شماره مطلب : 2829
زمان انتشار : 96/10/15 - 12:06 2018/1/5
آقای روحانی! مردم معترض امروز در خیابان ها (به استثنای آشوبگران و اغتشاشگران که صفشان از مردم جداست و باید با آنها برخورد کرد)‌ همان مردمی هستند که بلافاصله بعد از ادعاهای دروغ شما بعد از توافقنامه ژنو در سال 92 در خصوص فرو ریختن دیوار تحریم ها و ارزان شدن دلار و پایان مشکلات اقتصادی، به خیابان ریختند و برخی هم زدند و رقیصدند!
نگاهی متفاوت به اعتراضات به حق مردمی

دروغ برجام، عامل عصبانیت مردم

آقای روحانی! مردم معترض امروز در خیابان ها (به استثنای آشوبگران و اغتشاشگران که صفشان از مردم جداست و باید با آنها برخورد کرد)‌ همان مردمی هستند که بلافاصله بعد از ادعاهای دروغ شما بعد از توافقنامه ژنو در سال 92 در خصوص فرو ریختن دیوار تحریم ها و ارزان شدن دلار و پایان مشکلات اقتصادی، به خیابان ریختند و برخی هم زدند و رقیصدند!
 
سخنان چند روز قبل رییس جمهور در جمع روسای کمیسیون های تخصصی مجلس‏، حکایت از این می کند که اتفاقات تلخ یک هفته گذشته، هنوز حسن روحانی را از فضای ذهنی کاذبی که در آن قرار داشت، خارج نکرده است! او هنوز هم خود را رییس جمهور کشوری که باید بر اساس تدبیر و اتکا به توان داخلی و اصول و ارزش های پذیرفته شده ای، مشکلات کشور را حل کند، نمی داند.
 
روحانی هنوز چشمش به دستان کدخداست، هنوز در انتظار بزرگ شدن کودک ناقص الخلقه و علیل برجام است تا بیاید و مشکلات دولتش را حل کند، همچنان به دیگران می تازد که چرا از این کودک علیل و ناقص الخلقه حمایت نمی کنند؟! کودکی که باید آن را نتیجه یک ارتباط نامشروع و عدم رعایت اصول لازم در این ارتباط دانست.
 
ادعاهای جدید روحانی درباره برجام
حسن روحانی در جمع روسای کمیسیون های تخصصی مجلس می گوید: «یک کار بزرگی در این کشور به نام برجام انجام گرفته است، اصلا کاری ندارم که برجام بعدا چه می‌شود. تا همین دو سال، برجام چه خدماتی به ما کرده است؟  برجام هم که برای دولت نیست بلکه مجلس، شورای نگهبان و رهبری و شورای عالی امنیت ملی هم آن را تصویب کرده است و با هم این کار را کرده ایم. چرا این افتخار برجام را به خوبی بیان نمی‌کنیم و همین افتخار را تبدیل می‌کنیم به کار غیردقیق انجام گرفته ما در برابر آمریکا؟ معلوم است که ما به آمریکا اعتماد نکردیم. ما که روی کلمه کلمه و خط خط برجام بحث کردیم، بالا پایین کردیم، 30 ماه شبانه‌روز مذاکره کردیم ، اگر اعتماد داشتیم که 3 روزه حل می‌شد و متنی را با هم توافق می‌کردیم چون اعتماد نداشتیم 30 ماه طول کشیده است. آیا تا اینجای برجام ما سود بردیم یا ضرر کرده ایم؟ ، گفت: اگر سود بردیم چرا همه آن را نمی‌گوییم. دولت خدماتی انجام داده یا نه؟ اگر انجام داده، چرا همه با هم نمی‌گوییم؟اگر نقصی هم دارد و از دولت داریم را هم بگوییم،  چنانچه اشکالی وجود دارد را باید دولت ، مجلس و قوه قضائیه همه با هم باید حل کنیم.» (11 دی 96)
 
متاسفانه این ادعاهای روحانی در سایه قطعی شبکه های مجازی و اغتتشاشات خیابانی، مورد غفلت رسانه ها و تحلیل گران قرار گرفت، و آنطور که شایسته بود، مورد مداقّه و نقد قرار نگرفت اما در پاسخ به آن باید گفت: 
 
مهمترین دستاورد برجام، اعمال فشار بیشتر
1 . آقای روحانی در حالی معتقد است که برجام در طول دو سال گذشته بعد از اجرای آن، خدماتی در برداشته است که مسئولان سیاسی و اقتصادی دولتش در طول این دو سال، بارها به بی نتیجه بودن نتایج برجام اعتراف کرده اند. از اولین اعتراف مبنی بر «دستاورد برجام، تقریبا هیچ» که به اظهارت رییس بانک مرکزی برمی گردد تا اظهارات اردیبهشت ماه ظریف که در توییتی، آمریکا را ناقض روح و متن برجام معرفی کرد،‌ برجام آنقدر آبروریزی به دنبال داشت که شخص حسن روحانی نتیجه آن را دیوانگی محض دانست و با یادآوری نتایج آن خطاب به آمریکای بدعهد گفت: مگر کشورهای دیگر دیوانه اند که با شما مذاکره کنند!
 
از نگاه رهبر انقلاب به عنوان یک ناظر منصف و مطلع هم مهمترین دستاورد برجام در دو سال گذشته، تبدیل شدن آن به ابزاری برای اعمال فشار بیشتر نسبت به جمهوری اسلامی ایران بوده است: «حرف من در این زمینه به مسئولین و به مردم این است که این توافق هسته‌ای که اسمش را گذاشته‌اند برجام، نباید تبدیل بشود به یک وسیله‌ای برای فشار هرچند وقت یک‌باری از سوی دشمن به ملّت ایران و به کشور ما؛ یعنی نباید اجازه بدهیم که این را وسیله‌ی فشار کنند. مسئولین به ما گفتند که ما این کار را انجام می دهیم، این اقدام را می کنیم برای اینکه فشارهای تحریم برداشته بشود؛ حالا علاوه بر اینکه آن کاری را که آن‌وقت قول دادند بکنند و بنا بود همان روز اوّل انجام بگیرد و تا هشت و نُه ماه هنوز به‌طور کامل انجام نگرفته و ناقص است -که مسئولین ما این را صریحاً بیان می کنند؛ آنهایی که خودشان دست‌اندرکار بودند این را صریحاً بیان کردند و بیان می کنند- [انجام ندادند]، این را باز وسیله‌ای قرار بدهند برای فشارهای مجدّد به جمهوری اسلامی» (2 آذر 95) 
 
کودک ناقص الخلقه برجام، محصول روحانی و لاریجانی
2 . آقای روحانی ادعا کرده که برجام، فقط محصول دولت نیست بلکه مجلس، شورای نگهبان، شورای عالی امنیت ملی و رهبری هم در آن نقش داشته اند. بعد از به بن بست رسیدن برجام، این برای اولین بار نیست از سوی حسن روحانی چنین ادعایی مطرح می شود، در حالی است که پیش از این وقتی دولتمردان، برجام را دارای دستاوردهای گسترده می دیدند، برای قبول مسئولیت آن و ثبت این افتخار به نام خود، مسابقه می دادند. تا جایی که جواد ظریف در آذر 92 می گوید: «مسئولیت مذاکره با من است» و  روحانی چند ماه بعد در چهارمین نشست خبری در پاسخ به ظریف می گوید:‌ «همه مسئولیت مذاکرات هسته ای با من است.» 
 
در اینکه هر دو آنها در خصوص افتضاح برجام باید پاسخگوی ملت و تاریخ باشند تردیدی نیست اما اینکه بعد از به بن بست رسیدن این مذاکرات، بخواهند مسئولیت اشتباه و ناکامی خود را متوجه رهبر معظم انقلاب کنند، قابل قبول نیست. 
 
رهبر معظم انقلاب برای اجرای برجام 9 شرط قرار دادند و تاکید کردند که عدم توجه به اجرای این شروط در اجرای برجام، خسارت های جبران ناپذیر به دنبال دارد. چیزی که الان در حال تحقق است و برجام بدون توجه به این شروط رهبری در حال اجراست؛ یعنی آنچه اجرا می شود، برجام روحانی و علی لاریجانی است نه برجامی که رهبری امضا کردند. 
 
البته در کنار روحانی و ظریف، یکی از کسانی که حتما باید مهر توافقنامه برجام را بر پیشانی او زد، علی لاریجانی است. لاریجانی و نمایندگان همراه او در مجلس نهم، نقشی بی بدیل در تحمیل این توافقنامه پر سود برای غربی ها داشتند، آنقدر که بعدها روحانی به هنگام معرفی وزرای دولت دوازدهم از لاریجانی برای این نقش بی بدیلش تشکر کرد. 
 
شورای عالی امنیت ملی هم به استثنای چند عضو آن از جمله سعید جلیلی، اکثر اعضایش همسو با روحانی و از اعضای کابینه او هستند، نقشی خنثی و بی تاثیر در این فرایند داشته. شورای نگهبان را نیز نمی توان مقصر جلوه داد. وظیفه این شورا تطبیق مصوبات مجلس با شرع و قانون اساسی است نه رد مصوبات ضعیف و بی تاثیر مجلس.
 
علاوه بر این، اساسا توافقنامه برجام بر خلاف صراحت قانون، هرگز در صحن علنی مجلس مطرح نشد، ‌بلکه طرحی که مورد پسند لاریجانی و دولت بود و به صورت ضمنی دست دولت را برای اجرای برجام باز می گذاشت در مجلس مطرح و به صورت غیر قانونی و بر خلاف آیین نامه داخلی در 20 دقیقه به تصویب رسید. هر چند در حال حاضر و با وجود نقض مکرر برجام، لاریجانی و روحانی به مفاد همان طرح هم عمل نمی کنند. در حقیقت، شورای نگهبان برجام را تایید نکرد بلکه  این طرح را مورد بررسی و تایید قرار داد.
 
برجام، متنی پرابهام با ساختار ضعیف 
3 . آقای روحانی ادعا کرده که چرا عده ای افتخار برجام را به یک کار غیر دقیق در برابر آمریکا تبدیل می کنند. وی تاکید می کند که روی کلمه کلمه برجام بحث شده و برای همین 30 ماه به صورت شبانه روزی روی آن وقت گذاشته شد.
اما چه کسی تیم مذاکره کننده را به خاطر عجله در انجام توافق مورد نقد قرار داده و برجام را یک متن غیر دقیق در برابر آمریکایی ها می داند و روحانی در حال تعریض زدن به چه کسی است؟
 
رهبر معظم انقلاب که بارها دولتمردان را از عجله در مذاکرات برحذر داشته بودند و حتی بعد از توافق لوزان در فروردین سال 94 با توجه به نقدهای مستدلی که توسط منتقدان روند مذاکرات هسته ای عنوان می شد، از دولت خواستند تا عجله نکنند و اگر لازم شد مذاکرات را به تاخیر بیندازند:‌ «مسئولان... یک جمعی از مخالفین را ــ از آن افرادی را که شاخصند ــ دعوت کنند، حرف های آنها را بشنوند؛ ای بسا در حرف های آنها یک نکته‌ای باشد که این نکته را اگر رعایت کنند، کارشان بهتر پیش برود؛ اگر چنانچه نکته‌ای هم نبود، آنها را قانع کنند... حالا ممکن است بگویند آقا ما سه ماه بیشتر زمان نداریم؛ خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید؛ چه اشکالی دارد؟ کما اینکه آنها در یک برهه دیگری هفت ماه زمان را عقب انداختند... چه اشکال دارد، وقتی گرفته بشود، یک خرده زمان آن تصمیمات نهایی عقب بیفتد؛ طوری نخواهد شد.» (20 فروردین 94)
 
هم ایشان با توجه به انتقادات حقی که به برجام می شد، نسبت به حفره هایی که در متن برجام بود، اظهار نگرانی کردند:‌ »خلل‌وفُرَجی وجود دارد در برجام که این معایب می توانند خودشان را نشان بدهند و اگر این خلل‌وفُرَج بسته می شد، البتّه معایب کمتر می شد یا منتفی می شد... برجام یک زوایای پرابهامی دارد که اینها موجب شده است دشمن بتواند سوءاستفاده کند، طرف مقابل بتواند از آنها سوءاستفاده کند.» (25 خرداد 95)
 
آقای روحانی که دائما تبعیت از ولایت فقیه را دم می زند و دیگران را متهم به مخالفت با خط ولایت می کند، چطور از یاد برده که رهبر انقلاب در متن مشروط مجوز اجرای برجام فرمودند: «محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعف های ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه، ‌ می تواند به خسارت های بزرگی برای حال و آینده‌ کشور منتهی شود.» (29 مهر 94) 
 
باز رهبر معظم انقلاب بودند که بعد از تمدید ده ساله تحریم های در کنگره آمریکا در جمع فرماندهان نیروی دریایی ارتش فرمودند: «شروع کردن یک تحریم با دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش، فرقی نمی‌کند و این دومی نیز تحریم و نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است. وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه‌ سلبی در آن کار می‌شود.» (7 آذر 95)
 
بعد از تذکرات و هشدارهای مکرر رهبر انقلاب در خصوص عجله تیم مذاکره کننده و همچنین بعد از به بن بست رسیدن برجام، علی لاریجانی هم که خود طرح مرتبط با برجام را بر خلاف قانون و آیین نامه داخلی مجلس در 20 دقیقه به تصویب رسانده بود، همزمان با روز مجلس در گفتگوی خبری، دولت را متهم به عجله در تصویب برجام کرد: «در مذاکرات ھسته ای ایران و 1+5 به دلیل نبود یک ساماندھی دقیق، مشکلاتی پیش آمده است. تیم مذاکره کننده ایرانی باید در نگارش متن برجام دقت بیشتری می کرد.» (16 آذر 95)
 
به طور قطع می توان گفت که آقای روحانی متن برجام را نخوانده و از آن سر در نمی آورد اما عجیب است اگر بدانیم که جواد ظریف هم تسلطی نسبت به متن برجام نداشته برجام، محصول تلاش جاسوسانی است که اطراف تیم مذاکره کننده جاسازی شده بودن د و نفوذ کرده بودند. یکی در خصوص مسائل مالی و تحریم ها مشورت می داد و دیگری در خصوص مسائل حقوقی آن، دقیقا نقاطی که امروز دامن کشور را گرفته. شاید این ادعا برای برخی سخت باشد که محمد جواد ظریف متن برجام را نخوانده و برجام محصول جاسوسانی است که این روزها اخبارشان در رسانه ها منتشر می شود اما با دقت در خاطره ای که آقای احمد توکلی در جمع دانشجویان می گوید، مشخص می شود که این ادعا بی ربط نیست: «زمانی که منتظر گزارش آقای ظریف بودیم، ایشان گفت که تحریم ها مطلقاً لغو شده من دیدم که در متن اصلی انگلیسی (suspend) "معلق شدن" و "به تعویق افتادن" عنوان شده این متن را با ماژیک فسفری مشخص کردیم و به آقای ظریف نشان دادیم و ایشان با تعجب گفت که من این تعابیر را ندیده بودم!» (27 اردیبهشت 96)
 
برجام، نتیجه اعتماد به کدخدا
4 . آقای روحانی با حمله به منتقدان خود، ادعا می کند که در مذاکرات هسته ای به آمریکا اعتماد نکرده است و اگر اعتماد می کرد، مذاکرات 30 ماه شبانه روز به درازا کشیده نمی شد. 
 
حتما آقای روحانی خود را به تغافل می زند والا همه به یاد دارند که بارها و بارها رهبر معظم انقلاب به عدم اعتماد و خوش بینی نسبت به آمریکایی ها تاکید کردند اما هر بار این آقای روحانی بود که در سخنان علنی اش در تعارض و تقابل با موضع رهبری می گفت که در سیاست خارجی، خوش بینی و بدبینی معنا ندارد. 
 
حتما آقای روحانی می خواهد بگوید یادش رفته که تیم مذاکره کننده در تمام شبکه های تلویزیونی حاضر می شد و از تعهداتی که آمریکایی ها داده اند سخن می گفتند، یادش رفته که رسانه های همسو و تحت امر دولت، تیترهایی در تضمین بودن امضای جان کری می زدند! آقای روحانی یادش رفته که وزیر خارجه اش در کمیسیون امنیت ملی مجلس، اعتماد به وعده های جان کری را اشتباه دانست؟!
 
آقای روحانی در حالی از عدم اعتماد نسبت به کدخدایش سخن می گوید که همه می دانند کسی که سختش بود تا بپذیرد آمریکا قابل اعتماد نیست، حسن روحانی است. نکته ای که رهبری دلسوز انقلاب، لابلای سخنان خود به آن اینگونه اشاره می کنند:‌ »امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته‌اند، این واقعیت را تکرار می‌کنند که آمریکا نقض عهد می‌کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع‌تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است. البته چندین سال است موضوع بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنیم اما برخی، سختشان بود این واقعیت را قبول کنند.» (11 مرداد 95)
 
آقای روحانی! مذاکرات اگر 30 ماه به طول انجامید نه به دلیل اینکه بحث های تخصصی بین دو طرف جاری و ساری بود بلکه با عرض معذرت به دلیل «لاس» زدن های دو طرف میز مذاکره بود. همانطور که وندی شرمن در مصاحبه های مختلف با رضایت از عملکرد تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی خبر از گفتگوی خود و عراقچی درباره نوه های جدیدشان می گوید و تاکید می کند: «ما اکنون در مذاکرات با ایران به اسم کوچک همدیگر را صدا می‌زنیم و به انگلیسی صحبت می‌کنیم چیزی که خیلی با قبل فرق دارد و گفتگو را بسیار راحت‌تر کرده است؛ ما خانواده‌های همدیگر را نیز می‌شناسیم و هر وقت لازم باشد به هم ایمیل یا تلفن می‌زنیم.» (8 فروردین 93)
 
عصبانیت امروز مردم‏، محصول دروغ های برجامی
آیا بهتر نیست آقای روحانی به جای فرافکنی، مسئولیت اقدامات خود را بپذیرد. آقای روحانی شاید نخواهند باز هم قبول کنند اما واقعیت این است که تجمعات به حق امروز مردم در برخی خیابان ها در اعتراض به گرانی‏، ‌رکود و بهم ریختگی بازار ارز و اقتصاد که متاسفانه مورد سوءاستفاده دشمنان نشانه دار قرار گرفته است و باید با سوءاستفاده کنندگان از گلایه مردم برخورد قاطعی صورت گیرد، محصول دروغ هایی است که در قالب توافقنامه برجام و در طول سال های گذشته تحویل مردم داده شد. 
 
آقای روحانی! مردم معترض امروز در خیابان ها (به استثنای آشوبگران و اغتشاشگران که صفشان از مردم جداست و باید با آنها برخورد کرد)‌ همان مردمی هستند که بلافاصله بعد از ادعاهای دروغ شما بعد از توافقنامه ژنو در سال 92 در خصوص فرو ریختن دیوار تحریم ها و ارزان شدن دلار و پایان مشکلات اقتصادی، به خیابان ریختند و برخی هم زدند و رقیصدند! 
 
اینها همان مردمی هستند که وقتی شما در مشهد به دروغ اما با هیجان ادعا کردید که ما از رکود عبور کرده ایم، احساس کردند که اگر تکبیر نگویند، گناه کرده اند و در پاسخ به سخنان هیجانی شما تکبیر سر دادند! 
 
اینها همان مردمی هستند در انتخابات به ادعای سراسر کذب شما دلخوش کردند که برجام سایه جنگ را از سر کشور دور کرده و به شما رای دادند! اینها همان مردمی هستند که شما به آنها گشایش اقتصادی را وعده دادید، وعده دادید که یارانه را نه تنها قطع نمی کنید بلکه هر از گاهی با سبد حمایتی خود، آن را تقویت خواهید کرد و این روزها خبر از قطعی یارانه 30 میلیون نفر را می شنوند آن هم در حالی که وزاری شما با ثروت های هزار میلیاردی و با تبختر و تکبر با مردم سخن می گویند‏‌، اینها همان مردمی هستند که می بینند رییس جمهورشان در روز کارگر برای بازدید از کارگران از خودروی پانصد میلیونی خود پیاده نمی شود، برای بازدید از مناطق زلزله زده فقط سرش را از خودرو بیرون می آورد و هر روز اخباری از فساد مدیران و برادران دولتمردان می شنوند ...
 
آقای روحانی! پدر معنوی شما یعنی هاشمی رفسنجانی که با سیاست های تعدیل اقتصادی و اعتماد به سیستم اقتصادی غرب و مقروض کردن کشور‏‌، در سال 74 در چند شهر آشوب های اجتماعی را رقم زد، بعد از آشوب ها کمی در راه غلطی که رفته بود تجدید نظر کرد.
 
محمد خاتمی نیز که سیاست های غلطش در حوزه فرهنگ و سیاست داخلی، سبب آشوب های خیابانی سال 78 شده بود نیز بعد از فجایع کوی دانشگاه کمی از روند افراطی خود کاست و تلاش کرد تا فاصله خود را با تندروهای اصلاح طلب بیشتر کند، هر چند در نهایت در سال 88  در دامشان گرفتار شد.
 
اما مواضع روزهای اخیر شما خصوصا وقتی در جلسه با روسای کمیسیون های تخصصی مجلس گفتید که «مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده اند و فقط پول و نان و آب نمی خواهند، بلکه یکی از خواسته های مردم این است که فضا را بازتر کنیم» نشان می دهد که درب شما همچنان روی همان پاشنه می چرخد! 
 
کاش پاسخ می دادید که چه کسی این انسداد را ایجاد کرده است؟ چه کسی با قطع بودجه صدا و سیما اجازه حضور منتقدان برجام به تلویزیون را نداده؟ چه کسی در مجلس اجازه طرح سئوال نمایندگان حق طلب از رییس جمهور را نمی دهد؟ چه کسی مانع طرح استیضاح وزرای بی کفایت و طرح سئوال نمایندگان از وزرا شده است؟
 
نمایندگان کدام لیست به جای امید دادن به مردم به دنبال حقوق های نجومی و رفاه بیشترند و پمپاژ ناامیدی می کنند؟ چه کسی به مطالبات مردم در خصوص موسسات مالی اعتباری پاسخی نداد و دروغ تحویلشان داد و با آنها برخورد کرد؟ رسانه های همسو با چه کسی به جای طرح مشکلات مردم و پرسشگری از دولتمردان‏، به تعریف و تمجید از خطاهای آنها می پردازند؟ چه کسی ...
 
آقای روحانی دوره با نیش و کنایه حرف زدن و ژست اپوزیسیون گرفتن و ساز مخالف زدن تمام شده، ‌شما مسئولید و باید پاسخ دهید.

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید