شماره مطلب : 228
زمان انتشار : 92/8/21 - 09:24 2013/11/12

رقیب احمدی نژاد، خاتمی، میرحسین یا کروبی نیست!

سایت فرارو- نماینده تهران و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس معتقد است که دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رقابتی است دو قطبی اما یک پای این رقابت احمدی نژاد است و اما او در برابر خاتمی، موسوی یا کروبی رقابت دوقطبی را در این دوره از انتخابات شکل نمی دهد.

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که بی تردید یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین رقابت های انتخاباتی در30 سال گذشته ایران خواهد بود در حالی کمتر از 4 ماه دیگر به طور عملی کلید می خورد که فضایی سیاسی و عمومی جامعه فاصله بسیاری با انتخابات واقعی دارد.
با وجود اهمیت و حساسیت این انتخابات جناح های اصلی هنوز کاندیداهای خود را برای حضور در عرصه و میدان رقابت نشناخته اند و همه چیز حول محور گمانه زنی و تردید سیر می کند.
این درحالی است که در چنین شرایطی قاعدتا باید کاندیداها به طور رسمی برای حضور در رقابت انتخاباتی اعلام حضور می کردند و با ارایه برنامه های عملی و قبل تحقق خود این امکان را به مردم می دادند که در فرصت مناسب با ارزیابی برنامه ها نسبت به انتخاب فرد مطلوب در یک بستر مناسب و به دور از هیاهو اقدام کنند.
البته شرایط موجود یعنی غیر شفاف بودن رقابت انتخاباتی در ایران تنها به دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم محدود نمی شود و اساسا در رقابت های پیشین نیزهمین شرایط حاکم بوده است.
حمید رسائی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون اصولگرایان درباره چرایی این موضوع در مصاحبه با فرارو می گوید: «علت عمده فضای غیر شفاف مورد نظر که البته بنده به این شدت و حدت قائل به آن نیستم تا حدودی برای این است که گروه ها و جریان های سیاسی نتوانسته اند برای حضور در انتخابات به جمع بندی لازم دست یابند.»
وی می افزاید: «البته این به جمع بندی نرسیدن گروه ها و جریانات سیاسی را نباید به مردم تعمیم دهیم چرا که مردم در یک فرآیند نرم و آهسته به جمع بندی خود می رسند و این گونه نیست که در روزهای پایانی انتخابات تحت فشارهای سیاسی و روانی قرار گیرند تا بر رای آنها تاثیر گذارشود.»
درحالی رسائی قائل به تاثیر گذاری تاخیر حضور کاندیداها در انتخابات بر رای مردم نیست که برخی ناظران نظری خلاف این را دارند. در هرحال این نظریه می تواند از خواستگاه فکری این عضو فعال جریان اصولگرای نشات گرفته باشد.
در میان اصلاح طلبان اگرچه شرایط فوق الذکر نیز حاکم هست اما کاندیداهای احتمالی این طیف سیاسی حول محور سه نام یعنی سید محمد خاتمی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی سیر می کند. این در حالی است از اردوگاه اصولگرایان نام های متعددی چون محمود احمدی نژاد، مصطفی پور محمدی، محمد باقر قالیباف، حسن روحانی، علی اکبر ولایتی، حداد عادل، علی لاریجانی و حتی این اواخر مصطفی چمران به گوش می رسد که همین موضوع سبب شده است تا تردیدهای بسیاری در میان مردم به وجود آید.
با این حال رسایی تعدد کاندیداهای در اردوگاه اصولگرایان را نمی پذیرد و تاکید می کند که این اسامی صرفا از زبان اصلاح طلبان مطرح می شود و از گزینه های مطرح در میان اصولگرایان بسیار کمتر از آن چیزی است که عنوان می شود.
وی می گوید: «شرایط و وضعیت در جریان اصولگرایان تا حدودی مشخص است و هیچ نگرانی از تشتت آرا در این طیف سیاسی وجود ندارد چرا که در این دوره از انتخابات ریاس جمهوری هم قطعا آقای احمدی نژاد خواهد بود.»
رسایی با تاکید بر اینکه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قطعا یک رقابت دوقطبی است می گوید: «رقابت دو قطبی دراین دوره از انتخابات نه میان احمدی نژاد با خاتمی یا موسوی یا کروبی است بلکه این رقابت دوقطبی بین رییس جمهوری فعلی و کسی است که صحنه مقابل آقای احمدی نژاد را مدیریت می کند.»
رسائی از ارایه توضیحات بیشتردر این باره خودداری کرد.شاید همین موضوع نیز بی ارتباط با غیر شفاف بودن فضای رقابت سیاسی و انتخاباتی در ایران نباشد.

اضافه کردن دیدگاه جدید