شماره مطلب : 2250
زمان انتشار : 95/5/26 - 14:18 2016/8/16
6 ماه از برجام گذشت، تحریم ها باقی ماند، 2 ماه از وعده دولت گذشت، با صاحبان فیش های نجومی برخورد نشد

نتیجه؛ دقیقا هیچ

اکنون اما فرصت یک ماهه ای که روحانی خود تعیین کرده بود به سر آمده و نه تنها فیش های حقوقی مدیران دستگاه های مختلف برای اطلاع عموم منتشر نشده که سخنگوی دولت صراحتا در برابر رسانه ها به تعریف و تمجید از برخی مدیران نجومی بگیر پرداخت و ضمن اینکه آنها را از ذخایر انقلاب دانست، بر امانت داری شان تاکید کرد و برخی از مدیران عامل معزول بانکها مدعی شده اند و ...!
 
این یادداشت در تیتر یک هفته نامه 9 دی شماره 233 منتشر شد
 
امروز همه می دانند که دو چیز در عین حالی که می توانست نقطه قوت دولت روحانی باشد، تبدیل به پاشنه آشیلی برای دولت لب مرزی حسن روحانی شده است. نتایج برجام و فیش های نجومی و پاداش های کلانی که برخی از مدیران این دولت در سایه مدیریت اشرافی مدیران عالی دولت برای خود در نظر گرفته بودند.
 
اردیبهشت ماه امسال بود که با انتشار تصاویر فیش های حقوقی برخی از مدیران بیمه و سپس فیش های حقوقی مدیران بانک ها و در قدم بعد انتشار فیش حقوقی صفدر حسینی، از ظهور مجددا مدیران نوکیسه ای پرده برداری شد که مردم سال های قبل در دولت سازندگی آن را تجربه کرده بودند.  مردم وقتی می شنیدند که صدها مدیر دولتی مانند علی صدقی مدیرعامل بانک رفاه وجود دارند که در روزهای پایانی سال قبل برای خودش حقوق و پاداشی بالغ بر 230 میلیون تومان  نظر گرفته است و رفیق شفیق دیگری به نام صفدر حسینی با حقوق 57 میلیونی، وام 300 میلیونی با سود 4 درصد اخذ کرده است. برای خود در قالب عناوین عجیبی مثل کمک ‌هزینه اوقات فراغت فرزندان، کمک ‌هزینه خرید لباس، کمک ‌هزینه خرید کتاب، کمک‌ هزینه سفر، کمک‌ هزینه ورزش، کمک ‌هزینه تحصیلی ... پول چاق کرده است، به یاد سخنان امام خمینی در آخرین روزهای حیات پربرکتشان می افتادند که می فرمود: «خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسؤولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و روی آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار باشند.» (6/5/66)
 
 اما ظاهرا آن روزی را که امام از دیدنش به خدا پناه برده بود، با ظهور مدیران اشرافی گرای دولت روحانی فرا رسیده است!
 
مطالبه رهبر انقلاب درباره فیش های حرام در حال فراموشی!
اشرافیت تازه به دوران رسیده در شرایط سخت اقتصادی مردم با فیش های نجومی کاسبان برجام و کاسبان حقیقی تحریم در حال تاخت و تاز بود که سخنان صریح مقام معظم رهبری در نماز عید سعید فطر مرهمی بر دل های سوخته آنها شد. امام خامنه ای در خطبه های نماز خود بر سه محور در برخورد با این موضوع تاکید کردند که «این حقوق‌ها و برداشت‌های غیرمنصفانه و ظالمانه از بیت‌المال؛ نامشروع، گناه و خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و مبالغ نامشروعی است که باید برگردانده بشود و اگر کسانی بی‌قانونی کرده باید مجازات شود. اگر سوءاستفاده از قانون هم شده است، باید این‌ها را از این کار‌ها برکنار بکنند.» در واقع رهبر انقلاب در مورد برخورد با عاملان دریافت حقوق‌های نجومی، خواستار سه نوع برخورد شدند:
الف) عزل و برکنار کردن
ب) برگرداندن آنچه از بیت‌المال به صورت نامشروع خارج شده است
ج) مجازات 
 
صراحت رهبر انقلاب در پیگیری موضوع فیش‌های حقوقی نشان می‌داد که مسئولان در برخورد با این پدیده فقط نبایند به عزل و برکناری بسنده کنند، بلکه باید با پیگیری مجدانه، کسانی را که به بیت المال مردم دستبرد زده‌اند، با اشد مجازات محاکمه کند. به عبارت دیگر، خیانت به بیت المال گناه کمی نیست که با برکناری و عزل التیام بخشیده شود!
 
بیانات رهبر انقلاب که مطالبه جدی مردم بود در کنار بیانیه ای که در همان ایام (14 تیرماه) از طرف آقای روحانی با هدف اعلام گزارش به مردم درباره فیش های نجومی صادر شد، بارقه های امید برای اصلاح این وضعیت و برخورد با کسانی که به تعبیر رهبر انقلاب به ارزش های انقلاب حمله کرده اند، را زنده کرد. آقای روحانی در بیانیه خود به صراحت با اعلام یک زمان بندی، مردم را در انتظار برای قضاوت درباره عملکرد خودش در برخورد با این معضل گذاشت. 
 
پایان فرصت یک ماهه روحانی برای انتشار عمومی فیش حقوقی مدیران
روحانی در بیانیه خود نوشت: «از هیأت دولت و وزرای محترم خواسته ام تا علاوه بر مواردی که در سطح وزارتخانه  ها و بانک ها به فوریت به مرحله اجرا درآمده است، موارد مشابه دیگر در کلیه دستگاه های اجرایی را "حداکثر ظرف یک ماه بررسی"، اصلاح و اجرا نمایند. از آن تاریخ به بعد تمامی دستگاه ها موظف  اند تمام حقوق و مزایای دریافتی کلیه مقامات کشوری و لشکری را به صورت حداقل و حداکثر دستمزد و پرداختی ماهانه در سایت وزارتخانه یا سازمان ذیربط، و همچنین در سایت سازمان مدیریت و برنامه  ریزی کشور "برای آگاهی عموم درج نمایند"؛ هرگونه پرداختی ورای این مبالغ تخلف به شمار آمده و موجب ضمان و تخلف اداری محسوب خواهد گردید.» 

اکنون اما فرصت یک ماهه ای که روحانی خود تعیین کرده بود به سر آمده و نه تنها فیش های حقوقی مدیران دستگاه های مختلف برای اطلاع عموم منتشر نشده که سخنگوی دولت صراحتا در برابر رسانه ها به تعریف و تمجید از برخی مدیران نجومی بگیر پرداخت و ضمن اینکه آنها را از ذخایر انقلاب دانست، بر امانت داری شان تاکید کرد و برخی از مدیران عامل معزول بانکها مدعی شده اند و ...!
 
مشکل در فراموشی خط امام خمینی است
این که چرا در این دولت، مدیران دولتی به خود حق می دهند تا چنین حقوق های نجومی و پاداش های کلانی برای خودشان در نظر بگیرند، را باید در به فراموشی سپردن خط و سیره امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دانست. امام خمینی در آخرین سال حیات پربرکتش می فرمود: «بحث مبارزه و رفاه، بحث قیام و راحت طلبی، بحث دنیا خواهی و آخرت جویی دو مقوله ایست که هرگز با هم جمع نمی‌شوند و تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بی بضاعت، گردانندگان و برپادارندگان واقعی انقلاب‌ها هستند. ما باید تمام تلاش‌مان را بنمائیم تا به هر صورتی که ممکن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم.» (29/4/67)
 
برجام اجرا شد اما تحرم ها همچنان باقی است
برجام اما پرونده دیگری است که روحانی عاقبت خود را با آن گره زده است. برجام با سرمایه گذاری تبلیغی ای که دولت روی آن کرده بود باید تحریم ها را برمی داشت و مشکل کشور را از آب خوردن تا محیط زیست برطرف می کرد. حالا شش ماه از آن روزی که روحانی و یارانش برجام را به نظام اسلامی تحمیل کردند و تمام تعهدات جمهوری اسلامی را یکی پس از دیگری مو به مو انجام دادند، می گذرد اما طرف مقابل همانطور که پیش بینی می شد در حال امروز و فردا کردن است و هیچ گام قابل توجهی در راه تحقق وعده های خود برنداشته است. 
 
رهبر معظم انقلاب در آخرین موضعگیری خود با اشاره به موضوع برجام تاکید کردند که در هیچ شرایطی نباید به دشمن اطمینان کرد. امام خامنه ای، «تجربه برجام» را نمونه ای روشن از درستی و ضرورت بی اعتمادی به دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته اند، این واقعیت را تکرار می کنند که امریکا نقض عهد می کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است. البته چندین سال است موضوع بی اعتمادی به امریکایی ها را تکرار می کنیم اما برخی، سختشان بود این واقعیت را قبول کنند. بیش از ۶ ماه از آغاز اجرای توافق هسته ای می گذرد، مگر بنا نبود تحریم های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می شود؟ اگر نقض عهد امریکایی ها نبود آیا دولت نمی توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟
در همین سخنرانی رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولانی که قبل از اجرای برجام می گفتند پس از اجرای تعهدات ایران، تحریم ها یکباره برداشته می شود افزودند: «اما اکنون، بحث رفع تدریجی تحریم ها مطرح می شود، چرا؟» این البته سئوال قاطبه ملت ایران است که چرا دولت در حال تغییر شعارهایی است که سر می داد؟!
 
آیا "اجرای برجام" غیر از  "برجام" است؟
در روزهای اخیر برای چندمین بار، آقای ظریف گفته است: « برجام نمره خوبی خواهد گرفت اما این به معنای نمره خوب آمریکا در اجرای برجام نیست.» چند ماه قبل، جواد ظریف در سالگرد توافقنامه برجام نیز شبیه به همین جملات را در گفتگو با خبرنگار سیما در حالی که در هواپیما نشسته بود، گفت. ظاهرا اتاق عملیات روانی دولت برای فرار از پاسخگویی به مردم در باره وعده هایی که با اجرای برجام به مردم داده اند، به دنبال القای این نکته اند که برجام خودش چیز خوبی بود اما مشکل در اجرای برجام است که آن هم به دلیل سنگ اندازی طرف آمریکایی است!
 
پروژه تفکیک و جداسازی بین برجام و اجرای برجام، مدتی است که بعد از به بن بست رسیدن برجام در اتاق عملیات روانی دولت کلید خورده است. برای همین هم دائما روحانی، ظریف و دیگر دست اندرکاران این توافقنامه سیاه به دنبال القای این نکته به بدنه جامعه هستند که برجام غیر از اجرای برجام است. یعنی واقعا این جماعت، ملت را دراز گوش فرض کرده اند! مگر نام این توافقنامه «برنامه جامع "اقدام" مشترک بین ایران و 5+1» نیست. مگر دو طرف توافق نکرده اند برای اجرای مواردی، پس تفکیک اجرای برجام از خود برجام بی معنی و لغو است. چون برجام چیزی جز اقدامات مربوط به آن و اجرای آن نیست. با این حساب باید به جناب ظریف یادآور شد که اگر در اجرای برجام مشکلی وجود دارد به دلیل وجود مشکل در خود برجام است. 
 
معنی دیگر سخن آقای ظریف این است که نمره ما در اجرای برجام خوب است چون ما به تمام تعهداتمان از جمله جمع آوری سانترفیوژها ، پر کردن راکتور آب سنگین اراک با بتن، ارسال مواد غنی شده اورانیوم به خارج و بی کار کردن دانشمندان هسته ای خود به خوبی عمل کرده ایم، تحقیر و توهیم ها را با جان و دل قبول کرده ایم، موجب سرخوردگی ملت خود شده ایم و ... اما آمریکایی ها که باید به وعده های شان عمل می کردند و ضمن لغو تحریم ها، مراودات اقتصادی ما را با دنیا تسهیل می کردند، به تعهداتشان عمل نکرده اند، پس نمره خوبی نمی گیرند! این یعنی آمریکا فریب کار است، دروغگوست، دنبال استثمار و استعمار ملت هاست، با ما صادق نیست و ... آیا این نکته جدیدی است ؟ چرا دولتمردان نمی خواهند واقعیت هایی را که ملت ایران چندین دهه است با پوست و گوشت و استخوان خود درک کرده اند را بفهمند؟
 
مشکل در برجام هم فراموشی خط امام است
راستش را بخواهید در این مورد هم مشکل به فراموشی سپردن آرمان های خمینی کبیر (ره) است. اگر دولت یازدهم به این بیانات پایبند مانده بود، در مواجه با غرب و آمریکا دچار وادادگی در تصمیم نمی شد. امام امت می فرمودند: 
 
«آنها که تصور می‌کنند مبارزه در راه استقلال و آزادی مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه‌داری و رفاه طلبی منافات ندارد با الفبای مبارزه بیگانه اند و آنهایی هم که تصور می‌کنند سرمایه‌داران و مرفهین ‌بی‌درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه می‌شوند و به مبارزان راه آزادی پیوسته و یا به آنان کمک می‌کنند، آب در هاون می‌کوبند!» (29/4/67)
«بحث مبارزه و رفاه، بحث قیام و راحت طلبی، بحث دنیا خواهی و آخرت جویی دو مقوله ایست که هرگز با هم جمع نمی‌شوند و تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بی بضاعت، گردانندگان و برپادارندگان واقعی انقلاب‌ها هستند. ما باید تمام تلاش‌مان را بنمائیم تا به هر صورتی که ممکن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم.» (29/4/67)

 

اضافه کردن دیدگاه جدید