شماره مطلب : 2588
زمان انتشار : 96/6/28 - 08:22 2017/9/19
وقتی آقایان از همان ابتدا گزینه «تحریف تحریم» ها را به جای واکنش متقابل متناسب برگزیدند، وقتی علی لاریجانی اصرار دارد که تحریم های جدید، جنبه نمایشی دارند، وقتی روحانی در جلسه هیات دولت این تحریم ها را جدید نمی بیند و آن را تکرار تحریم های قبل می داند، ... آیا باید منتظر اتفاق جدیدی در مقابله با رفتارهای کدخدا باشیم؟!

آقایان شما متهم هستید

وقتی آقایان از همان ابتدا گزینه «تحریف تحریم» ها را به جای واکنش متقابل متناسب برگزیدند، وقتی علی لاریجانی اصرار دارد که تحریم های جدید، جنبه نمایشی دارند، وقتی روحانی در جلسه هیات دولت این تحریم ها را جدید نمی بیند و آن را تکرار تحریم های قبل می داند، ... آیا باید منتظر اتفاق جدیدی در مقابله با رفتارهای کدخدا باشیم؟!
 
از همان ابتدا هم مشخص بود که قرار نیست در برابر تصویب تحریم های جدید و بی سابقه آمریکا که به مادر تحریم ها مشهور است، از طرف تحمیل کنندگان داخلی برجام واکنش درخوری دیده شود‌، وقتی آقایان از همان ابتدا گزینه «تحریف تحریم» ها را به جای واکنش متقابل متناسب برگزیدند، وقتی علی لاریجانی اصرار دارد که تحریم های جدید، جنبه نمایشی دارند، وقتی روحانی در جلسه هیات دولت این تحریم ها را جدید نمی بیند و آن را تکرار تحریم های قبل می داند، وقتی عراقچی در تلویزیون می گوید: رهبر انقلاب فرموده‌اند «وضع» تحریم‌های جدید نقض برجام است اما اکنون تحریم جدیدی وضع نشده بلکه اشخاصی به لیست تحریم‌های قبلی افزوده شده‌اند! به نظر شما با این نگاه حاکم بر دست اندرکاران مقابله با نقض برجام، آیا باید منتظر اتفاق جدیدی در مقابله با رفتارهای کدخدا باشیم؟!
 
مشخص بود که قرار نیست در برابر زیاده خواهی جدید واکنشی نشان داده شود،‌ وقتی بار مقابله با نقض برجام به عهده هیاتی قرار داده می شود که ترکیب اصلی آن همان تحمیل کنندگان برجام هستند، وقتی جهانگیری می گوید که کمیسیون نظارت بر برجام تشخیص دهد کاری خلاف برجام از سوی طرف مقابل صورت گرفته، ایران عکس‌العمل تند نشان خواهد داد، وقتی عراقچی اعلام می کند: اینکه آیا اضافه شدن اشخاص به لیست تحریم‌ها وضع تحریم محسوب می‌شود یا نه را به هیئت رسیدگی بر اجرای برجام ارجاع دادیم! وقتی اکثریت قریب به اتفاق هیات نظارت بر حسن اجرای برجام، همان تحمیل کنندگان و ستایش کنندگان برجام هستند که حالا باید بابت اعتمادهای بی جایشان حساب و کتاب پس بدهند.
 
شاید بپرسید از کجا مشخص بود؟ از آنجا که دولت و مجلس، بویژه هیات نظارت بر حسن اجرای برجام، پیش از این نیز در برابر تحریم های آمریکا فقط حرف زدند و هیچ اقدام متقابل متناسبی نکردند. یادمان نرفته وقتی بلافاصله پس از روی کار امدن ترامپ و تمدید ده ساله قانون تحریم های ایسا، دولت آقای روحانی در حرکتی مضحک، پانزده شرکت نظامی و امنیتی آمریکایی ـ که هیچ ارتباطی با بازار کشورمان نداشتند ـ را تحریم کردند و برخی از مدافعان و سینه چاکان برجام در درون مجلس هم مطابق معمول، مصاحبه هایی بی خاصیت انجام دادند!
 
حتما خواهید گفت این بار متفاوت است چرا که هیات نظارت بر حسن اجرای برجام در برابر تحریم های جدید، تصمیم‌هایی در ۱۶ بند برای واکنش متناسب به تحریکات آمریکا گرفته است. شک نکنید که از این ۱۶ بند، هیچ پاسخ متناسب و مقتدرانه ای بیرون نخواهد آمد که اگر اینگونه بود، این تصمیمات را محرمانه نمی کردند. حتی از طرح مجلس که آقای لاریجانی و روحانی روی آن مانور می دهند هم هیچ پاسخ درخوری مشاهده نخواهید کرد، چون اساسا نیازی به این اقدامات نیست وقتی رهبر انقلاب در مشروط نامه برجام، تکلیف راهکار مقابله با نقض برجام را مشخص کرده اند.
 
اعضای هیات نظارت بر حسن اجرای برجام در آخرین جلسه خود، مصوبه جدید سنای آمریکا را با تاکید بر نقض تعهدات آمریکا در برجام به خصوص مفاد بندهای ۲۶ و ۲۸ و ۲۹ دانسته اند. خب اگر آقایان ـ که تاکنون هیچ یک از اقدامات آمریکا را نقض برجام نمی دانستند یا آن را فقط نقض روح برجام تلقی می کردند ـ معتقدند که سه بند از برجام نقض و مادر تحریم ها علیه ملت ایران وضع شده، چرا گربه می رقصانند؟ آیا حکم حکومتی رهبر انقلاب پیش از این، تکلیف نقض برجام را مشخص نکرده است؟
 
مطابق شرط دوم از شروط نه گانه مجوزنامه برجام که به امضای رهبر انقلاب رسیده، تاکید شده است: «در سراسر دوره‌ هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ مجلس، اقدام های لازم را انجام دهد و فعّالیّت های برجام را متوقّف کند.»
 
و مطابق بند سوم مصوبه مجلس: «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل را در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به ‌طوری‌که ظرف مدت دوسال، ظرفیت غنی‌سازی کشور به ۱۹۰ هزار سو افزایش یابد. شورای‌عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می‌باشد. دولت باید ظرف مدت 4 ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورا ارائه نماید.»
 
 
تحریم های جدید یکی پس از دیگری در حال تصویب است و مسئولان امر ساکتند! با این حساب باید پرسید که چرا هیات نطارت بر اجرای برجام، دائما دست دست می کند؟ چرا مطابق مجوزنامه مشروط برجام که به امضای امام خامنه ای رسید، عمل نمی کند؟ تعارف نداریم، آقایان شما متهم هستید، متهمید به سهل انگاری در اجرای حکم حکومتی نائب امام عصر (عج)، متهمید به جسور کردن طرف آمریکایی برای وضع تحریم های شدیدتر علیه ملت ایران، متهمید به بی توجهی به تذکرات و هشدارهای رهبری انقلاب!
 
در همان مشروط نامه برجام، امام خامنه ای به خسارت های بزرگی که از جانب برجام در انتظار حال و آینده کشور است، اینگونه اشاره می کنند: «محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ کشور منتهی شود.»
 
و برای جلوگیری از ابعاد گسترده این خسارت، تشکیل هیاتی قوی، اگاه و هوشمند را مطالبه می کنند: «وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبکاری در طرف مقابل به‌ویژه آمریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظائف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.»
 
این هیات تشکیل شده اما تاکنون نه تنها مانعی در برابر این خسارت های بزرگ نبوده، بلکه در نقش توجیه کننده تجاوزات آمریکا بیشتر نقش جاده صاف کن برای تحریم های جدید را داشته است!
 
سوگمندانه باید گفت که عملکرد ضعیف این هیات، باعث شده تاکنون سه بار مورد خطاب و عتاب امام خامنه ای قرار بگیرد که شدیدترین آن خرداد ماه امسال بود:
 
1 . «مسئولان دولت و اعضای هیأت نظارت بر برجام، مراقبت خدعه‌های آمریکا باشید. طرف، اهل خدعه است، به لبخند و ماسک او اعتماد نکنید.» (30/10/94)
 
2 . «از هیأت نظارت بر اجرای برجام توقع داریم با دقت و مراقبت افزون‌تر در هر نقطه‌ای که طرف مقابل بد عمل می‌کند یا به فکر خیانت است، بایستد و از منافع ملت دفاع نماید.» (25/03/95)
 
3 . «در پذیرش برجام، شرایط صریحی را به صورت مکتوب مشخص کرده ایم که هیأت نظارت بر برجام باید مراقبت کند تا این شرایط به دقت رعایت شود. وقتی دشمن با وقاحت در مقابل شما ایستاده است، هر نوع کوتاهیِ شما را حمل بر ضعف و ناچاری می‌کند و گستاخ تر می شود، بنابراین باید کاملاً مراقب بود.» (22/3/96)
 
با وضعیتی که اعضای این هیات (به جز سعید جلیلی) در پیش گرفته، از این پس باید شاهد فشارهای بیشتری باشیم.
 
پ ن1: اعضای هیات نظارت بر حسن اجرای برجام عبارتند از: (روحانی، لاریجانی، ولایتی، ظریف، شمخانی، صالحی، جلیلی، دهقان)
 
پ ن 2: در میان هشت عضو هیات نظارت بر حسن اجرای برجام، تنها سعید جلیلی است که نه تنها از ابتدا ابعاد فاجعه بار این توافقنامه را فریاد زد بلکه در طول ماه های پس از امضای برجام، به عنوان یک ناظر قوی، آگاه و هوشمند، بدون تعارف واقعیت های برجام را با مردم در میان گذاشته هر چند نویسنده این سطور، معتقد است اکنون زمان آن رسیده تا سعید جلیلی واقعیت های تاسف بار حاکم بر هیات نظارت بر حسن اجرای برجام را نیز با مردم در میان بگذارد تا بلکه هیات مذکور، به وظیفه قانونی و شرعی خود عمل کند، بویژه که رهبر معظم انقلاب از عملکرد این هیات گلایه علنی کرده اند.
 
 

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید