شماره مطلب : 2242
زمان انتشار : 95/3/26 - 18:58 2016/6/15
تمام موارد زیر از میان سخنان تبلیغاتی آقای روحانی که در صدا و سیما منتشر و یا در رسانه به چاپ رسیده است، استخراج شده/ قضاوت درباره اینکه این وعده ها تا چه اندازه محقق شده را به مخاطب وا می گذاریم:
بازخوانی وعده هایی که برنده انتخابات شد

آقای روحانی نوارتان را گوش کنید

تمام موارد زیر از میان سخنان تبلیغاتی آقای روحانی که در صدا و سیما منتشر و یا در رسانه به چاپ رسیده است، استخراج شده/ قضاوت درباره اینکه این وعده ها تا چه اندازه محقق شده را به مخاطب وا می گذاریم:

سه سال پیش در چنین روزهایی، تبلیغات انتخاباتی هشت نامزد انتخابات به پایان رسیده بود و حسن روحانی با صدها وعده توانست با رأی لب مرزی 50/07 درصد نظر مردم را جلب کند و سکان‌دار اجرایی کشور را به دست بگیرد.


در آن زمان، اکثر نامزدهای هشت‌گانه، مسابقه وعده‌های جذاب و بزرگ گذاشته بودند و هر یک با دادن شعارهای مختلف، تلاش داشتند آراء توده‌های مردم را به سمت خود جلب کنند. از نگاه اصحاب فن، کارشناسان و مدیران اجرایی کشور، بسیاری از وعده‌های نامزدها در انتخابات سال 1392 با نگاه منطقی، دور از دسترس می‌نمود، اما شاید مشکلات اقتصادی وفضاسازی روانی آن‌چنان مردم را آزرده بود که دیگر به امکان عملی شدن وعده‌های نمی‌اندیشیدند و به ظاهر وعده‌ها اکتفا می‌کردند.حسن روحانی یکی از نامزدهایی بود که وعده‌های پرشمار و جذابی ارائه می‌کرد و شاید اشتباه نباشد که بگوییم بیشترین و پرحرارت‌ترین وعده‌ها را او مطرح می‌کرد. مثلاً روحانی برای بهبود اقتصاد کشور آن‌چنان سخن می‌گفت و از بی‌عرضگی دولت‌های نهم و دهم آن‌قدر قاطعانه انتقاد می‌کرد که هر انسان بی‌طرفی گمان می‌کرد که اگر امثال روحانی در این چند سال گذشته به جای احمدی‌نژاد رئیس دولت بودند، حتماً تمامی نقاط ایران به گلستان تبدیل شده بود و هیچ یک از مشکلات سال‌های اخیر بروز پیدا نمی‌کرد. در همان گیرودار مسابقه وعده‌ دادن و سیاه‌نمایی اوضاع کشور از سوی اکثر نامزدها (البته انصافاً به جز حداد عادل و سعید جلیلی)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست و چهارمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره)، سخنان مهمی خطاب به نامزدها مطرح کردند و عملاً ایرادات فاحش شیوه‌های تبلیغاتی آنان را برشمردند؛ ایراداتی که اگر اصلاح نمی‌شد، در صورت پیروزی در انتخابات، حتماً دامان وعده‌دهندگان را می‌گرفت.امام  خامنه‌ای ابتدا از سیاه نمایی‌های مطلق برخی نامزدها درباره شرایط کشور انتقاد کردند و سپس درباره وعده‌های پرطمطراق به آن‌ها گوشزد کردند که طوری وعده ندهند که اگر رئیس‌جمهور شدند، قادر به اجرای آن وعده‌ها نباشند و به دنبال بهانه‌جویی بیفتند. مقام معظم رهبری با نگاه دوراندیشانه خویش، اختیارات گسترده و بی‌نظیر جایگاه رئیس‌جمهور را نیز یادآور شدند تا بدین ترتیب، راه را برای بهانه‌جویی احتمالی رئیس‌جمهور منتخب برای توجیه عدم تحقق وعده‌های بلندپروازانه‌اش و نسبت دادن آن به کمبود اختیارات، ببندند.رهبر معظم انقلاب همچنین خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری، از آنان خواستند قول‌هایی به مردم بدهند؛ قول‌هایی درباره عدم حاشیه‌سازی خود و اطرافیان، تمرکز بر رسیدگی به مسائل اقتصادی کشور و شاید مهم‌تر از همه عدم امتیاز به بیگانگان با این تصور غلط که «به دشمنان امتیاز بدهیم تا عصبانیت آن‌ها را نسبت به خودمان کم کنیم.»


اگر بار دیگر نگاهی به سخنان سه سال پیش مقام معظم رهبری بیندازیم، کاملاً مشخص است که ایشان در تمامی حوزه‌های چالشی کشور، مسیر درست را به رئیس‌جمهور منتخب نشان دادند؛ در اقتصاد بر حل مشکلات تأکید کردند، درباره حاشیه‌سازی اطرافیان به رئیس دولت تذکر دادند، ظرفیت‌های قانونی گسترده رئیس دولت را بازگو کردند و در حوزه سیاست خارجی نیز بر گمان باطل کوتاه آمدن در برابر دولت‌های زورگو به بهانه تعامل سازنده با جهان، خط بطلان کشیدند.

 

بدون تردید، اینک بازخوانی فرمایشات مقام معظم رهبری، بسیار آموزنده است، خصوصاً برای رئیس دولت یازدهم: «(نامزدها) وعده‌های نشدنی ندهند. من به نامزدهای گوناگون عرض می‌کنم جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند یا پخش کردند، شرمنده نشوید؛ جوری وعده بدهید که اگر چنانچه آن وعده را بعداً به رخ شما کشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید که نگذاشتند، نشد. کاری را که می‌توانید انجام دهید، وعده بدهید. رئیس‌جمهور در کشور ما و طبق قانون اساسی ما، امکانات فوق‌العاده زیادی در اختیار دارد. رئیس‌جمهور امکاناتش در قانون اساسی، امکانات وسیعی است؛ رئیس‌جمهور بودجه‌ کشور را در اختیار دارد، همه‌ ارکان اجرائی کشور را در اختیار دارد، ترتیب اجرای قوانین را در اختیار دارد، توانائی استفاده از همه‌ی افراد صاحب‌نظر را در سراسر کشور در اختیار دارد؛ رئیس‌جمهور در همه‌ی مسائل گوناگون دستش باز است. تنها محدودیتی که برای رئیس‌جمهور در کشور ما وجود دارد، محدودیت قانون است؛ قانون فقط به او محدودیت می‌دهد که این هم محدودیت نیست؛ قانون، هدایت‌کننده است؛ محدودکننده نیست. قانون، راه را نشان می‌دهد که چگونه حرکت کنیم. آن کسانی که امروز با مردم حرف می‌زنند، آنچه که توانائی انجام آن را دارند و مردم به آن احتیاج دارند، آن را با مردم در میان بگذارند؛ قول بدهند با عقل و درایت عمل خواهند کرد؛ اگر برنامه‌ای در هر موردی از مسائل دارند، آن برنامه را برای مردم ارائه کنند؛ قول بدهند که با پشتکار و ثبات قدم در این میدان پیش خواهند رفت؛ قول بدهند که از همه‌ ظرفیت‌های قانون اساسی برای اجرای وظیفه‌ بزرگِ خودشان استفاده خواهند کرد؛ قول بدهند که به مدیریت اوضاع کشور خواهند پرداخت؛ قول بدهند که به مسئله‌ی اقتصاد - که امروز میدان چالش تحمیلی بر ملت ایران از سوی بیگانگان است - به‌خوبی خواهند پرداخت؛ قول بدهند حاشیه‌سازی نمی‌کنند؛ قول بدهند دست کسان و اطرافیان خود را باز نخواهند گذاشت؛ قول بدهند که به منافع بیگانگان، به بهانه‌های گوناگون، بیش از منافع ملت ایران اهمیت نخواهند داد. بعضی با این تحلیل غلط که به دشمنان امتیاز بدهیم تا عصبانیت آن‌ها را نسبت به خودمان کم کنیم، عملاً منافع آن‌ها را بر منافع ملت ترجیح می‌دهند؛ این اشتباه است.»


اکنون که سه سال از آن روز گذشته، فرصت مناسبی است که در آستانه سالگرد انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور یازدهم، وعده‌های بزرگ او را مرور کنیم؛‌ وعده‌هایی که او سال گذشته در چنین روزهایی شهر به شهر سفر می‌کرد و بر زبان می‌راند. در این گزارش قصد داریم به طور مصداقی نشان دهیم که چرا معتقدیم بسیاری از وعده‌های روحانی، عملی نشده و به بوته فراموشی سپرده شده و بسیاری نیز نقض شده‌اند. پیگیری وعده‌های روحانی از آن روی، اهمیت بیشتری می‌یابد که خود وی پس از انتخابات چندین بار بر پایبندی‌اش بر وعده‌هایی که به مردم داده، تأکید ورزیده است. طبیعتاً این گزارش که دو سال قبل در هفته نامه 9 دی به چاپ رسید، با مرور بر میزان پایبندی روحانی به وعده‌هایش مشخص می‌کند که فرامین و توصیه‌های یک سال پیش رهبر معظم انقلاب، چقدر دوراندیشانه و مدبرانه بود و اگر روحانی همان زمان به فرامین رهبری عمل می‌کرد شاید امروز با این لیست بلند وعده‌های بی‌عمل روبرو نبود.

 

آقای روحانی نوارتان راگوش کنید

تمام موارد زیر از میان سخنان تبلیغاتی آقای روحانی که در صدا و سیما منتشر و یا در رسانه به چاپ رسیده است، استخراج شده/ قضاوت درباره اینکه این وعده ها تا چه اندازه محقق شده را به مخاطب وا می گذاریم:


♦️ برنامه ای دارم که از همه متخصصان استفاده کنم.
♦️اکنون برخی استانهای ما احساس میکنند که توانایی استان را دارند اما متأسفانه اداره استانها به تهران متمرکز شده است. باید بار را از دوش تهران برداریم.
♦️اساس کشور باید بر اساس قانون و ادامه آن دارای شفافیت باشد


♦️اداره کشور باید علمی باشد، باید حکمرانی شایسته باشد و از نخبگان استفاده شود، باید با شفافیت با مردم حرف زد، باید آمارها دقیق باشد
♦️چپ و راست فرقی نمیکند برای مسئولیت فرد متدین، دلسوز و کسی که قانون اساسی را قبول دارد و دلش میسوزد را باید به کار گماشت.
♦️عدالت یعنی یک مسئول یک هواپیمایی برمیدارد فقط زن و بچه های خود و خبرنگاران را همراه خود به سفری نبرد بلکه کارآفرینان را در آن سفر به همراه داشته باشد


♦️به رئیس سازمان صداوسیما بگویید که اگر به کسی توهین شد به آن شخص وقت دفاع دهد چرا که نباید سرمایه های انقلاب را تلف کنیم.
♦️برای تحقق حماسه سیاسی باید روی تعامل بیشتر با روحانیون حساب باز کنیم.
♦️اگر رئیس جمهور شوم محیط امن و آزادی را فراهم میکنم؛ همچنین به بداخلاقی های سیاسی پایان میدهم.


♦️برنامه پنجم توسعه علی القاعده در چارچوب سیاستهای کلی بوده است که از طرف رهبری نظام ابلاغ شده است اما اگر دولتی در اجرای برنامه مشکلی دید راه حل آن است که لایحه اصلاحیه به مجلس فرستاده شود.
♦️رئیس جمهور باید بداند که بحث رقابتها مربوط به قبل از انتخابات است. همه حرفها و جناح بندیها مربوط به فضای قبل از انتخابات است، زمانی که رئیس جمهور مشخص شد باید بین حامیانش و آن کسی که حامی رقیبش بوده رئیس جمهور به عدالت رفتار کند.
♦️ما باید از صاحبنظران استفاده کنیم در دولت من نه تنها از کارشناسان دولتی استفاده میشود بلکه از بخش خصوصی و کارآفرینان نیز استفاده خواهد شد. در انتخاب وزیر نیز با تشکلهای مربوطه مشورت خواهم کرد.


♦️ما در خرد جمعی باید به مشورت اهمیت دهیم و آن زمانی رخ خواهد داد که خودشیفته نباشیم.
♦️نمایندگان مردم در مجلس نیز بر کار رئیس جمهور باید نظارت کنند.
♦️اگر روشن شود فردی در دولت تخلف کرده باید با وی برخورد شود در اینجا خط قرمزی وجود ندارد و قانون برای همه مساوی است.
♦️برنامه هسته ای برای توسعه و عظمت کشور است و دولت من با کمترین هزینه این حق را تثبیت میکند.


♦️دولت تدبیر از تهمت و تخریب پرهیز خواهد کرد
♦️این دولت حتی به آنهایی که هشت سال به ماها تهمت زدند، مقابله به مثل نخواهد کرد.
♦️دولت تدبیر دولتی سازش ناپذیر و تسلیم دشمنان نخواهد شد، با این وجود ماجراجویی هم در سیاستها نخواهیم داشت.
♦️با اجماع نظر کاری میکنم که محیط امنیتی از بین برود.


♦️خط قرمزها زیاد نیست و قانون اساسی و نکاتی که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشته از خط قرمزها محسوب میشود و نباید برخی ها سلیقه ای این خط قرمزها را افزایش دهند.
♦️دولت تدبیر و امید خود را در همه زمینه ها پاسخگوی مردم میداند و این را جزو وظایف خود میداند.
♦️اساساً اولین شرط دولت شایسته و کارآمد در کنار شفافیت پاسخگویی است؛ دولت باید ضمن شفافیت در همه امور به مردم پاسخگو باشد.


♦️دولت دهم برخی از مصوبات مجلس را دولت بدون هیچ دلیلی اجرا نمیکرد.
♦️تحریمها را قدم به قدم کاهش داده و در نهایت آنها را خواهیم شکست.
♦️در اداره کشور از مشورت و راهنمایی هاشمی و خاتمی استفاده میکنم.
♦️بنده از همه قوت دولتهای گذشته نیز استفاده میکنم

♦️ما در سیاست خارجی باید منافع کشور و امنیت ملی را حفظ کنیم و شرایطی فراهم کنیم که فرصتهای لازم برای مردم به وجود بیاید.
♦️پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران ظالمانه به شورای امنیت رفت؛ باید پرونده به شورای حکام بازگردد.
♦️در دولت بنده شایسته سالاری حاکم است باید از شایسته ها استفاده کرد متأسفانه طی 8 سال اخیر اتوبوسی رفتند و اتوبوسی آمدند من با این کارها مخالفم. شایسته منتقد بهتر است شایسته ای است که مخالفتش را بیان نکند.


♦️به هیچ حزبی تعهدی ندارم و دولت تدبیر و امید فراجناحی خواهد بود و از جناحهای مختلف و افرادی که جناحهای مختلف دارند استفاده خواهم کرد و تاکنون نیز در مسئولیتهای مختلف این کار را کرده و به مشکلی نیز برنخورده ام.
♦️معیار برای اعضای کابینه راستگویی، درست کرداری، روشن اندیشی، واقع بینی و آینده نگری است که همه این موارد را میتوان در کلمه درست کردار جمع کرد.
♦️دولت باید قانونگرا باشد و قانونگرایی یک اصل است چه این قانون، قانون اساسی باشد و یا قانون تصویب شده مجلس و یا شبه قانون باشد؛ بنابراین دولت موظف است به قانون و اسناد فرادستی عمل کند.


♦️ما در برابر قدرتهای بزرگ نه تسلیم میشویم نه در مسیر تقابل قرار میگیریم. ما مسیر تعامل سازنده را داریم.
♦️من دوست ندارم در سفرهای استانی نامهای دریافت کنم که درخواست پول کنند. من دوست دارم در نامهها نقد عملکرد من باشد. باور کنیم که اگر به حرف مردم گوش دهیم کشور بهتر اداره میشود.
♦️به همه هموطنان قول میدهم که افتخارات بزرگان ایرانی که برخی کشورهای همسایه آن را تصاحب کردند برگردانم و احترام پاسپورت ایرانی نیز برگردانده میشود.


♦️موضوع دانشجویان خارجی نیز باید حل شود به طوری که دانشجویان دوره کارشناسی به کشور برگردند و ادامه تحصیل دهند و دانشجویان دوره ارشد و دکترا نیز مشکل مالی نداشته باشند.
♦️ پس از تشکیل دولت تدبیر و امید، دفتر ویژهای را تحت عنوان «شکایات و نظرات مردم» تأسیس خواهم کرد.
♦️در هشت سال اخیر افرادی منزوی شدند بدین خاطر که به رقیب رأی دادند.


♦️نقد خیلی زیباست البته دلسوزانه و سازنده، با نقد منصفانه میشود تصمیمات را تصحیح کرد و نقاط ضعف را برطرف. نقاد بهترین خدمت را به کشور و دولت خواهد کرد.
♦️من معتقدم در ابتدا باید انقلابی در سینما به وجود آید.
♦️دولت تدبیر آزادی را به دانشگاهها بازخواهد گرداند .
♦️در دولت تدبیر و امید و فرصتهای اجتماعی فرقی بین زنان و مردان وجود نخواهد داشت.


♦️من عزت و غرور ملی ایرانیان را بازخواهم گرداند.
♦️در دولت تدبیر و امید برای آذربایجان شاهد تأسیس فرهنگستان زبان و ادب آذری در شهر تبریز خواهیم بود.
♦️احیای ارزش پول ملی و مهار گرانی و ریشهکنی بیکاری از اهم برنامههای من خواهد بود و این کار شدنی است.
♦️در دولت تدبیر و امید در همه کارها با مردم مشورت میشود.


♦️بی تردید آزادی اندیشه و بیان انتقاد، حق همه ما است، من همان راهی را دنبال میکنم که هاشمی و خاتمی رفتند.
♦️نیازی نداریم فضای کشور را امنیتی کنیم. برنامه های متعددی برای کشور دارم.
♦️شهرها باید در امور داخلی خود استقلال داشته باشند.
♦️بنده فردی هستم که از ابتدای زندگی سیاسی مسیرم روشن بوده است و هیچ وقت پادگانی فکر نکردم و هیچ وقت نیز پادگانی عمل نکردم.
♦️من حقوقدان هستم، سرهنگ نیستم.


♦️میخواهم به ملت بزرگ ایران بگویم که بنده شیوه تخریب را نمیپسندم و حاضر نیستم رقیبم را تخریب کنم.
♦️در یک سال گذشته طلاق هفت درصد افزایش داشته است. از سویی دیگر اعتیاد نیز اهمیت زیادی دارد. به رغم مجازاتهای سنگین مشکل اعتیاد در کشور ما حل نشده است.
♦️بخش خاصی در برنامه تدبیر و امید برای معتادان جامعه در نظر گرفته شده است در این بخش از تمام روشهای علمی برای ترک استفاده خواهد شد.


♦️ما باید نسلمان را به صورتی آماده کنیم که در زمان بمباران اطلاعاتی واکسنهای لازم به وی تزریق شده باشد.
♦️روستانشینان که فکر میکنند باید برای راحتی به شهرها بیایند دولت زمینهای را آماده میکند که مهاجرت معکوس محقق شود.  
فرهنگ اشرافیگری نباید بر کشور حاکم باشد.
♦️باید طوری عمل کنیم که کالاهای فرهنگی با کمترین موانع تولید شود.
♦️به ناتوی فرهنگی و بالاتر از آن معتقدم.


♦️ریزگردهای استان خوزستان هم یکی دیگر از مشکلات است. خوزستان که همیشه مهاجرپذیر بوده است، اکنون بسیاری از مردم دارند منطقه را ترک میکنند. چرا تا به اکنون فکری نشده است؟
 ♦️نقد میتواند موجب تصحیح خطا و اشتباه دولت شود، نقد حق و وظیفه مردم است و همه دولتها بهخصوص دولت تدبیر و امید از نقد استقبال میکنند.
♦️طی سالهای اخیر خیلیها را منزوی کردند خیلی از اساتید را به خاطر اینکه به فلانی رأی داده است را کنار گذاشتند.
♦️اطلاعات مربوط به دولت باید به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد که این مسئله بسیار مهمی است؛ مقررات و قوانین باید به صورت شفاف در اختیار همه قرار گیرد و نباید یکی زودتر از این مسائل آگاه شود و فردی دیگر دیرتر.


♦️همین کارخانه های موجود در کشور اگر به جای 20 درصد توان با 60 درصد توان کار کنند، بخش عظیمی از مشکلات اشتغالزایی در کشور برطرف میشود.
♦️در ماههای ابتدای آغاز به کار دولت «تدبیر و امید» موانع از سر راه تولید برداشته میشود.
♦️ما باید به سیاستهای ابلاغشده از سوی مقام معظم رهبری عمل کنیم، نه اینکه فقط شعار دهیم.
♦️در صورت انتخاب به سمت ریاست جمهوری، حقوق کارگران را طبق قانون به اندازهای که تورم است، افزایش خواهم داد.
♦️برنامه اقتصادی من حل معضل اشتغال بهخصوص برای تحصیلکردههاست.


♦️اصلاح نظام اداری نیز جزء اولویتهای من است زیرا با اصلاح نظام اداری جلوی فسادها گرفته میشود.
♦️در کنار هدایت نقدینگی به سمت تولید باید با فساد و رانتخواری مبارزه کنیم چرا که بدون آن تولید رونق نخواهد یافت.
♦️باید خدمات و تسهیلات لازم را در اختیار کارآفرینان و تولیدگران قرار دهیم که هم معضل بیکاری و هم معضل تورم را حل کنیم.
♦️3 درصد از درآمد نفت را به خوزستان اختصاص میدهم. این حق مردم خوزستان است.
♦️در دولت آینده برای توجه به بخش خصوصی، سیاستهای مدونی را در نظر گرفته ایم.


♦️روی آوردن به مسیر واردات بزرگترین بی عدالتی است؛ یعنی عدالت این است که در شرایط فشار دشمن ما بتوانیم در داخل به تولید کمک کنیم، فضا را بهبود ببخشیم، تولید داخل را افزایش دهیم و بر مقدار واردات بکاهیم.
♦️شعارهای سیاسی ما با عملکردهای اقتصادی سازگار نیست. چرا که در شعار سیاسی، شعار مقاومت میدهیم، اما در مقام عمل شعار اقتصاد مقاومتی برقرار نیست.
♦️در مسئله عدالت باید به مقوله رانت و فساد توجه کنیم.
♦️یک کارگروه ویژه برای خوزستان تشکیل خواهم داد.


♦️مگر اقتصاد دستوری هم در دنیای امروز معنا و مفهومی دارد؟
♦️ما شاهد هستیم که دلار بعد از چند ماه به چندین برابر قیمت افزایش پیدا میکند، مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور و بی ثباتیها است.
♦️در برنامه من علاوه بر برنامه های میان مدت برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست خارجی و امور فرهنگی، برنامه کوتاه مدت یکماهه و 100 روزه وجود دارد. ما میتوانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود آوریم.
♦️در دولت تدبیر و امید، همواره از متخصصان استفاده خواهد شد، شورای پول و اعتبار به قدرت خود برمیگردد، سازمان برنامه و بودجه دوباره احیاء میشود


♦️کارخانه های کشور بین 20 تا 40 درصد در حال فعالیت هستند، ما باید همه مراکز تولیدی را به فعالیت کامل 100 درصدی برسانیم و این کار امکانپذیر است.
♦️در حال حاضر بیش از 41 هزار واحد صنعتی نیمه تمام داریم و اگر 34 هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این واحدها گذاشته شود، همه کامل و فعال میشود و 499 هزار نفر را مشغول به کار میکند.
♦️اگر تولید رونق یابد در بخشهای مختلف هم بیکاری حل میشود و هم وقتی این مسئله افزایش یابد عرضه کالا زیاد میشود و در برابر تقاضا تعادل به وجود میآید در این صورت ناچار نمیشویم بنجلها را از خارج وارد کنیم و برای کارگر چینی کار درست کنیم.


♦️اولین قدم در دولت تدبیر و امید بهبود دائمی محیط کسب وکار است که در کوتاه مدت بسته های تشویقی ویژه ای را برای حرکت اقتصادی در جامعه در نظر گرفته شده است.
♦️در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال تولید داخل و رشد اقتصادی برویم و خرجهای بیجای دولت را کم کرده و به جای شعار برنامه ریزی و کار کنیم
♦️هدفمندی یارانه ها حرکت قشنگی بود و مجلس از برنامه دوم و سوم به دنبال تحقق آن بود؛ اما ای کاش در اجرا همانطور که مجلس تصویب کرده بود، پیش میرفت چرا که قرار بود در هدفمندیها به تولید هم برسیم.


♦️هدفمندی یارانه عدالت بود و چون مصوبه مجلس و قانون است باید ادامه پیدا کند اما باید قانون را با دقت اجرا کرد و نواقص گذشته را جبران و اشکالات قبلی را رفع کرد.
♦️دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان مردم را از درآمد سرشار کنند که اصلاً به یارانه 45 هزار تومانی نیازی نداشته باشند.
♦️باید کار را به جایی برسانیم که به جای اینکه مردم دستشان را به سوی دولت دراز کند، دولت دستش را به سوی مردم دراز کند.
♦️با ارائه سند راهبردی برای 31 استان کشور که از سالها پیش تهیه شده، میتوان نقاط ضعف و قوت هر منطقه را بررسی کرده و به تکتک آنها پرداخت.


♦️برنامه های اقتصادی وسیعی از سوی «دولت تدبیر و امید» طراحی شده که با اجرای آنها میتوان کشور را به سرعت از بحران موجود خارج کرد.
♦️رهبر معظم انقلاب اصل 44 را انقلاب اقتصادی دانستند اما تا الآن محقق نشده چرا که قرار بود ما بخش بزرگی از صنعت را به مردم واگذار کنیم اما آمار نشان میدهد که فقط 13 درصد خصوصی شده و بقیه به شبه دولتی ها واگذارشده است.
♦️ما در زمینه مشاغلی که سرمایه زیادی نمیخواهد باید فعال شویم. به اعتقاد من یکی از مهمترین وظایف دولت آینده بحث اشتغال است. من در برنامه دولت مهر و امید برنامه جامعی را برای این کار تدوین کرده ام و این برنامه در اختیار مردم قرار گرفته است.


♦️سه راهبرد در بخش اشتغال ذکر شده است و برای هر کدام راه حلهای ریز تدوینشده است تا ما بتوانیم مشکل بیکاری را در همان سال اول تا حد زیادی تقلیل دهیم.
♦️دولت تدبیر نخواهد گذاشت که ارزش پول ملی ظرف 6 ماه به یک سوم کاهش یابد.
♦️در دولت تدبیر و امید در کنار یارانه نقدی یارانه کالایی نیز دیده شده است.


♦️همه مردم باید بتوانند از پوشش بیمه ای استفاده کنند؛ در حال حاضر 5 میلیون نفر از مردم از بیمه استفاده نمیکنند و از این رو، همگانی کردن بیمه یکی از اهداف دولت تدبیر و امید خواهد بود.
♦️چرا همواره به خام فروشی میپردازیم مگر نمیشود فرآورده های نفتی تولید کرد و با این کار درآمد کشور را به چند برابر افزایش داد.
♦️چرا سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی که به تصویب و ابلاغ رهبری رسیده در کشور عملی نشد.


♦️باید کاری کنیم که مردم در شرایط آینده، از محصولات کشاورزی این سرزمین استفاده کنند نه اینکه با مسیر توسعه واردات و حذف تعرفه ها، کشاورزی ایران را تعطیل کنیم و با واردات محصولات کشاورزی؛ صنعت کشاورزی دیگر کشورها از جمله شیلی، آرژانتین و فرانسه را توسعه دهیم.
♦️حتی ما در مقاطعی انگور از آرژانتین و شیلی وارد کردیم به خاطر بی برنامگی و به دلیل عدم توجه به نظرات تولیدکنندگان مجبور به واردات مرغ از ترکیه شدیم.
♦️راهی برای معضل چای گیلان پیدا نکردند و مزارع چای کشور به دو سوم تقلیل پیدا کرده است.
♦️ورود برنج خارجی سبب لطمه وارد آمدن به محصول داخلی است


♦️کشاورزان ما با مشکلات فراوان روبرو بودند و ما به جای حل مشکلات آنان به دیگران پرداختیم و در حالی که کارگران کارخانه ما در بیکاری به سر میبردند برای کارگران چینی کار ایجاد کردیم.
♦️به اعتقاد من هدفمندی یارانهها هنوز هدفمند نشده است و فاز اول آن ناقص و در برخی مواقع هم با تخلف اجرا شد.
♦️در اجرای فاز اول هدفمندی دو تخلف بزرگ صورت گرفت، یکی این بود که 30 درصد به تولید داده نشد و دوم اینکه قرار بود یارانه از محل افزایش قیمت حاملهای انرژی پرداخت شود که از منابع دیگر هم پرداخت شد.
♦️باید با صاحبان صنایع بنشینیم و ببینیم که بهترین راه برای پرداخت یارانه به صنعت چیست.


♦️متأسفانه امروز در برخی جاها به جای مسکن خوابگاه برای مردم درست شده بر همین اساس باید نواقص این پروژه برطرف شود.
♦️سانتریفیوژها باید بچرخد و زندگی مردم نیز باید بچرخد؛ باید یادمان باشد کشور توسعه میخواهد؛ ما برای بمب که انرژی هسته ای را نمیخواهیم به دنبال توسعهایم و اگر دنبال توسعه هستیم باید درست رفتار کنیم و این بسیار تدبیر میخواهد.
♦️اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه ها یکی از اولویتهای دولت است.


♦️اتکا بودجه جاری کشور باید  قدم به قدم از نفت کاسته شود؛ زیرا پول نفت یکی از عوامل افزایش تورم است؛ راه دارا بودن اقتصاد بدون نفت افزایش صادرات غیرنفتی و ارائه تسهیلاتی برای صادرات غیرنفتی است.
♦️باید موضوع ورزش همگانی در سبد خانوارها قرار گیرد و رئیس جمهور باید برای این بخش به طور مشخص برنامه داشته باشد.
 راه مقابله با فساد آزادی دادن به رسانه ها و مطبوعات است و اتکا به نظارتهای فرهنگی کافی نیست.


♦️امروز در کشور ما نهادهای نظارتی مختلفی وجود دارند که این نهادها بر عملکرد دولت نظارت میکنند اما معتقدم نظارت رسانه های جمعی بر عملکرد دولت مؤثرتر است.
♦️وظیفه رسانه ملی تنها بلندگو و بوق خالی دولت بودن نیست
♦️رابطه دولت و رسانه نباید جاده یکطرفه باشد و دولت هرچه میپسندد انتظار داشته باشد از رسانه ها تبلیغ و اعلام شود.
♦️من یک برنامه نوبهای تنظیم میکنم و در این برنامه نوبهای به مردم گزارش کار میدهم و در این گزارش کار، نکات و سؤالاتی که مدنظر مردم است، میتوانند از طریق رسانه ها مطرح کنند و دولت پاسخگوی آنها خواهد بود و مشکل جوانان با کلید تدبیر و امید حل خواهد شد.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید