شماره مطلب : 2368
زمان انتشار : 95/12/17 - 17:59 2017/3/7

پاسخ به چند سئوال درباره فعالیت "جمنا"

تعداد زیادی از نیروهای مومن و انقلابی، در خصوص این تشکل سیاسی و روش بکار گرفته شده در آن، برای معرفی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و نسبت مثل بنده با آن، این طلبه را مورد سئوال و طرف مشورت قرار داده اند. در پاسخ به این سئوالات، به چند نکته اشاره می کنم
بعد از اعلام موجودیت تشکل سیاسی "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی" مشهور به "جمنا" و بویژه در روزهای اخیر، تعداد زیادی از کاربران محترم صفحات مجازی ام و همچنین در سفرهایی که داشته ام، تعداد زیادی از نیروهای مومن و انقلابی، در خصوص این تشکل سیاسی و روش بکار گرفته شده در آن، برای معرفی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و نسبت مثل بنده با آن، این طلبه را مورد سئوال و طرف مشورت قرار داده اند. در پاسخ به این سئوالات، به چند نکته اشاره می کنم:
 
۱ . این طلبه، عضو هیچ تشکل سیاسی ای از جمله جبهه پایداری یا جمنا نیستم؛ البته ارتباطی مستمر با چهره های فعال سیاسی و فرهنگی انقلاب دارم. در کنار این، از توفیقات الهی و فرصت های زندگی سیاسی خود را ارتباط با استاد بزرگی همچون علامه آیت الله مصباح یزدی و درس آموزی در مکتب فکری ایشان می دانم.
 
۲. در تصمیمات اجتماعی معتقد به مشورت، تصمیمات جمعی و وحدت هستم اما نه حول افراد بلکه همچون استاد، معتقدم اگر در "ارزش" ها و "بینش" ها همخوانی و وحدت وجود داشته باشد، طبعا و قطعا در "روش" وحدت حاصل خواهد شد و دیگر نیازی به روش های سیاسی رایج برای القای وحدت نیست. بدیهی است که مقصود از ارزش ها و بینش ها مفاهیم کلی نیست؛ بلکه عینیت بخشی به آن مفاهیم کلی در مقام عمل است. بنابر این معتقد به وحدت با کسی که مدعی ولایتمداری است اما در مقام عمل، چه از نظر زندگی و مشی شخصی و چه از نظر رفتار فرهنگی و سیاسی، بر خلاف مطالبات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی رهبری عمل می کند، نیستم.
 
۳ . در خصوص تشکیل و راه اندازی این تشکل سیاسی (جمنا)، بنده از ابتدا و در استمرار مورد مشورت آن عزیزان نبوده ام تا از اهداف و زوایای مختلف راه اندازی و عناصر اصلی آن مطلع باشم. شاید ضرورت هم نداشته باشد که هر جمعی، وقتی قصد راه اندازی تشکل و مجموعه سیاسی دارد، با همه عناصر فعال همسو با خود مشورت کند و از تمام اهداف و برنامه های واقعی خود، دیگران را مطلع کند.
 
۴ . اینکه چرا برخی تشکل ها یا چهره های موثر و مورد اعتماد جریان انقلابی در این مجموعه حضور ندارند و یا نسبت به آن موضع حمایتی نمی گیرند یا چرا سکوت کرده اند، شاید به همان دلیلی باشد که در پاسخ به سئوال قبل گفته شد. ظاهرا برخی از این افراد و تشکل ها خودشان تمایلی به این حضور نداشته اند و برخی را هم این تشکل، تمایلی به حضور پررنگ آنها نداشته که البته در فعالیت های سیاسی و اجتماعی، این امور طبیعی است.
 
۵ . در خصوص چهره هایی که به عنوان هیات موسس مطرح شده اند یا کسانی که به عنوان حامیان اصلی این جبهه مطرح اند، برخی را از نظر مبانی فکری و سیاسی و از جهت سلوک شخصی و پایبندی به اصول انقلابی، نمی شناسم تا بتوانم درباره آنها قضاوت کنم. برخی را به خوبی می شناسم و نسبت به رفتار آنها انتقادات قابل توجهی دارم و تعدادی را نیز کاملا می شناسم و آنها را جزو عناصر جبهه انقلاب می دانم. 
 
۶ . در باره روشی که این مجموعه در خصوص بررسی و معرفی کاندیدای مورد نظر خود اعلام کرده، چون هنوز ابعاد مختلف آن مشخص نشده، نمی توانم اعلام نظر کنم اما بزودی نظر خودم و دوستان همفکر و همراهم در خصوص انتخابات و روش رسیدن به فرد اصلح را در هفته نامه ۹دی منتشر می کنیم.
 
۷ . اینکه گزینه نهایی این مجموعه برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را مورد حمایت قرار می دهیم یا نه، علاوه بر اینکه پاسخ به این سئوال در توضیحات قبل مستتر بود، صراحتا اعلام می کنم که اگر این مجموعه یا هر مجموعه دیگری، کاندیدای اصلح را بر اساس شاخصه های مورد نظر امام خامنه ای از جمله ولایتمداری، کارامدی، سلامت در رفتار و مبانی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، حسن سابقه و شاخصه های دیگری که درباره این دوره در روزهای آینده بیان خواهند کرد، معرفی کند، تکلیف دینی و انقلابی خودمان می دانیم تا همگی از فرد اصلح حمایت کنیم.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید