شماره مطلب : 2276
زمان انتشار : 95/7/7 - 20:38 2016/9/28
ما جانشین خمینی را بیش از 27 سال است که در کوران ها و طوفان ها آزموده ایم و جز هدایت در جاده انقلاب خمینی، چیزی ندیده ایم، برای همین او را خضر زمانه خود می دانیم.

ما به خضر زمانه خود اطمینان داریم

ما جانشین خمینی را بیش از 27 سال است که در کوران ها و طوفان ها آزموده ایم و جز هدایت در جاده انقلاب خمینی، چیزی ندیده ایم، برای همین او را خضر زمانه خود می دانیم.

بیان داستان حضرت موسی و عالمی که در روایات حضرت خضر معرفی شده، (آیات 60 تا 82 سوره کهف) از جمله درس آموزترین داستان های قرآن کریم است. موسی (ع) مأمور می شود تا از عالمی نکاتی را بیاموزد که قرآن او را این چنین معرفی کرده: «عَبْداً مِنْ عِبادِنا آتَيْناهُ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنا وَ عَلَّمْناهُ مِنْ لَدُنَّا عِلْما؛ بنده ای از بندگان ما که او را مشمول رحمت خود ساخته و از سوی خود علم فراوانی به او تعلیم داده بودیم.»


وقتی حضرت موسی به خضر(ع) رسید، پیشنهادش را برای همراهی با وی مطرح کرد؛ خضر(ع) نگاهی به حضرت موسی کرد و گفت: «باور نمی کنم در برابر تعلیمات من، صبر و شکیبایی داشته باشی! » ولی موسی قول صبر و شکیبایی داد.


در مدت همراهی این دو، موسی (ع) به این اقدامات حضرت خضر اعتراض کرد:
- سوراخ کردن کشتی،
- قتل نوجوانی بدون مقدمه
- تعمیر دیوار در شهری که مردمش با خضر و موسی رفتار بدی داشتند.
در هر سه مورد حضرت موسی به رفتار خضر اعتراض کرد و هر سه بار به او یادآوری شد که قرار بود تمرین صبر کند تا اینکه پس از سومین اعتراض، حضرت خضر، فلسفه تصمیماتش را برای او بیان کرد.


حضرت خضر باطن تصمیماتش را اینگونه بیان کرد:
- پادشاهی ظالم، کشتی های سالم را غصب می کرد. کشتی که متعلق به مستضعفینی بود، معیوب شد تا مورد توجه او قرار نگیرد.
- جوان مقتول فردی کافر و مرتد و اغواگر بود و مستحق اعدام، و بیم آن می رفت که پدر و مادرش را تحت فشار قرار دهد و از دین خدا بیرون برد.
- دیوار متعلق به دو نوجوان یتیم آن شهر بود که زیر آن گنجی متعلق به آنها نهفته بود؛ و باید محفوظ می ماند.


مطابق تفاسیر، از داستان موسی و خضر درس هایی آموخته می شود:
1 . برای قضاوت درباره رفتار بزرگی که به او اعتماد داریم، نباید عجله کنیم. فهمیدن دلایل بسیاری از امور، نیاز به فرصت و گذشت زمان دارد.
2 . حوادثی که در اطراف ما رخ می دهد، ممکن است ظاهر و باطنش یکی نباشد. هرگز نباید به برداشت ظاهری از رویدادی که برایمان ناخوشایند است، قناعت و عجولانه قضاوت کنیم؛ بلکه باید ماورای نتیجه ظاهری، منتظر نمایان شدن باطن آن هم باشیم.
3 . نمی توان حضرت موسی را به دلیل سئوالاتش ملامت کرد. در این داستان حضرت خضر بر اساس باطن حوادث که بواسطه علم الهی از آنها اطلاع داشته، عمل کرده اما موسی (ع) چون مأمور به ظاهر است، در صحت رفتارهای حضرت خضر دچار تردید می شود و البته در نهایت نیز تبعیت می کند. اما در این داستان قرآنی، توقع از موسی (ع) پایبندی به عهدی بوده که در ابتدای همراهی با خضر به آن متعهد شده است.


نتیجه : اکنون ما مواجه ایم با تصمیمی از جانب سکاندار کشتی انقلاب اسلامی. او امروز به صورت سربسته در درس خارج فقه خود، به بخشی از دلایل توصیه ای که به آقا احمدی نژاد داشته، اشاره کرد. برای بسیاری از فعالان این عرصه - مانند نویسنده این چند سطر- همین میزان برای همراهی کفایت می کند و قطعا پر قدرت تر از گذشته در راستای تحقق مطالبات رهبری انقلاب، قلم و قدم می زند. ما جانشین خمینی را بیش از 27 سال است که در کوران ها و طوفان ها آزموده ایم و جز هدایت در جاده انقلاب خمینی، چیزی ندیده ایم، برای همین او را خضر زمانه خود می دانیم. تصمیمات و توصیه های او را نه از روی هوا و هوس و نه از روی فشار و اجبار  و نه سیاست بازی و سیاست ورزی بلکه بر اساس مصلحت جامعه اسلامی می بینیم. اما شاید باشند دوستانی که در مثل این موارد، همچون موسی (ع) در برابر خضر، وقتی از باطن برخی از تصمیمات سکاندار انقلاب اطلاع نداشته باشند، براساس قواعد ظاهری، سئوالاتی در ذهنشان نقش ببندد. این عزیزان نباید از یاد ببرند آن روز که در این جاده گام نهادند، به صبوری و شکیبایی خود در همراهی با ولی و رهبرشان تأکید داشتند. پس منتظر باشند تا حکمت برخی تصمیمات، بیش از الان برایشان هویدا شود تا عجله و نتیجه گیری بر اساس ظواهر، داستان آنها را به «هَٰذَا فِرَاقُ بَيْنِي وَبَيْنِكَ» ختم نکند.

کانال حمید رسایی
https://telegram.me/joinchat/AmsG1Dv1KamMZ7bYxNTzJA

دیدگاه ها

jalal
الحمد الله که چشم فتنه گران کور شد و یه بار دیگه خادم سخت کوش ملت ایران با پیروی از ولایت فقیه تو دهنی محکمی به کسایی زد که می گفتند ایشان با رهبری مشکل دارند و حرف هم رو نمی خوانند و به خاطر پیروی از ایشان از مسلم ترین حق خودش بدون کوچکترین اما و اگری گذشت و انتخابات رو رها کرد تا فته گران رو سیاه بشن یادمان نره که عده ای بر اساس دلایل پوچ مدعی تقلب شدند و در حالیکه حقی نداشتند مملکت رو بیش از 8 ماه در آتش فتنه سوزاندند و هر چه رهبری گفت عکس اون عمل کردند خدا شاهده که بنده بیش از سه سال بود که منتظر بودم که دکتر احمدی نژاد برگرده و لحظه شماری می کردم و از نیامدنش هم ناراحتم ولی خوشحالی تبعیت ایشان از توصیه نه دستور رهبری اون تلخی عدم حضورش رو از بین می بره
دوست دار ولايت
احسنت به درايتتان در کمال رضايتمندي و خوشنودي پيرو و پشتيبان فرمايشات مقام معظم رهبري ميمانيم و مطمئن هستيم که تصميمي که ايشان گرفتند صحيحترين تصميم است و از دکتر احمدي نژاد عزيز هم ميخواهيم که در راه خدمتگزاري به اين رهبري و کشور و ملت عزيز استوارتر و قويتر بايستند و خداوند را شکر گزار باشند که مورد توجه مقام معظم رهبري قرار گرفتند. جاء الحق و ذهق الباطل انشاءالله.
ناشناس
«اعتدال» ، سیاستی است که آمریکا برای ایران در نظر گفته است و عده ای اکنون مشغول اجرای دقیق آن هستند. براساس سیاست داخلی این طرح، دانشگاه های ایران فقط حق دارند آنچیزی را که آمریکا اجازه بدهد، تدریس و یا تحقیق کنند. این مصداق عملی «اعتدال» در سیاست داخلی ایران در زمینه آموزش عالی است. یکی دیگر از مصادیق سیاست داخلی مذکور در حوزه آموزش عالی، گسترش فرهنگ و آموزه های شاهنشاهی، غرب زدگی و لیبرالی در این گونه محیط ها است. این سیاست را آمریکایی ها در دوره پهلوی دوم بعد از کودتای 32 در آموزش عالی ایران پیاده کردند. محصولات آن دوره را اکنون در دانشگاه های ایران مشاهده می فرمایید. در حوزه اقتصاد، این سیاست کلیه فعالیت ها و بنگاه ها را به سمت و وسویی برده است که شاید هیچ تفاوتی با دوره پهلوی دوم بعد از 32 نداشته باشد. در حوزه مسایل دفاعی ، مجریان سیاست آمریکا در ایران ، ابایی از ابراز مکنونات خود بصورت علنی هم ندارند و توصیه به انحلال آن می کنند.
ناشناس
وقتی انقلاب اسلامی از خروش و نهیب خمینی (ره) به شیطان بزرگ ، رسیده است به التماس و خواهش ظریف به کدخدا. الله اکبر! آیا «اعتدال» همان سیاست شیطان بزرگ برای «مهار ایران» نیست؟

اضافه کردن دیدگاه جدید