شماره مطلب : 2287
زمان انتشار : 95/8/2 - 13:51 2016/10/23
با توجه به اینکه در هفت ماه باقی مانده از عمر این دولت، تغییر وزرای ناکارآمد و پیر و خسته حوزه اقتصادی، هیچ تغییری در معیشت و رفع مشکلات اقتصادی نخواهد داشت، طبعاً تغییر آنها دلیل روشن تری بر ناکارآمدی «مربی» خواهد بود و این می تواند ظن به اخراج و تغییر مربی ناکارآمد را در انتخابات پیش رو به یقین تبدیل کند.
نمایش تغییر وزاری فرهنگی برای فراموشی کرسنت، فساد 8000 میلیاردی، رکود بازار

مشکلات اقتصادی به جهنّم، دوقطبی سازی فرهنگی را عشق است

با توجه به اینکه در هفت ماه باقی مانده از عمر این دولت، تغییر وزرای ناکارآمد و پیر و خسته حوزه اقتصادی، هیچ تغییری در معیشت و رفع مشکلات اقتصادی نخواهد داشت، طبعاً تغییر آنها دلیل روشن تری بر ناکارآمدی «مربی» خواهد بود و این می تواند ظن به اخراج و تغییر مربی ناکارآمد را در انتخابات پیش رو به یقین تبدیل کند.

سه وزیر دولت در هفته گذشته استعفا داده شدند یا به عبارتی صریح تر، مجبور به نوشتن متن استعفانامه خود شدند و وزیر آموزش و پرورش هم که در نامه ای به رئیس جمهور از آمادگی خود برای حضور در صحن علنی و پاسخگویی به سئوالات نمایندگان و ارائه گزارش کار خبر داده بود با عبارت «استعفای شما پذیرفته شد»، مواجه شد.


بیماری رشد نامتناسب اندام های دولت

دولت حسن روحانی از روز آغاز به کار، نشان داد که دچار اختلال در رشد اندام مختلف خود است. مغز، توجه ویژه ای به برخی از اندام داشت و غفلت از بخش های دیگر؛ برای همین برخی از اندام های این بدن، بدون تناسب با دیگر اعضا رشد بادکنکی کردند و علی رغم هشدارهای مکرر منتقدان، کسی توجه به رشد بادکنکی این اعضا نکرد. دولت یازدهم که با شعارهای مختلف اقتصادی (حل مشکلات معیشتی در صد روز، استمرار پرداخت یارانه، تکمیل مسکن مهر و ...) رأی مردم را به دست آورده بود، خلاصه شد در وزارت خارجه و وزارت خارجه نیز با ابتلا به همان بیماری عدم تناسب اندام، خلاصه شد در مذاکره با 5+1 و مذاکره با 5+1 نیز با ابتلا به همان بیماری، خلاصه شد در لبخند و اعتماد به کدخدایی که بارها و بارها ویروس بودنش تجربه شده بود!

دولتی که شعار می داد صدقه دادن به مردم هنر نیست و وعده داده بود با برنامه کوتاه مدت صد روزه و یک ساله، تحولی در زندگی مردم ایجاد خواهد کرد تا به جای اینکه دستشان را به سوی دولت دراز کنند، این دولت باشد که دستش را به سوی مردم دراز می کند، اکنون می بیند که چند ماه هم از جشن تولد سه سالگی اش گذاشته و در آستانه صد روزِ آخر حیات دولتش است و نه تنها هیچ باری از دوش مردم بر نداشته که هر روز به بهانه ای، دستش در جیب مردم است. حالا به نظر شما وقتی برخی از اندام یک بدن رشد بادکنکی و سرطانی دارد و برخی از اعضای دیگر به دلیل عدم توجه، هیچ رشدی نداشته و کوچک باقی مانده، راه حل چیست؟ آیا نباید اندامی که غیر واقعی و غیر متناسب رشد کرده اند را درمان کرد؟ پس چرا حسن روحانی این کار را نکرد؟!


تعویض بازیکن یا تغییر مربی

متاسفانه حسن روحانی به مثابه یک مربی، از همان دقایق اولی که تیم خود را وارد زمین بازی کرد، نشان داد که در چینش بازیکنان تیمش، رعایت ابتدایی ترین اصول تیم داری را نکرده است. انگار این تیم برای باختن بسته شده بود تا پیروزی؛ برای گل خوردن به میدان آمده بود تا گل زدن؛ برای نفس نفس زدن در برابر تیم پر قدرت رکود، بیکاری و هجمه های فرهنگی به میدان آمده بود تا دویدن و عبور از موانع. تیم سالخورده روحانی از همان ابتدا نشان داد که برای باختن به زمین آمده و بدتر از همه این که برای غلبه بر این حریفان قدر، سراغ دوپینگ با مواد غیرمجاز رفت و اعتماد به کدخدا را چاره کار دید.

دولتی که شعار بازی برد برد را می داد، حالا وقتی به دقایق پایانی بازی رسیده و نتیجه را با چند گل خورده واگذار کرده، علیرغم این که تمام کارشناسان، علت این شکست را در چینش غلط و تاکتیک های شکست خورده و تجربه شده می بینند و هوادارن تیم هم  مطالبه تعویض بازیکنان ناموفق، ناکارآمد، پیر و خسته را دارند، تصمیم به تغییر رنگ لباس تیم گرفته است!

به نظر شما آقای روحانی واقعا نمی داند که مشکل مردم کجاست؟ آقای روحانی واقعا خبر از رکود حاکم بر جامعه ندارد؟ نمی داند که وضعیت چک های برگشتی مردم چگونه است؟ نمی داند که کارخانجات و مراکز تولیدی یک به یک در حال تعطیلی است؟ خبر ندارد که در طول دوره ریاست جمهوری ایشان، چند میلیون به لشکر بیکاران افزوده شده است؟ آیا صدای درد و رنج متقاضیان مسکن مهر و مردم بی سرپناه از وضعیتی که وزیر میلیاردر وی برایشان بوجود آورده را نمی شنود؟ رئیس جمهور بی اطلاع از محکومیت ایران در پرونده کرسنت و پرداخت غرامت 15 میلیارد دلاری به دلیل ابقای زنگنه در وزارت نفت است؟ نمی داند که این مبلغ معادل چهار سال یارانه پرداختی دولت به مردم و هدر رفت بودجه یکسال کشور است؟ روحانی از بی نتیجه بودن برجام و دستاورد تقریباً هیچ آن بی خبر است؟ آیا واقعاً نمی داند برجام چه محصول ملموسی برای مردم داشته است، جز نابودی صنعت هسته ای، تخریب روحیه دانشمندان آن و تحریم ها و توهین ها و تحقیرهای بیشتر از سوی دشمنان این ملت؟


مشکل مردم بیکاری است نه کنسرت

به نظرم وقتی مردم خبر استعفای اجباری سه وزیر فرهنگ و ارشاد، ورزش و جونان و آموزش و پرورش را شنیدند، با خطاب به رئیس دولت می گویند:
آقای روحانی؛ مشکل ما لشکر شش میلیونی بیکاران است؛
مشکل ما رکود کمرشکنی است که شما ادعای رد شدن از آن را داشتید؛
مشکل ما تعطیلی 60 درصد از مراکز تولیدی است که رئیس ستاد انتخاباتی و وزیر میلیاردر شما هیچ احساسی نسبت به آن ندارند؛
مشکل ما معطل ماندن پروژه های مسکن مهری است که به دنبال خودش، تعطیلی بسیاری از حوزه های دیگر شغلی را به همراه داشته و وزیر میلیاردر شما آن را درک نمی کند.
مشکل ما برگزاری کنسرت و مریضی شجریان و برد و باخت این تیم و آن تیم نیست!
مردم می گویند اگر وزیر آموزش و پرورش شما ناکارآمد بوده، چرا در طول چندماه گذشته دست به تغییر او نزدید و در آستانه سال تحصیلی از کابینه خود اخراجش کردید؟
مردم می گویند اگر با تغییر اعضای کابینه در هفت ماه باقی مانده، امکان تحول و گشایشی هست، چرا این تحول و گشایش را در حوزه های اقتصادی و معیشتی مردم رقم نمی زنید؟

همه این موارد نشان می دهد که تغییر و ترمیم کابینه، نه تصمیمی در راستای منافع و خواست مردم که تاکیتکی سیاسی و با اهداف دیگر رقم خورده است. اتفاقاً روحانی همه آن چه مردم می فهمند را می فهمد اما شرایط به گونه ای رقم خورده که به دلایلی، برای روحانی اولویت در جابجایی وزرای فرهنگی دولت است.


دولت دنبال حواس پرت کن است

به نظرم روحانی هم مثل همه ما می داند که مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه که در این چند سال تشدید شده، اولویت مهمتری دارد ولی به دلایل زیر دوقطبی سازی فرهنگی را ترجیح داده است:

1 . تغییر وزیر ورزش و فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلایل غیرکاری و غیرسیاسی برمی گردد و اگر رئیس جمهور هم بخواهد، آنها نمی خواهند دولت را همراهی کنند.  نکته اینجاست که تغییر در این دو حوزه، می تواند برای روحانی آورده ای در دوگانه سازی های کاذب هم داشته باشد.

2 . تغییر وزیر آموزش و پرورش با توجه به اصرار مجلس در استیضاح وی از یک سو و فساد هشت هزار میلیاردی رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک مرتبط با آن (بانک سرمایه) که منجر به بازداشت 19 نفر شده است از سوی دیگر، تصمیم غیر قابل اجتنابی برای دولت است چرا که در روز استیضاح، بسیاری از ناگفته ها از پشت تریبون مجلس برای مردم و بویژه 917 هزار معلمی که عضو این صندوق هستند، عیان می شد.

3 . تغییر این وزار بویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به صف بندی های چند ماه قبل درخصوص کنسرت ها، می تواند علاوه بر مظلوم نمایی بر طبل دو قطبی سازی های کاذب نیز بکوبد و بیشترین سهم را در هفت ماه باقی مانده برای شبکه سازی و سازماندهی «آرای هیجانی» در انتخابات پیش رو داشته باشد؛ خصوصا که امکان دوقطبی سازی سیاسی در انتخابات آینده فراهم نیست.

4 . با توجه به اینکه در هفت ماه باقی مانده از عمر این دولت، تغییر وزرای ناکارآمد و پیر و خسته حوزه اقتصادی، هیچ تغییری در معیشت و رفع مشکلات اقتصادی نخواهد داشت، طبعاً تغییر آنها دلیل روشن تری بر ناکارآمدی «مربی» خواهد بود و این می تواند ظن به اخراج و تغییر مربی ناکارآمد را در انتخابات پیش رو به یقین تبدیل کند.

5 . روحانی در ماه های پایانی دولتش و با توجه به شکستی که در پروژه برجام خورده، نیاز به عنصر «حواس پرت کن» دارد و این، با تغییر وزرای اقتصادی نه تنها حاصل نمی شود که حواس ها را بیشتر به اصل ماجرا متوجه می کند اما با تغییر وزرای فرهنگی با یک تیر چند نشان زده می شود؛ هم حواس ها پرت می شود، هم امکان سازماندهی آرای هیجانی بیشتر می شود و هم از حاشیه های پیش آمده برای این وزرا در امان می ماند.

روحانی با زبان بی زبانی می گوید: مشکلات معیشتی و اقتصاد مردم «به جهنّم»، فرهنگ را بچسبیم که رأی در دوقطبی سازی فرهنگی است.

اضافه کردن دیدگاه جدید