شماره مطلب : 2458
زمان انتشار : 96/3/20 - 08:46 2017/6/10
بازنده ترین بازیگر انتخابات امسال را احمدی نژاد می دانم! یاران نزدیک وی در حالی که میلیونها طرفدار سابقش برای خروج از وضعیت موجود تلاش می کردند، آرای باطله را روی دست گرفتند و آرای باطله فقط 1% افزایش یافت!

چرا بازنده این انتخابات احمدی نژاد بود

بازنده ترین بازیگر انتخابات امسال را احمدی نژاد می دانم! یاران نزدیک وی در حالی که میلیونها طرفدار سابقش برای خروج از وضعیت موجود تلاش می کردند، آرای باطله را روی دست گرفتند و آرای باطله فقط 1% افزایش یافت!
انتخابات 96 را باید از زوایای مختلف برش زد و بررسی کرد. شاید یکی از قسمت هایی که باید برش بخورد، از زاویه نحوه برخورد احمدی نژاد با این انتخابات است. درباره مقطعی که او نزد رهبری رفت و در جلسه خصوصی و بعد هم علنی اعلام عدم کاندیداتوری و عدم حمایت از هیچ کاندیدایی کرد، درباره مقطعی که برخلاف همه اظهارات صریح قبلی اش از بقایی حمایت کرد و به یکباره در زمان ثبت نام شناسنامه اش را روی میز گذاشت و ثبت نام کرد، درباره وقتی که حسن روحانی با آن همه اشکالات ریز و درشت تایید صلاحیت شد و او رد شد، قبلا کمی تا قسمتی نوشته ام و در این یادداشت فقط درباره نحوه مشارکت و همراهی او در مقطع مشارکت در انتخابات می نویسم. احمدی نژادی که ما او را متفاوت از دیگر بازیگران سیاسی می دانستیم، بارها گفته بود که صدها محمود احمدی نژاد باید فدای این ملت و احساسات پاک آنها شود، یادتان هست؟ حالا فصل رقابت های انتخاباتی شده، خیلی از مردم نسبت به وضع موجود گلایه داشتند، تغییر وضع موجود مطالبه ای عمومی بود. کاندیداهای مختلفی به میدان آمده بودند اما احمدی نژاد فرصت نیافت در این کارزار شمشیر بزند (درست یا غلط) تکاپوی زیادی بین مردم بود، اما احمدی نژاد برای این مردم چه کرد؟ در صف کدام جریان ایستاده بود؟ صف آنهایی که برای تغییر وضع موجود تلاش می کردند، یا آنهایی که برای بقای وضع موجود می دویدند؟ متاسفانه اطرافیان احمدی نژاد تمام تلاش شان را برای استمرار وضع موجود کردند. ترویج رای باطل و تشویق هواداران و علاقه مندان به نوشتن نام احمدی نزاد در برگه رای، نه تنها ریختن آرا در سبد حسن روحانی که حکایت از نوعی خود شیفتگی در این طیف هم داشت. احمدی نژاد به رد صلاحیتش معترض بود و هیچ یک از کاندیداهای موجود را قبول نداشت، می توانست سکوت یا نهایتا به عدم حمایتش از کاندیداها اکتفا کند و به کسی هم رای ندهد اما وقتی کمپین رای 20 میلیونی به احمدی نژاد راه اندازی می شود و بقایی در کنار او برگه رایی که در آن احمدی نژاد نوشته را در لنز دوربین ها فرو می کند، یعنی آرای باطله این دوره بیش از همیشه و سهم ماست! پیش بینی آنها این بود که حداقل یک سوم برگه آرای این دوره به نام احمدی نژاد ثبت شود! آرای باطله که احمدی نژاد فکر می کرد سهم بالایی در این انتخابات خواهد داشت، به نسبت دوره های قبل، به طور میانگین 1% افزایش داشت. بازنده این انتخابات در اخلاق انتخاباتی روحانی بود اما در کنارش باید احمدی نژاد را هم یکی از بازنده ها دانست. او هوادارنش را در میدان مبارزه تنها گذاشت و باخت! اینکه اگر می آمد هم اتفاقی می افتاد یا نه محل بحث ما نیست، بحث بر سر این است که او با مطالبه هوادارنش چه کرد. میزان آرای باطله در سال 84 در مرحله اول 1/224/882 رای (4/17 درصد) میزان آرای باطله در سال 84 در مرحله دوم 627/448 رای (2/25 درصد) میزان آرای باطله در سال 88 در یک مرحله 417191 رای (1/06 درصد) میزان آرای باطله در سال 92 در یک مرحله 1/245/409 (3/39 درصد) میزان آرای باطله در سال 96 در یک مرحله 1/190/401 (2/50 درصد) مردم مقایسه می کنند بین او و خاتمی! آن فتنه گر هوادارانش را تنها نگذاشت، آمد به میدان، اینکه چقدر در رای روحانی موثر بود را نمی توان تعیین کرد اما با حضورش نشان داد که نظر هوادارانش برایش مهم است، احمدی نژاد اما خودخواهانه فقط مشایی و بقایی را در آغوش گرفت و به دل نگرانی این همه مردم، به تلاش این همه جمعیت محل نگذاشت. او بازهم همه را به حلقه اطرافش فروخت.

اضافه کردن دیدگاه جدید