شماره مطلب : 2789
زمان انتشار : 96/9/29 - 10:33 2017/12/20
سابقه رازی که موگرینی درباره ظریف افشا کرد.
 
موگرینی: تیم مذاکره کننده ایرانی برجام را برای رقابت های داخلی می خواست!

#حتما_ببینید

آیا موگرینی کشف بزرگی در باره ظریف کرده؟!

سابقه رازی که موگرینی درباره ظریف افشا کرد. موگرینی: تیم مذاکره کننده ایرانی برجام را برای رقابت های داخلی می خواست! #حتما_ببینید
 
هفته گذشته «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه‌ای در بخشی از سخنان خود در پارلمان اروپا گفت که می خواهد رازی را درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 افشا کند. موگرینی ادعا کرد که در بخش مقدمه (PREAMBLE) توافق هسته‌ای ایران «نیم‌جمله‌ای» با این مضمون وجود دارد که خواستار قرار دادن برجام به عنوان زیربنایی برای تعامل سازنده در منطقه است. او گفت که این جمله به درخواست ایران در بخش مقدمه برجام گنجانده شده است.
 
نکته مهمتر این بود که موگرینی گفت: «تیم ایرانی قصد بهره برداری از برجام برای منازعات داخلی خود در برابر رقبای سیاسی را داشته است.» 
 
موگرینی  گفت: «مسئولان ایران در آن زمان - که همچنان هم روی کار هستند- قصد داشتند از این توافق به عنوان روشی برای درخواست مجوز از مردم خودشان و افکار عمومی خودشان جهت تعامل با سایر جهان استفاده کنند و آنها این کار را در چارچوب یک منازعه سیاسی انجام می‌دادند که به خوبی می‌دانیم داخل ایران جریان داشته و هنوز هم جریان دارد.»
 
این جملات موگرینی بازتاب زیادی در رسانه های داخلی داشت. شاید موگرینی اروپایی و برخی ساده لوحان داخلی، تصور کنند این اولین بار است که مذاکره کنندگان ایرانی، عزت خود را زیر پا گذاشته، برای پیروزی بر رقبای داخلی شان، این چنین ذلیلانه، دست به سوی بیگانه دراز کرده اند! متاسفانه اینطور نیست و آقای ظریف که از دوره دبیرستان تا دوره دانشگاه و بعد دوره سربازی و ازدواج و ... تا همین چند سال قبل را در آمریکا گذرانده و با آن آب و هوای آن خو گرفته، در انجام چنین رفتاری سابقه دار است!
 
اولین بار در مهر ماه سال 1382 زمانی که سه وزیر امور خارجه کشورهای  اروپایی E3 به ایران آمدند تا توافقی - که بعدها توافق سعدآباد نام گرفت - را به امضا برسانند، در حاشیه یکی از این مذاکرات که فیلم آن موجود است، محمد جواد ظریف در گفتگویی غیررسمی با محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وی می گوید: «اگر غرب با ما توافق نکند، رقیب ما انتخابات را می برد.» این جمله به صراحت یعنی ما منافع غرب را تامین می کنیم پس از ما حمایت کنید!
 
بار دوم در همین سالهای اخیر در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا بود، وقتی ظریف در برابر این سئوال هاله اسفندیاری قرار گرفت: «دکتر ظریف! آیا ناکامی در گفتگو ها بر سیاست خارجی ایران اثر می گذارد؟ چطور؟ درباره اثر شکست گفت‌وگوها بر سیاست داخلی زحمتتان نمی دهم، چون می دانم در حوزه مسئولیت جنابعالی نیست.»
 
و ظریف بی محابا مانند کسی که به بزرگتر خود گزارش می دهد، گفت: «بی‌تردید، همینطور است زیرا ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است. اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند. وقتی قبلاً در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی در سال‌های۲۰۰۴ و۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد، مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد!»
 
بنابر این جریانی که ظریف فقط یک سرباز در آن است، پیش از این نیز سابقه چنین رفتار ذلیلانه ای را داشته است و کشف موگرینی، کشف تازه ای نیست.

ویدیوها


1. Raze Mogrini-240p.mp4 | دانلود فیلم

اضافه کردن دیدگاه جدید