شماره مطلب : 2241
زمان انتشار : 95/3/10 - 19:45 2016/5/30
مدیر‌مسئول هفته نامه ۹ دی با بیان اینکه دولت در نمایشگاه مطبوعات ادعا کرد که «امام مسلمین هم باید نقد شود»، اما خود تحمل نقد خودش را هم ندارد، گفت: حسرت یک آخ را بر کسانی که می‌خواهند با «برچسب بنفش» دهانم را ببندند، خواهم گذاشت.
رسایی در گفت‌وگو با تسنیم:

بعد از چهار بار توقیف، حسرت یک «آخ» را به دلشان خواهم گذاشت

مدیر‌مسئول هفته نامه ۹ دی با بیان اینکه دولت در نمایشگاه مطبوعات ادعا کرد که «امام مسلمین هم باید نقد شود»، اما خود تحمل نقد خودش را هم ندارد، گفت: حسرت یک آخ را بر کسانی که می‌خواهند با «برچسب بنفش» دهانم را ببندند، خواهم گذاشت.

حمید رسایی در گفت‌وگو با تسنیم درباره علت توقیف هفته نامه 9 دی اظهار کرد: 9 دی تا به امروز در دولت آقای روحانی سه مرتبه توقیف شده بود و این بار چهارم است؛ یک بار هم در دولت آقای احمدی‌نژاد در دو سال آخر دوره ریاست جمهوری وی با فشار برخی از اطرافیان  وی این اتفاق افتاد.

رسایی افزود: هر چهار باری که 9 دی توقیف شده در مراحل قضایی و رسیدگی در دادگاه، تبرئه شده و حتی از مقام قضایی تذکر هم نگرفته است و این امر حکایت از آن دارد که اتهامات قبلی هفته‌نامه 9 دی وارد نبوده و توقیف چهارباره و اصرار این دولت بر متوقف کردن 9 دی، کاملا سیاسی است.

رسایی خاطرنشان کرد: با پیگیری دلایل توقیف، متوجه شدیم در تمام موارد، عبور 9 دی از خطوط بنفش دلیل توقیف بوده است و جالب اینجاست که چون  9 دی به دولت به دلیل عبورش از خطوط قرمز تذکر داده، این نشریه را توقیف کرده‌اند؛ این بار هم براساس پیگیری من تا همین لحظه دلیل توقیف، مانند موارد قبل است؛ یکی از دلایل این بوده که چرا ما نمونه‌هایی از صحبتهای آقای روحانی را که در تقابل با مواضع رهبری بوده است مثل بحث زبان انگلیسی و موارد دیگر را برجسته‌سازی کردیم.

مدیرمسئول هفته‌نامه 9 دی افزود: یا اینکه مثلا چرا مینو خالقی که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت و انتخابات آن باطل شده بود و حتی شورای حل اختلاف هم آن را باطل اعلام کرده است، آقای روحانی باز هم روی این مسئله که مینو خالقی به مجلس دهم راه پیدا کند، اصرار داشته است؛ 9 دی اعتراض کرد و نوشت که «از یک حقوق‌دان شایسته نیست که این رفتارهای خلاف قانون را انجام دهد»؛ یا اینکه چرا 9 دی بیانات آیت‌الله جوادی آملی را بازتاب داده است و نمونه‌هایی دیگر از این‌دست؛ این موارد در حالیست که وظیفه یک رسانه آن هم رسانه‌ای که نامش 9 دی و یادآور یوم‌الله 9 دی است، آنست که در این موارد تذکر صریح دهد.

نماینده سابق مجلس تصریح کرد: این رفتارهای عصبی که این دولت از خود بروز می‌دهد و در مقابل رسانه‌ای که صریح صحبت می‌کند و اتفاقأ قانونی اشکال می‌گیرد و نشانه قانونی بودنش، تبرئه شدن و رفع توقیف 9 دی در تمامی موارد گذشته است، از کم‌ظرفیتی دولت یازدهم حکایت دارد؛ با اینکه این رییس  دولت در نمایشگاه مطبوعات ادعا می‌کرد که «امام مسلمین هم باید نقد شود»، ولی خودش تحمل نقد خودش را هم ندارد!

رسایی در پاسخ به این سئوال که اکنون با توقیف چگونه رفتار می‌کنید، تأکید کرد: به عنوان یکی از  رسانه‌های انقلاب، حسرت یک آخ را بر دل کسانی که می‌خواهند با چسب بنفش، دهانمان را ببندند خواهیم گذاشت؛ یعنی اگر هزار بار دیگر هم 9 دی توقیف شود باز هم پیگیری قضایی خواهم کرد تا با ارائه مستندات لازم و طی مراحل قانونی مثل دفعات قبل مجددأ 9 دی منتشر شود و مطمئناً در این عرصه کوتاه نمی‌آیم و میدان را خالی نخواهم کرد و از کار رسانه‌ای دست نخواهم کشید؛ 9 دی تا زمانی که اجازه نشر داشته باشد، «9 دی‌ای» و مانند یوم الله 9 دی، صریح و شفاف و بدون لکنت خواهد نوشت و خواهد منتشر شد؛ این جمله، شعار روز اول ما بوده و همچنان خواهد بود و نمی‌خواهیم الزاماً رسانه‌ای باشیم که فقط چاپ می شود.

وی با تاکید گفت: 9 دی نشان داده که برایش «این دولت و آن دولت» موضوعیت ندارد کما اینکه وقتی ما رفتارهای غلط دولت قبلی را دیدیم، قبل از آنکه خیلی از افراد دیگر گوشزد کنند، متذکر شدیم که موجب عصبانیت اطرافیان رئیس‌جمهور قبلی شد و با هماهنگی معاونت مطبوعاتی وقت وزارت ارشاد 9 دی توقیف شد.

رسایی با مزاح ادامه داد: البته این توقیف برای ما فرصت خوبی هم هست و آن را می شود حمایت وزارت ارشاد از یک رسانه منتقد دانست، چون معاونت مطبوعاتی از برخی نشریات مثل روزنامه هایی که به خودش وابسته است حمایت میلیاردی می کند و در عوض رسانه های منتقد مثل ما را توقیف می کند تا بدهی های مان را بپردازیم!

مدیر‌مسئول 9 دی یادآور شد: این نشریه توسط یک عده خبرنگاران و عناصر خدوم و جوان انقلابی که در رسانه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و به صورت مجانی در 9 دی قلم می‌زنند، منتشر می‌شویم و وابستگی به هیچ نهادی ندارد.

رسایی در پایان تأکید کرد: تا 9 دی هست، با صراحت حرف می‌زنیم و اگر روزی هم نبود، دیگر تکلیفی بر ما نیست و آن زمان، زمانی است که مثل من، نظراتم را در دیگر رسانه ها و در فضاهای مجازی منتشر خواهم کرد اما مطمئن باشند ما میدان را خالی نمی کنیم.

بیشتر بخوانید:
https://telegram.me/joinchat/AmsG1Dv1KamMZ7bYxNTzJA

اضافه کردن دیدگاه جدید