شماره مطلب : 2393
زمان انتشار : 96/3/9 - 10:03 2017/5/30
در وقت فتنه باید بصیرت داشت و موضعی را اتخاذ کرد که هیچ جریان باطلی نتواند از شما بهره ببرد. این یادداشت در پی آن است تا از منظر دیگری به وضعیت موجود بپردازد.
کن فی الفتنة کابن اللبون

درباره حوادث این ایام چگونه رفتار کنیم

در وقت فتنه باید بصیرت داشت و موضعی را اتخاذ کرد که هیچ جریان باطلی نتواند از شما بهره ببرد. این یادداشت در پی آن است تا از منظر دیگری به وضعیت موجود بپردازد.
این یادداشت 6 سال قبل در زمانی به نگارش درآمد و در سایت شخصی و هفته نامه 9 دی (18 اردیبهشت 90 شماره 15) منتشر شد که رئیس جمهور وقت درباره تغییر وزیر اطلاعات اصرار داشت. از آنجا که وضعیت فعلی و ثبت نام احمدی نژاد را شبیه به آن اتفاق می بینم، برای یادآوری موضع آن روز، ابتدا این یادداشت را باز نشر می کنم و در پست بعدی به تحلیل شرایط فعلی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم می پردازم. 
 
 امیرالمومنین علی علیه السلام در اولین حکمت نهج البلاغه یکی از روش های برخورد با فتنه ها را توضیح داده اند. امام شیعیان در این حکمت خطاب به مومنین می فرماید به هنگامه فتنه ها مانند فرزند شتر باشید و نه خود شتر! «کن فی الفتنة کابن اللبون، لاظهر فیرکب و لاضرع فیحلب؛ به هنگامه فتنه ها مانند بچه شتر باشید، نه پشت و کوهانی دارد که از او سواری بگیرند و نه پستانی تا شیرش را بدوشند.» این که مؤمن بتواند در میانه فتنه ها به گونه ای عمل کند که دیگر جریانات باطل، نتوانند از او بهره ای ببرند را باید عین بصیرت دانست.
 
برخی این روایت را به معنای سکوت در وقت فتنه تفسیر می کنند و می گویند وقتی فتنه ای بر پا شد، برای این که کسی از ما شیری ندوشد و سورای نگیرد، باید سخنی نگوییم و سکوت کنیم. در حالی که این روایت شریف بدین معناست که در وقت فتنه باید بصیرت داشت و موضعی را اتخاذ کرد که هیچ جریان باطلی نتواند از شما بهره ببرد. این یادداشت در پی آن است تا از منظر دیگری به وضعیت موجود بپردازد. 
 
همه ما شاهد بودیم که رفتار ناپسند رئیس جمهور در برخورد با حکم حکومتی رهبر انقلاب درباره ابقای وزیر اطلاعات، بهترین بهانه به دست دشمنان انقلاب اسلامی شد تا سالها پس از پایان حاکمیت اصلاح طلبان آمریکایی، در رسانه های خود موضوع حاکمیت دوگانه را تبلیغ کنند. اکنون دو دسته به دنبال اثبات و علنی کردن این تقابل هستند، دسته ای از درون دولت که ما آنها را حلقه انحرافی می نامیم و دسته ای دیگر که به جریان خواص مردود در فتنه 88 مشهور شده اند.
 
حلقه انحرافی و جریان مردود هر چند با دو هدف به دنبال نشان دادن این تقابلند، اما در سرعت بخشیدن و علنی کردن آن، وحدت رویه دارند. حلقه انحرافی از آنجا که مأموریتش را ایجاد انحراف در مبانی و اهداف نظام می بیند با بهره گیری از موقعیت رئیس جمهور با گذر از مانع ولایت فقیه اهدافش را دست یافتنی می‌بیند. جریان مردود هم با نشان دادن این تقابل و علنی کردن آن، به دنبال تبرئه خود از عملکرد ناصوابش در کودتا و فتنه سال 88 است. جریان مردود که در کودتای 88 در کنار فتنه گران یا سکوت کرده و یا با مواضع دو پهلوی خود، تنفس مصنوعی به جریان فتنه می داد، امروز به دنبال یارگیری از درون جریان حزب الله است. 
 
این جریان دائماً در تلاش است تا به بدنه جریان اصولگرایی و نیروهای حزب اللهی که منتقد رفتار آنها در فتنه 88 بودند، یادآور شود: "دیدید انتخاب ما غلط نبود و شما نباید از احمدی نژاد حمایت می کردید، ما از ابتدا هم می دانستیم که برخی ولایت را باور ندارند و ... " سرزنش‌هایی از این دست در این روزها مهمترین محور سخنان جریان مردود در محافل سیاسی است تا با القای ندامت و تأسف و اشتباه بودن تصمیم بدنه جریان اصولگرایی در انتخاباتهای نهم و دهم در دو مقطع سالهای 84 و 88 ، برای انتخابات مجلس در سالهای 90 و ریاست جمهوری 92 یارگیری کنند.

اما آیا واقعا تصمیم جریان حزب الله و بدنه تفکر اصولگرایی در انتخابات سال 84 و همچنین در انتخابات 88 اشتباه بود؟ بی تردید باید گفت بهترین تصمیم در دو انتخابات قبل ریاست‌جمهوری - بر خلاف آنچه برخی از ژنرال های اصولگرا می گفتند - از سوی بدنه این جریان اتخاذ شد؛ همانطور که امروز اگر مجدداً به همان زمان و همان شرایط بازگردیم، تنها تصمیم مبتنی بر معیارهای اصولگرایانه، همان تصمیم قبل است. کدام یک از ما شعارها و روش های انتخاباتی کاندیداهای انتخابات نهم را از یاد برده ایم؟ کدام یک از ما صحنه های تلخ ذبح ارزش های دینی و انقلابی در انتخابات دهم را از یاد برده‌ایم، صحنه هایی که همین جریان مردود یا محافظه کارانه در برابرش سکوت کرد یا با مواضع دو پهلوی خود و حتی حمایت های پیدا و پنهان، بلکه تبریک گفتن در بعد از ظهر انتخابات، در تشدید آن نقش داشت.
 
جریان تردید، امروز (سال 90)‌ به دنبال القای اشتباه به کسانی است که در انتخابات 88 بر اساس ملاک های اصولگرایانه و تکلیف شرعی خود احمدی نژاد را برگزیدند و امروز نیز وقتی رفتارهایی از جمله مقاومت در برابر اجرای حکم رهبری را می بینند قاطعانه به احمدی نژاد هشدار می دهند دست از این مقاومت بردارد و الّا بدنه اصولگرایان همانطور که از آن خواص مردود عبور کردند از او هم عبور خواهند کرد.
 
بنابراین بدنه جریان اصولگرایی و نیروهای صادق رهبری باید مراقب باشند تا در فرار از حلقه انحرافی، فریب سرزنش ها و طعنه‌های خواص مردود را نخورند و به دامن جریان تردید نیفتند. از یاد نبریم جریان تردید در فتنه 88 وقتی رهبری فریاد "أین عمّار " سر می داد و بر همه تکلیف کرد که صریح و روشن از فتنه برائت بجویند، سکوت کرد؛ ولی امروز که رهبری برای مدیریت تحرکات حلقه انحرافی همه را دعوت به آرامش و نکشاندن موضوع اخیر به جامعه و اصلی و فرعی کردن موضوعات می کند، در تلاش است تا با تحرکات خود هر چه زودتر این تقابل را رسمی و علنی کند.
 
جریان حزب الله و انقلابی از یاد نبرَد همانطور که دیروز گوش به فرمان رهبری در برابر فتنه گران ایستاد و پیروز میدان بود، امروز هم باید گوش به فرمان رهبری در برابر فتنه جدید بایستد تا پیروز میدان شود که به گفته امیر مؤمنان: «کُن فی الفتنه کابن اللَّبون لا ظَهر فیرکب و لا ضَرع فیحلب»
 
 
 
 این یادداشتی بود که در سال 90 و به تناسب اتفاقات آن ایام به نگارش درآمده بود و خلاصه آن این است برای فرار از احمدی نژادی که به توصیه دلسوزانه نائب امامش بی توجهی کرده و آن را را زمین نهاده، به کسانی که بیش از او توصیه ها و اوامر امام خامنه ای را زمین گذاشتند پناه نبریم، فعلا همین تا یادداشت بعد که مفصل خواهم نوشت...

 

اضافه کردن دیدگاه جدید