شماره مطلب : 2318
زمان انتشار : 95/9/20 - 20:34 2016/12/10

پاسخی به شبهه افکنی های علی مطهری

در روزهای اخیر علی مطهری – که همواره در فهم فتنه و کودتای سال 88 مشکل داشته - گفته است اینکه بگویند موسوی و کروبی حتما باید توبه کنند تا از حصر بیرون بیایند، منطقی قوی ندارد؛ نه مبتنی بر تعالیم اسلام است نه مبتنی بر عقل. در حالی که لزوم توبه سران فتنه هم مبتنی بر تعالیم اسلامی است و هم عقل.

پاسخی که رهبر انقلاب به این نمایندگان خواهند داد!

علی مطهری در همایش روز دانشجو در دانشگاه امیر کبیر از طرف خودش و جمعی از نمایندگان گمنام گفته است: «ما از مسئولان کشور می خواهیم صدای دانشجویان را بشنوند به دنبال حل موضوع حصر خانگی موسوی و کروبی باشند. ما به عنوان نماینده، تصمیم داریم ملاقاتی با رهبری و محصوران داشته باشیم تا بتوانیم این مشکل را که مانعی در راه وحدت ملی است، حل کنیم.»

در اینکه صدای اصلی دانشجویان مثل اکثریت ملت ایران، رفع حصر سران کودتای سال 88 نیست بلکه صدای اصلی آنها رفع حصر خودشان از حصار افت علمی، رکود، بیکاری و عدم اعتماد به نیروی جوان و باانگیزه است، تردیدی نیست اما اگر این تعداد نماینده ای که علی مطهری ادعا کرده است، به این درخواست خود اصرار دارند، بد نیست قبل از هر اقدامی از مطهری بخواهند تا پاسخی که آخرین بار از رهبری را شنیده است، برای آنها تعریف کند.

مطهری مدتی قبل اظهار کرد در جلسه ای از رهبر معظم انقلاب خواستم تا به قوه قضائیه دستور دهند در خصوص موضوع حصر سران فتنه تعیین تکلیف شود(!) اما ایشان پاسخ دادند: «من قبلا درباره بصیرت صحبت کرده‌ام و این که نباید راه شهدا و راه انقلاب را گم کنیم. جرم اینها بزرگ است و اگر امام(ره) بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند، حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.»

 عمل به آیه 160 سوره بقره، شرط دینی و عقلی رفع حصر سران فتنه

در روزهای اخیر علی مطهری – که همواره در فهم فتنه و کودتای سال 88 مشکل داشته - گفته است اینکه بگویند موسوی و کروبی حتما باید توبه کنند تا از حصر بیرون بیایند، منطقی قوی ندارد؛ نه مبتنی بر تعالیم اسلام است نه مبتنی بر عقل. در حالی که لزوم توبه سران فتنه هم مبتنی بر تعالیم اسلامی است و هم عقل.

اشاره این فرد به تاکید رهبر معظم انقلاب است که همواره بیان کرده اند سران فتنه باید از ظلمی که در حق نظام اسلامی و مردم کرده اند، باید توبه کنند. دو سال قبل هم وقتی ایشان برای عمل جراحی در بیمارستان بستری بودند، با طراحی یک جریان سیاسی و به منظور بیرون آمدن از بن بست، یکی از وزرای دولت یازدهم واسطه می شود تا در فرصت دیدار و ملاقاتش با امام خامنه ای، موضوع حضور خاتمی در بیمارستان و دیدار با ایشان را مطرح نماید. بر اساس آنچه این وزیر محترم نقل کرده، این درخواست مطرح شد اما پاسخی که از سوی رهبر انقلاب دریافت می شود این است که «ایشان (خاتمی) باقی بر فتنه و باغی بر نظام اسلامی است و شرط بازگشت، عمل به همان آیه کریمه الّا الذینَ تابُوا وَ أصلَحوا وَ بَیّنُوا است.»

این جمله امام خامنه ای حکایت از آن می کند که فتنه سال 88 یک دعوای شخصی یا حزبی و سیاسی نبود بلکه کودتایی علیه نظام اسلامی بود که برخی واقعیت را در آن کتمان کردند و آنچه بیش از هر چیز برای نظام اسلامی اهمیت دارد، دفاع از حیثیت جمهوریت و آرای مردم به عنوان حق الناس است و تنها راه بازگشت کسانی که در حق جمهوریت نظام ظلم کرده اند، طی کردن همان مراحلی است که در آیه کریمه 160 سوره بقره ذکر شده یعنی : توبه، جبران ضررهای وارده و بیان واقعیت.

اما استناد رهبر معظم انقلاب به آیه کریمه 159 و 160 سوره بقره، حکایت از دقت عالمانه ایشان دارد. شأن نزول این آیات در خصوص چند تن از مسلمانان همچون "معاذ بن جبل" و"سعد بن معاذ" و "خارجة بن زيد" است که  از دانشمندان يهودی در خصوص بخش هایی از تورات (كه با ظهور پيامبر اسلام ارتباط داشت) سئوال كردند، ولی آنان به جاى بيان حقيقت، آن را مخفى نگاه داشتند؛ و آنگاه بود كه اين آيه شريفه فرود آمد و هشدار داد كه كتمان حقيقت، گناه بزرگى است و كيفرى سهمگين درپى دارد.

برخى از مفسیرین نيز معتقدند كه این آيه شریفه، جهان شمول است و به همه كسانى كه حقايق را كتمان مى‏ كنند، هشدار مى‏ دهد و مسئوليت كتمان حق و راه جبران آن را به آنها گوشزد می کند که راه جبران این کتمان، توبه و اصلاح مفاسدى که بر اثر کتمان حقایق دین پدیدار شده و نیز بیان آن حقایق است.

خاتمی و دو دوست دیگر او همانطور که مقام معظم رهبری به درخواست بی وجه علی مطهری پاسخ دادند، به دلیل سوابقشان در حال حاضر مورد ملاطفت نظام اسلامی قرار گرفته اند و الا حکم بغی کننده بر نظام اسلامی مشخص است. محتوای آیه شریفه، همان چیزی است که در طول سال های بعد از فتنه 88 بارها و بارها از سوی مقام معظم رهبری عنوان شده است.

از جمله وقتی در نشستی صمیمانه و صریح با حدود هزار نفر از دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی یکی از دانشجویان در باره فتنه سال 88 و عواقب آن سئوالی مطرح کرد، امام خامنه ای فرمودند: «در انتخابات سال ۸۸، آن كسانى كه فكر مي كردند در انتخابات تقلب شده، چرا براى مواجهه‌ با تقلب، اردوكشى خيابانى كردند؟ چرا اين را جواب نمي دهند؟ صد بار ما سؤال كرديم؛ نه در مجامع عمومى، نخير، به شكلى كه قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند. خب، چرا عذرخواهى نمي كنند؟ در جلسات خصوصى مي گويند ما اعتراف مي كنيم كه تقلب اتفاق نيفتاده بود. خب، اگر تقلب اتفاق نيفتاده بود، چرا كشور را دچار اين ضايعات كرديد؟ چرا براى كشور هزينه درست كرديد؟ اگر خداى متعال به اين ملت كمك نمي كرد، گروه‌هاى مردم به جان هم مى‌افتادند، مي دانيد چه اتفاقى مى‌افتاد؟»

 

اضافه کردن دیدگاه جدید