شماره مطلب : 2288
زمان انتشار : 95/8/4 - 18:01 2016/10/25
 مسئله فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.
آیا نمایندگان به خط قرمزهای نظام پایبند می مانند

آیا در این چند سال، وزرای پیشنهادی یا فتنه گران تغییری کرده اند؟!

مسئله فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.

آقایان صالحی امیری (وزارت ارشاد)، دانش آشتیانی (وزارت آموزش و پرورش)، سلطانی فر (ورزش و جوانان) برای سه وزارتخانه معرفی شده اند. گذشته از این که سه وزیر معرفی شده شرایط تخصصی و عمومی مورد نیاز در هر بخش را برخوردارند یا نه، نکته مهم تر، پایبندی آنها به خطوط قرمز نظام اسلامی است که به صراحت از سوی رهبر انقلاب به دولت حسن روحانی ابلاغ شده است.

امام خامنه ای یک سال پس از شروع به کار دولت یازدهم در دیدار هفته دولت، خطاب به رئیس و اعضای کابینه فرمودند: «علائق اعضای دولت به برخی جناح‌های سیاسی اشکالی ندارد اما دولت و اعضای آن، نباید اسیر جناح‌بندی‌ها شوند. در موضوع جناح‌بندی‌های سیاسی همواره تأکید بر رفاقت و اُنس با یکدیگر است اما در برخی موارد هم مسئله متفاوت است و باید حتماً خطوط قرمز و خطوط فاصل رعایت شوند. مسئله فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند. (93/6/5)

یک هفته بعد از این جلسه، سایت ریاست جمهوری با انتشار خبری از جلسه هیأت دولت اعلام کرد: «حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی از تمامی اعضای دولت خواست تا همه ارشادات و توصیه های مقام معظم رهبری را اجرایی نموده و گزارش اقدامات انجام شده را در ارتباط با یکایک موارد، ارائه کنند. دکتر روحانی همچنین معاون اول خود را مامور تهیه و ارائه گزارش کامل از تحقق رهنمودهای رهبری کرد.» (93/6/12)

دوسال از آن ایام گذشته و حسن روحانی و دولتش حتی یک خط هم در این زمینه گزارش نداده اند هر چند رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون! تا الان بارها و بارها دلسوزان نظام اسلامی و در مواردی چهره های مدافع دولت، از قوت گرفتن افراطیون در دولت خبر داده و گلایه کرده اند. متأسفانه دولت در پایبندی به این خطوط قرمز، پایش لنگ می زند؛ نمونه اش معرفی سه گزینه پیشنهادی برای وزارت خانه های فرهنگی است.

هر سه گزینه های پیشنهادی در ابتدای کار دولت، به مجلس نهم معرفی شدند و بر اساس مستندات روشنی که آن ایام ارائه شد، علاوه بر اشکالات دیگر، ارتباط این چهره ها با فتنه سال 88 و موفق نبودن آنها در جدا کردن خود از فتنه، سبب شد تا ایشان نتوانند رأی لازم را کسب کنند. آیا در این چند سال این آقایان یا فتنه گرانی که از آنها حمایت می کردند، تغییری کرده اند؟!


پدیده زشت رایج در چهره های سیاسی

برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، علاوه بر سوابق و شرایط عمومی و توانایی های فردی، یکی از مهمترین شرایط پایبندی آنها به خط قرمز تبیین شده (فاصله با فتنه و فتنه گران) از سوی رهبری انقلاب است. اکنون که گزینه های پیشنهادی باید برنامه خود را برای وزارتخانه های معرفی شده اعلام کنند، بجاست تا در کنار برنامه ها از میزان پایبندی خود به این خط قرمز هم بنویسند.

هر سه گزینه پیشنهاد شده طبعا و قطعا در سخنان خود از امام، رهبری، انقلاب و نظام دم خواهند زد، اما بنابر شاخص تعیین شده از سوی رهبری این دم زدن کفایت نمی کند بلکه عمل آنها باید ثابت کند به این خط قرمز پایبند بوده اند. بدیهی است که طرفداری از امام و نظام با حمایت از کسانی که از فتنه و آشوب ها حمایت کردند، نمی سازد. همانطور که امام خامنه ای فرموده اند: «موضع بنده در این مورد کاملاً صریح است؛ من بارها گفته‌ام که برای من این تقسیمات اصولگرا و اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب مدرن و سنّتی و از این حرف هایی که می زنند، مطرح نیست؛ من به این اسم ها اصلاً اهمّیّتی نمی دهم و توجّه ندارم؛ به محتواها کار دارم؛ امّا روی مسئله‌ فتنه حسّاسم.

حالا البتّه اکثر کسانی که در آن تظاهرات شرکت داشتند مردم معمولی بودند و هیچ تقصیری هم نداشتند امّا یک عدّه‌ای سردمداری می کردند، یک عدّه هم سوءاستفاده کردند و گفتند "انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است"؛ دیگر از این صریح‌تر؟ آیا این شعار داده شد یا نه؟ خب اگر این شعار داده شده، تبرّی از این شعار، آن روز هم لازم بود و باید می کردند که نکردند، حالا هم یک عدّه‌ای از آنها حمایت بکنند، آن‌وقت دم از امام و طرف‌داری از امام و طرف‌داری از نظام و طرف‌داری از انقلاب هم بزنند! این نمی شود، این قابل قبول نیست. این پدیده ‌بسیار بدی است، پدیده‌ زشتی است، این پدیده را ما اصلاً نمی‌پسندیم.» (95/4/12)


قسم دروغ را باور کنیم یا قسم حضرت عباس در روز برگزاری جلسه رأی اعتماد به سه وزیر پیشنهادی، بررسی سوابق این افراد و عدم مشارکت آنها در فتنه و همچنین فاصله آنها با فتنه گران و اعلام برائت صریح از آنها تا پیش از این، می تواند شاخص خوبی برای کیفیت رأی به این افراد باشد. نمایندگان مجلس نباید به موضعگیری های جلسه رأی اعتماد دل خوش کنند چون سال 92 در انتخاب کابینه آقای روحانی، برخی از وزرا در جلسه رأی اعتماد به اظهار برائت از فتنه گران پرداختند تا رای بیاورند ولی بعد از آن، ساز خود را زدند به طوری که امام خامنه ای در ماه های گذشته خطاب به دولت آقای روحانی فرمودند:

«حضرت علی (علیه‌السلام) توصیه می‌کنند در شرایط فتنه که تشخیص حق و باطل برای مردم بسیار مشکل می‌شود، باید به ‌گونه‌ای عمل کرد که هیچ بهره‌ای به نفع فتنه ایجاد نشود. در شرایط فتنه همچون قضایای سال ۸۸، نباید سخن، سکوت، اقدام و حتی نوع نگرش، موجب تقویت فتنه شود. البته ممکن است برخی افراد به‌دلیل گرایش‌های خاص خود، تمایلی به حضور صریح در مقابل فتنه نداشته باشند، اما نباید از او هم به نفع فتنه بهره‌برداری شود.» (95/4/2)

در طول چند سال اخیر که دولت یازدهم روی کار آمده، امام خامنه ای بارها و بارها به موضوع فتنه  اشاره کرده اند و هر نوع بهانه جویی را از حامیان فتنه گران گرفته اند. این بهانه جویی هاه نباید در روز رأی اعتماد سبب فریب نمایندگان مجلس شود. به نمونه دیگری از این بهانه جویی ها و پاسخ رهبر انقلاب دقت کنید:

«در ایّام فتنه در سال ۸۸ در اوّل کار، بنده یکی از این سران فتنه را خواستم و به او گفتم که آقاجان ... به قول خودتان دارید یک اعتراض مدنی - من‌ باب ‌مثال یک اعتراض به انتخابات- می کنید امّا این کاری که دارید می کنید مورد استفاده‌ دشمنانِ اصل نظام قرار خواهد گرفت؛ گوش نکرد... وارد شدند؛ بعد دیدید از درونش چه درآمد؛ گفتند "انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است". خب، حالا عذر بیاوریم که اینها که یک مشت جوان بودند، یک چرندی، یک حرف بی‌ربطی گفتند؛ نه، این‌جوری نیست. اگر چنانچه در زیر عبای بنده کسی حرفی بزند که من با آن مخالفم، خب بایستی او را از زیر عبایم بیرون کنم؛ بایستی اعلام کنم که مخالفم وَالّا به ‌حساب من گذاشته خواهد شد؛ همه‌ وزن و وزانتی که صاحب عبا دارد، پشتوانه‌ آن حرف خواهد شد.» (93/5/31)

به تعبیر رهبر انقلاب هر چه جایگاه بالاتر باشد، بصیرت افراد هم باید بیشتر باشد. کسی که در فتنه و کودتای سال 88 نتوانست خط دشمن را بفهمد و در طول این سال ها هم حاضر نشده صف خود را از فتنه گران جدا کند، طبعا صلاحیت وزارت را ندارد:

«چند سال پیش در قضیّه فتنه گفتیم بصیرت؛ بعضی دهن کجی کردند که بصیرت! بله، بصیرت؛ بصیرت که نبود، هرچه که مسئولیّت و انگیزه بیشتر باشد، احساس بیشتر باشد، خطر بیشتر است؛ اطمینانی دیگر نیست به این آدم بی بصیرت و بدون روشن بینی که دوست را نمی شناسد، دشمن را نمی شناسد و نمی فهمد کجا باید این احساس را، این نیرو را، این انگیزه را خرج کند.» (93/9/6)

اضافه کردن دیدگاه جدید