شماره مطلب : 2324
زمان انتشار : 95/9/30 - 03:35 2016/12/20
تذکر وزارت ارشاد به ۹دی در آستانه یوم الله ۹دی بدلیل: ۱. یادآوری سخنان روحانی به خودش!  و  ۲. انتقاد از رفتار روزنامه شرق!

در آستانه یوم الله 9 دی، دولت روحانی لب های 9دی را بوسید!

تذکر وزارت ارشاد به ۹دی در آستانه یوم الله ۹دی بدلیل: ۱. یادآوری سخنان روحانی به خودش! و ۲. انتقاد از رفتار روزنامه شرق!

نمایشگاه مطبوعات امسال را که یادتان هست. حسن روحانی مثل همیشه پشت تریبون رفت و از آزادی بیان حرف زد و از بستن دهان منتقدان گلایه کرد! یادتان هست که گفت: «اصحاب رسانه و دنیای فرهنگ و هنر می توانند برای جامعه امنیت آفرین باشند. اگر اصحاب رسانه، امنیت نداشته باشند و دل نگران امنیت خود، راه و شغل خود، خط و قلم خود باشند چطور می توانند امنیت را بیافرینند. از قلم شکسته و دهان بسته انتظار کاری نیست. از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته است؟ نشکنیم قلم‌ها را به بهانه‌های واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد و بگذاریم آزادی مسئولانه باشد، امنیت امروز برای ما اصل است اما فکر نکنید تنها با تفنگ امنیت ساخته و یا حفظ می‌شود که تفنگ هم به جای خود لازم است. اما قلم چه؟ اما بیان؟ و اما فرهنگ؟»

اینها ادعاهای حسن روحانی بود، درست مثل رفع تحریم ها، درست مثل عبور از رکود، درست مثل تکمیل مسکن مهر و صدها ادعای دیگر حسن روحانی که پر از خالی و پوچ بود! 44 روز بعد از این ادعاها، در آستانه یوم الله 9 دی، هیأت نظارت بر مطبوعات که اکثر اعضای آن را دولتی ها تشکیل می دهند (معاون مطبوعاتی وزیر و نماینده مطبوعات در این هیأت یک نفر است!) به هفته نامه 9 دی تذکر می دهد، یعنی مقدمه چینی برای توقیف این هفته نامه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال بعد!

تذکرها اما در باره چیست؟ به 9 دی بابات انتشار دو یادداشت در شماره مورخ 20 آذر 95 تذکر داده شده است، دقت کنید:

1. یادآوری سخنان حسن روحانی و علی لاریجانی به خودشان: در یادداشت 9 دی با عنوان «چرا پشت سر رهبری پنهان می شوید» آمده بود: «روحانی در 16 آذر مدعی شد: "هیچ کس، هیچ انقلابی بزرگی، که از سال ۴۱ در کنار هم ایستادند، پشت سر امام (ره) مبارزه کردند [پشیمان نیست] من انقلابیِ پشیمان را نمی‌شناسم." اما آقای روحانی من انقلابی های پشیمان زیادی می شناسم! ... یکی از آنها حضرتعالی خودتان هستید! بله شما، یادتان رفت گفتید: "باید همراه شویم و نمی‌توانیم در برابر قدرت‌های بزرگ با شعارهایی که گاهی توخالی است، بایستیم، عزت ما در سایه اراده و اراده ما به واسطه سیاستِ درست و خردورزی حاصل می‌شود؛ نه با شعار. اگر ملتی مدام مشغول شعاردهی باشد، نمی‌تواند، عزتمند باشد." (۹۵/۵/۱۱)
شما همان کسی بودید که گفتید: "دوران احساسات کافی است! در هر انقلابی این جور است. احساسات فراوان است. شش ماه، یک سال، دو سال، سه سال... 36 سال 37 سال از انقلاب گذشته است. واقعیت ها را تبیین کنیم؛ جامعه ما بداند واقعیت ها چیست؛ بداند تعامل با دنیا یعنی چه." (۹۴/۴/۱۶) شما این القای یاس و ناامیدی را درست در روزهایی به زبان می آوردید که تاکید امام خامنه ای بر لزوم تقویت روحیه انقلابی در مردم و مسئولان بود.»

در ادامه این یادداشت به مناسبت ادعاهای حسن روحانی در مراسم 16 آذر که گفته بود تمام تصمیمات مربوط به برجام با اذن و اطلاع رهبری، اتخاذ شده است، به سخنان لاریجانی اشاره شده که یک سال قبل بعد از تصویب برجام گفته بود: «اگر مشکل دارید، چرا پشت سر رهبری پنهان می شوید!»

2. دلیل دیگر این تذکر، یادداشتی تلگرامی آقای محمد ایمانی در نقد رفتار روزنامه شرق با تیتر «فرومایگان خوارج، مردتر از اینها بودند» است! در این یادداشت کوتاه با توجه به اعتراف مدیر مسئول شرق که گفته بود: «ما مجبور بودیم برای این که حرف دولت به کرسی بنشیند، برجام را بزک کنیم» نویسنده به نقد این رفتار می پردازد و آن را با تحمیل حکمیت در صفین مقایسه می کند.

معلوم نیست هیأت نظارت بر مطبوعات بر چه اساسی به عنوان وکیل مدافع روزنامه شرق وارد عمل شده و بابت انتشار این یادداشت انتقادی به 9 دی تذکر داده است.

3. نکته جالب دیگر این است که هیأت نظارت بر مطبوعات در تاریخ 22 آذر ماه بابت انتشار یادداشت 9 دی در تاریخ 20 آذر ماه به این نشریه تذکر می دهد و نامه آن نیز در تاریخ 24 آذرماه مهر و امضا و برای هفته نامه ارسال می شود! آیا این سرعت عمل برای شما عجیب نیست! آیا هیأت نظارت بر مطبوعات با ترکیب اکثرا دولتی اعضای آن، به همین سرعت به نشریاتی که مقدسات را هدف قرار داده اند، برخورد کرده است، آیا رسانه هایی که آمریکا ر ابزک کردند، از این هیأت تذکر گرفته اند؟! آیا روزنامه شرق بابت آنچه خود اعتراف کرده (یعنی بزک کردن برجام و دروغ به خورد مردم دادن) نباید از این هیأت تذکر دریافت می کرد؟!

یکبار دیگر جملات روحانی را به یاد بیاورید و بخندید: «نشکنیم قلم‌ها را به بهانه‌های واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد.»

اضافه کردن دیدگاه جدید