شماره مطلب : 2192
زمان انتشار : 94/11/6 - 18:28 2016/1/26
رسایی به اظهارات فردوسی‌پور واکنش نشان داد

سانسور گزارش فساد در فوتبال در برنامه 90 ، چرا؟

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ۷ نکته درباره پرونده «فساد در فوتبال» برشمرد و از سانسور این گزارش در برنامه ۹۰ انتقاد کرد.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و مسئول رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال طی یادداشتی نوشت:

گزارش کمیسیون اصل نود درباره موضوع فساد در فوتبال بالاخره پس از حدود دو سال منتشر شد. برای تهیه این گزارش زحمات زیادی کشیده شد. تمام تلاش بنده و کارشناسان محترمی که برای تهیه این گزارش، کمیسیون را همراهی می کردند، ارائه گزارشی واقعی و منصفانه بود. برای همین در بخشی از گزارش با نگاه آسیب شناسانه حتی از مصوبات مجلس شورای اسلامی نیز انتقاد شده است.

 

 


video_2016-01-26_16-46-31.mov | دانلود فیلمدر قسمت کوتاهی از این گزارش در بخش رسانه های زرد، به یکی از برنامه های فوتبالی سیما این چنین اشاره شده است:

«در کنار نشریات زرد ورزشی، یکی از برنامه های فوتبالی سیما نیز که مخاطبین بسیاری دارد، بر اساس گزارش های متعدد اهالی فوتبال و برخی شواهد و قرائن، نه تنها در افزایش ناهنجاری های این ورزش نقش فزاینده داشته است، بلکه برخی شائبه ها درباره نقش عوامل اصلی این برنامه، برای اتصال مربیان و بازیکنان خارجی به باشگاه های داخلی وجود دارد که موضوع قابل رسیدگی دقیق تر است.

بسیاری از اهالی فوتبال با ارائه مستندات و شواهد قابل اعتنا معتقدند که این برنامه با پرداختن به زشتی های فوتبال و دامن زدن به این موارد، تداوم می یابد. هر چند این برنامه، توانسته است در برابر برخی معضلات فوتبال هم نقش آفرینی کند اما در مجموع با بررسی عملکرد برنامه ای که حدود یک دهه قدمت دارد، به نظر می رسد که در این برنامه تلویزیونی، گرایش به حاشیه ها بیش از اصل شده باشد».

در حالی که در این گزارش هیچ نامی از برنامه 90 برده نشده، اما دست اندرکاران برنامه، خود را مخاطب این بخش از گزارش دیده اند و شب گذشته بدون هیچ اشاره ای به محتوای 32 صفحه ای گزارش، با حمله به کمیسیون اصل نود، این جایگاه قانونی را تهدید به شکایت کردند، در این باره چند نکته قابل تامل است:

1. آیا یک برنامه تلویزیونی تا این اندازه اختیار دارد که یکی از مهمترین کمیسیون های نظارتی مجلس را به دلیل تهیه گزارشی که در آن، از یک برنامه تلویزیونی انتقاد شده، تهدید به شکایت کند؟! آیا این قدرت نمایی و احساس امپراطوری، خود حکایت از لزوم بازنگری و تجدید نظر در مناسبات مثل ابن برنامه نمی کند؟

2. نگاه آسیب شناسانه در این گزارش، بدون غرض ورزی و جهت گیری بوده است. به طوری که در بخشی از گزارش از مصوبه مجلس در خصوص اعطای معافیت به خانواده های آسیب پذیر از آنجا که سبب سوءاستفاده در کارت معافیت های جعلی فوتبالیست‌ها شده، انتقاد صورت گرفته است. بنابر این شائبه رفتار غرض ورزانه با یک شخص یا یک برنامه، مردود است.

3. چرا در حالی که برنامه 90 به کوچکترین حواشی فوتبال ساعت ها می پردازد، بعد از انتشار و قرائت گزارش کمیسیون اصل نود، هیچ اشاره ای به محتوای آن نکرد! حتی با فرض وارد بودن انتقادات این برنامه از گزارش مذکور، آیا نباید در حد و اندازه یک اتفاق فوتبالی، به بخش ها و محورهای آن اشاره می شد؟ آیا برنامه 90 در مالکیت شخصی مجری و دست اندرکاران آن است که اختیار دارند حتی گزارش یکی از قوای مهم قانونی کشور درباره موضوع همان برنامه را سانسور کنند؟ البته باید از دیگر بخش های خبری صدا و سیما تشکر کرد که در انعکاس اخبار مربوط به این گزارش، وظیفه اطلاع رسانی خود را به خوبی انجام دادند.

4. در بخشی از گزارش که مورد اشاره برنامه 90 است، انتقادات به یک برنامه تلویزیونی و از یک سو شائبه های مطرح درباره آن، به صورت تردید مطرح شده تا جایی که بر بررسی بیشتر تاکید شده است، اما از سوی دیگر، خدمات برنامه مذکور در برخورد با معضلات فوتبال نه به صورت احتمال بلکه امری قطعی معرفی شده و در نهایت، جمع بندی کمیسیون این عبارت است: «اما در مجموع با بررسی عملکرد برنامه ای که حدود یک دهه قدمت دارد، به نظر می رسد که در این برنامه تلویزیونی، گرایش به حاشیه ها بیش از اصل شده باشد».

5. چرا شب گذشته مجری برنامه 90 در برابر این بخش از گزارش تا این اندازه منفعل، مضطرب و دست پاچه بود؟ ایشان مانند برخی از افراد دیگر، دوبار به کمیسیون اصل نود دعوت شده اند و به سوالاتی که تا آن روز مطرح بوده پاسخ داده اند. هر چند در آن مقطع نیز همین حالت را داشتند، اما آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.

6. رفتار شب گذشته این برنامه تلویزیونی و ادبیات بکار رفته در آن، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که امیدواریم با بررسی بیشتر توسط مسئولین صدا و سیما اصلاح و جبران شود.

امید داریم که همه مجموعه ها از جمله برنامه 90 در ادامه رسیدگی به این پرونده بر خلاف مسیری که تاکنون نسبت به این پرونده داشته است، مسئولانه تر عمل کند.

در این باره نکته های دیگری هم گفتنی است که در وقت خود به آن پرداخته خواهد شد.

دیدگاه ها

محمد
سلام.اگر چه با تندوروی های شما همیشه مخالف بودم.اما انصافا مطالب شما در خصوص نود وفردوسی پور و درکل فوتبال جای تشکر وتقدیر داره. فردوسی پور عامل تحقیر ایرانیها،مخصوصا بچه حزب اللهی هاست.هرمربی یا بازیکن که بهش سرخم نکنه نابودس میکنه چون آتتن دستش هست.کار فردوسی پور تحقیر وتمسخر وحقارت شخصیتهاست.کاری که دقیقا مخالف دین ماست.دین ما به حفظ حرمت انسانها تاکید کرده.اما این شخص مرزی در تحقیر انسانیت قایل نیست وفقط کیروش وکیروشی ها برایش مهمند.وهرکس مخالف یا منتقد کیروش باشه باید نابود بشهه.
ناشناس
خداوکیلی ببین مملکت به کجا رسیده که یک برنامه تلویزیونی هم مجلس و نماینده ها را تهدید می کنه و واسشون شاخ و شونه می کشه اخه این چه بدبختیه که واسه مردم درست کردید از این فوتبالی که همش فساده بجزء ضرر چی اید این ملت و مملکت می شه که باید اینقدر از جیب این ملت براش هزینه بشه چرا در این فوتبال را تخته نمی کنند اخه چه معنی می ده کسی که تا دیروز 1000 تومن توی جیبش نبود یکهویی با یک قرار داد یک میلیارد به جیب بزنه ایا خود این حرکت فساد اور نیست خوب این فرد ظرفیت داشتن این همه پول را یکهویی داره؟ چرا ورزش ما به این سمت رفته و فساد گریبان گیر این ورزش شده چرا رسیدگی نمی شه یک دکتر (با اینکه به انها هم انتقاده که بعضی هاشون روزی 2 تا 3 میلیون پول در می اورند فقط از مطب هاشون)باید انقدر زحمت بکشه دود چراغ بخوره سالها ممارست بکشه تا یواش یواش نتیجه بده بعد یک ورزشکار با 6 ماه تمرین کردن یک قرار داد می بنده 1 میلیارد حالا کار به این هم نداریم. این چه فکریه که از بین هر 20 هزار نفر یکنفر بشه یک فوتبالیست بعد اونهمه پول بگیره چرا این پول ها خرج همه جوانها نمی شه نهایتا این پولها می تونه ریز ریز به ورزشکار ها پرداخت بشه که باعث فساد هم نشه تا اون ورزشکار هم ظرفیت استفاده ازش را پیدا بکنه با این پولها خیلی کار ها میشه کرد که همه نفع ببرند اصلا چرا از جیب من و شما و میلیونها نفر میلیاردها پول بره توی جیب چند نفر ایا این ظلم نیست حالا اگر این پول از شرکت های خصوصی بود توش حرفی نبود اما از بیت المال خدا می دونه مسئولین اون دنیا باید باید چه جوابهایی پس بدهند یا علی
هادی
شما خودتان رو زدید به حماقت یا مردم رو ؟ دیگه از این واضح تر در مورد 90 حرف زده شده؟ مگه چندتا برنامه مردمی و فوتبالی داریم که تحلیل و نقد میکنه و 10 سال سابقه داره؟ جمع کن خودت رو رسایی
ناشناس
یعنی چی که خودت رو جمع کن..؟این چه طرز صحبته؟ مجلس یه مملکت یه اشکالی به یه برنامه وارد کرده ... این همه داد و بیداد برای چیه؟همینطور که شما به برنامه 90 علاقه داری خیلی ها هم حالشون از این برنامه بهم میخوره!
هوتن
آزادی تجمعات مطابق اصل 27 قانون اساسی : تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی ‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. اما متأسفانه استانداری تهران با تجمع معترضان به قراردادهای جدید نفتی در مقابل وزارت نفت مخالفت کرده است و نیروهای حراست نیز مانع از این تجمع که حق همه مردم است، شده اند!!!!!!!!!!!!!...تمام.
مجید
جدید
من فکرمیکنم طبق نظر اقای دادکان کارنامه زندگی اقای رسائی اگربررسی شود بخصوص دوره نمایندگیش ان چیزی میشود که خودش نمیخواد
سعید عاشری
آره یه کسی مثل تو وقتی دستش از حرف حسابی و منطق خالی میشه زور میزنه با هر روشی ولو غیر انسانی طرف مقابلشو زمین بزنه ...همین که به چنین حرفایی رو میاری نشانه حقانیت مواضع جناب آقای رسایی است .... ضمنا هیچ کسی نیست که هیچ اشکالی تو زندگیش نداشته باشه .... خصوصا خودت که امیدوارم هیچ وقت جزئیات زندگیت رو نشه.....
میلاد
هر جا نشانه مردمی واندیشه جمعی خودشو نشون میده استاد رسایی انجا خیمه زده وابراز وجود میکنه تاکلک ان اجتماع ارزشی را تخریب و اندیشه غوغاسالاری را جایگزین کنه . اینهمه خسران وویرانی دولت نهم ودهم راندید ونه شنید ونه گفت . بابا محض رضای خداوبفرموده معمار انقلاب درمحضرخدا قدری انصاف داشته باشید

اضافه کردن دیدگاه جدید