شماره مطلب : 2257
زمان انتشار : 95/6/3 - 16:15 2016/8/24
آقای مطهری چگونه برای استفاده از منافع مالی برآمده از چاپ کتب پدر برگوارشان در انتشارات صدرا حریمی قائلند و اجازه ورود دیگر ناشران را به آن نمی دهند اما برای شهری که حرم امام رضا (ع) در آن قرار دارد، حریمی قائل نیستند و معنقدند هر اقدام و اتفاقی در آن جایز است و مسئولان آن شهر، از جمله رئیس شورای فرهنگ عمومی نمی تواند در این باره سیاستی را اعمال کند؟
پاسخی به اظهارات مطهری درباره اینکه امام رضا حریم ندارد!

ورود ممنوع! این محدوده بر خلاف شهر امام رضا حریم دارد

آقای مطهری چگونه برای استفاده از منافع مالی برآمده از چاپ کتب پدر برگوارشان در انتشارات صدرا حریمی قائلند و اجازه ورود دیگر ناشران را به آن نمی دهند اما برای شهری که حرم امام رضا (ع) در آن قرار دارد، حریمی قائل نیستند و معنقدند هر اقدام و اتفاقی در آن جایز است و مسئولان آن شهر، از جمله رئیس شورای فرهنگ عمومی نمی تواند در این باره سیاستی را اعمال کند؟

آیت الله علم الهدی به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی و امام جمعه مشهد در سخنانی برگزاری برخی مراسمات در مشهد الرضا را بر خلاف شئون متناسب این شهر و حریم علی بن موسی الرضا دانستند. چیزی که از سال های دور در شهر دیگری مثل قم حاکم است. وزیر ارشاد منطق آیت الله علم الهدی را پذیرفت و آن را علنی اعلام کرد. جریان رسانه ای اما بلافاصله برای ایجاد تردید و تشکیک در این منطق سراغ علی مطهری رفت و او هم گفت: «این کار و نظر، غلط و نادرست است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نباید زیربار این موضوع می رفت. چیزی به نام حریم امام رضا (ع) وجود ندارد تا کنسرت در آن ممنوع باشد.»

علی مطهری هرگز به این پرسش پاسخ نداد که آیا قانونی مبنی بر منع برگزاری کنسرت و محافل شادی در ماه محرم و صفر در سراسر کشور داریم؟ وقتی یک محدوده زمانی می تواند حریم داشته باشد، چطور یک محدود مکانی نمی تواند؟

از این بگذریم، سئوال دیگر این بود که چطور منزل قدیمی پدر بزرگوار ایشان در فریمان حرمت دارد تا جایی که میراث فرهنگی مجبور می شود برای آن حریم تعیین کند، اما شهری که امام رضا در آن مدفون است حریم ندارد؟ از این هم گذشتیم، حال سئوال این است که

اما بشنوید داستان حریمی که علی مطهری برای امام رضا (ع) قائل نبود اما برای منافع مالی برآمده از حق انحصاری در انتشارات صدرا قائل بود! بر اساس قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان، حق انتشار انحصاری آثار افراد تا 30 سال پس از درگذشتشان به وراث آنها می‌رسد و پس از این مدت، انتشار این کتابها برای کلیه ناشران مجاز بود. اتفاقا برداشته شدن این انحصار سبب نشر بیشتر کتاب های شهید مطهری می شد اما در مجلس هشتم، علی مطهری طرحی را به صحن علنی مجلس آورد که مطابق آن، کتب شهید مطهری از این قانون استثنا می شد و انحصار چاپ این آثار - که سود هنگفتی دارد - در دست علی مطهری و انتشارات صدرا می ماند.

اصرار یک خانواده برای به نتیجه رساندن این طرح عجیب آنقدر زیاد بود که به یاد دارم وقتی عدم تصویب آن به نتیجه نرسید، کمیسیون فرهنگی به جای مستثنی کردن آثار شهید مطهری - که هیچ توجیهی عرفی نداشت - سقف انتشار انحصاری آثار بزرگان را از 30 سال به 50 سال ارتقا داد و در صورت عدم وجود وارث، این حق را به وزارت ارشاد سپرد. در جلسه بررسی طرح مطهری، طبق معمول یکی از نمایندگان همسو اخطار قانون اساسی داد و با وارد دانستن این اخطار توسط رییس جلسه (علی لاریجانی) و رای مثبت کلیت همسوی مجلس هشتم با وی، محدودیت زمانی استفاده از حق انحصاری آثار شهید مطهری حذف شد.

علی مطهری که در گفتگو با خبرگزاری مجلس پیرامون لغو کنسرت ها در مشهد معتقد است: چیزی به اسم حریم امام رضا(ع) وجود ندارد! برای انتشارات صدرا حریمی قائل است و ورود دیگر ناشران به محدوده اقتصادی کتب شهید مطهری را ممنوع می داند تا همه بدانند این محدوده بر خلاف شهر امام رضا (ع) حریم دارد، پس ورود ممنوع.

پ ن: علیرغم تلاش مطهری برای حفظ این حریم و انحصار در مورد انتشارات صدرا، شورای نگهبان ابتدا این مصوبه را رد و اعلام کرد: «اطلاق ماده واحده از این حیث که حقوق مادی مورد نظر در مواردی که عرف این حق را متعلق به اشخاص مذکور نمی‌داند، خلاف شرع شناخته شد. باضافه اینکه تعلق این حق به طور دائم به آنها موجب اضرار به منافع عمومی است مغایر اصل 40 قانون اساسی شناخته شد.» و در نهایت با افزایش این زمان از 30 به 50 سال تصویب شد.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید