شماره مطلب : 2299
زمان انتشار : 95/9/9 - 11:01 2016/11/29
بنابر این، سخنان ایشان نه تنها تناقضی ندارد بلکه هر کدام در مقطع زمانی خود، منطبق بر مصلحت جامعه اسلامی بود که اگر دولت به ان عمل میکرد، امروز در این مشکلات دست و پا نمیزد.
پاسخ به یک شبهه رسانهه ای دولتی در فضای مجازی

رهبر انقلاب درباره مذاکرات عجولانه دولت، متناقض سخن گفته اند؟

بنابر این، سخنان ایشان نه تنها تناقضی ندارد بلکه هر کدام در مقطع زمانی خود، منطبق بر مصلحت جامعه اسلامی بود که اگر دولت به ان عمل میکرد، امروز در این مشکلات دست و پا نمیزد.

بعد از سخنان روز گذشته امام خامنه ای در خصوص تبعاتی که تعجیل در مذاکرات هسته ای به دنبال داشته، برخی از رسانه های منتسب به دولت که از این تذکرات دلسوزانه دلخوشی ندارند، با کنار هم قرار دادن دو جمله از رهبر انقلاب، کوشیده اند تا نشان دهند که سخنان جدید رهبر انقلاب، در تناقض با سخنان گذشته ایشان است.

یک سال قبل در هفته دولت و در دیدار سالانه دولتمردان، ایشان در بیان اقدامات مثبت دولت فرمودند: "آنچه مهم است این است که این مذاکرات را آقایان توانستند ختم کنند، چون بالاخره کش دادن مذاکرات یک مسئله ای بود و توانستند سر این مسئله را ببندند؛ خود این خیلی کار مهمی بود." (۴ شهریور ۹۴) در حالی که چند روز قبل ایشان بیان می کنند: "مشکلات موجود در توافق هسته ای به خاطر عجله در زودتر به سرانجام رساندن توافق است." (۷ آذر ۹۵) برخی از رسانه های مجازی دولتی این دو جمله را کنار هم قرار داده اند.

در این خصوص به چند نکته باید توجه کرد:

۱. همه می دانند که دولت یازدهم از بیماری خوشبینی به کدخدا رنج می برد و شیطان بزرگ در طول عمر سه ساله این دولت، از این فرصت، بهترین بهره برداری را کرده است تا جایی که دولت جمهوری اسلامی که مشهور به مقاومت در برابر زرگویی آمریکاییها بود، در این دوره به تذبذب رفتاری در برابر شیطان بزرگ در نگاه ملت های مبارز متهم است.

۲. یکی از مهمترین دلایل تشدید این بیماری در دولت و یکی از بهترین بهانه ها برای شیطان بزرگ در مذبذب جلوه دادن نظام اسلامی، مذاکرات هسته ای بود که در قالب آن، برای اولین بار روسای جمهور دو کشور، مکالمه تلفنی کردند، وزرای آن قدم زدند، دست دادند و رسانه های وابسته داخلی نیز شیطان بزرگ را بزک میکردند. موضوعی که استمرار آن، بهانه های بیشتری برای سوءاستفاده شیطان بزرگ و تشدید بیماری در دولتمردان میشد.

۳. بر همین اساس، رهبر انقلاب در هفته دولت سال قبل، ختم این مذاکرات را که بهانه ای برای لبخندهای و قهقه های بی جای مقامات دولتی - آن هم در حالی دستانشان در دست مسئولان جنایتکار آمریکا بود - شده بود را یک اقدام مثبت و به نفع دولت و ملت قلمداد کردند. بویژه که در هفته دولت، کارنامه دولت خالی از عملکرد قابل دفاع است و رهبری انقلاب، چاره ای جز بیان چند نکته مثبت، هر چند کم اهمیت، در کنار بیان دلسوزانه اشکالات مهم و متعدد دولت را ندارد.

۴. عجله ای که رهبر انقلاب از وجود آن در مذاکرات هسته ای گلایه و به درستی از آن به عنوان یکی از مهمترین دلایل مشکلات توافقنامه برجام یاد میکنند، نه در مقطع پایانی و بعد از سه سال مذاکره که از روز اول است. پایه توافقنامه مشهور به برجام، در آستانه صد روزگی دولت و با توافقنامه ژنو بنا نهاده شده و در توافقنامه لوزان تکمیل تر شد. در همان ایام و بعد از توافق ژنو، انتقادات به مشکلات متن، آنقدر زیاد بود که امام خامنه ای در توصیه های خود به دولت، تقویت تیم حقوقی و فنی مذاکره کننده را خواستار شدند.

۵. تذکر این روزهای امام خامنه ای درباره صدماتی که تعجیل دولت در رسیدن به سراب مذاکرات هسته ای به دنبال داشت، برای بار نخست نبود که بیان می شد، بلکه پیش از این نیز وقتی چهارماه به توافق نهایی موسوم به برجام مانده بود، ایشان خطاب به مسئولان و مذاکره کنندگان هشدار دادند: "الان فرصت خوبی است برای همدلی؛ یک عدّه‌ای مخالفند، یک عدّه‌ای اعتراض دارند؛ خیلی خب، مسئولین ما که مردمان صادقی هستند، مردمان علاقه‌مند به منافع ملّی‌اند، بسیار خب، یک جمعی از مخالفین را ــ از آن افرادی را که شاخصند ــ دعوت کنند، حرفهای آنها را بشنوند؛ ای بسا در حرفهای آنها یک نکته‌ای باشد که این نکته را اگر رعایت کنند، کارشان بهتر پیش برود؛ اگر چنانچه نکته‌ای هم نبود، آنها را قانع کنند؛ این میشود همدلی؛ این میشود یکسان‌سازی دلها و احساسها، و به تبع آن عملها. به نظر من بنشینند، بشنوند، بحث کنند. حالا ممکن است بگویند آقا ما سه ماه بیشتر زمان نداریم؛ خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید؛ چه اشکالی دارد؟ کمااینکه آنها در یک برهه‌ی دیگری هفت ماه زمان را عقب انداختند. خیلی خب، دوستان ما هم اگر چنانچه در این همدلی‌ها و هم‌زبانی‌ها و تبادل‌نظرها یک وقتی گرفته شد، چه اشکال دارد، وقتی گرفته بشود، یک خرده زمان آن تصمیمات نهایی عقب بیفتد؛ طوری نخواهد شد." (۲۰ فروردین ۹۴)

بنابر این، سخنان ایشان نه تنها تناقضی ندارد بلکه هر کدام در مقطع زمانی خود، منطبق بر مصلحت جامعه اسلامی بود که اگر دولت به ان عمل میکرد، امروز در این مشکلات دست و پا نمیزد.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید