شماره مطلب : 2671
زمان انتشار : 96/7/29 - 10:19 2017/10/21

«حمید رسایی» نماینده‌ی اصولگرای سابق مجلس در واکنش به خبر دعوت معاون پارلمانی کره شمالی از ایران برای مقابله با آمریکا گفت: ایران و کره شمالی نمی‌توانند در مناسبات بین‌المللی به یک هدف و نظر واحد فکر کنند.

آقای رسایی در پاسخ به خبرنگار انصاف نیوز در این باره گفت: کره شمالی کشوری است که براساس تفکر کمونیستی پایه‌گذاری شده است و بر این اساس خود را اداره می‌کند و مردم هیچ نقشی در نظام کره شمالی ندارند؛ بر همین اساس هم حاکمان این کشور نمی‌توانند برآیند نظر مردم این کشور باشند.

وی ادامه داد: از این جهت یک تفاوت عمده و اساسی میان ایران و کره شمالی وجود دارد. نوع نگاه آنها به مناسبات دنیا هم با نگاه جمهوری اسلامی به مناسبات دنیا متفاوت است؛ کره شمالی، سلاح هسته‌ای را یک اهرم بازدارنده و یکی از مولفه‌های قدرت می‌داند، این درحالی است که جمهوری اسلامی، سلاح هسته‌ای را یک عامل بازدارنده و یکی از شاخص‌های قدرت نمی‌داند؛ بلکه برخلاف کره شمالی، وابستگی نظام جمهوری اسلامی به مردم، یکی از عوامل قدرت و عامل اصلی بازدارنده است.

رسایی در آخر گفت: وقتی دو کشور، فقط در دو نکته‌ی محوری، چنین تفاوت عمده‌ای دارند، نمی‌توانند در مناسبات بین‌المللی به یک هدف و نظر واحد دست یابند. بنابراین طبیعی است که جمهوری اسلامی همان‌طور که در مناسبات بین‌المللی با کشورهای دیگر سعی می‌کند حقوق ملتش و رسالت انقلابی خود را انجام دهد، کره شمالی هم یک گزینه است مثل گزینه‌های دیگر که در چارچوب سازمان‌ها و ساز و کارهای بین المللی باید از آن استفاده کرد نه این‌که کره شمالی برای ما یک کارویژه‌ی خاصی باشد و با این آمادگی آنها اتفاق خاصی افتاده باشد؛ به‌دلیل تفاوت‌هایی که بین جمهوری اسلامی و کره‌ی شمالی وجود دارد.

اضافه کردن دیدگاه جدید