شماره مطلب : 2240
زمان انتشار : 95/3/10 - 18:16 2016/5/30
حمید رسایی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی عنوان کرد: هفته نامه 9 دی که تاکنون سه بار توسط دولت یازدهم توقیف شده بود، برای بار چهارم در عمر سه ساله این دولت توقیف شد.
رکوردشکنی تازه دولت اعتدال/ چهاربار توقیف هفته نامه 9 دی در طول سه سال

حمید رسایی: عبور از خطوط بنفش دلیل توقیف 9 دی

حمید رسایی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی عنوان کرد: هفته نامه 9 دی که تاکنون سه بار توسط دولت یازدهم توقیف شده بود، برای بار چهارم در عمر سه ساله این دولت توقیف شد.
حجت الاسلام حمید رسایی میدرمسئول هفته نامه 9 دی طی یادداشتی در کانال شخصی خود به چرایی توقیف این نشریه پرداخته است:
 
متن یادداشت وی را در ادامه میخوانید: هفته نامه 9 دی که تا کنون سه بار توسط دولت یازدهم توقیف شده بود، برای بار چهارم در عمر سه ساله این دولت توقیف شد. این هفته نامه که در سه بار گذشته نیز به دلیل انتقاد از عملکرد دولت، انتصاب های اتوبوسی، بیکار کردن دانشمندان هسته ای، ریخت و پاش مالی در هزینه کرد دفتر رئیس جمهور و انتقادات صریح از توافقنامه های ژنو، لوزان و وین (برجام) توقیف شده بود، با طی مراحل قضایی در دادگاه، هر سه بار تبرئه و رفع توقیف شده است. اکنون اما چند روز بعد از پایان دوره نمایندگی مدیر مسئول هفته نامه 9 دی و در حالی که مجلس شورای اسلامی عضو ناظر در هیأت نظارت بر مطبوعات ندارد، ترکیب دولتی هیأت نظارت بر مطبوعات، برای بار چهارم این هفته نامه را توقیف کرد.
 
 
بر اساس پیگیری های صورت گرفته مدیر مسئول این هفته نامه از عوامل معاونت مطبوعاتی و دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات، دلیل توقیف 9 دی به مطالب درج شده در شماره های اخیر هفته نامه 9 دی باز می گردد. بر اساس این گزارش از نظر وزارت ارشاد، درج سخنان هشدارآمیز آیت الله جوادی آملی در دیدار با محمدرضا عارف که این مرجع تقلید در آن تاکید کرده بودند «كسي كه بيگانه را به كشور راه مي دهد "ديوث سياسي" است» و انتخاب تیتر «سياستي كه عين دياثت است» یکی از دلایل توقیف 9 دی عنوان شده است. 
 
 
همچنین یکی از جرایم 9 دی، درج یادداشتی با عنوان «قانون شكني با ژست حقوق داني» به چاپ رسيده كه در آن با اشاره به دعوت رئيس جمهور از مينو خالقي به عنوان منتخب نمايندگان مجلس، اعتراض شده و آورده  شده بود: «حسن روحانی حقوقدان با به سخره گرفتن عملی نظر نهاد عالی ناظر انتخابات، برخلاف شأن خود و جایگاهی که در آن قرار دارد، این منتخب رد صلاحیت شده را به نزد خود در دیدار منتخبان دولتی مجلس آینده فراخوانده... این رفتار روحانی البته نشان می دهد که او برای اهداف سیاسی اش، حد یقفی قائل نیست. این اولین باری نیست که روحانی حقوقدان  به این صراحت قانون را نقض کرده و جلوی آن می ایستد. او پیش از این نیز بارها نشان داده که قانون را به شرط چاقو قبول دارد. به شرطی که قانون نظر وی را تمکین کند. اما هرجا که قانون وی را رد کرد، باید با برخورد گاز انبری در ملاء عمومی، به اسم قانون با قانون برخورد نمود.»
 
 
یکی دیگر از دلایل توقیف 9 دی، درج آخرین نطق حمید رسایی در مجلس عنوان شده  که تیتر آن «طراحان برجام 2 و 3 به دنبال خانه نشين كردن امام مسلمين هستند» انتخاب شده و در بخشی از آن، حمید رسایی با اشاره به تأکید چندباره رهبر انقلاب بر نفی پیگیری موضوع برجام 2 و 3 و اصرار روحانی بر این موضوع،  آمده است: «متاسفانه مدت هاست رئیس دولت یازدهم به رفتارها و گفتارهای متناقض و گاهی اوقات در تقابل صریح با مواضع رهبری رو آورده و روز به روز بر شیب و سرعت آن نیز  می افزاید از جمله مواردی مانند مذاکره تلفنی با رئیس جمهور آمریکا، عدم انتشار فکت شیت علی رغم تاکید رهبری، موضع مخالف در خصوص اسلامی کردن علوم دروس دانشگاهی، حمله به تکالیف پلیس، نقش حکومت در دینداری و تلاش برای بهشتی شدن آحاد جامعه، رفتارهای توهین آمیز با منتقدین در نحوه ی اجرای برجام که بر خلاف مجوز مشروط رهبری عمل می شود، در خصوص میزان توان موشکی و دفاعی، در خصوص خط قرمز بودن فتنه و فتنه گران، در مورد بحث رخنه و نفوذ، در مورد افراطی خواندن نیروهای بسیج و جوانان انقلابی، پیرامون جایگاه شورای نگهبان ، درباره جهت دهی های فرهنگی در دانشگاه ها و موضوع بورسیه ها، در خصوص حمله به دلواپسان، پیرامون بحث و اجرای اقتصاد مقاومتی، پیرامون رفراندوم، در خصوص تحریف فرهنگ عاشورا و صلح حسنی، در رابطه با نقش تحریمها، در مورد شعار مرگ بر آمریکا، در خصوص فضای مجازی، برجام 4، 3،2 و در روزهای اخیر در خصوص اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی و موضوع آموزش زبان انگلیسی و … می توانیم اشاره کنیم.»
 
 
یکی دیگر از دلایل توقیف 9 دی انتشار یادداشتی است که در آن به نقض اصول سه گانه «عزت، حكمت و مصلحت» كه توسط مقام معظم رهبري تدوين شده، اشاره شده است و در بخشي از آن مطلب آمده است: «دولت نه تنها علاقه ای به اجرای حکمت آمیز سیاست های راهبردی نظام ندارد که براساس برخی تحلیل ها ، اتفاقا درصدد است از روی تعمد، برخلاف آن ها، عزت و حکمت و مصلحت را قربانی عشق آتشین خود به پیر عروس هزار دامادی با نام «کدخدا» نماید... دولت اتفاقی یازدهم، دیپلماسی های اتفاقی هم دارد. براساس همین دیپلماسی ، اتفاقا ظریف در راهروها به اوباما برخورد می کند، اتفاقا روحانی با اوباما تلفنی گفتگو می کند، اتفاقا، کری و ظریف با هم به پیاده روی های عاشقانه می روند، اتفاقا پاسپورتهای ما در جیبوتی و بحرین و امارات، لگد کوب میشود و اتفاقا عزت و حکمت و مصلحت، لگد کوب می شود...»
 
 
از دلایل جالب توقیف 9 دی، اعتراض این هفته نامه به بازدید سوار بر خودروی خارجی و نیم میلیاردی روحانی در روز کارگر از شرکت مپناست! در این یادداشت که با تیتر «حد اقل در روز كارگر، خودروي ملي سوار شويد» به چاپ رسيده بود آمده است:  «شاید روحیه ایشان به سمت و سوی اشرافیت در حال حرکت است و خدای ناکرده غرور و تکبر مانع پیاده شدنشان از لندکروز شده و کارگران را در حدی ندیده که به خاطر آنها بخواهد سختی پیاده شدن از خودرو را به جان بخرد. به هر حال امیدواریم اگر این فرضیه هم صحیح است، لندکروز ایشان اندکی خاکی بوده باشد که یکبار به اشتباه این حس به کارگران دست نداده باشد که رئیس جمهورشان خاکی و مردمی نیست.»
 
 
بر اساس پیگیری مدیر مسئول 9 دی یکی از دلایل توقیف 9 دی، درج یادداشتی به قلم حمید رسایی است که در آن به اظهارات مجید انصاری، معاون پارلماني رئيس جمهور در باره ديدار روساي جمهور ايران و فرانسه، اعتراض شده بود. مجید انصاری چندی قبل در پاسخ به منتقدان برجام گفته بود، از آثار برجام یکی این بود که رئیس جمهور فرانسه به آقای روحانی گفت که وقتی شما رئیس جمهور شدید و برجام را به تصویب رساندید، غرب از حمله نظامی به ایران منصرف شد. رسایی در یادداشت خود، این سخنان رئیس جمهور فرانسه را توهین به رئیس جمهور ایران دانسته بود و از سکوت روحانی در مقابل این توهین انتقاد کرده بود و در یادداشتی نوشته بود که معنای این سخن این است که انتخاب روحانی و اجرای برجام، معادل حمله نظامی برای غرب منافع داشته است. 
 
 
رسایی در یادداشت 9 دی آورده بود: «ظاهرا آقای روحانی در برابر این سخنان توهین آمیز هیچ نگفته اند! چون قاعدتا اگر آقای روحانی در برابر این سخنان توهین آمیز رئیس جمهور فرانسه برافراشته شده بود و پاسخ دندان شکنی به او داده بود، معاون پارلمانی ایشان، باید آن را با آب و تاب نقل می‌کرد تا ما هم از داشتن چنین رئیس جمهوری احساس حقارت نکنیم. ولی بر حسب قاعده حاکم بر این دولت، باید گفت که ظاهرا آقای روحانی از آنها تشکر هم کرده که منت گذاشته‌اند و به ما حمله نکرده‌اند! این اظهارات رئیس جمهور فرانسه یعنی برجام به تنهایی با کمک آقای روحانی، معادل حمله نظامی و تحریمها برای دشمنان ما آورده داشته است. آقای مجید انصاری! برجام، عجوزه زشتی است که هر چه برای آرایش و زیبایی‌اش تلاش کنید، معایب و زشتی‌هایش بیشتر نمایان می‌شود. ناخواسته خواستید ابرو درست کنید اما زدید و چشم را هم کور کردید.»
 
 
جالب اینجاست که حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم در طول سه سال گذشته همواره از لزوم نقد سخن گفته تا جایی در نمایشگاه مطبوعات سال گذشته از لزوم نقد امام مسلمین هم سخن گفت و ادعا کرد: دولت، قوه قضائیه، مجلس و حتی "امام مسلمین" هم باید نقد شود. حسن روحانی همواره از تحمل منتقدان نیز سخن می گوید اما تاکنون به دلیل 50 بار استفاده از الفاظ نامناسب نسبت به منتقدان، کارنامه خوبی از خود به یادگار نگذاشته است. 
 
 
صاحب امتیاز هفته نامه 9 دی، دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر است که در دوره دولت اصلاحات بیش از بیست عنوان کتاب در چاپ های متعدد در خصوص موضوعات سیاسی فرهنگی روز منتشر کرده است و مدیر مسئول آن حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی است. 9 دی یک بار هم در دولت دهم به دلیل انتقادات صریحش از اطرافیان رئیس جمهور قبل توقیف شد که با تبرئه از دادگاه مجددا منتشر شد. 9 دی در عمر سه ساله دولت یازدهم، تاکنون چهار بار توقیف شده است. 
 
 
وزارت ارشاد دلیل توقیف این بار 9 دی را بند  8 و 11 ماده 6 قانون مطبوعات (افترا به مقامات، نهادها، ارگانها و هر یک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار‌عکس یا کاریکاتور باشد / پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران) اعلام کرده است. 
 
 

 

دیدگاه ها

ناشناس
از شما خواهش می کنم در مقابل کامنتهایی که در اینستاگرامتان لیه حج گذاشته می شود ساکت نباشید. چرا که این توطئه دقیق آتئیست ها برای حذف یکی از نمادهای اسلام است. ادعاهایشان هم همه دروغ است. اولا کل حج و عمره بیش از شش درصد تولید ناخالص آل سعود نیست که آنهم به جیب کسبه و هتلها می رود نه دولت سعودی و ثانیا اگر ایرانیها عاقل بودند مثل ترکها و سایر ملتهایی که به حج می رفتند از خرید های بیمورد خودداری می کردند. اما این ربطی به آل سعود ندارد. ثالثا: حج هم نباشد همین مردم عزیز ایرانی پول خود را در شکم اردوغان و آل نهیان می ریزند با سفرهای دوبی و آنتالیا و یا صرف خرید کالای خارجی می کنند در خود ایران. پس کرم از خود درختها است و ربطی به حج ندارد. منتهی سکولارها دنبال بهانه ای برای کوبیدن و حذف یکی از نمادهای اسلام و کمک به آل سعود هستند اتفاقا آل سعود از خدا می خواهد ایرانیها حج نروند و این کارها را هم می کند که پای ما از حرمین قطع شود. خودشان دست به کار شدند و ویزای عمره را نصف کردند و بعد هم آن ماجرای تجاوز و بعد هم منی.
بهمن پور
جناب رسائی سلام احتراما" بنده یکی از طرفداران افکار انقلابی شما هستم و همیشه دعا گوی شما زمانی که ردصلاحیت ها را اعلام میکردند و شما را رد صلاحیت کردند گفتید : راضیم به رضای خدا ، دیدید چقدر به نفع شما شد و آبرویتان در بین ملت حفظ شد ، الان هم این توقیف ها در مجموع به نفع شما خواهد بود چون مطمئنا" حباب ها کنار خواهد رفت و روحانی و دولتش در چاه ویل خواهند افتاد ، سحر نزدیک است
محسن رحمانی
کلید شکسته . تزویر و ریا . خطوط بنفش . مرده شورت ببرم کلید ساز که کشش نقد داداش حمید رسایی نداشتی . خاک بر سر دموکراسیتون کنم با این آزادی بیانتون . امیدوارم برای بار چهارم رسایی قهرمان بتونه حقش از قوه قضائیه پس بگیره
ادب مرد به ز دولت اوست
این چه طرز حرف زدنه ؟؟ به چه اصولی معنقدین که در اون چنین ادبیاتی جایز شمرده میشه ؟ تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد
ناشناس
سلام معلوم نیست این برخورد دیکتاتوری دولت روحانی تاکی ادامه دارد فکر کنم تا مردم در انتخابات 96 دست به. قیچی. نشوند روحانی. دست بردار نیست
ناشناس
امیدوارم اصلاح طلبان و ... از مردم انقلابی یاد بگیرند و در انتخابات 96 جز زنی نکنند و به فکر فتنه کردن و توطئه کردن نباشند چون تکلیف روحانی روشن شده است و دشمن بهتر از ما می داند که او در انتخابات 96 نباید انتظار پیروزی قطعی داشته باشد.
محسن از مشهد
بنام خدا - سلام و خدا قوت خدمت اسوه صبر و مقاومت جناب رسایی قهرمان ملی هفته نامه وزین شما که بارها بواسطه بیان و درج حقایق که هیچ کسی حتی جرات و جسارت آنر نداشته مطرح نموده اید آنهم به واسطه سوگند نامه ای که در اولین روز تاریخی مجالس شورای اسلامی قرائت نموده و در پیشگاه خداوند متعال - مقام معظم رهبری و ولی امر مسلمین جهان امام خامنه ای - خون شهداء - امام شهداء - رزمندگان - آزادگان - جانبازان امت انقلابی و همیشه حاضر در تمامی عرصه های نظام جمهوری اسلامی ایران و به استناد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ملتزم و متعهد به دفاع و استیفای حقوق عامه مردم شده اید پس چگونه شد که اکثریت نمایندگان سوگند را به فراموشی سپرده و بواسطه ضعف ایمانی - مصلحت اندیشی - آینده نگری و در انتها حفظ کرسی نمایندگی خویش دنباله روی جناح ها - ا حزاب - افراد قدرتمند صاحب نفوذ اعم از قدرت سیاسی - قدرت اقتصادی غیر قابل وصف - قدرت نفوذ در دستگاه های دولتی - قدرت عجیب و غریب ماست مالی کردن اقدامات خلاف قانون که توسط دولت کنونی انجام میشود و................... حالاست که مسئولیت خادم ملت در دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی و سرباز مطیع ولایت در بیان و انعکاس حقایق واقعی به هر طریق ممکن بیش از گذشته میگردد امیدواریم همچون گذشنه با تلاش و ایثارگری با فکر و استفاده از قلم نافذتان مردم انقلابی بویژه ما جوانان ارتش بیست میلیونی که جملگی سربازان جان بر کف امام خامنه ای هستیم را با بیان واقعیات جامعه بی نصیب مان نفرمائید از هر طریق که خودتان صلاح میدانید انشاالله بهمین زودی ها با صدور حکم مقام محترم قضایی مبنی برائت و دستور رفع توقیف هفته نامه وزین نهم دی بازگشایی میگردد تا کور شود هر آنکس که طاقت دیدنش را بروی کیوسک های روزنامه فروشی ندارد . والسلام
دلواپس
متن جالبی به نقل از شهید آوینی به شرح زیر دیدم که مصداق حال محبان کدخدا (سبز یا بنفش) در بستن دهان منتقدان است: فحش اگر بدهند آزادی بیان است، جواب اگر بدهی بی فرهنگی سئوال اگر بکنند آزاد اندیشند، سئوال اگر بکنی، تفتیش عقاید تهمت اگر بزنند در جستجوی حقیقتند، جواب اگر بدهی دروغگویی مسخره ات اگر بکنند انتقاد است، جواب اگر بدهی، بی جنبه ای اگر تهدیدت کنند دفاع کرده اند، اگر از عقایدت دفاع کنی، خشونت طلبی
محسن از مشهد
«طراحان برجام 2 و 3 به دنبال خانه نشين كردن امام مسلمين هستند» انتخاب شده و در بخشی از آن، حمید رسایی با اشاره به تأکید چندباره رهبر انقلاب بر نفی پیگیری موضوع برجام 2 و 3 و اصرار روحانی بر این موضوع، آمده است: «متاسفانه مدت هاست رئیس دولت یازدهم به رفتارها و گفتارهای متناقض و گاهی اوقات در تقابل صریح با مواضع رهبری رو آورده و روز به روز بر شیب و سرعت آن نیز می افزاید از جمله مواردی مانند مذاکره تلفنی با رئیس جمهور آمریکا، عدم انتشار فکت شیت علی رغم تاکید رهبری، موضع مخالف در خصوص اسلامی کردن علوم دروس دانشگاهی، حمله به تکالیف پلیس، نقش حکومت در دینداری و تلاش برای بهشتی شدن آحاد جامعه، رفتارهای توهین آمیز با منتقدین در نحوه ی اجرای برجام که بر خلاف مجوز مشروط رهبری عمل می شود، در خصوص میزان توان موشکی و دفاعی، در خصوص خط قرمز بودن فتنه و فتنه گران، در مورد بحث رخنه و نفوذ، در مورد افراطی خواندن نیروهای بسیج و جوانان انقلابی، پیرامون جایگاه شورای نگهبان ، درباره جهت دهی های فرهنگی در دانشگاه ها و موضوع بورسیه ها، در خصوص حمله به دلواپسان، پیرامون بحث و اجرای اقتصاد مقاومتی، پیرامون رفراندوم، در خصوص تحریف فرهنگ عاشورا و صلح حسنی، در رابطه با نقش تحریمها، در مورد شعار مرگ بر آمریکا، در خصوص فضای مجازی، برجام 4، 3،2 و در روزهای اخیر در خصوص اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی و موضوع آموزش زبان انگلیسی و … می توانیم اشاره کنیم.» والسلام
ناشناس
سلام. حقیقتش بنده چه 9 دی باشد یا نباشد ، آقای رسایی نماینده مجلس باشد یا نباشد ... از طریق فضای مجازی با نظرات ایشان آشنا می شوم مهم نظرات آقای رسایی است که به ما برسد و الحمد لله می رسد.

اضافه کردن دیدگاه جدید