شماره مطلب : 2140
زمان انتشار : 94/8/16 - 21:07 2015/11/7
آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتایی‌ در خصوص اجرای برجام گفت: آنچه ‌در بیانیه و سخنرانی سابق عرض کرده‌ایم درباره اجرای برجام نبوده و اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط ‌نه‌گانه ‌رهبری ‌رعایت نشد‌‌ می‌توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید.
آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتاء رسایی:

اگر شرایط رهبری در اجرای برجام رعایت نشد از مجریان توضیح بخواهید

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتایی‌ در خصوص اجرای برجام گفت: آنچه ‌در بیانیه و سخنرانی سابق عرض کرده‌ایم درباره اجرای برجام نبوده و اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط ‌نه‌گانه ‌رهبری ‌رعایت نشد‌‌ می‌توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید.
 
متن استفتا حجت‌اسلام والمسلمین حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس و پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته)

مرجع عالیقدر و استاد معظم

سلام علیکم

ضمن آرزوی سلامتی برای حضرتعالی، با توجه به بیانات اخیر معظم له در خصوص مخالفت با برجام که این موضوع پنج مرحله را طی کرده است و در مرحله پنجم که حرف آخر بود رهبر معظم انقلاب با صراحت و البته به نحو مشروط آن را پذیرفتند، فرموده‌اید: «بعد از طی این مراحل، در گوشه و کنار برخی عزیزان مخالفت می‌کنند، این صلاح نیست، ما یا تابع شرع هستیم یا تابع قانون؛ اگر تابع شرع هستیم مراحل شرعی آن گذشته است و شورای نگهبان و رهبری در این باره نظر داده‌اند؛ اگر هم تابع قانون هستیم، این کار در مجلس انجام شده است. بنابراین مخالفت با این موضوع نه با موازین شرع و نه با موازین قانونی می‌سازد، به همین دلیل خوب است این مسئله را پایان یافته تلقی کنیم.»

اکنون برای مؤمنین سئوال این است که با توجه به آغاز اجرای برجام (جمع‌آوری سانترفیوژها در نطنز و فردو) از سوی دولت، بدون رعایت شروط تعیین شده از سوی امام خامنه‌ای، وظیفه شرعی آنها چیست؟ در حقیقت آنچه به نام «برجام» در حال انجام است، همان چیزی نیست که مراحل «شرعی و قانونی» را طی کرده است.

توضیح این که مطابق نخستین شرط تأکید شده در نامه تاریخی ولی امر مسلمین به رئیس جمهور محترم، امام خامنه‌ای تأکید کرده‌اند «از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه‌ اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول شده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرف‌های مقابل تدارک شود، که از جمله‌ آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه‌ اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است. در اعلام اتحادیه‌ اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریم‌ها به کلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ نقض برجام است.»

حال با توجه به اینکه هنوز تضمین‌های کافی برای تخلف طرف مقابل از لغو تحریم‌ها گرفته نشده از جمله اینکه اوباما و اتحادیه اروپا هیچ اعلام کتبی در این باره ارائه نداده‌اند و تحریم‌ها هم محکم‌تر از قبل به قوت خود باقی است، آیا مؤمنین باید سکوت کنند یا باید برای اجرایی شدن فرمان ولی امر مسلمین، نسبت به اقدامات غلط دولت، تذکر دهند؟

همچنین مطابق نهمین شرط تعیین شده از سوی امام خامنه‌ای که تأکید کرده‌اند «وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.»

متأسفانه با وجود گذشت بیش از دو هفته هنوز این شرط مهم نامه ولی امر مسلمین نیز محقق نشده اما مراحل اجرایی برجام آغاز شده است. آیا وظیفه مؤمنین مطالبه اجرای بندهای نامه امام خامنه‌ای هست؟

در پایان اینکه با توجه به عدم رعایت شروط تعیین شده از سوی ولی فقیه جامع الشرایط، حکم آغاز اجرای برجام، شرعی و قانونی است؟ در صورتی که این اقدام غیر شرعی و غیرقانونی است، حکم مخالفت مؤمنین با این اقدامات چیست؟ اساسا اجرای موضوع مشروط مثل برجام، بدون رعایت و عمل به شروط تعیین شده توسط ولی فقیه جامع الشرایط، از نظر شرع مجاز است؟

بی‌شک پاسخ‌های آن مرجع عالیقدر به این سئوالات، موجب بصیرت بیشتر دولتمردان و دیگر آحاد جامعه خواهد بود.

با تشکر

حمید رسایی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر

 

 

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت‌الاسلام آقای رسایی دامت تأییداته

با اهداء سلام و تحیت؛

استفتاء محترمانه جنابعالی در رسانه‌ها منتشر شد و به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ما نیز واصل شد؛ از اینکه قبول دارید برجام مراحل پنج‌گانه خود را پشت سر گذاشته است خوشوقتیم؛ ولی در مورد بعضی از اشکالات اجرای آن سئوال کرده بودید، آنچه ما در بیانیه و سخنرانی سابق عرض کرده‌ایم درباره اجرای برجام نبوده است، اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه‌گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می‌توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع‌کننده نبود از طرق قانونی دنبال کنید.

ان‌شاء‌الله تعبیرات، دوستانه باشد که تمام ملت و مسئولان را به وحدت نزدیک‌تر کند.

همیشه موفق باشید

ناصر مکارم

24 محرم الحرام 1437 هجرى قمرى

دیدگاه ها

ارادتمند
چرا آیت الله العظمی مکارم شیرازی این سوالِ جنابِ آقای رسایی را بی پاسخ گذاشتند که؛ "اساسا حکم آغاز اجرای موضوع مشروط مثل برجام، بدون رعایت و عمل به شروط تعیین شده توسط ولی فقیه جامع الشرایط، از نظر شرع مجاز است؟" اینکه "اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه‌گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می‌توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع‌کننده نبود از طرق قانونی دنبال کنید" زمانی است که آب از آب گذشته است! و این سوال بدونِ جواب مانده است که آیا حکم آغاز اجرای برجام، بدون رعایت و عمل به شروط تعیین شده توسط ولی فقیه جامع الشرایط، از نظر شرع مجاز است یا خیر که برای رفعِ سوتفاهم باید روشن شود. انشاالله
موسوی
آقای رسائی اگر عجب شما را نگیرد واقعا به شما تبریک می گویم توفیق بزرگی داشتید که این سوال مهم را مطرح کردید خصوصا اینکه با این استفناء و جواب مرجع محترم تقلید جلوی سوء استفاده موافقین بی چون و چرای اجرای برجام را گرفتید و همچنین جلوی ایجاد تهمت به این مرجع محترم تقلید نیز گرفته شد ... عالی بود عالی
ناشناس
با تشکر از این ابتکار عمل عمار زمان آقای رسایی، و تشکر از پاسخ قاطع آیت‌الله مکارم. خیلی عالی بود. آقایان دولتی ما کفن پوش آماده آیم در مقابل آمریکا و دستنشانده های داخلی آن طرح برجام را با خیر و سلامتی به اتمام برسانیم.
نقاد
هر دم از این باغ بری می رسد //////تازه تر از تازه تری می رسد/////////////////////////// باغ پر از غنچه و گل باز شد //////// از گل یخ هم خبری می رسد؟////////////////////// گل که بی خار اگر راست شد /////// از همه سو صد ضرری می رسد////////////////////////// مهر و مه و باد و زمین، آسمان//////// در صف و از گل ثمری می رسد!//////////////////////////// مهر به گل داد همی رنگ و فام///////زین گل زیبا چه بری می رسد؟/////////////////////// مه به شب تیره بر او نور داد //////// تا که ببیند اثری می رسد؟/////////////////////////// باد تنش ناز و نوازش نمود///////// گفت : ببین رهگذری می رسد//////////////////////// سنگ سیه نرمتر از خاک شد//////// ابر سیه هم که سری می رسد/////////////////////////// گل در اندیشه و چشمش به راه///////// خار دلش خون ، شرری می رسد///////////////////////// گر چه در باغ بسی گل شکفت///////// از گل من ، کی خبری می رسد؟/////////////////////// ***این شعر مقدمه بود برای گفتن بیانات مشعشع رییس جمهور مردمی******این شما واین نیز بیانات جاودانه جناب حقوقدان***//////||\\\\\\***هر متنی غیر از کلام معصوم و خدا قابل نقد است(باید پرسید که منظور ش چیه و کجا رو هدف گرفته؟؟)*****همه ما باید نقادی کنیم، دولت باید نقد شود، قوه قضائیه باید نقد شود و مجلس باید مورد نقد قرار گیرد(یکی نیست بیاد بگه تو که دوست نداری نقد بشی چکار با قوه قضاییه داری??قوه قضاییه به تو چه اون باید تو رو نظارت کنه یا تو اونرو ؟؟احتمالا میخاد یه درگیری بین قوه قضایه ودولت راه بندازه تا نیرو های جدید وتازه نفس متمایل به دولت بیان روی آب ،مث قضیه زایش رهروان ولایت از دل اصولگرایان!!)*****اسلام از این بالاتر می‌گوید از اینکه امام مسلمین هم "باید" نقد شود منتهی نقد باید باشد نه اتهام و تخریب و تهمت و دروغ(اولا خوت میگی امام رو نمیشه نقد کرد پس اینجا داری خلافش حرف میزنی/دوما اگه منظورت امام معصومه،که واقعا برات متاسفم چرا که ایشان معصوم هستن و نمیشه نقدشون کرد چه برسه به "باید" گفتن شما/سوما شاید در تاریخ نقدی به امامان در جلساتشون ثبت شده ولی دلیل بر روا بودن نقد و جایز بودن نقد به امام معصوم نیست و شما داری میگی "باید"/ووووو_دوستان ایشون سهوی حرف نمیزن،ایشون به اصطلاح خودشون مجتهد دینیه!!یعنی دین شناس__اشتباه حرف نمیزنه چون یکی از سخنرانای قوی قبل انقلاب وبعدش بوده!!-احتمالآ دوباره جریان راهپیمایی علیه خدارو دارن زنده میکنن_)****وی با اشاره به انتخابات اسفند ما گفت: همه را در این خصوص امیدوار کنیم تا همه پای صندوق آرا بیایند. همه بتوانند افراد مورد نظر خود را در لیست انتخاب شوندگان ببینند(چرا اینقد میترسید؟؟نکنه واقعا نامزدای انتخاباتی مورد نظرتون ((که مثلا سفید هستن)) رای نمیارن که اینقد جیلیز ویلیزتون دامن شورای نگهبان رو گرفته!!!واقعا دولت شگفت انگیزی هستید!!خودش گفت نقد کنید منم نقد کردم.دوستان بجای نظر منفی دادن جوابم رو بدن.
دلواپس
هم وطن عزیز !میشه بیشتر در مورد این جملتون""رسایی تو خیلی نارسایی"" توضیح بدین و ما گمراهان رو با استدلال های قوی خودتون به روشنی و کمال معنوی برسونید.قبلآ از حس همکاری شما تشکر و قدردانی میکنم.مطمئن باشید که سایت ایشون مث سایت های "انتخاب،فرارو،عصر ایران،ووووو"نیست ومطلبتون رو نمایش میده.
ناشناس
دوست عزیز چرا بزن در رو میکنید.لطفا جواب و استدلال بیارید برا این مطالب و گفتار حکیمانه رییس جمهور محبوبی که اوج و نهایت محبوبیتش در مازندران چشم حسودانش را درکور کرد.خخخخخخخخخ.لطفااین جملات رو توضیح بده و نگو" رسایی تو نارسایی وووو": ///هر متنی غیر از کلام معصوم و خدا قابل نقد است////همه ما باید نقادی کنیم، دولت باید نقد شود، قوه قضائیه باید نقد شود و مجلس باید مورد نقد قرار گیرد///اسلام از این بالاتر می‌گوید از اینکه امام مسلمین هم "باید" نقد شود منتهی نقد باید باشد نه اتهام و تخریب و تهمت و دروغ////وی با اشاره به انتخابات اسفند ما گفت: همه را در این خصوص امیدوار کنیم تا همه پای صندوق آرا بیایند. همه بتوانند افراد مورد نظر خود را در لیست انتخاب شوندگان ببینند///جواب بدید لطفا
محسن
سلام امثال شما اقای رسایی دایه مهربان تراز مادر شدید برا مردم...خود حضرت اقا اگر ذره ای خلل واشكال رو وارد میدیدند مثل همیشه سریعا تذكر میدادند واین كاملاروشن هست كه تاحضرت اقا تاییدنفرمایندكاری انجام نمیشه جون ایشون بهتراز شماوامثال شما حافظ منافع وكیان ماهستند....جناب رسایی شما فقط یه ادمی هستی كه میخوای همه جااظهارنظركنی وخودنمایی توسینما توفوتبال توسیاست و.....شما فكروذكرتون مردم نیستند جون توی مردم نیستی فقط.دنبال جنجال هستی. مردم نون خوردن ندارن..جای اینكه تو مجلس واین برواونبر برین وصدات كلفت كنی فكر مردم باش....من جلسات تیم مذاكره كننده ونمایندهكان رو دیدم وهرجه بیشتربه بی سوادی شما پی بردم....وواقعا اقای عراقچی توی جلسه ای كه درباره مسایل حقوقی بین المللی برجام صحبت میشدجقدر جالب دراخرجلسه گفتند كه اصلا انتظارنداشتند اینجورمسایل پیش پاافتاده وسطحی مطرح بشه وقبل از حضور درجلسه خیال میكردند.مسایل كلان حقوقی مطرح میشه وایشون وبرجام. روبه چالش میكشین كه واقعا بااین حرفشون كاملا فهموندن كه شما وامثالهم چقدربی سواد.وشانتاژگرهستید
علی
اقای رسایی تا شما و دوستانتان بخواهید کاری کنید آب از سر گذشته و عمو سام میخش رو محکم کوبونده ، چرا مانند دولت قبل که رییس جمهور مظلوم را استیضاح کردند شما این رییس دولت را استیضاح نمیکنید ؟ میگفتند احمدی نژاد دیکتاتور است با صحبتهای دیروز رییس جمهور در نمایشگاه بین المللی معلوم شد دیکتاتور کیست؟
اعتدالی
اصلاحطلبان متخصص دور زدن خط قرمزها هستند برادران پایداری مان باید حسابی حواسشان جمع باشد تا در صورت دور زدن خطوط قرمز توسط اصلاحطلبان فریبکار ایشان را رسوا کنند.
ناشناس
روحانی متچکریم که بجای همه چیز و همه کس فقط اظهار نظر میکنید آنهم همیشه رد پای اربابتان را میخواهید از قضایای مورد بحث پاک نمایید تا کی میخواهید سر سپرده اربابتان اکبر هاشمی رفسنجانی باشید
محسن از مشهد
تا خون در رگ ماست با تمام وجودمان جهت حفاظت و حراست از نهضت عاشورایی خمینی کبیر از سویدای اعماق قلبی فریادمان بلند است : ما همه سرباز توئیم خامنه ای / گوش به فرمان توئیم خامنه ای
ناشناس
اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه‌گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می‌توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع‌کننده نبود از طرق قانونی دنبال کنید.
محسن
باسلام ازمرزی ترین نقطه کشورمرزافغانستان ولی جناب رسایی دعاگوتانم وواقعاوقتی شجاعت شمارادررسانه ملی میبینم احساس راحتی میکنم وخواهشابه لاریجانی بگین خدایی هست اینقدرباخون شهدابازی نکندکشوررابیچاره کرده

اضافه کردن دیدگاه جدید