ا به دادسرای عمومی تهران اعلام گردیده بوده و از طرفی حسب مفاد نامه شماره ۹۳۱۱۱۰۹۷۰ مورخه ۱/۷/۹۴ دادسرای ویژه روحانیت نسبت به موضوع رسیدگی و قرار موقوفی صادر گردیده است و کل دفاعیات مشتکی عنه نیز براساس اتهام فوق الاشعار تبیین گردیده بود، علیهذا شکایت مطروحه (توسط رسایی علیه هیات تخلفات نهاد ریاست جمهوری) وارد بوده و مستندا به مراتب یادشده و ماده ۱۰ از ق، دیوان حکم به ورود شکایت و نقض رای معترض عنه و رسیدگی مجدد در هیات مربوطه با لحاظ مراتب اشعاری صادر و اعلام می شود.

 

حالا بنابر قانون هیأت تخلفات نهاد ریاست جمهوری باید در رأی صادره، تجدید نظر کند که طبعا با توجه به تبرئه رسایی در دادگاه ویژه روحانیت در سال ۹۲ در خصوص همین پرونده، هیأت مذکور نمی تواند رأیی جز برائت صادر کند. اشرفی اصفهانی اما با شکایت رسایی به دلیل افترا، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به دادگاه فراخوانده شده تا به اتهاماتی که زده پاسخ دهد. اشرفی اصفهانی در ابتدای امسال گفته بود که سال ۹۴ سال بگم بگم ماست، او اما بعد از انتشار حکم نقض دیوان عدالت اداری درباره رأی صادره برای رسایی و انتشار خبر شکایت حمید رسایی از وی در پاسخ به پیگیری رسانه ها گفت: پاسخ به رسایی را بعدا میگم میگم!

 

اضافه کردن دیدگاه جدید